18
10
07

PC: AdSense – podstawy

Pozazdrościłem Patrycji i też chcę mieć u siebie podcasty. Ten tak w ramach wybadania tematu. Czekam na konstruktywną krytykę w komentarzach. 🙂

Poniżej znajduje się link do pliku z nagraniem a jeszcze niżej – przybliżony zapis tego, co chciałem powiedzieć. 😉

Podcast (MP3)

Dziś pierwszy głosowy wpis na moim blogu. I jednocześnie pierwszy wpis w nowym cyklu „podstawy”. Opowiem w nim o tym, czym jest Google’owy program AdSense i czym on nie jest.

AdSense to system reklamy kontekstowej. Kontekstowość polega na tym, że reklamy same dopasowują się do treści strony, na której są prezentowane – do jej kontekstu. Oznacza to, że jeżeli prowadzisz stronę o samochodach, będą się na niej pojawiać reklamy o samochodach. Mogą to być reklamy nowych fordów, książek motoryzacyjnych, olejów silnikowych albo zimowych opon. Będą się one wyświetlać bez żadnej Twojej ingerencji. Twoja robota ogranicza się w zasadzie do napisania treści i umieszczenia na stronach jednostek reklamowych. System AdSense zrobi za Ciebie całą resztę, czyli:

 • znajdzie reklamodawców,
 • znajdzie odpowiednie reklamy, pasujące tematycznie do Twojej strony,
 • wybierze spośród nich et, które zarobią dla Ciebie najwięcej pieniędzy,
 • wyświetli je u Ciebie na stronie, zliczając kliknięcia.

Kontekstowość reklamy i jej automatyczne dopasowanie oznacza również, że nie masz pełnej kontroli nad tym, jakie reklamy pojawiają się w Twoim serwisie. Ograniczoną kontrolę masz: możesz zwracać uwagę systemu AdSense na pewne fragmenty Twojej strony, do których reklamy powinny być dopasowane i na te fragmenty, które system powinien zignorować. Możesz też blokować wyświetlanie reklam pochodzących od konkretnych reklamodawców.

Dzięki temu, że wszystko firmuje Google, Ty nie musisz martwić się na przykład o szukanie reklamodawców. Nie musisz się również martwić o to, by wystawić im faktury a wiele firm woli mieć papier na to, że wydaje pieniądze – nie każdy z nas jest w stanie taki papier wystawić.Zarabia się w AdSense przede wszystkim na kliknięciach. Prowadzisz blog o motoryzacji, wchodzi na niego zainteresowany czytelnik. Podczas tej wizyty jego wzrok trafia na reklamę AdSense, powiązaną tematycznie z tym, co przed chwilą przeczytał. Klika więc w tę reklamę. Za to kliknięcie dostaniesz pieniądze. W zależności od branży (tematyki), języka witryny i paru innych czynników, to kliknięcie może być warte 0,01$ ale również i kilka $. Najdroższe kliknięcie, które przytrafiło się mnie, było warte więcej niż 2$. Przy dobrze napisanej stronie, dobrze ustawionych i dopasowanych reklamach, nawet co 10 wyświetlenie reklamy może kończyć się kliknięciem. W AdSense zarabia się również na wyświetleniach reklam, ale to zupełnie inna historia, warta osobnego wpisu. Oprócz tego, będziesz też otrzymywać wynagrodzenie za polecanie różnych produktów, na przykład Firefoksa.

Czym AdSense nie jest? Na pewno nie jest to metoda na zarabianie dla osób, które nie mają strony internetowej. Nie zarobisz tu również, jeśli Twoją stronę czy bloga odwiedza tylko kilka osób dziennie. To znaczy może nawet coś zarobisz, ale uzbieranie 100$ wymaganych do wypłaty zajmie Ci całą wieczność. Nie zarobisz tu, gdy będziesz sam (sama) klikać we własne reklamy. To może skończyć się wyłącznie blokadą konta.

Na blogu tym znajdziesz między innymi informacje:

 • jak dbać o to, by reklamy były dobrze dopasowane tematycznie,
 • jak znaleźć tematykę, na której można dobrze zarobić,
 • jak wkomponować reklamy w Twojego bloga, by były jak najczęściej klikane.
Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,Wpisy powiązane tematycznie:

10 komentarzy do artykułu “PC: AdSense – podstawy”

 1. Nowy adres… Bardzo fajnie.

  Tylko, dlaczego zaczynasz od podstaw Adsense?

  Na „starym” blogu, jednym z ostatnich wpisów była „porada” dla bardziej zaawansowanych „Uwaga na reklamy CPM!”, bo raczej osoba co zarabia 1$ dziennie nie musi kombinować z czymś takim.

  Piszę bo po prostu nie wiem czy będzie to blog dla początkujących, czy dla średnio zaawansowanych 🙂

  Co do „Podcastaę to fajny pomysl. Mozna sluchac notki i jednoczesnie robic cos innego.

  Pozdrawiam

 2. Pisząc blog tematyczny nie należy zapominać o tych, którzy dopiero z tematem się zapoznają. Dlatego będzie nowy cykl „podstawy”, w którym pojawią się bardzo podstawowe informacje o AdSense, programach partnerskich, blogowaniu, itd.

 3. Bardzo fajnie i profesjonalnie nagrane. Tylko chyba lepiej by było jakby się podcast otwierał w nowym oknie bo ja np. zamknąłem odruchowo okno po wysłuchaniu podcasta…

 4. Podoba mi się ten pomysł z podcastem, można coś robić i słuchać i wzroku nie męczyć 😉
  Powinienieś teraz dawać je w każdym artykule !

 5. Hehhe gorzej w praktyce

 6. Hmmm, jak dla mnie brzmi to bezdusznie. Jakby przemawiał do mnie robot. Gdyby twój blog z identyczną treścią pojawił się w formie podcastów nigdy bym się nim nie zainteresowała – a treść jest przecież tak samo interesująca…
  Zgadzam się z poprzednikami – fajnie, że można słuchać i robić przy okazji coś innego, ale mnie cały czas to nie przekonuje.
  Myśle, że o wiele lepiej by to wyszło gdybyś do nas przemawiał jak na jakimś wykładzie czy prezentacji. Wiadomo, można wtedy pominąć wiele rzeczy, ale przynajmniej odczuwałabym w twoim głosie wiarygodność – zaufanie. Teraz gdy pisze ten komentarz przypomniała mi się Pani profesor od mikroekonomii, która zawsze przypominała, że ulewa osoby, które na teście odpowiadają regułkami natomiast pozytywnie ocenia jedynie te prace, które są napisane własnymi zdaniami – wtedy ma pewność, że osoba wie o czym pisze. I widze tu pewne podobieństwo do twego podcastu. Broń Boże nie czepiam się wartości merytorycznej twoich postów, ale porównuje tu twój odczyt.

  Pzdr – OLGA

 7. Zapomniałam jeszcze spytać jakiego użyłeś programu do nagrania dźwięku? Jakość bardzo dobra!

 8. @OLGA: masz na myśli, że technicznie jakość jest bardzo dobra, ale masz zastrzeżenia do samego mojego głosu i narracji? 😉 Podcast nagrywałem 3 lata temu, więc nie pamiętam już, jakiego użyłem narzędzia. Zresztą za to wrażenie, że tekst czyta automat, odpowiada po pierwsze fakt, że rzeczywiście czytałem gotowy tekst i nie było tu miejsca na improwizację ani zawieszki („yyyyyyyy”, „eeeeeee” i inne takie 😉 ), a po drugie dźwięk monofoniczny. Jakby był w stereo, byłby lepszy efekt. 😉

 9. […] blog o odchudzaniu to będą wyświetlać się reklamy o odchudzaniu.Zapraszam cię na blog Krzysztofa Lisa to facet który wie wszystko o zarabianiu na reklamach kontekstowych.Ja tylko znam ten temat,ale […]

 10. Fajnie, taka wiedza sie przydaje. Pozdrawiam!

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.