29
01
12

Wideoodpowiedzi na pytania (4)

Minęło trochę czasu i widzimy się w kolejnym wideoodcinku odpowiedzi na pytania czytelników.

Dziś sporo maili, sporo pytań, dotyczących między innymi:

  • AdTaily i AdSense jednocześnie na jednej stronie,
  • pozycjonowania blogów,
  • nazywania bloga o książkach Złotych Myśli,
  • wysyłania mailingów,
  • pojemności bloga na Blogspot.com

i innych kwestii.

Tradycyjnie, pod filmem znajdziecie transkrypcję nagrania.

Cześć!

Witam was w czwartym odcinku wideo odpowiedzi na pytania. Jak widzicie, w nowych okolicznościach. Dziś tych pytań będzie sporo, bo trochę mam zaległości. Poprzednie nagranie pojawiło się na blogu z kilkudniowych opóźnieniem, dlatego dzisiejsze nagranie będzie nieco dłuższe.

Szymon:

Bardzo ciekawie Pan pisze – w końcu ktoś kto pisze konkretnie i rzeczowo, a nie tak jak inni pierdzielenie ile to na blogu nie można by zarobić. Mam kilka pytań odnośnie prowadzenia bloga i zarabianiu na nim.

1. Jak wygląda sprawa finansowa i podatkowa – czyli jak dostanę jakieś większe pieniądze to muszę to zgłaszać jako dochód w urzędzie skarbowym?

Tak! Jest taki obowiązek, aby wszystkie swoje dochody opodatkować. To nic dziwnego i każdy kto żyje w Polsce doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Natomiast pewnie są możliwości, aby nie wszystkie dochody Urzędowi Skarbowemu zgłosić. Często nie mamy wyboru, ponieważ współpracując z polskimi programami partnerskimi, które chcą być uczciwe i rozliczać się z tych dochodów – po prostu będą tego od nas wymagać poprzez podpisanie umowy. Następnie po wypłacie pieniędzy w następnym roku przyślą nam PIT. Te same informacje prześlą do Urzędu Skarbowego, więc nie będziemy mieli jednak wyboru, bo ten dochód w Urzędzie Skarbowym już się pojawi.

2. Czy wysyła Pan maile za pomocą jakiegoś systemu? Jeśli tak to chciał bym poznać jego tajniki. Czy po prostu każdemu z osobna kto zasubskrybował Pański blog wysyła codziennie ręcznie kurs?

Nie wysyłam tego ręcznie bo chyba ze 2 500 – 3 000 osób zapisało się na ten kurs. Używam do tego FUMPa – to skrypt dosyć archaiczny, ale działa, natomiast przesiadam się na NetMailer – ja go dostałem gratis, ponieważ wcześniej kupiłem legalnie FUMPa, więc aktualizacja była bezpłatna. Jednak jeszcze nie przestawiłem wszystkich moich list adresowych bo on nie do końca dobrze działa – pojawiają się tam jakieś błędy jeszcze.

3. „Czy gdy moi znajomi dość regularnie klikają w moje reklamy gdy nie koniecznie im kazałem – to czy Google może zablokować moje konto AdSense!?”

Nie! Nie to że może zablokować konto AdSense… Google zrobi to z pewnością! To nie jest tak, że możesz mieć grupę znajomych klikających w Twoje reklamy i później ujdzie Ci to na sucho i Google tego nie zauważy. Poproś znajomych, żeby nie klikali w reklamy, albo w ogóle o tym nie wspominaj. Jak powiesz, by tego nie robili, bo Ci zablokują konto, to właśnie będą złośliwie klikali, by jednak Ci je zablokowali.

Krystian:

Chciałbym Ciebie zapytać jakie jest Twoje zdanie odnośnie stron MFA (Made for AdSense)? Poniekąd powinno Cię to interesować jako człowieka który stara się do dochód pasywny i próbuje zarobić na własnych witrynach. Ostatnio trafiłem na jedną z takich witryn: cvtop.pl – sprawdź umiejscowienie reklam, idealne wtopienie, internauta chcąc pobrać wzór cv klika w reklamę. Myślę o założeniu podobnej witryny. Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?

Moje zdanie jest takie, że witryny mają być przydatne dla użytkowników, a nie tylko dla Ciebie. Nie mają służyć jedynie do tego, by mylnie kierować uwagę czytelników na reklamy i skłaniać ich do kliknięcia – to nie tak ma działać. To powinno być tak, że człowiek wchodzi, interesuje go temat, na który napisałeś, interesuje go temat reklamy i klika w nią, a nie, że widzi reklamę i wydaje mu się, że to odnośnik do pobrania jakiegoś materiału i klika w niego – za to można stracić konto AdSense.

Jakie jest Twoje zdanie nt. pozycjonowania blogów? Wolisz pisać aż w końcu jakimś cudem wejdziesz na wystarczający próg odwiedzalności czy może zlecasz katalogowanie, tworzenie zaplecza, etc?

Ostatnio myślałem o zapleczu ale nie mając gotówki dużo czasu musiał bym poświęcić na stworzenie unikalnych tekstów, a ten czas mogę efektowniej wykorzystać na tworzeniu wpisów na głównego bloga. Czy korzystasz z narzędzia propozycji słów kluczowych od Google?

Ja koncentruję się na pisaniu głównie. Kiedyś katalogowałem jednak przestałem to robić bo za bardzo nie mam na to czasu. Jeszcze tego nie zlecam, ale jestem bardzo tego bliski, bo pozycjonowaniem niespecjalnie się zajmuję. Przyznam szczerze, że widać tego pierwsze skutki, że trochę moim blogom brakuje tego pozycjonowania. W tej chwili robię swoje zaplecze, kupuję teksty w Textmarkecie, trochę od znajomych, z którymi współpracowałem wcześniej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić sobie zaplecze, które generuje treść automatycznie – kiedyś na blogu pokazywałem jak to zrobić. Z narzędzia propozycji słów kluczowych oczywiście korzystam – lecz nie szukam trendów, bo nie zależy mi by wchodzić w aktualny temat, np. teraz ACTA. Korzystam z niego, by znaleźć tematy, na które jeszcze nie wiem, że mógł bym pisać.

Pytanie dotyczy pewnego programu partnerskiego – FTS.pl. Możesz mi powiedzieć co to jest i na czym polega? Gdzie niegdzie w sieci piszą tylko że polecają ten program partnerski, ale co to jest nikt nie powie.

To jest „Fesnak. Treningi. Szkolenia” – firma zajmująca się szkoleniami z różnych dziedzin, m.in. prowadząca szkolenie, jak nabyć nieruchomość bez wkładu własnego. Przygotowując się do odpowiedzi na to pytanie chciałem znaleźć login i hasło do tego programu, by sprawdzić czy coś udało mi się tam zarobić, ale nie udało mi się to, więc nie mogę uczciwie polecić tego programu partnerskiego, bo nie wiem jak on działa.

Roma:

Bardzo proszę o pomoc… Ile pojemności może mieć blog? Dopiero zaczynam tworzyć swój własny, ale nie wiem czy nie przesadzam z ilością i wielkością zdjęć – czy mój blog zniknie!?

Roma pisze blog na blogspot.com. W blogspot zdjęcia domyślnie wrzucane trafiają na album Picasa który ma pojemność 1 GB i jak się skończy to miejsce, to nie można wrzucać nowych zdjęć. Z tego co pamiętam, to do limitu 1 GB wchodzą tylko zdjęcia o rodzielczości większej niż 1024×768 – czyli wstawiając zdjęcia o tej wielkości, lub mniejszej, nie liczą się one do limitu. Moim zdaniem warto wrzucać tylko takie zdjęcia, bo mało kto będzie chciał te zdjęcia oglądać w powiększeniu.

Flickr.com jest dobry do zdjęć bo tam jest 300MB/m-c uploadu – jednak tu to jest bardziej upierdliwe. Na blogspot zdjęcie się po prostu wrzuca i ono jest już na blogu, a na Flickr trzeba jeszcze pobrać kod do wstawienia na stron, co może sprawić niewielką trudność początkującym.

Arek:

Witam Cie i mam pytanko: jestem początkującym blogerem i mam dopiero 2 blogi, a na nich 2 parę produktów programu partnerskiego mBanku. Chciał bym je rozpromować i zainstalować serwer. Chodzi mi o to jaki jest dobry i najlepiej darmowy, oraz czy WordPress jest potrzeby do promowania blogera i czy można to inaczej zrobić?

Dobry i darmowy, z obsługą PHP i SQL, żeby można postawić jakiś skrypt blogowy typu WordPress, to ja nie znam.

Dobry i tani? Mam kilka hostingów, ale linuxpl.com najbardziej mi przypasował i tam WordPressa instaluje się w 10 sekund. Czy WordPress jest konieczny do promowania blogera? Nie, nie jest… można promować na dowolnym skrypcie blogowym, ale WordPress jest tym najlepszym, a na pewno najpopularniejszym skryptem.

Jarek:

Witam. Proszę o pomoc, na jakim możliwie najtańszym hostingu mogę założyć stronę aby można było przekierować ruch z blogspota na nią. Co wtedy stanie się z pozycją bloga? Spadnie, nie zmieni się, na miejsce bloga wskoczy domena?

Ja kiedyś coś takiego przerabiałem z tym blogiem, którego właśnie czytasz, bo on był kiedyś na blogspot.com (teraz jest na własnym serwerze). Kiedyś jednak przeniosłem wszystkie wpisy na własny serwer i pod własny adres, natomiast nie robiłem żadnego przekierowania ze starego na nowy, choć mógłbym, bo są na to metody. Napisałem tylko na środku dużymi literami, że ten blog kontynuowany jest pod nowym adresem. Później ten nowy blog na nowym adresie przegonił w wynikach wyszukiwania stary.

Ten na blogspot prowadziłem zaledwie kilka miesięcy, więc to trochę inaczej wyglądało. Gdybym pisał go tam np. przez 3 lata, to musiał bym włożyć nieco więcej wysiłku, by te pozycje zasłużone przez tego bloga na blogspot przeszły na ten nowy. Nie bardzo jednak wiem jak to można by zrobić.

Na pewno potrzebne by było przekierowanie, ale z blogspot przekierować można tylko za pomocą javascriptu, ale ono chyba nie jest równoznaczne z przekierowaniem 301 z punktu widzenia pozycjonowania. Więc jeśli koniecznie ma to w ten sposób wyglądać, to może lepiej zrobić to inaczej i podpiąć tego bloga pod własną domenę (bo wtedy jest przekierowanie) i potem mamy starego bloga pod nowym adresem i mamy zaindeksowane wpisy. Potem trzeba jedynie wgrać WordPressa i ustawić taki schemat odnośników by one się pokrywały.

Ola:

Od początku grudnia prowadzę bloga, po kilku nieudanych próbach trafiłam na temat który mnie inspiruje i jest związany z moim zawodem. Blog nawet cieszy się już popularnością więc zastanawiam się nad dodaniem okienka z reklamami. Prowadzę tematykę 'wnętrza i moda’ więc jest to dziedzina gdzie jest sporo reklamodawców. Staram się regularnie czytać Pana bloga i zapisałam się też na kurs internetowy. Przyznam jednak że nie raz mieszam się we wpisach dlatego piszę z dwoma pytaniami.

1. Czy umieszczając okienko z reklamą AdTaily nie mogę już umieścić reklam AdSense?

Możesz – nic nie przeszkadza w tym by na blogu były one jednocześnie.

2. Jeśli chcę zacząć umieszczać reklamy na moim blogu to czy muszę mieć założoną działalność gospodarczą?

Nie nie musisz mieć założonej działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o programy partnerskie to większość pozwala rozliczać się bez działalności gospodarczej. AdSense też sam długo rozliczałem bez działalności gospodarczej, lecz też są co do tego różne opinie. Jeśli studiujesz lub pracujesz bezpieczniej jest założyć działalność gospodarczą bo wtedy inaczej wygląda kwestia ZUSu [chyba jednak nie, chyba fakt studiowania nie ma wpływu na wysokość składek na ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej — przyp. KL].

Arek:

Mam bloga na blogger’ze którego uzupełnia moja narzeczona – wysyłam jego link na różne portale kulinarne i facebook lecz coś mało czytelników wpada
na tę stronkę. Co mam zrobić by więcej urzytkowników go odwiedzało i używało banerów.

Musisz zadbać o to, by był on popularny i ciekawy. Myślę że samo rozsyłanie linków to trochę za mało. Ja bym zaczął bywać na forach dyskusyjnych – ale nie wiem czy w tej niszy są jakieś mocne fora i pozycjonowanie na pewno by nie zaszkodziło na jakieś słowa kluczowe.

Blogów kulinarnych jest cała masa, więc dobrze je komentować, to tak jak blogi szafiarek – tam jest zawsze dużo wpisów i jeszcze więcej komentarzy. Komentując te blogi dajesz się poznać czytelnikom, że też o tym piszesz, zaczną do ciebie przychodzić, aż w końcu zostaną.

Anna:

Biorę udział w programie partnerskim złotych myśli. Czy mógł by mi Pan podpowiedzieć jaki tytuł bloga był by dobry?

Taki który będzie dobrze obrazował temat o którym piszesz, będzie chwytliwy, interesujący i nasycony słowami kluczowymi. Obawiam się jednak że Anna miała na myśli że pisze bloga o książkach Złotych Myśli. Takiego bloga w ogóle nie warto pisać, bo jaka jest wartość dla czytelnika z odwiedzenia takiego bloga w stosunku do odwiedzenia strony głównej złotych myśli? Moim zdaniem nie ma żadnej wartości. Co możesz umieścić czego nie ma tam, albo na innych blogach w internecie? Tego typu blog w ogóle nie ma sensu istnienia.

Paweł:

Mam do Ciebie małe pytanie na które na pewno znasz odpowiedź: W jaki sposób w AdSense wyeliminować wyświetlenia swojej reklamy bez podpiętego konta Google Analytics, chodzi o to by w panelu AdSense było widać ilość i wartość wyświetleń reklamy tzn. bez tych które generuję sam zmieniając lub sprawdzając coś na stronie.

Nie ma takiej możliwości. AdSense na to nie pozwala, w jego panelu nie ma takiej funkcji. Natomiast można to robić inaczej.

Po stronie serwera jakimś skryptem wstawiającym Ci reklamy można spowodować, że wyświetlane będą tylko innym, a dla Twojego adresu IP już nie – to jest wersja bardziej skomplikowana. Natomiast prostsze rozwiązanie to: zainstaluj przeglądarkę z wtyczką adblock blokującą wyświetlanie reklam na Twojej stronie.

To już było ostatnie pytanie, mam nadzieję że nie zanudziłem was. Widzimy się za ok. 2 tygodnie. Do usłyszenia.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , , , , , ,
Wpisy powiązane tematycznie:

22 komentarze do artykułu “Wideoodpowiedzi na pytania (4)”

  1. co to za cudo masz w dłoniach ;p?

  2. Jasne, że jest forum w tej niszy np moje 🙂 http://gotowanie.info
    Może nie jest jeszcze bardzo duże ale na pewno warto umieścić link w sygnaturce i udzielać się regularnie. Forum moim zdaniem wygląda przyjemnie i mam nadzieję, że z czasem będzie popularniejsze – staram się promować i pozycjonować.

  3. Moim zdaniem, jest to jak dotąd najlepszy odcinek. Nowe tło sprawia, że o wiele lepiej się ogląda i nareszcie jest więcej pytań niż poprzednio. 😉

    PS
    Po co robiona jest transkrypcja?

  4. Aaa pasowałoby dodać, że udzielanie się na forach i blogach kulinarnych może być pożyteczne nie tylko dla osób mających strony z tej tematyki ale również dla ludzi prowadzących strony o zarabianiu etc (blogerzy chętnie zarobią na swoich użytkownikach). Ważne tylko aby wypowiedzi były wartościowe i merytoryczne bo można łatwo dostać bana 🙂

  5. @zlatan1: masz na myśli tablet? To nic niewarta chińszczyzna Eken M-003. Poza przeglądaniem Google Docs, gdzie wgrałem sobie pytania, prawie do niczego innego się nie nadaje. 😉

    @forum kulinarne: przy promocji warto pamiętać o tym, by nie łamać zasad wyznaczonych przez innych ludzi. Tu na przykład zasadą jest, że się nie wpisuje pozycjonowanej frazy jako imienia.

    @Julian: dzięki za miłe słowa, jeśli podobnych opinii będzie więcej, nie pozostanie mi nic innego, jak przygotowywać takie nagrania rzadziej, mając więcej pytań.

    Transkrypcję publikuję dlatego, że niektórym szkoda czasu na oglądanie nagrania, a przeczytanie tekstu zajmuje mniej czasu. Poza tym wyszukiwarki lubią tekst, a mnie zależy na tym, by ten blog pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania. 🙂

  6. Już się poprawiam 🙂
    W ogóle zauważyłem, że bardzo łatwo można zdobyć linki z for nawet nie znając się na tematyce forum… wystarczy się przedstawić w wydzielonym do tego dziale i mamy często bardzo dobre linki z witryn z TR.

  7. Konrad na swoim forum włącz linki dofollow i będziesz miał dwa razy więcej postów.

  8. Krzysztofie chyba powinieneś zacząć moderować komentarze, bo spamy się pojawiają.

  9. Ciekawe video. Ostatnio tylko czytałem wpisy z tej serii, ale od dziś wolę oglądać.
    Tylko filmiki mogłybyć trochę krótsze to wtedy i transkrypcja byłaby krótsza.

    @Konrad Metoda pozycjonowania dzięki wpisom na forach jest dobra. Swojego czasu było więcej for internetowych z dofollow. Były nawet sprzedawane listy takich blogów.

  10. Dobrym i darmowym autoresponderem jest benefiter 😉 – ale to tak przy okazji…

    Bardziej interesuje mnie (może ktoś się na tym zna i powie mi po ludzku) jak wygląda kwestia założenia firmy będąc jeszcze uczniem szkoły średniej/studentem? Tak samo się płaci zus i podatki (ile wynoszą koszta)?
    A może jest lepszy sposób rozliczeń?

    Pozdrawiam 🙂

  11. Doskonała sprawa z transkrypcja nagrania, ciekawe jak dużo ludzi korzysta z wideo, a ile z tekstu.
    Po tych pytaniach widzę, dlaczego wspomniałeś na FB o reaktywacji forum, chyba idealnie pasowałoby do tego typu pytań.

  12. Ok forum już ma linki dofollow więc zachęcam do rejestracji i rozsądnego postowania 🙂

  13. Witam,
    prowadzę kilka blogów, które mają łącznie około 500 tysięcy odsłon miesięcznie i w ogóle nie mam pomysłu jak ten ruch przełożyć na zarobek.

    Co prawda sprzedaje poradniki na swoich stronach w formie e-book – video, ale jest to zysk rzędu do 500 zł. miesięcznie. AS się nie sprawdziło jedynie AT i CPMP daje jakieś zyski. Dotychczas zarabiałem na uploadingu i były to spore pieniądze, ale odkąd jest ACTA, to pliki zostały usunięte z serwerów USA – choć były legalne. Nie ma pomysłu co z tymi blogami dalej robić. Samo sprzedawanie poradników nie za bardzo mnie uszczęśliwia, bo i dużo roboty z tym, a zysk tak jak mówię, na poziomie 500 zeta.

    Kontekstowe reklamy się nie sprawdzają – przetestowałem wszystko i dla moich odbiorców tego typu reklamy nie są interesujące.

    PROSZĘ w kolejnej wideo odpowiedzi uwzględnić moje pytanie:

    Na czym zarabiać gdy reklamy się nie sprawdzają, a własne produkty nie sprzedają się tak jak powinny się sprzedawać.

  14. @Też Krzysiek: nie znam odpowiedzi na takie pytanie, a gdybym znał, liczyłbym sobie za nią mnóstwo pieniędzy. Nie ma uniwersalnej recepty na zarabianie na serwisie, nie ma też pewności, że na każdym serwisie da się zarobić. Na niektórych po prostu się nie da.

    Ja bym spróbował jeszcze programów partnerskich dopasowanych tematycznie.

  15. zdecydowanie, o ile poradniki, które już sprzedajesz nie pochodzą od partnerów, warto się tym zainteresować.
    Jeśli jeszcze nie wprowadziłeś – załóż stronę przechwytującą (lub choćby sqeezepage)

  16. AFAIK skladki ZUS sie nie placi przez 2 lata jesli sie nigdy nie mialo dzialalnosci lub od zamkniecia ostatniej minelo 5 lat.

    @Dominik: mowisz o tym serwisie, ktory nie ma regulaminu juz dobrych kilka miesiecy (odkad powstal)? Powodzenia w korzystaniu z jego uslug 🙂

  17. Mam uwagę do ostatniej kwestii (blokowanie reklam przy swoich wejściach). Ja bym proponował rozwiązanie, które funkcjonuje w moim autorskim systemie blogowym. Podczas logowania do PA tworzone jest ciasteczko z długością sesji pół roku. Dzięki temu w serwisie nie są wyświetlane reklamy dla użytkowników logujących się do PA (nie musisz być zalogowany – wystarczy, że w przeszłości się logowałeś). Oprócz tego daje to możliwości stworzenia ułatwień w zarządzaniu stroną. Dlatego ja osobiście poleciłbym ciasteczko, a nie kombinowanie z IP, które większość ludzi ma zmienne 🙂

  18. Nieźle, Najlepszy odcinek, mam nadzieję że będzie więcej i lepsze. Chciałem także podziękować przy stworzeniu bloga.

  19. @Krzysztof Trynkiewicz z WydajnyKomputer.pl chyba w temacie nie jesteś. Zus płaci się ale przez pierwsze 2 lata połowę składki normalnej. Można jeszcze skorzystać z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości i tam są jakieś udogodnienia ale nie każda uczelnia ma takie rozwiązanie.

  20. @Krzysztof Trynkiewicz: Jest taka niepisana zasada jeśli nie wiesz to nie udzielaj rad innym, bo wprowadzasz kogoś w bład.

    @ Zet: Nie dokońca masz rację.

    W przypadku uprawnienia do ulgi na ZUS jest inna podstawa do ubezpieczenia społecznego. Aktualna ulgowa składka na ubezpieczenia społeczne wynosi: 142,39 zł (z chorobowym), natomiast składka bez ulgi wynosi: 669,38 zł. Do tego dochodzi 51,83 zł na Fundusz Pracy („ulgowi nie płacą”).
    Wszyscy przedsiębiorcy płacą również ubezpieczenie zdrowotne w wysokości minimum: 254,55 zł.

    Składki społeczne zalicza się do kosztów (obniżają dochód), natomiast część składki zdrowotnej – 219,19 zł- odlicza się od podatku dochodowego.
    Więcej info: http://wlasna-dzialalnosc-gospodarcza.pl/skladki-zus-2012

  21. @Bartłomiej Jakubowski – jest też inna zasada: „Nie znam się, to się wypowiem” 🙂

  22. Cześć.
    Wracając do podatków – co z osobami które mają stałe zatrudnienie a ich dochody z Adsense nie są na tyle wysokie aby rejestrować działalność – konieczność opłacenia składki zdrowotnej (prawie 255 zł.), do tego podatek, o hostingu i utrzymaniu domeny nie wspomnę. Jak się rozliczać w przypadku dochodu ze strony w wysokości 500 – 600 złotych?
    Pozdrawiam

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.