21
02
12

Wideoodpowiedzi na pytania (5)

Poprzedni wpis z tego cyklu opublikowałem pod koniec stycznia, pora więc na kolejny odcinek wideoodpowiedzi na pytania czytelników. Znów dostałem sporo ciekawych maili z ciekawymi pytaniami.

Dziś na nagraniu poruszam między innymi takie zagadnienia:

  • rozliczanie podatku za dochody z AdTaily,
  • rozliczanie podatku za dochody z AdSense w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej,
  • polityka prywatności,
  • prowadzenie bloga na blox.pl
  • wybór wąskiej lub szerokiej niszy tematycznej do prowadzenia bloga.

Zapraszam do oglądania. Pod filmem znajdziecie transkrypcję nagrania.

Cześć!

Minęło znowu parę tygodni i od poprzedniego odcinka wideoodpowiedzi na pytania dostałem znów kilka pytań, więc jest materiał, aby przygotować kilka odpowiedzi.

Pyta Konrad:

Ostatnio pojawiła się nowa giełda linków, która ma wystartować na dniach (od lutego [widać, że ten mail jest trochę przeterminowany — przyp. KL]) — Seopilot.pl. Oferują ciekawe stawki, tylko tu pojawia się moja wątpliwość, czy udział w takim programie nie jest proszeniem się o bana w AdSense, a nawet wynikach wyszukiwania? Proszę o opinie doświadczonego w temacie.

Odpowiedz: to jest system wymiany linków, każdy system wymiany linków jest proszeniem się o bana w wynikach wyszukiwania, musisz się z tym pogodzić niestety. Google bardzo niemile widzi emitowanie linków, które mają pozycjonować inne serwisy. Dlatego, czy to systemy wymiany linków, czy systemy sprzedaży linków są przez Google bardzo niemile widziane.

Ja doświadczeń póki co za bardzo jeszcze nie mam, to znaczy wstawiłem ostatnio kod Seopilota na jednego z moich blogów. Cztery dni później ten blog został wyrzucony z wyników wyszukiwania. Cała domena, na której stał ten blog i kilka innych serwisów zostało wyrzuconych z wyników wyszukiwania. Nie jestem przekonany, że to jest wynik wstawienia tego serwisu, ale nic tutaj innego w tym serwisie nie robiłem na przestrzeni ostatnich dni, poza wstawieniem Seopilota. Dlatego mam wrażenie, ze może to być ten powód. Ja bym z tym uważał, oczywiście szczegółowo moje całe doświadczenie odnośnie Seopilota opiszę Wam na blogu, na pewno to kiedyś nastąpi.

Pyta Rafał:

Zakładam właśnie kilka blogów tematycznych związanych między innymi z modą, odżywianiem, podróżami. Zauważyłem na blogu MacKozer, że skopiował z Twojej strony informacje dotyczące polityki prywatności z zaznaczeniem, że informacja ta pochodzi z Twojego bloga. Chciałbym zapytać, czy również mogę skorzystać z tego tekstu oczywiście pozostawiając linka do twojego, bloga jako źródła informacji?

Odpowiedź: tak, oczywiście, nie ma z tym żadnego problemu. Takie było moje założenie, żebyście sobie korzystali podając informacje, skąd ta polityka się wzięła.

Pyta Robert:

Nie mam jeszcze osiemnastu lat, ale zaraz po ich ukończeniu zamierzam umieścić na swojej stronie reklamy w usłudze AdTaily blog ma dopiero nieco 100 przeglądających dziennie wiec nie zbije na razie fortuny na reklamach, roczne zyski szacuje na ok. 500 zł czy w związku z tym musze składać deklaracje podatkowa, nie mam innych źródeł dochodu wiec moje ogólne dochody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, z tego, co mi wiadomo AdTaily to zyski z zagranicy, czy jest tutaj jakąś inna zasada, jeśli nie musze składać podatku to czy musze składać jakieś inne zeznania czy dokumenty.

Musisz płacić podatek. Za wszystkie dochody musisz płacić podatek, choć może to jest sformułowanie zbyt ogólne, gdyż jest jeszcze w polskim systemie podatkowym coś takiego jak kwota wolna od podatku. Jeśli Twoje dochody nie przekroczą ok. 3 000 PLN w ciągu roku, to wtedy od tej kwoty podatku się nie płaci.

Mimo wszystko AdTaily to nie są dochody z zagranicy, AdTaily radzi, aby dochody rozliczać jako przychody z najmu lub dzierżawy i obawiam się, że tutaj będziesz musiał co miesiąc wysyłać zaliczkę na tenże podatek dochodowy z tytułu najmu lub dzierżawy. Później będziesz musiał rozliczyć to w PIT 36, tutaj znajdziesz wpisu na blogu AdTaily, tam powinno być więcej informacji.

Pyta Robert (inny):

Przepraszam, że na wstępie zawracam Ci głowę tym pytaniem, ale mam z nim kłopot. Prowadzę działalność gospodarczą i nie wiem jak mam teraz płacić podatek. W sieci szukałem informacji na ten temat, ale jak na złość wszędzie są informacje dla tych, co nie prowadza takiej działalności, na Twoim blogu też nie mogę się doszukać opisu jak rozliczać się z AdSense, gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Możesz podać mi linka albo napisać jak to zrobić? Do kiedy mam co miesiąc wysyłać podatek?

Tak naprawdę to powinieneś zapytać o to w pierwszej kolejności swojej księgowej, bo różne urzędy skarbowe różnie podchodzą do tego typu dochodów. Ja od kiedy prowadzę działalność gospodarczą traktuje AdSense, jako zwykle dochody z zagranicy niepodlegające podatkowi VAT, ponieważ VAT płaci nabywca tej usługi u siebie. Skoro tak, wystawiam fakturę ze stawką np — nie jest to ani 23% ani 0% tylko np (nie podlega). Niektórzy tu dodają opis, że ten VAT rozlicza nabywca. Ja tego opisu nie dodaję, moja księgowa sobie tego nie zażyczyła i tyle.

Później do dwudziestego albo do dwudziestego piątego dnia następnego miesiąca (ja nie jestem w tym zbyt biegły, pilnuje tego moja księgowość) musisz wysłać zaliczkę na podatek dochodowy za te właśnie dochody. Ja rozliczam się kwartalnie, więc robię to, co kwartał.

Dominik:

Właśnie przyszła mi Twoja druga lekcja odnośnie zarabiania na blogu, i chciałbym cie zapytać czy blox.pl jest możliwość przeniesienia całego bloga na wordpress chciałbym tez wiedzieć, co sadzisz o blogach na blox.pl chodzi mi tu o możliwości tego blogu, będę ci bardzo wdzięczny, jeśli mi odpiszesz.

Mam parę blogów na blox.pl. Założyłem sobie je z tego względu, że one miały kiedyś dużo wsparcia ze strony Agory — tego sporego koncernu, który jest właścicielem portalu gazeta.pl. Na gazecie.pl na stronie głównej kiedyś były odnośniki do nowych wpisów na blogach z blox.pl i dlatego ja sobie tam założyłem parę blogów. To już teraz nie działa, to znaczy teraz już te odnośniki się pojawiają bardzo rzadko

Blox jest dość wygodny, jeśli chodzi o pisanie. Pisze się tam dosyć sympatycznie, ma on podstawowe funkcje, które są nam do blogowania niezbędne, choć niezbyt duże możliwości konfiguracji. Tak naprawdę możemy zmieniać tylko zawartość lewej czy prawej (bocznej) szpalty na blogu. Możemy dołożyć sobie tam dodatkowy kod, w praktyce ta funkcjonalność bywa wykorzystywana do tego, żeby umieszczać elementy w innych miejscach na serwisie (za pomocą pozycjonowania tego na stronie w arkuszach stylów) i ja to tez tak robiłem. Natomiast ani tutaj nie sprzedasz linka, ani nie podłączysz własnej domeny, wielu możliwości tutaj mieć nie będziesz.

Co jest istotne: czy można przenieść go na WordPressa? Tak, można go przenieść na WP, o ile dobrze pamiętam WordPress potrafi sam z siebie zaimportować treść bloga wystawiającego kanał RSS. Czyli na podstawie kanału RSS bloga on zaimportuje całość treści. Jeśli nie, to można zrobić to jakąś wtyczką, wiec jest to na pewno możliwe (choć komentarzy się w ten sposób nie da przenieść).

Ja nie polecam pisania na blox.pl z tego względu, ze blogspot.com jest dużo lepszy w mojej ocenie. Blogspot ma integrację z AdSense, blox ma integrację AdTaily, ale AdTaily to jednak bardzo dużych pieniędzy Tobie nie zarobi. Bardziej moim zdaniem bym się ukierunkował na AdSense. Możliwości blox.pl są dość bogate, ale jednak paru rzeczy brakuje i ja bym tego serwisu nie polecał mimo, że darzę go naprawdę wielką sympatią. Jeśli mam polecać to polecam jeden i jest to blogspot.com.

Paweł:

Witam serdecznie. Chcę założyć swojego bloga, tylko nie wiem jaka strona jest do tego najlepsza. Słyszałem np. o blog.onet.pl, ale według mnie jest ta strona mało kreatywna. Chciałbym też pisać o kilku tematach: polityce, religii, społeczeństwie, pracy. Czy to dobry pomysł by pisać o kilku dziedzinach? Czy lepiej pisać na temat jednej dziedziny? Która platforma umożliwia wprowadzenie jakichś zakładek, dzięki którym będzie można poruszać kilka tematów na jednej stronie, np. czy jest możliwe stworzenie spisu treści na jednej stronie?

Po kolei: blog.onet.pl — ja bym nie zakładał tam bloga, gdyż mnie i innym ludziom ten serwis kojarzy się z takimi infantylnymi blogami nastolatek z migającymi gwiazdeczkami, z różowymi kucykami, z wstążeczkami, kwiatuszkami i innymi serduszkami. NIE! Tam nie zakładaj bloga.

Czy lepiej pisać o jednym temacie czy o kilku? To zależy… Jeśli jest ktoś kimś znanym, masz do powiedzenia wiele na różne tematy, to oczywiście jest lepiej pisać bloga na różne tematy. Zobacz sobie np. bloga prof. Rybińskiego, który pisze głównie o ekonomii, ale również czasami o polityce i gospodarce. Te tematy są wprawdzie ze sobą powiązane, jednak nie do końca i on pod każdym wpisem ma mnóstwo komentarzy. Zna się na tych kilku tematach, jest w tych tematach ekspertem i jest dość znaną osobistością, więc ten blog jego jest popularny.

Jeżeli nikt Cie nie zna to raczej proponowałbym zacząć od pojedynczych tematów, czyli osobno o polityce, osobno o religii, osobno o społeczeństwie, osobno o pracy. To są już cztery blogi, świetnie można wykorzystywać je do wzmacniania siebie nawzajem.

Zakładki, czyli kategorie albo tagi, możliwe są tak naprawdę w każdym serwisie blogowym i tutaj z tym nie ma żadnego problemu. Czy możliwe jest stworzenie spisu treści na jednej stronie? – tak, po prostu robisz tak jakby osobny wpis, czy też stronę (niektóre serwisy blogowe mają możliwość robienia takich statycznych, jakby niezależnych od hierarchii wpisów, stron) i na tej stronie umieszczasz wszystkie odnośniki do kolejnych wpisów.

Pyta Dominik:

Chciałbym się Ciebie poradzić w pewnej sprawie. Postanowiłem założyć bloga oczywiście nie tylko dla tego że lubię pisać ale też dla tego że chce na nim zarobić. Zdaję też sobie sprawę że nie zarobie nie wiadomo jakich kokosów w miesiąc. Blog ten chciałbym poświęcić motoryzacji. Pisałbym głównie o samochodach nowych, ekskluzywnych oraz ciekawych i zapomnianych a może trochę mniej popularnych modelach. Na blogu zamieszczałbym też wpisy dotyczące ciekawych dodatków gadżetów do samochodów np. fajnie aluminiowe felgi lub inne „bajery”. Nie jestem jakimś znawcą tematyki motoryzacyjnej ale interesuje się tym. Pisałbym o tym jakie odczucia wywołuje we mnie dany samochód co ja o nim sądzę „pomagając” sobie danymi technicznymi o wybranym modelu ze sprawdzonych źródeł.

Co Ty o tym sądzisz? Czy to nie jest za wąska tematyka? Może watro rozszerzyć ją o na przykład wpisy dotyczące sportów motoryzacyjnych? A może to już będzie przesada? Czy taki blog ma szanse istnieć? Dodam że planuję założyć go na blogger.pl a z czasem przenieść go na jakiś płatny serwer? A jeszcze jedno doradź mi jaka mogła by byc nazwa tego bloga aby był widoczny w necie?

Wiem że dużo wymagam, jednak liczę na to że odpowiesz na tego maila i pomożesz mi. Będę Ci bardzo wdzięczny.

Odpowiedz: czy taki blog ma szanse funkcjonować? Oczywiście! Czy taki blog ma szanse stać się popularny? Nie! Nie ma na to żadnych szans, już tłumaczę dlaczego.

Motoryzacja to jest taka nisza, w której serwisów w internecie jest bardzo dużo. Są to między innymi naprawdę duże portale motoryzacyjne, gdzie dziennie pojawia się po kilka artykułów z różnych dziedzin, jeśli chodzi o ciekawe samochody nowe, ciekawe samochody z historii, jakieś dodatki, technologie. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie — co skłoni czytelnika do przyjścia na Twojego bloga, pozostania na Twoim blogu i powrotu na Twojego bloga, a nie do przyjścia, pozostania i powrotu na inny portal motoryzacyjny?

Bo musisz rywalizować z uczestnikami tego rynku, którzy są już na nim od dłuższego czasu. W tak szerokiej niszy nie ma absolutnie żadnych szans się przebić, chyba ze jesteś np. jakimś znanym dziennikarzem motoryzacyjnym i to jest Twój blog o motoryzacji, ogólnie powiązany głównie z Twoją osobą.

Ponieważ nie jesteś osobą, która zna się na motoryzacji wyjątkowo dobrze, nie jesteś dziennikarzem znanym od wielu lat z występów w telewizji czy z prowadzenia własnej rubryki w jakimś znanym czasopiśmie, nie masz szans przebić się z takim blogiem do ludzi. Tym bardziej, gdy, jak piszesz, nie jesteś osobą z branży. Gdybyś był osobą z branży mógłbyś pisać o jakiś szczegółach technicznych nieznanych innym ludziom, a Ty będziesz pisać o tym co znajdziesz na innych serwisach.

Odpowiedz sobie jeszcze raz na to pytanie: w jaki sposób chcesz zachęcić czytelników do wejścia, pozostania i powrotu na Twojego bloga? I na pytanie uzupełniające: jaka jest unikalna wartość dla tych czytelników, ze odwiedzą Twojego bloga, a nie żaden inny?

Ja sam prowadzę co najmniej dwa blogi motoryzacyjne. Drewno Zamiast Benzyny to jest serwis głównie o alternatywnych paliwach silnikowych, czyli w pewnym sensie serwis motoryzacyjny, ale to nie jest serwis o motoryzacji jako takiej. Ja nie piszę tutaj o jako tako nowych samochodach, nie pisze tu o starych samochodach, nie pisze tutaj o gadżetach do samochodów, piszę tutaj o alternatywnych paliwach do samochodów, o sposobach produkcji, o sposobach wykorzystania tego paliwa. Dzielę się swoimi opiniami na temat nowinek, które znajduję w świecie. Prowadzę tego bloga od 2004 roku czyli chwała bogu osiem lat prawie i w pewnym sensie ludzie mnie już kojarzą. Moje nazwisko jest już w pewnym sensie ludziom jakoś znane, serwis sam też jest znany, w związku z czym to jest wartość dla czytelników, której nie znajdą nigdzie indziej.

Serwisów [dużych — przyp. KL] konkurencyjnych w Polsce nie ma, dziennikarze, którzy piszą o paliwach alternatywnych na portalach ogólnomotoryzacyjnych czy ogólnopolskich portalach wielobranżowych są mniej kompetentni w tym temacie niż ja (nie lubię się chwalić, ale tak rzeczywiście jest), w związku z czym dla czytelników większą wartość będzie miała informacja znaleziona u mnie niż informacja znaleziona na jakimś portalu typu gazeta.pl czy onet.pl.

Mam też bloga o moim samochodzie kempingowym, który jest bardzo niszowy. Unikalną wartością tego bloga jest to że ja pokazuję praktyczne rzeczy jakie z tym samochodem robię. Pokazuję np. praktyczne rozwiązanie podłączenia baterii słonecznej do akumulatora. Wytwarzałem sobie z tego źródła prąd, ten prąd wykorzystywałem, więc opisuje: wydałem tyle, zyskuję tyle prądu na tyle pracy np. komputera mi to wystarcza. Są to informacje, których ludzie nie mogą znaleźć praktycznie nigdzie indziej. Jako że nie sprzedaję baterii słonecznych, nie sprzedaję tego typu systemów, to w odróżnieniu od branżowych portali (które wiążą się ze sklepami internetowymi) jestem obiektywny, bo to są uczciwe testy.

Podsumowując — lepsze są tematy wąskie, lepiej od nich wyjść i później ewentualnie rozszerzać zakres działania, jeśli okaże się ze blog jest dość popularny, a brakuje ci trochę tematów. Natomiast w żadnym wypadku nie zaczynaj od bardzo ogólnego tematu jakim jest po prostu motoryzacja, nie ma to absolutnie żadnego sensu.

A wiec tym kończymy dzisiejsze odpowiedzi na pytania. W komentarzach możecie śmiało wyrażać swoje opinie, uwagi, czy tez dodatkowe pytania do tych zagadnień, które poruszyłem na filmie. Jeśli macie jakieś inne pytania, na które potrzebujecie odpowiedzi, to znacie mój e-mail. Gdzieś tam na blogu można sobie go znaleźć i cóż — do zobaczenia!



Wpisy powiązane tematycznie:

20 komentarzy do artykułu “Wideoodpowiedzi na pytania (5)”

  1. Świetny materiał. Każde zagadnienie zostało odpowiednio omówione. I szczerze mówiąc, dużo lepiej przyswaja mi się taką wiedzę słuchając Twoich nagrań niż czytając długie artykuły.

    Pozdrawiam

  2. Dobrze, że jest film, bo w życiu nie poświęciłbym 16 minut na przeczytanie takiej ilości tekstu, a wideo oglądało się bardzo miło. 😉

  3. @Radek: dzięki za miłe słowa. 🙂

    @Julian: myślę, że czytanie zajęłoby Ci mniej czasu — dlatego też umieszczam transkrypcje.

  4. @ Krzysztof
    dokładnie, 8 min zabiera przeczytanie całego tekstu. Bardzo istotna wskazówka, w ostatniej odpowiedzi, mianowicie, na co czasu tracić nie warto.

  5. Wyraźnie widać, jakiej stacji telewizyjnej jesteś fanem. Trzy razy „tak naprawdę” (to się pisze w ten sposób, nie rozdzielnie) w jednym tekście, to jakby mieć wielką plakietę TVN na piersi :o)

  6. Odnośnie motoryzacji, to jeśli artykuły będą na tematy naprawdę nie poruszane przez inne serwisy w Polsce to chyba bez problemu można się z tym wybić. Popieram Krzysztofa w kwestii, że nie warto na początek Tworzyć ogólnego bloga.

    Dodatkowo w motoryzacji w miarę łatwo się wypozycjonować na frazy powiązane z pojedynczymi modelami samochodów.

  7. @interjak: w ogóle nie jestem fanem telewizji, ale rzeczywiście TVNu oglądam relatywnie dużo. Dzięki za znalezienie błędu. Wykonanie transkrypcji zlecam i choć przed publikacją jeszcze ją sprawdzam, jak widać czasem zdarza mi się coś przeoczyć.

  8. Mam nadzieje że na dniach napiszesz artykuł o seopilot.pl 🙂 Serwis śmierdział mi od początku, do tego ta szata graficzna 😀 Osobiście testuje ich od strony pozycjonera i puki co jestem mile zaskoczony 🙂

  9. Jeśli chodzi o seopilot to nie są to czasem ruscy?
    Dodałem jedną swoją stronę do moderacji i mialem wejscie ze strony mdr.seopilot.pl ze lwowa, poza tym odpowiedzi na zadane pytania odpowiedzi brzmią jakby były z translatora. Z tego co też zauważyłem pozycja podawana przez nich w wynikach wyświetlania z google nie zgadza się z rzeczywistością

  10. @Oskar
    Lwów leży na Ukrainie a nie w Rosji 😛
    Co do rankera, zgadza się błędnie pokazuje pozycję.

  11. Wiem gdzie leży Lwów. Ogólnie cieżko ich wszystkich rozpoznać, więc wszyscy na wschód od Krakowa to ruscy;)

  12. Za każdym razem gdy chwytałeś za kubeczek żeby się napić zastanawiałem się, co tam jest na nim napisane. Strasznie mnie to rozpraszało 😉

  13. @Marcin B.: a w HD po zapauzowaniu nie było widać? To chyba „kubek super taty”, o ile dobrze pamiętam.

  14. Super pomysł z tymi odpowiedziami wideo.
    O wiele przyjemniej się to ogląda niż by się czytało.

    Jeśli chodzi o politykę prywatności to też skorzystam z podaniem linka do Twojego bloga, bo google ostatnio zatrzymało mi reklamy adwords i przysłało w tej sprawie maila.

    Tak na marginesie, możesz powiedzieć jakiego mikrofonu używasz, bo ja już z drugim eksperymentuję.
    Pierwszy był gorszy od mojego mikrofonu w laptopie a drugi tak dobrze zbiera, że nawet szum wentylatora wychwytuje.

  15. @Krzysztof, widać w HD. 🙂

  16. czy seopilot to jest coś w rodzaju 2leep?

  17. Świetny materiał, oby więcej takich 😀

  18. Ile płacisz za księgową?

  19. @Michał: w tej chwili używam mikrofonu Vivanco EM35, tylko zginęła mi gdzieś spinka i muszę go przyczepiać do koszuli klipsem do papieru. Wcześniejsze filmy nagrywane kamerą, miały dźwięk nagrany tym mikrofonem na kamerze. W tej chwili nagrywam wideo aparatem, a audio dyktafonem.

    @Wiesław: Seopilot to automatyczny system sprzedaży linków.

    @marc: 55 PLN netto za miesiąc.

  20. Też trzymałbym się z dala od wszystkich systemów wymiany linków. Nie dziwie się, że taki los spotkał Twoją stronę Krzysztofie.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.