18
12
08

Jak płacić podatki za AdSense?

Chyba polubiliście cykl odpowiedzi na pytania czytelników, bo co zajrzę na gmailową skrzynkę, czeka tam na mnie nowe pytanie. 🙂

Tym razem pytanie Tomasza (24 l.) ze Szczecina:

W końcu udało mi się uzbierać pieniądze do minimalnej wypłaty w AdSense 🙂 I mam pytanie odnośnie płacenia podatku — jak powinienem to zrobić i i kiedy?

Zanim cokolwiek napiszę, disclaimer. Jestem tylko zwykłym inżynierem a nie prawnikiem ani ekspertem podatkowym, zatem mogę jedynie napisać jak ja rozliczam się z zarobków osiągniętych w AdSense. A robię to tak…

Co miesiąc wysyłam do Urzędu Skarbowego zaliczkę za dochód osiągnięty w poprzednim miesiącu. Za dochód ze stycznia płacę zaliczkę do 20 lutego. Za dochód z lutego — do 20 marca. Z wyjątkiem grudnia — za dochód z grudnia nie płacę zaliczek.

Zaliczkę obliczam w sposób następujący:

  • zaglądam na konto bankowe, na którym odnajduję przelew z AdSense — to jest przychód,
  • obliczam koszt uzyskania przychodu w zryczałtowanej wysokości 20%,
  • po odjęciu od przychodu kosztu uzyskania przychodu, w ten sposób pozostaje mi dochód, który zaokrąglam do pełnej złotówki (do .49 w dół, od 0.50 w górę),
  • obliczam 19% 18% podatku od zaokrąglonego dochodu (w 2008 było to 19%, w 2009 — 18%),
  • obliczony podatek znów analogicznie zaokrąglam i obliczoną kwotę przelewam na konto urzędu skarbowego.

Przy przelewie do US podaję swój NIP i następujące dane:

  • okres rozliczenia — XX (numer roku) M-miesiąc YY [numer miesiąca],
  • symbol formularza lub płatności — PIT53,
  • identyfikacja zobowiązania — zaliczka na podatek dochodowy za ZZ [nazwa miesiąca].

Wcześniej (w roku 2006) oprócz wpłacenia zaliczki, trzeba było również wypełnić PIT-53 i co miesiąc wysłać go do US. Teraz nie ma takiego obowiązku.

Tyle zaliczki. Ale to nie koniec podatku za AdSense.

Na rocznym zeznaniu podatkowym (takie coś, co się wysyła do końca kwietnia następnego roku) trzeba też dochody i zaliczki za AdSense uwzględnić. Możliwe jest otrzymanie zwrotu części zapłaconego podatku dochodowego, czasem trzeba sporo dopłacić. I dopiero w tym zeznaniu uwzględnia się dochód otrzymany w grudniu, za który nie została zapłacona zaliczka. Do zeznania trzeba dołożyć załącznik PIT-ZG, na który wpisuje się dochody osiągnięte za granicą.

Niestety nie pamiętam już dokładnie, w które rubryki na rocznym zeznaniu trzeba powpisywać przychody, dochody i zaliczki.

Uwaga — co US, to inna interpretacja sposobu płacenia podatków za AdSense. W moim urzędzie musiałem się trochę natłumaczyć, aby wyjaśnić, co i jak rozliczyłem…

I na zakończenie informacja. Sposób płacenia podatków za AdSense zaczerpnąłem z podręcznika zarabiania w AdSense. Do książki dołożona jest bowiem opinia doradcy podatkowego, którą później można wykorzystać w kontaktach z Urzędem Skarbowym…

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,
Wpisy powiązane tematycznie:

52 komentarze do artykułu “Jak płacić podatki za AdSense?”

  1. A z ciekawości spytam o inne źródło przychodu. Jak rozliczasz się z dochodów za Linklift?

  2. Imię prawidłowo, ale z wiekiem i miejscem zamieszkania przesadziłeś 😉
    Tak, to ja wczoraj intensywnie kilkakrotnie wygooglałem Twojego bloga na tema t podatków od adsense.
    Już wiem kto Ci „zadaje’ pytania 😉

  3. A ja ślicznie podziękuję za odpowiedź 🙂

  4. A czy pamiętasz, że za listopad płacisz podwojoną zaliczkę? Ta podwojona zaliczka dotyczy listopada i grudnia, dlatego nie rozliczasz z US za grudzień. Dopiero końcowe rozliczenie roku następuje do końca kwietnia roku następnego.

  5. @Robert: analogicznie — to też dochody z zagranicy.

    @Tomkowski: nie płacę. Nie wiem dlaczego, ale wiem, że nie muszę. 🙂

  6. @Tomek Goździewicz: To ja się pytałem 🙂 Wiek, imię i miejsce zamieszkania się zgadza 😛

  7. Rozliczam się tak samo, ale z wyjątkiem PITu-ZG.
    W opisie do ZG znalazłem:
    „Dotyczy jednak jedynie osób wykonujących swoją działalność czy pracę za granicą, gdyż przedsiębiorcy, pracownicy, zleceniobiorcy itp. wykonujący swoją działalność w Polsce i otrzymujący jedynie kwoty z zagranicy rozliczają się jako osoby uzyskujące dochody krajowe, tyle że w walucie obcej.”
    Czy na pewno wykonujecie działalność za granicą?

  8. Dzięki wielkie, zastanawiałem się nad napisaniem do Ciebie właśnie w tej sprawie 🙂

  9. Ja nie zapłaciłem podatku za Adsens, ponieważ u mnie w urzędzie nie mieli pojęcia jak to zrobić. Do tego ogólnopolska linia podatkowa też nie wiedziała. Więc wpiszę to w rozliczeniu rocznym i zapłacę jak sobie przypomną o mnie 🙂

  10. ja tam też w zeszłym roku tylko na koniec roku dopisałem w picie pod pozycją „pozostałe” (czy jakoś podobnie). zaliczek żadnych nie wysyłam bo i tak na koniec roku dostaje zwrot podatku (przy dochodzie do ok 3000zł zwracają, a ja niestety tyle nie przekraczam ;))

  11. Uwaga — co US, to inna interpretacja sposobu płacenia podatków za AdSense. W moim urzędzie musiałem się trochę natłumaczyć, aby wyjaśnić, co i jak rozliczyłem…

    Z tego co wiem, to już US nie interpretują. Teraz robi to jakaś centrala, Minister finansów czy ktoś inny w Warszawie, także interpretacja została ujednolicona. W przypadku osób fizycznych, zaliczki tak jak pisałeś do listopada, a później uwględnienie wszystkiego w picie rocznym. Bez jakiegoś ZG (nic mi o tym nie wiadomo).

    W przypadku działalności gospodarczej jest trochę gorzej, bo rozliczyć się musisz za miesiąc, w którym PRZYCHÓD ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY, a nie wtedy kiedy wpłynął na konto. I tu pojawiają się schody, bo raz dolar wyżej a raz niżej – w momencie otrzymania przelewu, pieniędzy może być mniej/więcej niż w momencie ich zarobienia (w panelu AdSense).

  12. @kruzyk: istotnie, US nie wydają pisemnych interpretacji, robi to tylko o ile dobrze pamiętam minister finansów. Chodziło mi o to, że według różnych US taki sam dochód z AdSense będzie różnie traktowany, gdy się do nich przychodzi bez tej pisemnej interpretacji. 🙂

  13. Dzięki za ten wpis, na prawdę się przyda. Jak zwykle na Twój blog zawsze można liczyć 🙂 Wesołych !

  14. Jest coś takiego jak minimum przychodów na rok z kórych nei trzba się rozliczać ?

  15. @Arman: o ile mi wiadomo, nie ma takiej kwoty. Jest tylko kwota wolna od podatku, ale rozliczać się trzeba.

  16. To ja jeszcze taką stronę podrzucę z samego Ministerstwa Finansów 🙂

    http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=137583&i_smpp_s_strona=1

  17. […] inaczej jest w przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej. Krzysiek Lis pisał już na swoim blogu jak sam odprowadza podatki od AdSense. Zgrubsza streszczając – traktuje przelewy jako […]

  18. A ja mam inne pytanie. Jeśli pracuję na etat i dodatkowo miałem przychód z adsense w 2008 roku, to czy powinienem złożyć PIT-36 i PIT-37? Czy tylko jeden z nich? (no i oczywiście PIT-ZG)

  19. Moim zdaniem tylko PIT36 w którym wykażesz wszystkie dochody (+ PIT-ZG)

  20. areqw: no właśnie.. na innym blogu znalazłem info, że powinienem oba. Krzysiek masz coś do dodania? O ile kojarzę to pracujesz/pracowałeś gdzieś na etacie. Wypełniałeś oba pity + pit-zg? Będę wdzięczny za pomoc

  21. @Przemek: wypełniałem tylko jeden, już sam nie pamiętam który. Patrząc na opisy formularzy podatkowych, w tym roku wypełnię PIT-36, bo spełniam dwa kryteria:
    * uzyskałem przychody ze źródeł przychodów z zagranicy,
    * uzyskałem przychody, z których zobowiązany byłem do samodzielnego odprowadzania zaliczek.

  22. Tak.. po parogodzinnym szperaniu w necie i męczeniu świata 😉 myślę, że już wiem, że to powinien być PIT-36 + PIT-ZG i bez PITU-37. Dzięki!

  23. A ja mam z tym nadal problem, bo co urząd to inna interpretacja. W swoim US chcąc się zorientować w temacie, któregoś dnia postanowiłem się przejść tam by się wypytać jak będę musiał się rozliczać z dochodów tego typu. Po pierwsze nie zabardzo mieli pojęcie o co chodzi, nie wiedzieli pod co to podpiać a kiedy na ten przykład podałem w/w formę rozliczania się – to stwierdzili że tak się nie da. Że najlepiej będzie jak założe własną DG. A na moje pytanie, że jak ja założe, to jak mam się wtedy rozliczać to dalej zaczeli szukać i grzebać w papierach po czym na końcu miła Pani doradzila mi abym nie wchodził w tak nieściśle zinterpretowany biznes, jężeli nie chce mieć problemów z US.

    Wieć w tej naszej kochanej Polsce to chyba najlepiej się zastrzelić – skoro na każdym kroku podkopują wszystko co możliwe. A interpretacje naszego prawa są tak nieścisłe że lepiej siedzieć na „d***” i się nie wychylać. I co mi z tego ze pracuje jako webdeveloper i sprawuję opiekę na kilku serwisach, jak nasze kochane prawo uniemożliwia mi zamieszczenia na nich reklam – żeby chociaż za serwer się zwróciło.
    Bo jak od zarobku z reklam podatku nie zapłace to będę miał problemy, ale na utrzymanie tych serwisów to mam wykłądać z własnej kieszenie – najlepiej to wszystko zawiesić i wogóle się nie rozwijać – przeczekać 20 lat aż nasze zacofane Państwo „może” zmądrzeje.

  24. @xajart: to, że trafiłeś na debili urzędników, nie oznacza jeszcze, że masz się zniechęcać. Idź do doradcy podatkowego i zapłać mu parę groszy za opinię, albo skorzystaj z tej, która jest dołączana do „podręcznika AdSense”.

  25. Witam. Co z miesiącami kiedy np. nie chcę wypłacić z konta adsense prowizji, chcę np. robić to 2x do roku, jak w tedy? Czy odprowadzam podatek od miesiąca, w którym wybieram pieniądze i fizycznie mam przelew?

  26. @Marcinkoperski: odprowadzasz podatek za ten miesiąc, w którym pieniądze zostały fizycznie przekazane do Twojej dyspozycji. W przypadku przelewu jest to miesiąc, w którym dostałeś przelew. W przypadku czeku — miesiąc, w którym dostałeś do ręki czek (a nie ten, w którym go zrealizowałeś!).

  27. A jak wpłynie zmiana z siedziby europejskiego Googla na Irlandie? Czy to ułatwi rozliczanie z US?

  28. Witam. Mam takie pytanie. Jeżeli jestem niepełnoletni i założe konto w adsense, i nie będę wypłacał zgromadzonych tam pieniędzy do uzyskania pełnoletności. To jak wygląda sytuacja
    z podatkami jakbym pieniadze te wypłacał tylko powiedzmy 2 razy w roku??

  29. @hapek: moim zdaniem nijak.

    @RaFaL: jeśli jesteś niepełnoletni, nie wolno Ci mieć konta AdSense, więc przy pierwszej okazji zostanie Ci ono zablokowane.

    Przy wypłacaniu pieniędzy 2x do roku podatki płaci się dokładnie tak samo, tyle tylko, że rzadziej.

  30. Warto zastanowić się, w pierwszej kolejności, jakie źródło przychodów dla celów PIT stanowi przychód z AdSense.

    Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, wliczam przychód do mojej zaliczki z działalności gospodarczej i uwzględniam go w księgach podatkowych. Czy mam tu jakieś koszty? Raczej nie, a na pewno nie udokumentowane, więc raczej przychodu nie pomniejsze.

    Jeżeli nie prowadzę działalności gospodarczej, to jest to przychód z innych źródeł i opodatkowuje go według skali podatkowej. Podatek płacę wraz ze złożeniem zeznania podatkowego.

    Ponadto, należy zastanowić się czy tu nie ma VAT. De facto, świadczę usługę na rzecz podmiotu (googla?) w postaci udostępnienia powierzchni reklamowej. W konsekwencji powinienem wystawić fakturę – jeżeli podmiot odbierający usługę jest z zagranicy to bez VAT. Jeżeli podmiot jest polskim vatowcem, to z VAT 22%.

    Nie jest to łatwy temat, zwłaszcza, że urzędnik nie do końca wie, co to adsense. Jeżeli będziecie mieli Państwo ochotę, to napiszę w tej kwestii więcej. Jestem doradcą podatkowym:)

    Pozdrawiam,

    Radek Piekarz

  31. @Radek: wedle interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-616/09-2/ES, trzeba płacić jednak zaliczki z pieniędzy zarobionych od stycznia do listopada, za te zarobione w grudniu zaliczki nie ma, tu dopiero podatek pojawia się w zeznaniu rocznym. Interpretacja do znalezienia tutaj:
    http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php .

  32. @Krzysztof: polemizowałbym z tą interpretacją.

    Primo: Jeżeli reklamy są umieszczane na mojej stronie firmowej, to jest to przychód z działalności gospodarczej, to bez dwóch zdań.

    Secundo: Czy regulamin google AdSense kreuje mi umowę zlecenia, która de facto powinna być podstawą działalności wykonywanej osobiście, więc tej opisanej w interpretacji? Tu można mieć inny pogląd.

    Warto pamiętać ponadto, że jest to interpretacja indywidualna, a więc chroni tylko podmiot, który ją otrzymał. Co więcej, widzę sposób, by osoba, której jedyny przychód stanowi AdSens w ogóle nie płaciła podatku w Polsce.

    Z doświadczenia wiem także, że organy podatkowe gubią się w IT, e-commerce i nowych formach zarabiania, więc należy do ich poglądów podchodzić z rezerwą. Kiedyś (ok. 5-6 lat temu) fiskus chciał opodatkować wszystkich, którzy bezpłatnie korzystają z Linuxa, bo przecież za system operacyjny trzeba płacić:))

  33. A co się dzieje z tymi, którzy z AdSense nie odprowadzają podatku?

  34. […] wszystkie sprawy podatkowe w Twojej gestii. Ja stosuję do rozliczania tego typu dochodów metodę, którą już tu opisałem i nie mogę powiedzieć, by była wyjątkowo skomplikowana. No ale nie o tym miałem […]

  35. Z wyjątkiem grudnia — za dochód z grudnia nie płacę zaliczek. ??
    Zdawało mi się, że podczas wizyty w US pani zwróciła tobie uwagę, że za grudzień też trzeba płacić. Jak to w końcu jest? 🙂

  36. @OLGA: rzeczywiście, pani w Urzędzie Skarbowym próbowała mnie przekonać, że rzeczywiście za grudzień powinienem był zaliczkę zapłacić do 20 grudnia, w wysokości takiej, jak za listopad. Ale przekonałem ją, że jednak nie, że w tym modelu rozliczania się zaliczkę za grudzień nie płacę a podatek należny rozliczam dopiero przy rozliczeniu rocznym. Zaakceptowała ten punkt widzenia.

  37. czy wpis jest dalej aktualny?

    i co w wypadku jak się nie zapłaciło za 3 ostatnie miesiące? można zsumować i wrzucić do następnego miesiąca te 3 poprzednie? czy trzeba jakieś odsetki karne naliczać?

  38. Moim zdaniem jest tyle zabawy z tym, że jak ktoś ma male obroty z Adsense to lepiej dać sobie spokój z zabawą w takie zarabianie.

  39. Ale jak się U.S dowie, że mamy takie dochody skoro Adsense nie wysyła żadnych danych podatkowych jedynie przelew do nas na zarobioną kwotę…

  40. Z różnych źródeł — np. przeglądając Twoje konto w banku przy jakiejś innej okazji.

  41. Ale U.S nie ma wglądu w nasze konta bankowe chyba, że ma nakaz prokuratury!

  42. @witeoos: czyli twierdzisz, że niepłacenie podatków z AdSense jest absolutnie bezpieczne? Ja mam odmienne zdanie i dlatego zawsze radzę uczciwie płacić podatek za zarobki w internecie.

  43. Cześć, na jakiej podstawie wyliczasz koszty uzyskania przychodu?

  44. @Michał: w tej chwili — w oparciu o koszty mojej działalności gospodarczej.

  45. A dla osoby fizycznej jak mogę wyliczyć takie koszty?

    pozdrawiam

  46. Skoro Google wystawia faktury ze swojego oddzialu w Irlandii, wobec tego zalozenie firmy w Irlandii oraz rozliczanie sie z podatków w Irlandii ma sens w pewnych przypadkach.

  47. Skoro Google wystawia faktury ze swojego oddzialu w Irlandii, wobec tego zalozenie firmy w Irlandii oraz rozliczanie sie z podatków w Irlandii ma sens w pewnych przypadkach.

  48. Nie do końca rozumiem jedną rzecz jeżeli uzyskam dochód w styczniu, ale przelew za to dostane w lutym to wysyłam to jako rozliczenie za luty czy styczeń?

  49. W tym wypadku w marcu płacisz podatek za luty, tzn. liczy się data wpłynięcia pieniędzy na konto.

  50. Przed chwila odbylem rozmowe z US w Warszawie. Pani nie bardzo miala pojecie o rozliczeniu podatkowym za przychody z Adsense, mowila natomiast o: podatku 19% , kosztach zwiazanych z uzyskaniem przychodu z Adsense, pit36 i zaliczkach w trakcie roku ale dopiero gdy sumaryczny przychod bedzie wyzszy niz 3000PLN.
    Koniec koncow kazala zadzwonic do Krajowej Informacji Podatkowej (na infolinie). Tutaj dostalem zupelnie inne informacje:
    zgodnie z Artykulem 22 ustep 1 tego typu przychody rozliczam na pit36, w sekcji inne zrodla: wpisuje tam i przychody i koszty zwiazane, nie place zadnych zaliczek w trakcie roku (to jest fajne), ale jak to pit36 place od calosci przychodow: 18% lub 32% (nie fajne, bo bedzie to dla mnie 32%).

  51. Rozmawiałem z US w Kielcach, poinformowano mnie, że powinienem płacić zaliczki co miesiąc 18% oprócz grudnia. A po skończeniu roku uwzględnić cały przychód na PIT-36. Jestem osobą fizyczną.

  52. Krajowa Informacja Podatkowa też udziela informacji niespójnych lub błędnych. Czasami wystarczy zadzwonić w tej samej sprawie jeszcze raz do innej pani, żeby dostać odpowiedź zupełnie różną od poprzedniej.
    Pozdrawiam

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.