26
03
09

Ile blogów trzeba, by zarobić

Dziś kolejne pytanie z cyklu odpowiedzi na pytania czytelników. Temat już chyba był tu kiedyś na blogu poruszany i może w toku odpowiedzi na to pytanie znajdę i podlinkuję odpowiednie wpisy. 🙂

Maciek (20l., Warszawa):

Przy jakiej liczbie blogów często aktualizowanych (z rozsądną treścią) i liczbie odwiedzin bloga można uzyskać zarobki na poziomie 1 000 zł miesięcznie? Czy w ogóle jest to realne na polskim rynku? I jak się rozliczać z dochodów z państwem?

Drogi Maćku,

Jesteś chyba nowym czytelnikiem tego bloga. ;)Bo ja tu od ponad roku publikuję wpisy z raportami moich zarobków na blogach. Prowadzę ich kilkanaście, od kilku miesięcy zarabiam ponad tysiąc PLN miesięcznie. Tak więc chciałem Cię uspokoić — na polskim rynku takie zarobki są realne.

Blogów prowadzę kilkanaście, ale tak naprawdę to ledwie kilka z nich liczy się w tych zarobkach. Blogi anglojęzyczne (też mam parę) wcale nie zarabiają mi jakichś kokosów, bo z jednej strony zarobki są wyższe, ale z drugiej strony trudniej o czytelników, bo konkurencja większa…

Nie wiem, czy potrafiłbym oszacować, ile blogów potrzeba dla takich zarobków. Myślę, że łatwiej będzie oszacować liczbę odwiedzin, która jest potrzebna do osiągnięcia takich pieniędzy. Z moich szacunków wynika, że jeden unikalny gość na moim blogu wart jest z samego AdSense o ile dobrze pamiętam 0,02 – 0,03 PLN. Czyli dla zarobienia 1 000 PLN należałoby mieć 50 000 czytelników miesięcznie. I nawet się to u mnie potwierdza. 😉

Poziom 50 000 czytelników to mniej więcej 1 500 unikalnych wizyt codziennie. Albo więc złapiesz dobry temat, albo postawisz kilka blogów. Bo o ile nie jest chyba niczym trudnym zorganizowanie kilkuset wizyt dziennie, to ten poziom półtora tysiąca dla niszowego bloga może być nie do przeskoczenia. Postawię więc odważną tezę, że mogą wystarczyć już trzy regularnie aktualizowane blogi.

Jeśli chodzi o rozliczanie dochodów z Państwem, sprawa nie jest specjalnie trudna. Jeśli uczestniczysz w polskich programach partnerskich, oni opłacają za Ciebie wszystkie potrzebne składki i zaliczki na podatek dochodowy. Potem tylko zbierasz do kupy wszystkie formularze PIT-11 (otrzymasz je od firm prowadzących PP) i wypełniasz zeznanie podatkowe.

Jeśli chodzi o dochody z zagranicznych źródeł dochodu (np. AdSense), sprawa jest troszkę trudniejsza — ale też do przeskoczenia. O tym, jak rozliczam się z AdSense już pisałem.Wpisy powiązane tematycznie:

14 komentarzy do artykułu “Ile blogów trzeba, by zarobić”

 1. Ja również jestem dość nowym czytelnikiem tego bloga i byćmoże była już odpowiedź na to pytania, ale: ile czasu dziennie trzeba poświęcić na prowadzenie tych wszystkich blogów, aby miesięcznie wyciągać powiedzmy 1500zł? Bo wiadomo, że jak się pracuje normalnie to raczej po pracy nikt nie ma ochoty siedzieć drugie tyle (powiedzmy 8h) i pisać posty… Z drugiej strony 8h/dziennie za 1500zł na miesiąc… to też raczej nieopłacalne. Poproszę o link, jeśli ten wątek już się pojawił tu kiedyś 😉 Pozdrawiam!

 2. @Mih: ja szacuję, że mniej więcej godzinę-dwie godziny dziennie. W lutym napisałem na blogi 39 wpisów.

 3. Adsense jak Adsense ale moim zdaniem jak się ma ciekawe blogi to z PP wyciąga się o wieele więcej;)

 4. Trzeba pamiętać o tym, że zarobki z AdSense to nie jedyne źródło dochodu. Czasami nawet nie opłaca się umieszczać tych reklam, a lepiej poszukać dobrego programu partnerskiego. Niestety tych w Polsce jest stosunkowo mało, a jeśli już są to z małymi prowizjami, cookie typu 4-dni itp.

  Najważniejsza jest pasja. Jeśli nie będzie jej brakować, znajdą się sposoby na jej spieniężenie.

 5. Dzieki Krzysztofie za odpowiedz na moja pytania.Te info mi sie bardzo przydaly:)

  pozdrawiam

 6. @dave84, Michał: napisałem o AdSense, bo to mi najprościej porównać pomiędzy blogami. Przyznam uczciwie, że skuteczności PP nie monitoruję zbyt skutecznie. No i jeszcze jedna kwestia — niestety w Polsce PP nie jest na tyle dużo, by można było znaleźć pasujący program do tematycznego bloga…

 7. @Krzysztof Lis: Dokładnie. Czasami znalezienie tematycznego PP pasującego do bloga jest wręcz niemożliwe. Ja mam blog o tatuażach, może temat nie jest jakiś specjalny, ale odwiedzin dziennie na poziomie 900-1000 uu. Szukałem czegoś związanego z tatuażami, body artem i nic – polskich PP nie ma, a zagraniczne wiążą się z płatnościami kartą i ogólnie jakoś nie przypadły mi do gustu. Jedyne na czym obecnie zarabiam to AdSense. Moglibyście coś polecić, co pasowałoby do tematyki tatuażu?

 8. A ja oczywiście jak zawsze czekam na podsumowanie marca. Ciekawy się z tego tasiemiec zrobił… a jak wciąga 😉

 9. Mi się osobiście marzy kilkanaście blogów- każdy o dużym ruchu, ale to chyba kwestia lat pracy – pozycjonowania etc. No i doświadczeń z zarabianiem na blogach 😉

  Dołączam się do wniosku – podsumuj marzec ! 😀

 10. @areqw, Mimic: podsumowanie marca dopiero w kwietniu. I to chyba dopiero w weekend, bo środa-piątek jestem w delegacji. Wprawdzie wciąż w zasięgu internetu (zabieram netbooka i pre-paida Play), ale nie wiem, czy znajdę chwilę na podsumowanie marca.

 11. Bardzo ciekawy blog 😀 Będę 1501 czytelnikiem.

 12. Witam. Przyznam szczerze, że złapałem bakcyla:-) przed internetem mogę siedzieć 24 godz. na dobę. Jak na razie prowadzę 5 blogów i robię to z czystą przyjemnością.
  Fajnie by było się z tego utrzymać. Kto wie może kiedyś:-)

  Pozdrawiam.
  Grzeszkowiak Eryk

 13. prosze was wejdzie na mojego bloga i klikniejcie dzisiaj w moje reklamy zobaczymy ile sie zarobi oto adres haunebu2.blogspot.com

 14. Oj to jest raczej niemożliwe do przeliczenia. Z doświadczenia wiem, że jeden blog miesięcznie zarabia od 400-700 zł z samego Adsense, a drugi o podobnej liczbie wyswietleń zaledwie 100 zł. Mimo iż reklamy staram się odpowiendio optymalizować pod względem kliknięć, to jednak tematyka, charakter bloga itp mają duży wpływ na click rating.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.