24
09
13

Jak rozliczać programy partnerskie

Dziś odpowiedź na pytanie Czytelniczki, które dostałem już dość dawno temu, ale niestety musiało odczekać trochę, aż nabierze mocy urzędowej. 😉 A serio — po prostu musiałem najpierw opublikować inne wpisy…

Edyta napisała:

Mam pytanie, choć w sumie 3

  • czy mógłbyś polecić księgowa / księgowego, który Cię rozlicza – jeśli oczywiście jesteś zadowolony ?
  • czy również zarabiasz w zagranicznych PP
  • jak rozliczałeś się, kiedy nie miałeś działalności (jakieś umowy, przychody z zagranicy …)

Zacznijmy od pierwszego pytania. Od kiedy prowadzę swoją działalność gospodarczą (czyli od ponad 3 lat) korzystam wyłącznie z księgowości hybrydowej Taxe. Jestem nieodmiennie zadowolony, bo moja z nimi współpraca sprowadza się do zeskanowania raz w miesiącu faktur, wgrania ich do internetowego systemu, a potem odebrania (także z systemu) raportów mówiących ile mam zapłacić podatków i składek.

Opisałem zresztą moje wrażenia po roku współpracy w tym wpisie, od tamtego czasu nic się nie zmieniło. No, może poza kosztami. W standardowym abonamencie Basic za 55 PLN netto mam 10 księgowań dokumentów, za dodatkowe muszę dopłacać. I od jakiegoś czasu niespecjalnie mieszczę się w tym limicie, bo mam sporo faktur do rozliczenia. Moje łączne koszty nie przekraczają jednak ok. 100 PLN netto miesięcznie.

Jeśli chodzi o zagraniczne programy partnerskie i sieci reklamowe, to i owszem, zarabiam z ich pomocą, choć są to raczej niewielkie kwoty. Wynika to głównie z tego faktu, że stron anglojęzycznych mam ledwie kilka, a prawie nie mają one ruchu. Co by jednak nie mówić, moja księgowa w Taxe (każdy z klientów dostaje swojego własnego opiekuna, który prowadzi jego sprawy) radzi sobie z ich księgowaniem bez problemów.

Kiedy nie miałem działalności, punktem wyjścia do wszystkich moich rozliczeń była interpretacja dotycząca AdSense — traktująca to jako działalność wykonywaną osobiście. Za tamtych czasów zdarzyło mi się chyba też dostać jakiś przelew z któregoś z zagranicznych PP, potraktowałem go identycznie.

Teraz widziałem wyroki sądów, które znacznie sprawę upraszczają, bo polecają traktować reklamy AdSense jak najem powierzchni reklamowej, co pozwala zresztą płacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości poniżej 10%. 🙂

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,



Wpisy powiązane tematycznie:

9 komentarzy do artykułu “Jak rozliczać programy partnerskie”

  1. Nie jestem pewien czy traktowanie reklam Adsense (i innych) jako najmu powierzchni reklamowej jest nadal aktualne. Jakiś czas temu interesowałem się tą sprawą i zdaje się, że najnowsze wyroki sądów obalają taką interpretację. Z tego co pamiętam, poprawny (w sensie pewny i bezpieczny) sposób rozliczenia to traktowanie takich przychodów jako przychody z innych źródeł. Nie ma tu konieczności odprowadzania comiesięcznych zaliczek.

  2. Zawsze miałem spory problem z rozliczaniem dochodów z zagranicznych programów partnerskich. Taxe mogę polecić z czystym sumieniem, bo prowadzić księgowość mojej firmy i jak na razie problemów nie było. Szczerze mogę polecić.

  3. @Petersky: ten wyrok sądu administracyjnego, o którym wspominałem, jest z lipca ubiegłego roku. Jest coś nowszego w tym temacie?

  4. Krzyśku, a opisałeś gdzieś szerzej rozliczanie Adsense jako działalność gospodarcza? Tzn. jak to szczegółowo zrobić krok po kroku, co wpisać na fakturze itd?

  5. Jeżeli dochody są sporadyczne i nie prowadzi się działalność gospodarczej,a pieniądze pochodzą z umowy nienazwanej, podobnej do dzierżawy, to w takim przypadku można rozliczać się ryczałtem, płacąc fiskusowi 8,5% od przychodu.

    Ale uwaga: warunkiem jest pisemne powiadomienie urzędu o wyborze ryczałtu do 20 stycznia roku podatkowego lub 20. dnia miesiąca następującego po tym, kiedy osiągnięto pierwszy przychód.

    I to jest poprawna metoda rozliczeń (według sądów, np. wyrok NSA z 9 marca 2012 r. (sygn. akt II FSK 1548/10).

  6. Księgowość z Taxe wydaje się być całkiem niezła. To już kolejna pozytywna opinia, którą czytam w Internecie.

  7. Petersky może mieć rację choć stosownych dokumentów nie widziałem.

    W US miasta Dąbrowa Górnicza właśnie w ten sposób kazano mi rozliczać dochody z AdSense. Tak więc dochody z AS wpisuję do zwykłego PITa.

  8. Sprawdziłem artykuł, na którym opierałem swoją wypowiedź i tam przytaczane są interpretacje sprzed dwóch lat (zarówno dzierżawy, jak i nowsze „inne źródła”). Nic świeższego od lipca ubiegłego roku niestety nie mam.

    Najlepiej byłoby oczywiście zwrócić się do własnego urzędu z prośbą o indywidualną interpretację. Nie robiąc tego, myślę że bezpieczniejszym (ale z pewnością nieco mniej opłacalnym) wariantem jest wliczanie tego typu zarobków do innych źródeł.

  9. Kwestia rozliczania się z dochodów z internetu jest zawsze trochę problematyczna -swojego czasu zarabiałem dość małe kwoty i nie było sensu się z tego rozliczać. Ale jeżeli ktoś zarabia drugą wypłatę lub jest to jego główne źródło utrzymania, to lepiej dla świętego spokoju rozliczyć się jak na przykładnego podatnika przystało 🙂 Pozdrówki.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.