18
05
07

Jak płacę podatki

Kilka dni temu napisałem, dlaczego warto płacić podatki. W komentarzu zostałem poproszony o to, bym napisał, jak płacę podatki (rozumiem, że za AdSense i programy partnerskie). No to piszę. :]

Podatki a AdSense
Do książki “Google AdSense…” w ramach gratisu dodawana jest opinia doradcy podatkowego o tym, jak należy płacić podatek za AdSense. I w dużej mierze opierałem się właśnie na tym opracowaniu + informacjach znalezionych na forum Pozycjonowanie i Optymalizacja.

W roku 2006 co miesiąc wysyłałem PIT-53 z informacją o osiągniętych w poprzednim miesiącu przychodach i wpłacałem zaliczkę na podatek. Przykładowo, z dochodów ze stycznia rozliczałem się w lutym, tj. do 20.02 obliczałem podatek, wypełniałem PIT i płaciłem zaliczkę. Jako koszt uzyskania przychodu brałem 20% przychodu. Przychód obliczałem biorąc średni kurs USD z dnia otrzymania czeku albo kwotę przelewu z konta. Wyjątkiem był grudzień, w styczniu nie wysyłałem tego PITa.

W rocznym zeznaniu podsumowałem wszystkie przychody, dochody, zaliczki, należne zaliczki i wpisałem na PIT-36, po czym wysłałem go do US.

W tym roku postępuję analogicznie jak w zeszłym, z tym wyjątkiem, że nie wysyłam PIT-53 co miesiąc, bo z tego co wyczytałem na forum, nie ma takiego obowiązku.

Podatki z Programów Partnerskich

Tu sprawa jest znacznie prostsza. Wszelkie kłopoty załatwia za mnie (i za Ciebie też będzie załatwiać) operator PP. Podpisujesz umowę a później wystawiasz rachunek, na którym wpisujesz przychód, dochód, koszty, zgodnie z instrukcją otrzymaną od operatora. On płaci zaliczki na podatek i przesyła Ci kwit z zestawieniem dochodów i zapłaconych zaliczek. Potem trzeba tylko dodać go do ewentualnych innych dochodów na zeznaniu podatkowym i pozamiatane.

Dodam dla jasności, że rozliczam się jako osoba fizyczna, bo nie prowadzę Działalności Gospodarczej.



Wpisy powiązane tematycznie:

26 komentarzy do artykułu “Jak płacę podatki”

  1. Dzięki za superszybką reakcję! (Byłem autorem tamtego komentarza) Chodziło mi przede wszystkim o Google, bo z krajowymi firmami sprawa jest dużó jaśniejsza.

    Czyli mówisz, że nie trzeba wysyłać tego PIT-53 i płacić comiesięcznych zaliczek?
    To by była dobra wiadomość…

    pozdrawiam
    Przemek

  2. Z tego, co wiem, zaliczki wciąż trzeba płacić, jedynie nie ma obowiązku wysyłania tego PITa.

    A tak w ogóle, to należałoby wysłać formalne zapytanie do Urzędu Skarbowego, by mieć wszystko na piśmie.

  3. Nie ma obowiązku składać PITa 53, przynajmniej ja tego już nie robię. Otóż rok temu w październiku byłem złożyć PIT53 i poprosiłem o 4 formularze PIT53 (aby mieć na zapas, bo wolę wypełnić w domu i zanieść do US niż w US wypełniać). Pani dała mi tylko 2 argumentując że nie potrzeba mi więcej bo w grudniu PITa się nie składa a od nowego roku nie ma takiego obowiązku

  4. nie wprowadzaj ludzi w blad – nie mozna jako osoba prywatna odliczac 20% kosztow uzyskania przychodu, no chyba ze ma sie interpretacje na pismie z US

  5. Nie napisałem, że można. Prawo podatkowe jest tak zawiłe, że nie zaryzykowałbym tak kategorycznego stwierdzenia. Ja tak rozliczam, bo opieram się na opinii załączonej do książki o AdSense, o której wspomniałem.

  6. Heh, czyli jak I wyplata z adsense wypada mi na koniec marca, to rozumiem ze przez caly rok moge sobie poebierac kase z adsense na swoje konto bankowe, a dopiero pod koniec roku wysylam jednego pita z calym rocznym podsumowaniem?

  7. Tak, ale po drodze co miesiąc powinieneś płacić zaliczki.

    Ale, zaznaczę po raz kolejny — to, że ja tak robię nie oznacza, że każdy US będzie takie rozliczenie popierać…

  8. Zalozmy ze chcialbym sie rozliczac tak jak Ty.
    Obecnie platnosci mam wstrzymane z powodu nie podania informacji podatkowych do adsense. Teraz mam wejsc w zakladke moje konto—-> informacje podatkowe, powypelniac (wlasnie jak?, nie patrzylem na wszystkie pytania) i potem jaki papier wypelniac zeby dawac zaliczke?

  9. Ja wysyłałem co miesiąc, razem z zaliczką, PIT-53. Z tego, co wiem, nie ma teraz obowiązku wypełniania tego papieru…

  10. Dzieki Krzysiek za wyjasnienie tej sprawy. Po przeczytaniu wpisu i watku na forum PiO prawie wszystko jest jasne. Prawie, bo dalej nie wiem jak zakwalifikowac ten przychod:
    – Pozarolnicza działalność gospodarcza (bylo cos na ten temat w ebooku Herzberga)
    – Najem lub dzierżawa
    – Działalność wykonywana osobiście (w tym umowy zlecenie i o dzieło z 20% kosztami)

    Chyba innej mozliwosci nie ma.

    Napisz prosze, ktora opcje ty deklarujesz. Dzieki!

  11. Działalność wykonywana osobiście. Traktuję to jako umowę-zlecenie i obliczam koszty uzyskania przychodu ryczałtowo, 20% przychodu.

  12. Cześć,

    Co myślisz o takim narzędziu? http://www.adsense.miniserwis.pl/

    ps. na forum PiO, ktoś w odpowiedzi na ten serwis dodał, że autor tej strony zapomniał o zusie.. Jak się do tego odnosisz?

    pzdr

  13. Podłączma się do pytania o ZUS. Jak wygląda z opłacaniem składki zdrowotnej, chorobowej i emerytalno-rentowej. ZTCW jeśli potraktujemy Adsense jako umowa-zlecenie, to składki powinien odprowadzić zleceniodawca. Tego oczywiście Google nie robi.

  14. Halo?

    Odkopuję troche dyskusję bo w końcu niewiem jak jest z tymi kosztami uzyskania przyhodu?

    Jak mam do zapłacenia podatku np. 1000zł to jako osoba fizyczna mogę go sobie pomniejszyć o koszty uzyskania przyhodu i zapłacić 80% z tego czyli 800zł czy nie?

    Bo to nie jest tak że jeden US w danym mieście sie na to zgadza a inny nie…. Jeden przyjmie taki sposób rozliczenia ale potem przyjdzie i udupi bo będzie niepoprawny a drugi US na dzień dobry powie że taki sosób jest zły…

    Odgórna interperetacja ministerstwa jest jedna i by pasowało wiedziec jaka w tej sprawie…

  15. @Dawid: podatek dochodowy płaci się od dochodu. A dochód z AdSense, według interpretacji, z której korzystam, to 80% przelewu od Google’a. Te brakujące 20% to właśnie koszty uzyskania przychodu.

  16. Bardzo ciekawa interpretacje choć nie mówię że zła…
    Poprostu mnie to dziwi czemu tak odgórnie jest narzucone że każdy ma mieć 20% kosztów uzyskania dochodu…

    Przecież jeden niema wcale a drugi może mieć 5% albo 10%…

  17. @Dawid: znasz takie pojęcie jak „zryczałtowany koszt uzyskania przychodu”?

  18. Słyszałem ale niewiem co to jest i jak to działa.

  19. Zryczałtowany koszt uzyskania przychodu to koszt stosowany typowo przy umowach zlecenia, pod co podchodzi właśnie umowa osoby fizycznej nie prowadzącej działalności z Googlem.

    Natomiast co do wspomnianej powyżej strony to informacja o ZUSie została do niej dodana. Przy założeniu że AdSense nie jest głównym i jedynym źródłem dochodu tylko dodatkowym nie powinno być z ZUSem większego problemu.

  20. Mam pytanie Jak sprawa wyglada w przypadku ZAGRANICZNYCH program partnerskich (np tych na malcie ??) ?

    Czy moge to rozliczyc tak jak to adsense czy jak ??

  21. Witam czytam o tym zeznaniu podatkowym i widzę, że się zmienia coś ciągle:) mamy już połowę 2011 roku czy mógłbyś mi powiedzieć co powinienem uczynić? dostaję 1 wypłatę minimalną z Adsense co powinienem zrobić z podatkiem? i czy w ogolę muszę się rozliczać jeśli moje zarobki w ciągu roku nie przekroczą ogólnokrajowego progu do rozliczeń ( ktoś mi mówił że taki próg istnieje i chyba na kwotę dochodu 3.200 zł w skali roku)

    Pozdrawiam 🙂

  22. Dzięki za info. Bardzo ułatwiło mi życie pozdrawiam

  23. Ciekawa strona, dopiero trafiłem na Twój blog, z uwagi na datę wpisu od siebie mogę dodać trochę wiedzy odnośnie przedawnienia togo o czym piszesz http://windykacjaszczecin.szczecin.pl/category/dlug-w-urzedzie-skarbowym/ zdarzyło mi się spotkać sporo osób, które specjalnie czekały na przedawnienie długu i co najważniejsze udawało im się to! Windykacja nawet z urzędu może już wtedy tylko postraszyć

  24. […] do wszystkich moich rozliczeń była interpretacja dotycząca AdSense — traktująca to jako działalność wykonywaną osobiście. Za tamtych czasów zdarzyło mi się chyba też dostać jakiś przelew z któregoś z […]

  25. Znajomy podrzucił mi niedawno linka, którego warto dorzucić w tym miejscu do bazy wiedzy:
    http://www.infakt.pl/blog/jak-rozliczac-google-adsense/
    Z najważniejszych spraw: można płacić podatek za adsense raz do roku, nie trzeba wysyłać co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy.

  26. Czy sprawa z Rakuten Linkshare i innymi tego typu pośrednikami: https://signup.linkshare.com/publishers/registration/landing?ls-locale=us&host=linkshare&mid=24747
    wygląda podobnie jak z Google AdSense?

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.