24
03
14

Jak rozliczać dochód z sieci afiliacyjnych?

Niektórzy przedsiębiorcy szerokim łukiem omijają sieci afiliacyjne z obawy przed zawiłymi wymogami biurokracji. Okazuje się, że obawy te wynikają głównie z niewiedzy. W rzeczywistości członek sieci afiliacyjnej nie ma problemów w kwestiach podatkowych.

Decydując się na uczestnictwo w programie partnerskim podatnik powinien zostać poinformowany o stawce oraz modelu wynagrodzenia, którym zostanie objęty. Z reguły takie informacje zawarte są w regulaminie współpracy między daną siecią a przedsiębiorcą.

Im prościej, tym lepiej

Najłatwiej korzystać, i zarazem rozliczać się, z sieci, która wszystkie istotne informacje publikuje w jednym miejscu np. panelu użytkownika. Dobrze, jeżeli znajdziemy w nim dane na temat uzyskiwanego wynagrodzenia czy historii wypłat prowizji. W dobie internetu nikogo nie powinno też dziwić, że należne nam wynagrodzenie powinniśmy otrzymać na podane wcześniej konto bankowe. Z reguły taka sytuacja jest możliwa po przesłaniu do kontrahenta (sieci afiliacyjnej) faktury / rachunku za najem powierzchni reklamowej.

Jak rozliczyć dochód?

Są dwa sposoby na rozliczenie zysków płynących z uczestnictwa w sieciach afiliacyjnych:

  • rozliczenie na zasadach ogólnych,
  • rozliczenie podatkiem zryczałtowanym od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu (8,5%).

Rozliczenie powinno nastąpić najpóźniej w 20 dniu miesiąca, po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Przykładowo, jeśli dochód z sieci afiliacyjnej został wypracowany w styczniu, należny podatek trzeba zapłacić do 20. lutego. Wraz z końcem roku podatkowego, cały dochód uzyskany z tytułu najmu powierzchni reklamowej, należy rozliczyć na formularzu PIT do końca 20. stycznia.

Jak wystawić dokument?

Fakturę / rachunek dla sieci afiliacyjnej wystawiamy tytułem „najmu powierzchni reklamowej” lub bardziej precyzyjnie „najmu powierzchni strony www”. To w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeżeli nie jesteśmy płatnikami VAT (działamy jako osoba fizyczna), wówczas, oprócz rachunku o tym samym tytule, możemy być zobligowani przez sieć do dostarczenia kilku oświadczeń np.:

  • oświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej,
  • oświadczenia o tym, że nie jesteśmy płatnikami podatku od towarów i usług.

Wszystko zależy od sieci afiliacyjnej, w której uczestniczymy. Te największe wszelkie istotne informacje dotyczące rozliczenia podatkowego umieszczają na swoich stronach internetowych.

ifirmapl_400

Artykuł dostarczony przez ekspertów ds. księgowości serwisu ifirma.pl

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

12 komentarzy do artykułu “Jak rozliczać dochód z sieci afiliacyjnych?”

  1. Na początek najistotniejsze jest zarobienie, a później ewentualnie szukanie informacji jak zapłacić podatek itd.

    Zazwyczaj wystarcza wystawić rachunek, a jeżeli firma to fakturę.
    Mamy w Polsce jakiś tam próg, chyba z 3500 złotych rocznie, że nie trzeba odprowadzać podatku

  2. @Dominik: czasem okazuje się jednak, że z jakąś firmą współpracować w ogóle nie możesz, bo nie masz możliwości wystawienia im faktury.

  3. Hej.
    Sprawa nie jest chyba taka oczywista. Ja dzwonilem do US i uzyskalem informację, że wpisywać ten dochód w pit jako dochód z innych źródeł.

  4. Kolejny raz utwierdziłem się w przekonaniu, że dobrze robię zatrudniając w swojej firmie prawnika. Przeczytałem artykuł dwa razy i dalej nie zrozumiałem tych wszystkich formalności…

  5. Czyli czytając komentarze lepiej zatrudnić prawnika. Artykułu nie rozumiem.

  6. a co jeśli nie musimy wystawiać rachunku/faktury? Dla AdSense nie muszę nic wystawiać a to też sieć afiliacyjna.

  7. Hej, moim zdaniem spoko i prosty w zrozumieniu artykuł – czego nie rozumiecie?
    Z sieci AF można się rozliczać albo na zasadach ogólnych (płacisz % z dochodu, jak to normalnie z podatkami bywa – np. w umowach zlecenie jest tak, że się płaci 18% podatku od zarobków, czyli jak pracownik zarobi 100zł, to odprowadza 18zł podatku, a jak zarobi 200zł, to odprowadza 36zł) albo można się rozliczać ryczałtem (płaci się stałą kwotę podatku, np. zawsze co miesiąc 30zł, niezależnie od tego czy zarobiliście 200 zł czy 300zł).
    No i rozliczenie powinno nastąpić najpóźniej w 20 dniu miesiąca, po miesiącu w którym otrzymaliście zapłatę.

    Serio tego nie rozumiecie? 😀 Ja mam wrażenie, ze prościej się tego opisac nie dało.

    Pozdro.

  8. Dzięki za objaśnienie sytuacji. Właśnie rozpoczęłąmwspółpracę z pewną siecią alifacyjną i do tej pory rozliczenie podatku było dla mnie czarną magią. Dzięki za wpis! pozdrawiam

  9. Czyli najlepiej na ryczałt się rozliczyć?

  10. Ja zawsze wystawiam faktury do sieci afiliacyjnych i nie mam z tym problemu kompletnie.

  11. Wiesz Hardman, jak prowadzisz działalność gospodarczą to wystawiasz faktury i problemu nie masz. Gorzej mają osoby fizyczne, której takiej działalności nie prowadzą. Ja podchodziłem do tego tematu kilka razy, aż w końcu uznałem, że nie wykażę tych dochodów:)

  12. Sprawa z pozoru banalna, ale wcale nie aż tak oczywista. W Urzędach Skarbowych mogą kręcić nosem, jeśli samemu zadecydujemy o tym, jak wykazać te dochody. Pisałam o tym kiedyś u siebie w notce „Przychód uzyskany z reklam w internecie – mała rzecz, duży problem”. Dlatego najlepiej wysłać do Izby Skarbowej wniosek o indywidualną interpretację podatkową, można to zrobić nawet przez internet za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansów. Opłata za wniosek o wydanie interpretacji wynosi 40 zł, ale przynajmniej człowiek ma spokojne sumienie i jakby w US robili problemy, pokazuje się papierek i sprawa z głowy.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.