22
10
07
Import z Bloggera do WordPressa
Jak pisałem, kilka dni temu przeniosłem cały ten blog z Bloggera/Blogspot na własnego WordPressa, na własnym hostingu. Dziś kilka słów o tym, jak to przebiegło i z czym były problemy. A także: jak to zrobić.
WordPress ma wbudowaną funkcję importowania wpisów i komentarzy z kilku systemów blogowych: Blogger, Blogware, DotClear, GreyMatter, i innych. Znajdziesz je w zakładce Administracja -> Import. Całe szczęście, w przypadku Bloggera sprawa jest naprawdę prosta i nie wymaga wiele zachodu.
Po wejściu w odpowiednie miejsce w panelu WordPressa zostajemy poproszeni o WordPressowi dostępu do naszego konta na Bloggerze. Potem klikamy w „magiczny przycisk” i wszystkie wpisy i komentarze są importowane. Potem trzeba tylko przypisać autorstwo tekstów sobie albo innemu autorowi na blogu i pozamiatane. 🙂
Cały import zrobiłem dwa razy. Za pierwszym razem trochę bez przekonania… Po prostu, żeby zobaczyć, czy wszystko działa. Zadziałało doskonale. Przegrały się wszystkie posty i komentarze. Przypisałem autorstwo wszystkich postów sobie. Tagi Bloggera pozamieniały się automatycznie na kategorie. Po co więc zrobiłem to po raz drugi? Bo wkrótce po przeniesieniu postów pojawiło się kilka komentarzy… Warto wspomnieć, że drugi import ściągnął tylko kilka nowych komentarzy. Zaimportowane wcześniej wpisy i komentarze zostały pominięte. Wygląda też na to, że można zaimportować do jednego bloga WP kilka blogów z Bloggera. Ciekawe jak to działa, na razie nie będę próbować. 😉
Jakie kłopoty? Przede wszystkim zainstalowałem sobie wtyczkę wyświetlającą najbardziej aktywnych komentatorów. Ta wtyczka linkuje nicka odpowiednim adresem, który ktoś kiedyś wprowadził do bazy. Na Bloggerze większość komentatorów nie podawała adresu swoich stron, więc musiałem je wklepać ręcznie do bazy przy pomocy phpMyAdmina. Innych błędów nie zauważyłem, choć gdzieś kiedyś czytałem że się inne błędy pojawiają. Przyznam uczciwie, że niespecjalnie intensywnie ich poszukałem…
Tagi zostały zaimportowane jako kategorie. Więc pozmieniałem je z powrotem na tagi przy użyciu kolejnego narzędzia do importowania, wbudowanego w WordPressa (Categories to Tags Converter). W sumie to tagi w Bloggerze wykorzystywałem jako kategorie a tu z kolei musiałem pozamieniać je z powrotem na tagi. Znalazłem bowiem fajną wtyczkę do zrobienia płonącej chmurki tagów. Wygodniej było mi przekonwertować kategorie na tagi niż szukać wtyczki, która umiałaby się posłużyć kategoriami…
Parę dni później, dziś rano, dodałem do bloga reklamy AdSense i tu się bardzo przydała odpowiednia wtyczka. Skonfigurowałem sobie wyświetlanie odpowiednich boksów w odpowiednich miejscach, przy innej okazji napiszę, jak to zrobiłem.
Wpisy powiązane tematycznie:16 komentarzy do artykułu “Import z Bloggera do WordPressa”
Pozostaw komentarz
Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.
Masz na myśli wtyczkę AdSense Manager? Jest rewelacyjna, bardzo uprościła mi dodawanie reklam do bloga.
a ja chciałam jeszcze zapytać, bo wydaje mi sie, że nie, ale chciałabym być pewna – czy można zimportować do wordpressa wpisy z blog.pl ?
Nie można. Przynajmniej w seryjnej wersji, być może jest jakaś wtyczka do tego?
a szkoda…bo bardzo chciałam się uwolnić od tego serwisu.
Wtyczka? hm..Wątpię, ale poszukam 🙂
dzięki za info.
Witam, przeniosłem bloga z bloggera na wordpress, ale od razu chyba na ich hosting… a jak zrobic to zeby bylo na moim prywatnym hostingu z moim nowym prywatnym adresem?
@🙂: zainstaluj sobie WordPressa na tym hostingu, i po raz drugi zaimportuj treść bloga. WP potrafi też łatwo importować blogi z wordpress.com.
Witaj. Czy można wykonać tę operację w drugą stronę – przenosząc treść bloga z WordPressa (com) na Bloggera?
Na temat blogów na Onecie nie można powiedzieć nic dobrego – poza tym, że zapewniają stosunkowo wysokie pozycjonowanie już na starcie.
Zarabiać na nich nie można – przynajmniej oficjalnie – regulamin nie pozwala na zamieszczanie reklam. Umieszcza je natomiast na stronach sam Onet. Mamy więc reklamy kontekstowe AdSense, banery (2 rodzaje), wyskakujące okna itp. Słowem – migocząca feeria barw, skutecznie utrudniająca zapoznanie się z treścią bloga.
Dodatkowy problem (charakterystyczny dla wszystkich centrów pomocy firm należących do Grupy ITI) to brak odpowiedzi na pytania kierowane do supportu.
Na koniec jeszcze jedna „miła” wiadomość – blogi Onetu upatrzyli sobie ludzie zajmujący się pozycjonowaniem. Im wyżej stoi Twój blog w rankingu, tym więcej otrzymasz wpisów z linkami do stron zupełnie nie związanych tematycznie z przedmiotem Twojego bloga. Dodatkowo liczne grono początkujących blogerów ma w zwyczaju informować o swojej „nowej stronce” w komentarzach do blogów znajdujących się w TOP10/TOP20 każdej z kategorii. Żadne tłumaczenia nie skutkują, trzeba ręcznie kasować wpisy, by zachować przejrzystość dyskusji.
Moja strona rewelacyjna nie jest, liczy sobie tylko ok. 400 tys. odsłon (przez dwa lata). Czasami jednak muszę kasować dziennie po kilka wpisów reklamowych i pozycjonujących. Wszystkie zamieszczane są w komentarzach i Księdze Gości. Autorzy nawet nie zadają sobie trudu, by zapoznać się pobieżnie z tematyką strony i jakoś do niej nawiązać…
Tyle uzupełnienia informacji na temat blogów na Onecie – może komuś się ta wiedza przyda, gdy będzie rozważał, gdzie zamieścić nowy blog…
Pozdrawiam! 🙂
A jak przenosiny bloga wpływają na pozycję w google? Wyszukiwarka nie traktuje treści jako duplikat? Wie ktoś może czy istnieje sposób, żeby blog po imporcie automatycznie był na tych samych pozycjach co poprzedni?
Właśnie zastanawiam się nad przeniesieniem z bloggera na WP. Wcześniej prowadziłam bloga na Onecie przez cztery lata – na bloggera wszystkie notki przeniosłam ręcznie, bo inaczej się nie dało. Przeniesienie ręcznie około 400 notek zajęło mi tydzień. Było warto.
Mam pytanie: czy import z Bloggera na WP ma jakikolwiek wpływ na bloga na Bloggerze? Czy tamten blog pozostaje…”nienaruszony”?
Pozdrawiam.
@Aleksandra: blog pod starym adresem pozostaje i nic się z nim nie dzieje. Z czasem zostanie wyparty z wyników wyszukiwania przez nową wersję bloga, ale to akurat naturalne i pożądane.
Dziękuję za odpowiedź.
Może to pytanie było głupie, ale przenosiłam te cztery lata z Onetu ręcznie i byłabym na siebie wściekła, gdyby coś się stało po jednym kliknięciu 🙂
Pozdrawiam 🙂
[…] a potem jak się rozrośnie, przenieść go na płatny hosting, […]
Wie ktoś jak to wygląda ze zdjęciami po takich przenosinach? Zostają przeniesione czy puste miejsca zostają?
[…] i wykorzystywania listy adresowej będzie pytanie od czytelnika. Pytanie dotyczy zagadnienia przenoszenia bloga założonego na Bloggerze na skrypt WordPress, obsługiwany na własnym […]
A jak przenieść szablon?
Tak łopatologiczny poradnik jest jakiś?