06
11
11

Ile można zarobić na darmowym blogu?

Mam dziwne wrażenie, że na tego typu pytanie czytelnika już kiedyś odpowiadałem, ale mimo to, pozwolę sobie zrobić to raz jeszcze.

Dostałem bowiem taką wiadomość:

Witam

Zszokowały mnie Twoje dość spore zarobki, oczywiście widzę że wszystko legalnie robisz. Ale mam pytanie, co prawda blogowanie to nie jest i raczej chyba nie będzie moja pasja, czyli nie myślę nawet o zarabianiu w tysiącach. Ale jestem ciekaw, bo w jednej z lekcji powiedziałeś o darmowym blogu że można też jako tako na nim zarobić(umieszczać reklamy itp.).
Akurat na razie bloga chciałbym zrobić dla zabawy i też zarobku, ale na darmowym blogu (np. blogger z tego co pisałeś), chciałbym wycisnąć ile się da  z darmowego blogu  jeśli chodzi o zarobek. A właściwie kilka z blogów.
I takie pytanie ile mógłbym zarobić na takich blogach darmowych? miesięcznie ? Proszę odpowiedz swoim fachowym okiem 🙂 Czy to wgl. realne?

Jak zwykle, na pytanie praktycznie nie da się odpowiedzieć. Maksymalne zarobki zależą bowiem nie od tego, czy blog jest na bezpłatnym serwerze czy na własnym hostingu i domenie.

Od czego więc zależą zarobki na blogu? Od jego popularności i tematyki. Im więcej czytelników w niszy, na której łatwo jest zarobić pieniądze, tym większe dochody z blogowania.

Oczywiście, blogi w bezpłatnych serwisach mają pewne ograniczenia:

 • nie da się na takim blogu sprzedawać linków reklamowych za pośrednictwem serwisów w rodzaju Prolinka,
 • nie ma możliwości łatwego rozbudowania bloga o dodatkowe funkcjonalności, wykraczające poza dostępne moduły i ewentualnie zewnętrzne usługi (np. Disqus do rozbudowywania komentarzy),
 • nie da się rozbudować bloga o forum, sklep internetowy, czy encyklopedię na skrypcie MediaWiki, skupione w obrębie tej samej domeny (chyba, że od razu zakładasz bloga na Blogspot.com i podłączasz go do domeny),

co trochę zmniejsza możliwości zarobienia pieniędzy na tym konkretnym blogu.

Pozycjonowanie blogów na bezpłatnych serwisach blogowych jest trudniejsze, niż pozycjonowanie bloga na własnym serwerze. Wynika to z tego, że nie mamy możliwości zmiany struktury odnośników, dowolnej zmiany tytułu strony, ale także automatycznego linkowania za pomocą wtyczek z podobnymi wpisami czy automatycznych wtyczek linkujących z wnętrza wpisów.

Najprościej odnieść zarobki nie do liczby blogów, ale do liczby odwiedzin czy wyświetleń. Zwłaszcza wyświetlenia łatwo jest przeliczyć na pieniądze, można bowiem liczyć, że zależnie od niszy tematycznej za 1 000 wyświetleń na AdSense można zarobić nawet kilka PLN, albo i więcej. 🙂

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,
Wpisy powiązane tematycznie:

42 komentarze do artykułu “Ile można zarobić na darmowym blogu?”

 1. Sporo zależy od tematyki bloga, aby zainteresował. Druga rzecz to umiejętne rozplanowanie reklam.

 2. Nie napisałeś ile można zarobić na takim przedsięwzięciu. Chociaż jakieś widełki z kwotą.
  Uważam że darmowa domena jest ryzykowna, mogą usunąć całą Twoją pracę bez podania przyczyny w zależności od zapisów regulaminu.

 3. @Madzia
  Bo widełki przy takim pytaniu wyglądają tak: dolna granica to oczywiście 0 (zero). Górna, jest nie do określenia. 🙂

 4. Mnie tylko zastanawia dlaczego „Madzia” i „Łukasz” nie piszą pod jednym nickiem 🙂 (to jest jedna osoba z tego co widzę)

 5. @Madzia: jak słusznie zauważył Ghoran, dolną granicą jest 0 PLN. Górnej nie ma. Z całą pewnością można mieć kilkadziesiąt PLN za 1 000 wyświetleń. A jeśli chodzi o liczbę odwiedzających, to można mieć ich zero, albo milion miesięcznie.

  @Konrad: WP twierdzi, że łączą się z zupełnie różnych IP, ale rzeczywiście między tymi serwisami jest zaskakujące podobieństwo… Że o linku z jednego do drugiego nie wspomnę. 😉

 6. Zarobki na blogu zależą głównie od zaangażowania blogera, rodzaju prowadzonego bloga, rozkładu reklam, itd. ciężko określić kwotą ile można zarobić. Jedni będą zarabiać kilka zł miesięcznie, inni kilkadziesiąt a jeszcze inni kilka tysięcy. To tak samo jak w życiu. Jedni są biedni a drudzy bogaci.

  Pozdrawiam

 7. Witam, Dzięki za odp. dobrze że wszedłem na bloga, znalazłem odpowiedz na moje pytanie. 🙂
  Mam do Ciebie jeszcze pytanie jeśli chodzi o reklamy z tego co wyczytałem to:
  -programy partnerskie można umieszczać.
  -Adsense też. wszystkie opcje.
  -system wymiany linków niby też(ręczne dodawanie, z tego co czytałem w jednym Twoim artykule)
  ale mam pytanie co z innymi opcjami są jakieś? np. Binlayer (wyskakujące reklamy), inne firmy co oferują reklamy kontekstowe.
  Coś oprócz Adsense i prog. partnerskich?

  ps. proszę wysłać mi lekcje 3 jak zarabiać na blogu bodajże lekcja o tematyce 😀 Dzięki!

 8. @Jarek: nie ma czegoś takiego, jak systemy wymiany / sprzedaży linków, w których dodaje się linki ręcznie.

  Wszystkie rodzaje reklam kontekstowych obsługiwane przez JavaScript powinno dać się zainstalować, nie tylko AdSense.

 9. @Krzysztof Lis
  Jest taki system, seon.pl się nazywa 😉

 10. Ale oczywiście chodzi mi o darmowego bloga:) np. na blogger.
  1.A czy się da inne reklamy niż reklamy kontekstowe?np. wyświetlanie reklam w systemie System Binlayer. Takie wyskakujące okienka.:)

  2. No i najważniejsze pytanie, chodzi mi o spojrzenie z tej strony czy mogę umieścić inne reklamy poza adsense(googlowych) w sensie takim czy Google mnie nie zablokuje czy też nie usunie mego bloga? jeśli umieszczę coś innego niż adsense?

 11. @homoklikus: heh, człowiek uczy się całe życie. Dziwne, że nie wpadłem nigdy na niego…

  @Jarek: odpowiedzi na te pytania znajdziesz w regulaminach obu serwisów. Z binlayer nie korzystam, nie wiem, jak technicznie jest to rozwiązane.

 12. Na Bloggerze bez problemu można dodać skrypt linkujący automatycznie do innych podstron (tak jak jest to u Ciebie na tym blogu).
  Zresztą, daleko szukać… Ja tak mam i działa elegancko :]

 13. @Madzia: z mojego doświadczenia wynika, że realne zarobki to 30 PLN za 1000 odsłon strony na stronie niesprzedażowej (czyli np. blogu) i to bez większej różnicy jak zarabiasz: na PP, w CPC czy CPM. Łącznie za wszystkie formy reklamy tyle wychodzi i mam to przećwiczone na wielu rodzajach stron, a zarobki Krzyśka potwierdzają tę kwotę.

  Jarek : możesz mieć inne reklamy razem z AdSense, ale nie mogą to być reklamy kontekstowe. Za to ta „inna” sieć może zastrzegać sobie wyłączność.

  W ogóle IMO to pytanie kompletnie nie ma sensu w czasach, w których darmowa strona jest za darmo, a „płatna” kosztuje kilkadziesiąt złotych, z czego trzeba wyłożyć tylko 10,80 PLN na domenę, a resztę można zapłacić później wykorzystując okresy testowe itp.

  Skoro pieniądze są tak małe, że naprawdę KAŻDY może sobie pozwolić na wyłożenie tych niecałych 11 złotych (np. oszczędzając 10 groszy dziennie przez 3 miesiące i pisząc w tym czasie teksty), to pozostaje kwestia czy ważniejsze są dla nas zalety własnego hostingu czy dostępu do platformy.

  PS mam bloga na darmowym systemie 😉

 14. Przede wszystkim, młodemu adeptowi, napalonemu na szybkie zarabianie powinieneś dokładnie i dobitnie wyjaśnić, że na blogu… w zasadzie nie da się zarobić. Bo większość ludzi jakich znam, którzy pytają mnie o zarabianie na blogu, zobaczyło u Ciebie wpis z podsumowaniem zarobków, że wyciągasz 2 czy 3 tysiące z blogowania i też tak chcą. I taki ludek tworzy bloga, wsadza na niego reklamy, prolinki i programy partnerskie, napisze 10 wpisów i potem jest zawiedziony, że blog nie zarabia.
  Zarabianie na blogu to także jest praca. Praca która polega na napisaniu 30 czy 40 wartościowych postów w miesiącu. A zbieranie informacji i pisanie posta to jest kilka godzin pracy. I tak przez rok, dwa, zanim pojawią się dochody. I kiedy ludzie słyszą coś takiego, to już trochę realniej podchodzą do kwestii zarabiania na blogu.
  A u Ciebie, kwestia czasu, rzetelności i pracochłonności się nie pojawia! Twoje „dobre rady” ograniczają się do: „wsadź reklamy na bloga, który nie jest na darmowym serwerze”. A to tak nie działa.

 15. No ale zaraz, jak ktoś napisze 10 wpisów, to będzie miał taki zysk, jaki ta strona wygeneruje ruch. Też mam strony z 10 wpisami i one również zarabiają 30 PLN za 1000 wyświetleń (a w sumie to więcej), tylko te 1000 odwiedzin zbiera się przez tydzień albo miesiąc.

  To chyba oczywiste, że żeby zarobić 2000 złotych musisz dać ludziom coś o wartości jakich 3000 złotych.

  Jak chcesz zarabiać 30 złotych miesięcznie, to robisz stronę z 10 wpisami i masz 1000 odwiedzin miesięcznie, a jak chcesz 3000, to robisz 100.000 odwiedzin.

  Tu nie ma żadnej filozofii.

 16. @Marcin Kosedowski – 30 zł za 1000 odwiedzin z samego Adsense? Kurczę, wiem, że są różne branże i różne stawki, ale np. u mnie choćbym nie wiem jak się starał nie mogę wskoczyć wyżej niż 7 zł za 1000 odwiedzających…

 17. Wlaśnie sobie policzyłem, i mi wychodzi 5,5 za 1000 wyswietleń strony z Adsense 🙁 Może Marcin, uwzględnia tez inne formy reklamy plus np sprzedaż linków?

 18. @Łukasz: masz na myśli wtyczkę linkującą pojedyncze słowa czy frazy z treści wpisu, czy „podobne wpisy”? Bo to drugie na pewno da się zrobić, ale nie jestem przekonany, czy również linkowanie z treści jakąś wtyczką można obsłużyć. Zresztą to wszystko chodzi na JavaScript, a ja jakoś nie jestem przekonany do linków z JS…

  @Marcin: nie do końca jest tak, jak piszesz — można mieć AdSense i inne reklamy kontekstowe, tylko muszą się wizualnie odróżniać. Zmieniło się to jakiś czas temu.

  @Piotr: dziwne są trochę Twoje zarzuty, bo co miesiąc przy podsumowaniu zarobków podaję liczbę napisanych przeze mnie wpisów, co daje pewien pogląd na ilość pracy, którą w temat włożyłem.

  Jeśli przed przygotowaniem każdego wpisu musisz poświęcić kilka godzin na badanie tematu, to znaczy, że źle wybrałeś niszę. Ja większość wpisów piszę „z marszu”, a tylko niektórym poświęcam więcej pracy.

  Już kiedyś udowodniłem, że spore pieniądze z bloga można zarobić w ciągu 10 miesięcy od rozpoczęcia pracy, od zera. Czy każdemu się to uda? Na pewno nie.

  Ale Twój komentarz zmusił mnie do myślenia, spróbuję podsumować wszystkie moje blogi i zobaczyć, ile pracy mnie kosztowały…

 19. Łukasz P – czy mógłbyś coś więcej napisać na temat tego skryptu linkującego?

 20. @Krzysztof Lis @Kamil Kobus – przepraszam, przejęzyczyłem się. Oczywiście chodziło mi o „Podobne wpisy”.

  Ja korzystam z tego skryptu:

  Wpisując w Google „Blogger related posts” jest tego dość dużo. I co najważniejsze – działa w 100% :]

 21. Zapomniałem że lepiej nie wklejać htmla do komentarzy.

  Skrypt z którego korzystam:

  http://imageshack.us/photo/my-images/542/relatedposts.jpg/

 22. Brak mi sił. Mam kilka blogów, piszę, pozycjonuję, reklamy jak to reklamy raz dopasują się raz nie. Ale do nie dawno jakaś klikalność była a teraz …..masakra. Nie wiem czy to zależy od google czy poprostu od szczęścia. Załamka total…Miłej i owocnej pracy życzę.

 23. Panie Krzysztofie jak wiem to ten blog też najpierw powstawał na darmowej platformie (blogspot.com). Co zdecydowało, że przeniosłeś go na własny serwer i domenę? Kiedy następuje odpowiedni moment by zmienić darmową platformę na własną?
  Pozdrawiam

 24. @Kacper: w sumie to już nie pamiętam, co stało za tą decyzją. Chyba brakowało mi jakichś funkcjonalności.

 25. Chłopaki – naświetlcie mi jak możecie co i jak z tym 30 zł na 1000 odwiedzin… 🙂

 26. A ja mam pytanie, jakim językiem pisać bloga? Jeśli mój jest o tematyce kobiecej, trochę rozrywkowej, rodzinnej itp. Czy pisać go używając słownictwa jakbym klepała maturę z polskiego? 🙂
  Chce żeby czytali mnie dorośli ludzie i nie wiem jak mam pisać

 27. @Anastazja: pisz tak, żeby zrozumieli Cię czytelnicy. Przyznam, że nie rozumiem za bardzo pytania…

 28. Czy wstawiać w treści artykułów emotikony?

  Jeśli pisze o zdrowiu, np o tym że jestem w ciąży i opisuje jakiś preparat, czy pozwalać sobie na prywaty czy udawać fachowość nawet jeśli sama nie jestem do końca pewna czy mam racje?

  Inaczej się mówi i pisze do nastolatków a inaczej do osób w wieku już podeszłym 🙂 o to mi głownie chodzi. Czy używanie języka jednego z nich, nie odstraszy drugiego?

 29. Piszecie, że darmowego bloga ciężko wypozycjonować, ale jak mam bloga na blogspot.com i jest przekierowanie na moją domenę to też ciężko z pozycjonowaniem?

 30. Blik. W takim wypadku pozycjonujesz swoją stronę a nie darmowego bloga.

 31. Przy stawce 50 gr za klik, to żeby zarobić 30 zł na 1000 odsłon trzeba by, jak łatwo policzyć 60 kliknięć w reklamę. Słyszałem o szablonach na 10 procent kliknięć w reklamę i sklepie z ok. 40 procentową konwersją więc 6 % wydaje się możliwy do osiągnięcia 🙂

 32. Sa fajne tanie hostingi – naprawde tanie – ja za swój płacę 40 zł / rok i wystarcza w zupełności – wlasna domena to kolejne 50 zł /rok.
  Tanio i bez problemów z ograniczeniami mozna robic wszystko co sie podoba.

  Wlasna domena zawsze będzie miala większa wartość niz darmowki.

 33. Teraz dopiero jestem , mam czas na budowaniu mojego BLOGA , dopiero się
  UCZĘ , niebawem zaproszę WAS na niezłą ….UCZTĘ ….

 34. Teraz dopiero jestem , mam czas na budowaniu mojego BLOGA , dopiero się
  UCZĘ , niebawem zaproszę WAS na niezłą ….UCZTĘ ….
  Można zarobić na BLOGU , ale trzeba spełnić kilka WARUNKÓW …

  Straciłem PRACĘ ( mam 49 lat ) może tak sam BÓG przykazał ..
  Mam wiele PROJEKTÓW …Zapisanych w moim UMYŚLE

  Ja teraz PRACUJĘ 12 dziennie , 8 ŚPIĘ ….

 35. Pozostaje 8 godz. na FEISA , piszę KOMENTARZE , POCIESZAM , a o nikomu nie łatwo …..

 36. Cześć, w każdych tematach typu „jak zarabiać na blogu” nie pisze co zrobić i kto płaci za wyświetlenia, gdzie podać nr konta. Wszyscy piszą o dodawaniu reklam a jeśli ja nie chcę reklam to za same wyświetlenia i ruchy na blogu też się zarabia? Mam już 10 tys wyświetleń i ani złotówki.. co mam konkretnie zrobić? Gdzie i co zaznaczyć.. odpowiedzi na moje pytania nie znalazłam na żadnym forum.

 37. Poczytałam sobie jak google liczy zarobki, są trochę bez sensu, bo skoro liczy się szacunkowy zarobek, czyli kliknięcia reklam i dzieli je przez ilość wyświetleń (czyli tyle ile razy wszyscy weszli na stronę) i mnoży tylko przez 1000, to wychodzi, że im mniej masz wyświetleń tym więcej zarabiasz…

 38. Moim zdaniem darmowy blog jest dobrym pomysłem. Osobiście najbardziej lubie blogspota i wordpressa, które uważam za najlepsze do założenia własnego bloga. Dużo opcji, łatwa obsługa i przede wszystkim za darmo 🙂

 39. Bardzo fajny artykuł, dzięki 🙂

 40. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Dużo pomocnych informacji.

 41. Prowadzenie bloga to świetna okazja na to, aby dzielić się innymi swoją wiedzą bądź pasją, ale również zarabiać spore pieniądze.
  https://klik-24.com/

 42. Myślę, że największe znaczenie w zarabianiu na blogu ma jego tematyka. Tematy bardziej niszowe z góry skazane są na mniejszą popularność.
  https://klik-24.com/

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.