14
11
10
Praktyczne aspekty przeniesienia z Bloggera do WordPressa
Dziś po kilku wpisach odnośnie budowania i wykorzystywania listy adresowej będzie pytanie od czytelnika. Pytanie dotyczy zagadnienia przenoszenia bloga założonego na Bloggerze na skrypt WordPress, obsługiwany na własnym serwerze.
Zawsze twierdziłem, że pierwszego bloga najlepiej założyć właśnie na Blogger.com, bo jest to darmowy system blogowy z rozbudowaną funkcjonalnością. Można tam wybrać jeden z wielu szablonów, w łatwy sposób zainstalować reklamy AdSense i wiele ciekawych wklejek. Poza tym można grzebiąc w kodzie zrobić kilka fajnych sztuczek, jak na przykład tę, którą opisałem tutaj.
Ośmielam się jeszcze raz zabierać czas, ale przenoszę właśnie bloga z Bloggera na własnego WordPressa, tzn.usiłuję przenosić, bo robię to pierwszy raz. Czytałem post na ten temat na Pańskim blogu, jednak nie znalazłem tam odpowiedzi na takie pytania:
A mnie wygodniej będzie odpisać na wszystkie pytania z osobna, więc tak to właśnie uczynię.
1) Co z subskrybentami RSS i newslettera, których mam na Feedburner, czy wszystkich ich utracę?
To akurat jest najmniejszy problem. Jeśli kanał RSS Twojego bloga na Bloggerze jest obsługiwany przez FeedBurnera, to przeniesienie czytelników z jednego bloga na drugi będzie banalnie proste, bo:
- czytelnicy subskrybują nie sam kanał Twojego bloga, tylko kanał przygotowany przez FeedBurnera na podstawie kanału z Twojego bloga,
- zmieniając adres bloga (przy przeniesieniu z Bloggera do WordPressa) zmieniasz adres kanału RSS,
- musisz więc tylko zmienić ustawienia Twojego kanału na FeedBurnerze, aby zaciągał dane z nowego adresu,
- a kanał z FeedBurnera będzie dalej pod tym samym adresem.
Jedyny problem, jaki może się pojawić, to taki, że po przeniesieniu bloga na nowy adres ostatnie wpisy zostaną ponownie zaciągnięte przez FB i wrzucone do wyjściowego kanału. Ale czytelnicy chyba to przeżyją. 😉
2) Jak długo Pański blog „odbijał się”, by przegonić w wyszukiwarkach ten stary z Bloggera?
O ile dobrze pamiętam, była to kwestia małych kilku miesięcy. Kilkanaście wpisów powinno wystarczyć, by Google zrozumiało, że blog został przeniesiony pod nowy adres.
3) Czy nie dostał Pan bana za powielanie treści? Czy może lepiej po prostu skasować stary blog?
Nie, nie dostałem kary za duplicate content. I uważam, że absolutnie nie wolno kasować starego bloga!
Jeśli masz wątpliwości, to wpisz „zarabianie na blogu” do wyszukiwarki i zobacz, jakie blogi się pojawiają na pierwszej stronie. Ten, który właśnie teraz czytasz i jego starszą wersję na Bloggerze. 🙂
Jeśli nawet by taka kara się przydarzyła, po jakimś czasie Google zorientuje się, że od przeniesienia głównym adresem bloga jest jego nowy adres a ewentualna kara powinna dotyczyć tego starego bloga.
25 komentarzy do artykułu “Praktyczne aspekty przeniesienia z Bloggera do WordPressa”
Pozostaw komentarz
Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.
Pozostaje więc zapytać: Co jest lepsze? Trzymanie się giganta i pisanie na bloggerze? czy też WP? (koszta nie graja roli)
Ja postanowiłem się przeprowadzić z bloggera na WP „przy okazji”, bo nie miałem idealnego, głównego słowa kluczowego w nazwie domeny. To słowo jest wyszukiwane około 1900-2000 razy miesięcznie.
Miałem gdzieś 2000 linków do stronki, więc szkoda byłoby je marnować. Teraz po raptem około miesiącu nowy blog już jest na 10 pozycji.
Diawol: oczywiście lepiej założyć bloga opartego o WP, a nie opierać się o inne platformy. Korzyści można by wymieniać długo, a najważniejsze z nich to: niezależność, rozszerzalność, możliwości edycyjne, możliwości dalszego rozwoju (co jeśli chciałbyś dobudować forum), etc.
Moje blogi, które zaczynały na bloggerze jakoś zawsze prędzej czy później trafiały na WP… Po prostu tak jest wygodniej i WP jest takim mechanizmem, który rozwala bloggera pod każdym względem.
@Diawol: to zależy, od Twojej sytuacji.
Jeśli zakładasz pierwszego bloga i nie wiesz, czy to wypali, bezpieczniej jest spróbować za darmo na Bloggerze. WordPress wymaga hostingu i najlepiej domeny. Nie są to duże koszty, rzędu 50-100 PLN za pierwszy rok, ale jednak.
Jeśli to Twój któryś z kolei blog, lepiej postawić go na własnym hostingu…
Ale ja mam takie, które od 4 lat prowadzę na Bloggerze i nie myślę o ich przenoszeniu, bo zwyczajnie nie mam takiej potrzeby. To znaczy, nie brakuje mi tam nic, co wymagałoby przeniesienia na własny adres…
@Grajek: ale ten Twój nowy blog założyłeś jednak na Bloggerze. 😉
Dziękuję za ten wpis.
Trochę mnie uspokoił. Bałem się bana od Google. Na jakiś forach czytałem, że ciężko się po nim odbudować.
Może jeszcze jedno pytanko: jaki hosting wybrać, tak do 100 zł?
Zastanawiam się nad linuxpl.com oraz ovh.pl Może ktoś, coś powie na temat tych hostingów?
Jedyne, co mnie zastanawia, to skąd to „wordpressu” w dopełniaczu 😉
Rozwiązanie oparte na WordPressie jest lepsze ze względu na niezależność, tak jak wspomnieli przedmówcy – masz dowolność manipulacji skryptem oraz całą domeną i jej subdomentami. Taki plus ciężko zbić porównując z gotowymi serwisami jak Blogger.
@Magdalena: już poprawiłem. Dzięki za zwrócenie uwagi!
Na pytanie jaki wybrać hosting nikt Ci nie odpowie tak po prostu. Zależy od wielkości bloga, od tego czy będą tam zamieszczane zdjęcia filmy itp. Ważne jest ilu uu odwiedza bloga wciągu doby. To nie takie proste.
Ja swojego pierwszego bloga od razu postawiłem na WordPressie. Mimo, że zapłaciłem w sumie za rok ok. 155 zł to nie żałuje bo aktualnie po 9 mc z Google Adsense zarabiam miesięcznie o wiele więcej niż wydaje na rok na utrzymanie domeny i hostingu.
@Zd: Ja swój hosting mam w Netmarku jest ok.
Ostatnio po raz pierwszy zetknąłem się na poważnie z Bloggerem. Do tej pory zawsze zakładałem blogi na WordPressie, który od wielu lat uważam, za najlepszy system obsługi treści – z resztą z każdym rokiem coraz lepszy.
Zdecydowałem się na przetestowanie Bloggera ponieważ na szybko chciałem stworzyć zaplecze dla jednej ze swoich stronek. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony łatwością i szybkością tworzenia bloga. Nawet osoba bez pojęcia o tworzeniu stron, htmlu itd. może założyć bloga i go odpowiednio skonfigurować dosłownie w kilka minut.
Krzysztofie przypominam o swojej ofercie przygotowania dla Ciebie listy książek, które mógłbyś dopasować do swoich blogów.
Pozdrawiam
Początkującym polecałbym darmowego Bloggera – minimum formalności i umiejętności programistycznych, przy optymalnej i dosyć zadowalającej użyteczności.
Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania niszy w sieci, na temat której moglibyśmy pisać godzinami i przynosiłaby nam dochody, polecam Bloggera.
Jeżeli już pomysł nam wypali, można się rozejrzeć za WordPressem. Bardziej rozbudowany, zaawansowany i dający szerokie pole do popisu wszystkim e-biznesmenom, maniakom dziennikarstwa i blogującym copywriterom.
Nie warto już na samym początku porywać się z motyką na słońce.
Niewypał grozi cięciami w naszym skromnym budżecie.
Ośmielę się wtrącić 🙂 Bana za powielanie treści nie powinieneś dostać, jednak może się zdarzyć (jeśli to będą duplikaty 1 do 1), że Google wyindeksuje część artykułów z pod którymś z adresów.
Czyli: masz domeną A (blogger) i blogujesz tam od kilku miesięcy. Teraz kupujesz domenę B (własny hosting i wordpress) i przenosisz całość tekstów z domeny A na B. Może się zdarzyć, że część tesktów z domeny A lub B zostanie wyindeksowana, ale wtedy gdy będą do kopie 1 do 1. Jeśli blogi będą się różnić np. sidebarem, w treści będą komentarze itd., to nie powinno być problemu.
Nie warto usuwać starego bloga! To dobre źródło linków dla Twojego nowego bloga, wykorzystaj go jako stronę wspomagającą.
@Diawol: najlepiej wykupić jakiś hosting i postawić własnego WordPressa. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad swoim blogiem/stroną. Możesz dowolnie modyfikować kod i dodawać wtyczki, szablony itp.
W takim wypadku nie płacisz za podpięcie własnej domeny (wordpress.com i blogger biorą za to kasę).
A miał ktośmoże taki problem, że mu wyświetlało mimo udzielenia pozwolenia na import „permission denied (15)”? Bo ja nie mogę przez to zaimportować sobie bloga do WP
Cześć,
temat już ma „swój wiek”, ale mam nadzieje, że ktoś mi odpowie 🙂
To jak to w końcu jest z tym banem za „duplikat” treści? Jeśli blog będzie miał treści 1 do 1 takie same, inny sidebar, inny layout… i przez dłuższy czas, albo cały czas będą funkcjonowały oba blogi, stary na blogspocie i nowy na WP?
A jak to jest z PR czy zaindeksowanymi linkami z blogspota? Nie ma szans na odbudowanie tego samego na WP, prawda? Nie ma przekierowania 301 na blogspocie?
@Michał: nie ma przekierowania 301 na blogspocie, niestety. Ale można ludzi przekierować tagiem meta refresh, ale to może być trudno zaprogramować tak, by przenosiło z jednego wpisu do tego samego wpisu na nowym adresie.
Ja bym totalnie sprawę olał, nie przejmując się tym. Umieść na starym blogu odnośnik do nowego (gdzieś w szablonie, np. na początku wpisu). Pozmieniaj ręcznie odnośniki wewnętrzne (na nowego bloga), jeśli masz możliwość zmienić linki z zewnątrz, to też je pozmieniaj. I tyle.
Dzieki 🙂
A zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, nawet nie wiem czy w tym poście nie wyczytałem, lub w innym Twoim poście – ale chce się upewnić zanim kliknę „import” – sama procedura importu nie zmienia nic w Blogspocie i jesli mi się WP nie spodoba, to mogę dalej bawić się Blogspotem?
@Michał: z oryginalnym blogiem nic się nie dzieje. 🙂
Przepraszam, że tak męczę w komentarzach, ale myślę, że to się przyda wszystkim… a jak jest z grafikami? Przeniosłem artykuły i komentarze, lux 🙂 Dzięki 🙂 🙂 A grafiki nadal linkują do 3gp.blogspot.com i tak dalej 🙂 Widziałem natomiast blogi przeniesione do WP, gdzie grafiki są w wp-content/updates itd. Niestety właścicielom, ktoś pomagał i sami nie powiedzą mi co i jak 🙂
Jakaś wtyczka przenosząca? Przenoszenie ręcznie (od groma grafiki, więc odpada)…
@Michał: nie spotkałem się z tym problemem, więc nie jestem w stanie Ci pomóc…
I jednym z minusów jest konto na blogerze z podpiętą domeną i przeniesienie na wordpressa z domeny blogspot przekierowywuje, ale z domeny którą miałem podpięta długi czas już niestety nie chce, mimo że zastosowałem wtyczkę blogger to wordpress
Witam. Mam trochę inny problem. Zmieniłem hosting, domenę i przekierowałem na nowa za pomocą 301. Niestety nie mogę dostać sie do panelu WordPressa starej strony. Czy jest jaka szansa na zalogowanie sie do strony która przeniosłem bez usowania przekierowania? Teraz cały czas przenosi mnie na nowa strone. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
@Piotr: wszystko zależy od tego, jak zrobione jest to przekierowanie. Raczej bez zmiany ustawień przekierowania się nie obejdzie.