01
01
10

Zarobki na blogach: grudzień 2009 i cały 2009 rok

To już 25. odcinek z cyklu opisującego moje zarobki na blogach. Podsumowanie ostatniego miesiąca i całego ubiegłego roku.

Końcówka ubiegłego roku była dla mnie naprawdę sympatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o AdSense. We wrześniu po raz pierwszy przekroczyłem pułap $400 zarobionych na blogach, co powtórzyłem w październiku. W listopadzie przekroczyłem ze sporym okładem $500, a w grudniu, mimo świąt, udało mi się zarobić $600 i dwukrotnie poprawić rekord dziennych zarobków.

W grudniu, pomimo wyjazdu na kilka dni w delegację i świąt, gdy trudno było mi się zmobilizować do pisania, udało mi się przekroczyć założone 50 wpisów, bo napisałem w sumie 52 wpisy (z czego aż 3 wczoraj). Ten poziom, jak widać po ostatnich trzech miesiącach, jest osiągalny, i niespecjalnie trudny do utrzymania. Bardzo pomaga mi w tym moja tabelka trzymana na Google Docs, w której notuję pomysły na artykuły i daty ostatniej publikacji. Dzięki temu widzę od razu, na który blog muszę coś napisać w najbliższym czasie. Może takie blogowanie to nie sztuka, a co najwyżej rzemiosło, ale jakoś mi to snu z powiek nie spędza.

Przypomnienie zasad cyklu

Zanim przejdziemy do zarobków, tradycja wymaga, abym napisał kilka słów z przypomnieniem zasad tego cyklu.

 • Prezentowane tu zarobki to kwoty naliczane mi na kontach w programach partnerskich i sieciach reklamowych.
 • To nie są wypłaty, które otrzymuję na moje konto bankowe.
 • Części z tych pieniędzy w ogóle nie widziałem na oczy, bo nie przekroczyłem jeszcze minimalnego progu do wypłaty.
 • Jako, że są to kwoty naliczane w programach partnerskich, a nie wypłacone na konto, nie uwzględniają one też podatków potrącanych przy wypłacie i zaliczek na podatki, które odprowadzam.

Podsumowanie zarobków

Było nieźle. 😀 To w największym skrócie, a w szczegółach moje zarobki wyglądały tak:

 • AdSense (reklama kontekstowa) – 628,64 $. +15%. Kurs dolara nieco się poprawił, więc wzrost w PLN jest przyjemniejszy, niż w USD.
 • AdTaily (reklama 125×125) – 32,63 PLN. +64%. Spory wzrost, ale wciąż jest to 2x mniej, niż w październiku czy wrześniu. Stawki obniżyłem już do takiego poziomu, że niżej już skłonny go opuszczać nie będę.
 • Płatne linki reklamowe (w tym wynagrodzenie z systemu LinkLift) – 209,20 PLN. -2%. Niemal bez zmian.
 • Złote Myśli (program partnerski wydawnictwa ebookowego) – 85,43 PLN. -34%. Nic nie robiłem, aby ten PP promować skuteczniej, to i nic więcej nie zarobiłem.
 • TNX.net (system wymiany linków) – 19,43 $. +25%.
 • Sieci afiliacyjne (Novem, Afilo) – 101 PLN. +337%. Spory skok, 80 PLN w modelu CPL, 21 PLN za kliknięcia.
 • eBay Partner Network – 6,30 €. +163%. Ten PP pojawia się tu po raz drugi, ze sporym wzrostem. Ale wciąż nie są to duże pieniądze.

Podsumowując, wszystkie te metody zarabiania na blogach przyniosły mi łącznie 2 299,99 PLN. 😀

Rok 2009 w skrócie

W 2009 roku tak naprawdę niewiele zmieniło się w moim podejściu do blogowania i pieniędzy. Podejście to się sprawdziło rok wcześniej, z wyników jestem zadowolony, więc nie mam potrzeby go zmieniać. Martwi mnie trochę fakt, że znaczna większość moich dochodów to zarobki z Google AdSense, i wciąż chciałbym nieco zdywersyfikować źródła dochodów. Idzie to opornie, bo przy moim poziomie odwiedzalności jest AdSense, potem długo długo nic, a dopiero potem inne metody spieniężania ruchu. Być może gdybym w moich głównych niszach (budownictwo, motoryzacja, odnawialne źródła energii) był naprawdę postrzegany jako ekspert, wyglądałoby to nieco inaczej. Trudno ocenić.

Tak naprawdę to nie prowadzę już serwisów, które nie byłyby blogami. W styczniu przerobiłem na bloga ostatni znaczący się mój serwis, założyłem sobie jednego precla, i jednego bloga na Blox.pl. Oprócz tego, zacząłem pisać lekcje do darmowego kursu dla początkujących. Kurs chyba okazał się sukcesem, bo dziś subskrybuje go 672 osoby, a zostało mi jeszcze co najmniej kilka lekcji do opisania. Rok temu licznik subskrybentów kanału RSS tego bloga wskazywał 446 osób, dziś wskazuje 1 600 czytelników. Czyli drugi raz z kolei udało mi się zanotować trzykrotny wzrost rok do roku. 🙂

Blogi powoli staram się ustawiać w pozycjonującą piramidkę, ale poza tym niespecjalnie poświęcałem czas ich pozycjonowaniu. Wciąż zdaje mi się bowiem, że dobra treść się sama wypromuje — i po części tak jest. Jednego z moich ulubionych blogów udało mi się ostatnio wyciągnąć z Google’owego śmietnika, po niemal rocznej walce o to, drugi jeszcze tam niestety leży.

Pomysłów mam masę. Kilka projektów ruszyłem, ale na razie nie chciałbym o nich pisać, bo są na zbyt wczesnym etapie rozwoju. Byłem na paru konferencjach i blogowych wydarzeniach, liczę, że i w przyszłym roku będę na takie imprezy zapraszany. 😉

W tym roku będę szedł w tym samym kierunku, co wcześniej. No i może pozamykam te wszystkie projekty, o których wspomniałem.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

33 komentarze do artykułu “Zarobki na blogach: grudzień 2009 i cały 2009 rok”

 1. Gratuluje udanego 2009 roku i życzę jeszcze większych sukcesów w 2010

 2. Również gratuluję i życzę powodzenia w dalszym zarabianiu : )

 3. Całkiem całkiem zarobki, brakuje mi jednak zbiorczego zestawienia zarobków w całym minionym roku. Chyba, ze nie lubisz liczyć, już wydanych pieniędzy :)?

 4. @adam rzeczywiście, przeoczyłem — w zeszłym roku podałem taką informację. Sumując zarobki z poszczególnych miesięcy wychodzi mi 17 204,88 PLN.

 5. Przyznam, że kwoty są imponujące. Gratulacje. W 2010 r. życzę kolejnego wzrostu x3

 6. gratulacje!

  wniosek nasuwa się tylko jeden 🙂 wywalić te wszystkie lifty/linki/taily/myśli bo robią choinkę ze strony a zarobki z tego nie ma żadnego,
  więcej można zarobić wstawiając w ich miejsce boks Adsense czy polskich systemów (tj. AdKontekst) a i wypłata zarobków pewniejsza, mniej zachodu, itp.

 7. @Jarek, JereManU, Adam, Noname: dzięki!

  @Noname: to zależy od niszy. Na tym blogu akurat AdTaily mimo niskich stawek spisuje się lepiej, niż AdSense. Bo co mi po reklamach, skoro nikt w nie nie klika?

 8. no proszę, nic, tylko pogratulować i pozazdrościć zapału i motywacji 🙂

 9. A nie zastanawiałeś się, żeby porzucić normalną pracę i zająć się tylko i wyłącznie blogowaniem?

 10. @jami: myślę o tym nieustannie. 🙂 Na razie jest to plan na za kilka lat, mniej więcej za 3 lata od dziś chcę definitywnie rzucić etat. Albo wcześniej, jeśli będę zarabiać w internecie i z chałtur odpowiednio dużo.:D

 11. Całkiem przyjemne te zarobki – gratulacje. Co do dywersyfikacji przychodów to powinno to być dla Ciebie jedno z postanowień noworocznych. Myślę, że spore szanse do odegrania głównej roli ma tu AdTaily tylko trzeba poczekać aż się rozwinie. Reszta (w szczególności sieci afiliacyjne) to tylko mały dodatek na którym zarabia się grosze. Zastanawiam się jeszcze czy nie myślałeś kiedyś o programach partnerskich banków np. mBanku czy Bankiera (produkty bankowe). Tam prowizje są naprawdę niezłe 🙂 Kwestia tylko czy będziesz miał gdzie to promować?

  Pozdr.

 12. Zastanawiam się tylko, czy nie martwi Cię to, że jeśli zrobisz sobie dłuższy urlop, czy jeżeli zechciałbyś przestać pracować to… dochód pasywny nie jest zbyt wielki, wszystko jest uzależnione od Twojego pisania. Jeśli dobrze rozumiem to, jak zarabiasz. Myślałeś o zmianie systemu zarabiania z blogowania na jakiś inny? : ))) ciekaw jestem odpowiedzi.

 13. @Cheed: cały czas promuję Aukcje Kredytowe, ale pomijając dwie prowizje idzie mi kiepsko.

  @Daniel: nie widzę prostej zależności między moim pisaniem a moimi zarobkami. Za te kilka lat chciałbym móc rzucić etatową pracę i zajmować się blogowaniem, chałturami dla przyjemności i może jakimś ułamkiem etatu, żeby nie zdziwaczeć.

  O innych metodach zarabiania niż tylko na pisaniu blogów myślę nieustannie. 🙂

 14. […] przedwczoraj, 18:05 Zarobki na blogach: grudzień 2009 i cały 2009 rok | zarabianie-na-blogu.pl zarabianie-na-blogu.pl/zarobki-na-blogu-25 Pokaż reakcje /* */ inne strony z tej witryny + obserwuj co […]

 15. Zarobki z AdSense szczególnie wysokie – podziwiam, bo u mnie przez święta zysk z tych reklam spadł o ponad 15% i ogólnie widzę, że cena za „klik” w mojej branży (finansowa) regularnie spada… 🙂

 16. Niedawno znalazłem taką stronę: http://cpmprofit.com
  Co o niej myślicie, opłaca się? Znacie moze coś lepszego?

  Pozdrawiam

 17. @Marcin: lepszego pod jakim względem? Zawsze wynagrodzenie w modelu CPM (płatnym za wyświetlenia) wychodzi niemal tak samo, jak w modelu CPC (płatnym za kliknięcia).

  To znaczy dobre strony lepiej zarobią na CPC, słabe na CPM — ale który reklamodawca będzie chciał wywalać w błoto pieniądze w modelu CPM? Przykład: patrz AdTaily.

 18. Witam, mam kilka pytań do fachowca 🙂
  1) Dlaczego przechodzisz z serwisów na blogi? Z wygody (łatwe pisanie, ten sam skrypt wszędzie itp) czy też wg Ciebie blogi lepiej zarabiają, gdyż np,. są postrzegane jako bardziej aktualne? Jesli to pierwsze, to czy nie zauważyłeś utraty dochodów po przejsciu na bloga?
  2) Czy nie obawiasz, się, że za kilka lat , kiedy chcesz przejść tylko na blogowanie, bo np. stwierdzisz żę poziom zarobków jest ok, okaze się, że prawie cały dzień musisz posśiwęcać na pisane blogów? Bo jednak na każdym coś powinno się pojawiać co jakiś czas
  3) Jaki dochód mies. z blogowania przewidujesz za ok 3 lata i czy wzrost zysku upatrujesz w zwiększaniu ruchu, rośnięciu stawek (np. adsense), czy też powiększaniu liczby blogów?
  4) Jaki jest w danym miesiącu udział w zarobkach nowych wpisów a jaki tych archiwalnych? NIe wiem czy to sprawdzasz, ale może. Teraz GA pozwala monitorować każdą stronę w zasadzie. Choć wiem, że może być tak, że nowy wpis wytgerneował ruch , a zarobek inny , stary wpis.
  5) Czy Twój obecny szef też czyta tego bloga? I czy nie obawiasz się, że zanim Ty podejmiesz decyzję o opuszczeniu etatu on to zrobi wcześniej 🙂
  6) gratulacje z wyników oczywiście 🙂 , a czy jesteś w stanie podać dane w przeliczeniu na godzinę pracy?

 19. Marcin: cpmprofit – groszowe stawki, śmieciarskie reklamy i tony spamu jakie dostajesz od nich w spadku nawet po wypisaniu się ze współpracy. bardzo nie polecam

 20. @nelson w takim razie co polecasz?

 21. masz przecież tego bloga, w którym są podane dobre sieci reklamowe. skoro Krzysztof nic nie wspomina o cpmprofit, to wszystko jest jasne:)

 22. @Krzysztof: przechodzę ze statycznych serwisów na blogi, bo są wygodniejsze w aktualizacji. Zwłaszcza, gdy statyczne serwisy tworzyłem od podstaw, zamiast je uruchomić na jakimś CMSie… Dzięki przeróbce przestałem się usprawiedliwiać tym, że „mi się nie chce dodawać nowych artykułów”. Dodatkowo, liczę że prezentacja wpisów w kolejności chronologicznej uwypukla regularną aktualizację serwisu, a zatem również zachęca do ponownych odwiedzin.

  Zauważyłem niewielki spadek dochodów w przypadku ostatnio przenoszonego serwisu (porównałem marzec przed przeróbką i maj po przeróbce), ale może to być skutek zmian sezonowych jak i zmiany wystroju, który mógłby znacząco wpłynąć na CTR.

  Dziś na blogowanie poświęcam godzinę-półtorej dziennie. Liczę, że napisanie wpisu to mniej więcej pół godziny roboty. Jeśli miałbym pracować 3x więcej i zarabiać 3x więcej, to raczej mógłbym to zaakceptować. Zresztą nie chciałbym budować całej swojej przyszłości tylko na samym pisaniu wpisów. Mam sklep internetowy, powinienem wydać kilka książek, myślę o organizowaniu płatnych szkoleń, poza tym może zacznę brać jakieś sensowne pieniądze za consulting?

  Jeśli chodzi o poziom dochodów za te 3 lata, to ja go nie tyle przewiduję, co planuję. Zaplanowałem sobie, że będę zarabiać poza etatem 5 000 PLN netto i tego celu się trzymam. Oprócz rozszerzania działalności, o czym wspomniałem, w grę wchodzi tylko powiększanie ruchu na blogach — czy to poprzez rozszerzanie tematyki, pozycjonowanie, reklamę, czy po prostu zakładanie kolejnych blogów.

  Zarobków z nowych / archiwalnych wpisów nie sprawdzam. To będzie ciekawy temat na artykuł, więc spróbuję. 🙂

  Moja bezpośrednia przełożona wie, że prowadzę kilka blogów i że się w blogoświecie udzielam. Czy wyższe kierownictwo też wie, nie mam pojęcia. Nie obawiam się, że to firma rozstanie się ze mną, bo w pracy nie bloguję ani nie ujawniam na blogu niedostępnych publicznie (czy wręcz niejawnych) informacji, z którymi mam kontakt.

  Wyników na godzinę blogowania nie potrafię przeliczyć, bo nie liczę czasu spędzonego na blogowaniu. Dlatego podaję liczbę opublikowanych wpisów, bo to najlepsze przybliżenie, jakie jestem w stanie osiągnąć.

 23. Mam pytanie oderwane od rzeczywistości – te niebieskie linki w treści posta jak Adsense, Adtaily to zasługa jakiejś wtyczki do linkowania wewnętrznego WP czy też Twoja ręczna praca Krzysztofie?

 24. @Artur: to linki, które wkleiłem kiedyś dawno ręcznie a teraz szablon kopiuję pomiędzy kolejnymi wpisami z tego cyklu. Nie znalazłem (a szukałem) dobrej wtyczki do linkowania wewnętrznego, która na przykład zaznaczałaby linkiem tylko pierwsze wystąpienie danego słowa / frazy.

 25. Jakie polecanie reklamy na małą stronę, ok. 60 wejść dziennie? Jest sens wogóle?

 26. […] zarabianie-na-blogu.pl/zarobki-na-blogu-25 wzbudza zainteresowanie! Pokaż reakcje /* */ inne strony z tej witryny + obserwuj co pisze […]

 27. To ja tak z innej beczki: ktore reklamy (w ktorym miejscu na stronie) Ci przyniosly najwiecej zysku? U mnie sa to zawsze pionowe reklamy boczne co ciekawe.
  P.S. Jakie wtyczki WP masz zainstalowane na tcyh blogach o ktore „dbasz”, a jakie na tych o ktore „mniej dbasz”? 😉

 28. @Krzysztof T.: najlepiej zarabiają mi te, które mam na początku postów — czyli tak, jak tutaj reklamy AdTaily.

  Odpowiedź na pytanie o wtyczki wolałbym napisać w osobnym poście, bo to temat ciekawy sam w sobie. 🙂

 29. Krzysztofie Lisie: A jak to procentowo u Ciebie wyglada? U mnie na http://wydajnykomputer.pl i http://blog.eldoras.com oraz http://eldoras.com 75% klikniec jest z reklam bocznych, jedynie 25% z reklam nad i pod wpisem.

  Jesli klikniec najwiecej masz w miejscu AdTaily, dlaczego nie stosujesz tam AdSense lub innych reklam? Wszak ci pierwsi nie placa za kliki. Rozumiem, ze to moze pomoc w przedluzeniu kampanii dotychczasowych reklamodawcow, ale czy jest to wystarczajacy powod, skoro z AdSense masz wiekszosc wplywow?

 30. @Chris: generalnie unikam pakowania reklam do sidebara, jeśli tylko mam wybór, bo tam się tylko marnują. Wstawiam więc reklamy w pasek tylko na blogach na Bloggerze, żeby jakoś zrekompensować brak możliwości łatwego wstawiania reklam w środek wpisów.

  I dla jednego bloga przykładowo zarobki z dużej jednostki 300×250 przed wpisami to 20X a jednostki 200×200 w pasku to 2X. Dla drugiego bloga, 336×280 przed wpisami zarobiła 5X a wieżowiec 160×600 tylko X.

  Tu nie mam AdSense, bo tu akurat mało kto klika w tego typu reklamy. Pozostaje mi więc wstawiać tu innego rodzaju reklamy, płatne za wyświetlenia. Na przykład AdTaily. 🙂

 31. Ciekawa sprawa. Anyway jakby ktos sledzil nasza dyskusje to moja proba to 332 klikniecia, by nie bylo, ze mam 5 i robie z tego statystyki 😉 Moze to kwestia tego, ze Ty piszesz wpisy pod katem „zobacz jescze cos na ten temat” (w ktoryms wpisie tak bodaj wyczytalem), a ja probuje go wyczerpac i zaspokojony uzytkownik juz nie ma ochoty klikac w reklamy… hm

 32. Siemka! mam takie pytanko. Czy zaparkowanie strony w namedrive.pl sie oplaca? za kazde klikniecie jest 0,1$ i nie pasuje mi to o tyle ze na stronie wyswietlaja mi sie rozne reklamy kredyty platformy forex itd a za kazde klikniecie jest 0,1$. zlodzieje daja 0.1$ a do siebie reszte? jest taka mozliwosc? Pozdrawiam

 33. Przyjmij moje (nieco spóźnione) gratulacje. 600 $ to jak dla mnie astronomiczna kwota jaka na zarobki z AdSense.

  Na rok 2010 życzę 1200$ i..hmm.. jeszcze większej popularności bloga?

  Tylko gdy już będziesz miliarderem nie zapomnij o swoich czytelnikach 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.