24
01
10

Przenosiny WordPressa na inny hosting

Ten wpis nie jest ogłoszeniem o przeniesieniu tego bloga z jednego hostingu na inny. Robiłem to ostatnio dwukrotnie, obyło się bez większych kłopotów. W chwili, gdy piszę te słowa, przenoszę na nowy hosting mój największy serwis wraz z domeną, na której siedzi (wraz z poddomenami):

  • trzy blogi na WordPressie, z których jednego się pozbędę,
  • sklep internetowy osCommerce,
  • księgarnię internetową na skrypcie SOAP (też raczej do wywalenia),
  • jakiś inny serwis partnerski.

No i po raz kolejny ćwiczę przenoszenie WordPressa z jednego hostingu na inny. Jako że już nabyłem doświadczenie w tychże przenosinach, postaram się przedstawić Wam tę procedurę tu na blogu.

W przypadku przenosin bloga z jednego hostingu na drugi chodzi o to, by był on dostępny, z punktu widzenia użytkownika, niezmiennie. Czyli pod tym samym adresem, niemal bez przerwy. Adres bloga się nie zmieni, okres niedostępności bloga nie powinien być zbyt długi.

Co będzie niezbędne?

No przede wszystkim będzie potrzebny odpowiedni hosting. Musi być to hosting, który udźwignie WordPressa, czyli zdolny do obsługi języka PHP i bazy danych SQL. Nie jest to nic wyjątkowego w firmach hostingowych, oczywiście, ale warto mieć to  w pamięci. Potrzebne nam będzie za to bardzo wygodne narzędzie do obsługi baz SQL o nazwie phpmyadmin. Ono też powoli staje się standardem na kontach hostingowych, ale jako że w tej procedurze jest niezbędne, nie kupuj konta hostingowego jeśli nie będzie ono mieć tego narzędzia!

Co trzeba przenieść?

Do przeniesienia są trzy rzeczy:

  • nastawy DNS, aby domena prowadziła już do konta hostingowego pod nowym adresem,
  • wszystkie pliki WordPressa,
  • bazę danych SQL.

I te trzy rzeczy można przenosić niejako równolegle.

Przeniesienie bazy danych MySQL

Do przeniesienia bazy danych wykorzystujemy phpmyadmin.

  1. Najpierw logujemy się do phpmyadmina na starym koncie hostingowym i eksportujemy bazę danych. Domyślne opcje eksportu bazy danych powinny być wystarczające. Ja zawsze staram się pobierać plik na serwer w formie spakowanej, co znacząco oszczędza czas przesyłania bazy (np. 39 MB bazy SQL może być spakowany do pliku GZIP o wielkości 6 MB).
  2. W międzyczasie tworzymy w panelu administracyjnym nowego konta nową bazę danych. Notujemy nazwę bazy, login, hasło i adres serwera bazodanowego.
  3. Wypakowujemy ściągniętą bazę danych. Otwieramy w dowolnym programie do edycji, może być to choćby notatnik. Za pomocą funkcji znajdź i zamień podmieniamy wszystkie wystąpienia nazwy bazy danych na nową nazwę, otrzymaną w poprzednim kroku.
  4. Jeśli w zrzucie bazy jest linijka zaczynająca się od słów
    CREATE DATABASE
    to również tę linijkę kasujemy.
  5. Zapisujemy bazę w nowym pliku, pakujemy.
  6. Zapakowany plik wrzucamy za pomocą phpmyadmina na nowym hostingu, przy użyciu polecenia import.

I to powinno wystarczyć. Jeśli zadziała bez błędów, rzecz jasna.

Przeniesienie plików bloga

To chyba jest nawet łatwiejsze, niż powyższe. Potrzebujemy klienta ftp.

  1. Na nowym koncie hostingowym podpinamy domenę, na której ma chodzić blog.
  2. Ściągamy wszystkie pliki ze starego serwera. Wszystkie. Ciurkiem. Od początku do końca. Pewnie nie wszystkie są potrzebne, ale na tym etapie nie ma sobie co tym głowy zawracać.
  3. Logujemy się na nowy serwer przy użyciu klienta ftp, zostawiamy plik .htaccess — zmieniamy mu nazwę, na wszelki wypadek.
  4. W pliku wp-config.php podmieniamy parametry bazy danych — nazwę, login, hasło i adres serwera.
  5. Wgrywamy wszystkie pliki na serwer, możemy odpuścić sobie nieużywane szablony i wtyczki, a także zawartość katalogu z cache i ew. kopie bazy danych (jak ktoś używa wtyczki do backupu).

I tyle.

W tym momencie można zepsuć działanie bloga pod starym adresem, na przykład kasując plik index.php albo lepiej zmieniając jego nazwę. To wyłączy bloga na mniej więcej dobę, ale z drugiej strony pozwoli na zabezpieczenie przed np. dodawaniem komentarzy do starej bazy danych.

Przeniesienie wpisów DNS

Zakładam, że masz możliwość zmienić wpisy DNS u rejestratora domeny. Inaczej nie ma to sensu i nie będzie tak proste. Innego wariantu ten artykuł nie obejmuje.

Po dokonaniu powyższych kroków powinniśmy zmienić wpisy DNS u rejestratora. Po prostu w ustawieniach domeny zmieniamy adresy serwerów DNS ze starych na nowe, pochodzące od nowego providera.

Można to zrobić wcześniej, bo wpisy DNS rozchodzą się po sieci powoli i można się spodziewać, że nawet 24 godziny lub dłużej to potrwa. Jak ktoś ma więcej doświadczenia w całej procedurze, może zaczynać od zmiany wpisów DNS. Wtedy trwa to w sumie nieco krócej (licząc czas do momentu zadziałania bloga pod nowym adresem).

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

47 komentarzy do artykułu “Przenosiny WordPressa na inny hosting”

  1. niestety mam uwagi do przenosin bazy 🙂 zwlaszcza: nie polecam phpmyadmin, bo potrafi 1) nie pobrac wszystkie 2) nie wgrac wszystkiego (oba punkty zalezne od ustawien pamieci w php) 3) popsuc kodowanie znakow

    baze pobieramy poleceniem w konsoli:
    mysqldump –opt –databases nazwa_bazy –user=login_bazy –password=haslo_bazy -h adres_bazy > baza.sql

    nastepnie wgrywamy tez konsolowym:
    mysql –user=login_nowej_bazy –password=haslo_nowej_bazy -h adres_nowej_bazy < baza.sql

    jesli wraz z przenosinami bloga zmienil sie jego adres, (juz za pomoca phpmyadmin) wyszukujemy w tabeli wp_options pol w ktorych w kolumnach option_name jest 'siteurl' i 'home' i w option_value wpisujemy nowe adresy. i to wszystko 🙂

  2. Zgadza się, problemy z kodowaniem polskich znaków w bazie to jeden z najczęstszych problemów.

    Osobiście przenoszę serwisy na nowy serwer w nieco inny sposób:
    1. Kopiuję wszystko ze starego serwera (pliki i bazę danych).
    2. Konfiguruję nowy serwer, wgrywam na niego pliki i bazę danych
    3. Poprawiam ścieżki i informacje potrzebne do łączenia się z bazą danych w plikach konfiguracyjnych
    4. Ustawiam uprawnienia do plików (czasami trzeba ustawić prawa do zapisu do niektórych plików albo katalogów)
    5. Na swoim komputerze do pliku hosts (zwykle c:\windows\system32\drivers\etc\hosts albo pod Linux /etc/hosts) dodaję linijkę z nazwą domeny i adresem IP nowego serwera
    6. Restartuję przeglądarkę
    7. Sprawdzam czy serwis na nowym serwerze działa poprawnie (w szczególności te nieszczęsne polskie znaki)
    8. Jeżeli wszystko jest OK, zmieniam delegację domeny na nowy serwer

    Osobiście zwykle nie blokuję starego serwisu – pozwalam żeby obydwa działały równolegle przez jakiś czas.

    Po zmianie delegacji domen pierwsi odwiedzający na nowym serwerze pojawią się w ciągu godziny; po upływie doby większość już tam będzie. Ze starego serwera będą jeszcze korzystać głównie boty. Przez kolejne kilka do kilkunastu dni sprawdzam co jest w logach serwera – gdy strona przestanie być odwiedzana całkowicie, albo zostaną tylko jakieś mało istotne boty, to wtedy usuwam dane ze starego serwera – pliki, bazę danych i wpisy w panelu admina.

  3. Dodam jeszcze że po całej operacji trzeba jeszcze usunąć wpis z pliku hosts (dodany w kroku 5). Poza tym przydaje się też wtyczka ShowIP do Firefoxa, pokazująca IP serwera z którym przeglądarka się połączyła – dzięki temu wiem czy w danym momencie korzystam z nowego czy starego serwera.

  4. Ja bezposrednio po zgraniu bazy i plikow zwyczajnie usuwam formularz dodawania komentarzy, co pozwala na rownolegle dzialanie strony na obu serwerach, zabezpieczajac jednoczesnie przed zmiana w starej bazie – jesli zostanie wtedy dodany jakis komentarz, to tylko przez jakiegos bota, a tych to mi nie szkoda… 😉
    Ja do sprawdzania ip serwera uzywam flagfox’a – do tego wyswietla mi ladna flage panstwa, w ktorym sie on znajduje…

  5. @konradk: w konsoli, czyli po zalogowaniu się do shella?

    @konradk, Daniel, marsjaninzmarsa: dzięki za sugestie. 🙂

  6. Przy eksportowaniu nie trzeba kasować linijki z CREATE DATABASE – można po tym dopisać warunek IF NOT EXISTS, albo zaznaczyć odpowiednie pole [„Dodaj IF NOT EXISTS”] przy eksporcie w phpMyAdminie.

  7. @KrzysztofLis: w konsoli systemu, z ktorego korzystasz na co dzien 🙂 ja mam Linuksa wiec wpisuje to w konsoli. windows tez ma swoj odpowiednik. kiedys to sie nazywalo MSDOS 🙂

  8. @Tomasz: rzeczywiście, dzięki za zwrócenie uwagi. 🙂

    @konradk: a to u mnie (Win7, w trybie wiersza poleceń) nie działa. 🙁 Pewnie Windows nie ma swojego odpowiednika programu mysqldump.

  9. a z jakiego hostingu się przenosiłeś i na jaki , no i dlaczego jeśli to nie tajemnica, bo ja planuję też z jednego hostingu zrezygnować, ale wybór jest trudny, bo albo wysokie ceny, albo mizerne panele administratycyjne.

  10. Jeszcze warto dodać, że najlepiej rozpocząć przenoszenie bloga w nocy, kiedy nie ma na nim zbyt wielu czytelników. To oszczędzi nam (i czytelnikom) niepotrzebnych nerwów.

    Co do samego przenoszenia to robię to podobnie jak @Krzysztof Lis z tym wyjątkiem, że najpierw przenoszę DNS’y.

  11. @Krzysztof: z vel.pl na prohost.pl. Na velu notorycznie brakuje mi transferu a za największą paczkę (100 GB), którą zużywam w niecałe pół roku, musiałbym zapłacić te same 200 PLN, za które mam abonament w prohoście — tam mając 83 GB co miesiąc…

    @Pyciak: a ja sobie uświadomiłem, że wczoraj DNSów nie przepisałem na nowe (trochę się w azecie zmieniła procedura) i zrobiłem to dopiero dziś. Czytelnikom już się zaczynają uaktualniać, bo pierwszy zgłosił mi już, że serwer nie działa. 🙂

  12. Cześć, mógłbym wiedzieć ile zarobiłeś na tej księgarni SOAP’owej ?
    W ogóle ktoś sprzedał coś używając sklepu SOAP ?

  13. Prohost to dobry wybór. Płaci się odrobinę więcej ale i więcej się dostaje.

    Zgadzam się z przedmówcami odnośnie eksportu bazy – o wiele lepiej robić to z shella niż z phpMyAdmin. Jeśli nie mamy do niego dostępu, najlepiej wyciągnąć kopię bazy od supportu.

    Zdziwiło mnie stwierdzenie „Potrzebne nam będzie za to bardzo wygodne narzędzie do obsługi baz SQL o nazwie phpmyadmin. Ono też powoli staje się standardem na kontach hostingowych, ale jako że w tej procedurze jest niezbędne, nie kupuj konta hostingowego jeśli nie będzie ono mieć tego narzędzia!”
    Powiedz w jakich firmach spotkałeś się z jego brakiem? Pomijamy tu oczywiście root VPSy. Wydaje mi się (chociaż mogę się mylić), że phpMyAdmin jest standardowo implementowany do większości popularnych paneli klienckich (cpanel, Direct Admin).

  14. @crackcomm: nic, tylko kilka tysięcy zaindekowanych przez Google’a podstron.

    @Grzegorz Kamiński: a mnie się zdaje, że i na prohoście nie zagrzeję miejsca. Dwa WordPressy przy ok. 4 000 wizyt dziennie przekraczają mi limit 3% procesora. Zobaczymy co będzie w ciągu najbliższych dni…

    Co do phpmyadmina, nie przypomnę sobie już, gdzie i kiedy go nie znalazłem.

  15. Prohost wprowadził te ograniczenia z jasnego powodu 😉 Dzięki temu serwery działają. Może warto zastanowić się nad wykupieniem większego pakietu?
    Wątpię, żeby gdzieś indziej obciążenie było mniejsze. Prędzej firma hostingowa nie będzie zwracać na obciążenie uwagi, co z kolei spowoduje zmniejszenie jakości.

    Bo zakładam oczywiście, że wordpress jest zoptymalizowany.

  16. Hehe widze dopadł Cie problem prohostu 🙂 – długo z tymi limitami nie posiedzisz, miałem jednego bloga tam postawionego może 50 uu/dzień i już padały limity. Nie pamiętam jakie konto miałem (jakiś z tych dell), ale miałem zamiar tam postawić więcej wordpresów (no w końcu pojemność na to pozwalała… ), a jeden słabo odwiedzany wymiękał… po wgraniu jakiegoś plugina robiącego cache bylo lepiej, ale ogólnie biednie. Uciekłem.

    Mieli tam jeszcze inne nie na dell tam nie były inne te limity ale teraz tych kont nie widze…

    Może i dobry hosting ale na wizytówkę, czy też bardzo lekki skrypt… z takimi limitami. napewno nie na wordpressa.

    BTW: Jest to chyba jedyny hosting jaki znam grzecznie informujący o wszleakich awariach nawet najkrótszych.

  17. @precelik:
    „Może i dobry hosting ale na wizytówkę, czy też bardzo lekki skrypt… z takimi limitami. napewno nie na wordpressa.”
    Nie na farmę nieoptymalizowanych wordpressów, ponieważ od pewnego czasu ten skrypt obciąża procesor coraz bardziej.

    Dzięki temu, że prohost wprowadził takie limity ich serwery są stabilne. Nie jest stosowany tzw. overselling. Uważają, żeby każdy klient przestrzegał swoich limitów i nie przeszkadzał w działaniu serwisów innych klientów. Takie limity teoretycznie obowiązują również w innych firmach, tyle że tam nie są przestrzegane. Dzięki temu możemy obserwować pady dosyć często.

    Tak, mam konto w Prohost (tyle, że z 5% limitu CPU). Nie, nie jestem z nimi w żaden inny sposób związany.
    Testowałem kilka różnych hostingów i nie mogę o prohoście złego słowa powiedzieć.
    Nie oznacza to oczywiście, że jak zacznę przekraczać mój limit to nic z tym nie zrobię. Z racji kosztów najprawdopodobniej poszukam czegoś innego (może masternet).

  18. @Grzegorz: ja doskonale rozumiem sens istnienia limitów i w żaden sposób się przeciwko nim nie buntuję. Ale nie bardzo chcę kupować konto, na którym limit jest 10% — dziś DNSy się uaktualniły po południu, niedawno skończyłem przenosić forum (sklepu jeszcze nie przeniosłem) a już teraz mam na dziś niemal 5%. I to liczone za kilka ostatnich godzin tylko… Jeśli mam płacić 600 PLN netto rocznie, to ja wolę pozostać na velu i dokupować transfer co pół roku. Wyjdzie taniej.

    Blogi zoptymalizowane na pewno nie są. Na większym było WP Super Cache, na mniejszym nie było nic takiego. Teraz na większy zainstalowałem W3 Total Cache, może to coś poprawi.

    Ogólnie powalczę z tym w tygodniu, jeśli nie uda mi się zejść poniżej 5% to zabieram zabawki do innej piaskownicy. Szczęśliwie na razie jestem w czasie okresu testowego.

  19. Jeśli mogę podpowiedzieć – spróbuj jeszcze wtyczkę Hyper Cache. Na jednej z moich stron ta wtyczka zadziałała najlepiej.

  20. ktos mi powie jak sie sprawdza ten limit wykorzystania procesora? to jakies wyraznie dostepne pole na dreamhost w panelu admina? bo nie mam tam hostingu, a tam gdzie mam szukalem po cpanelu i nie widze nigdzie takiej informacji

  21. @Krzysztof Lis
    Możesz jeszcze spróbować hosting Glowa.net Nie testowałem, ale opinie zbiera dobre.
    f) Limity jednego rdzenia CPU dla poszczególnych pakietów: Pakiety SMS – 3%, Mini, Starter, Starter + – 5%, Light, Medium, High, Biznes 1 – 8% Biznes 2, oraz 3 – 10%

    @konradk
    Twój hostingodawca musi Ci to umożliwić. Nie jest to opcja standardowo. W prohoście jest, bo sami to wprowadzili.

  22. @konradk – widzę że znasz się trochę na linuksie 😉 a wiesz może jak z poziomu konsoli pobrać pliki i katalogi z serwera na dysk w kompie?

  23. @jkl – taki ogolnie dostepny katalog?

    wget -r -c http://adres.katalogu

    po wiecej opcji zajrzyj do 'man wget’

  24. @konradk – chodzi o katalog z plikami i katalogami (strona www). Dzięki już zaglądam do manuala. Swoją drogą to fajnie ułatwia takie coś kopię zapasową stron klientów. Ustawiasz crona i leci

  25. to te co powyzej jak znajdzie dokument html to podąża za linkami w nim umieszczonymi, wiec sie nada. ale do kopi zapasowych to juz chyba lepiej uzyc rsync

  26. @Grzegorz: musi udostępnić licznik obciążenia procesora w sumie tylko wtedy, jeśli wymaga przestrzegania limitów. 🙂

    Ostatecznie poszedłem nieco inną ścieżką. Popatrzyłem po prostu, gdzie hostowane są najpopularniejsze polskie WordPressy. I chyba wykupię konto w OVH, w którym i tak już jestem klientem, bo stoi tam zapchajdziura na mojej domenie .pro. 🙂

  27. @Krzysztof List
    Teoretycznie. Ale w praktyce informują dopiero jak zaczynasz przekraczać limity. Tzn. Albo informują, albo od razu blokują 😉

    Co do OVH – nie korzystałem, ale na forum http://webhostingtalk.pl nie ma jakichś strasznie pozytywnych opinii. Po lekturze raczej nie zdecydowałbym się u nich na nic innego niż dedyk.

    Właśnie zaczynam testować hosting głowanet (28 zł netto za pół roku z limitem procesora 5%), pewnie koło września przetestuję też masternet.

  28. Jest znacznie prostsza metoda kopiowania całej bazy WP: Narzędzia -> Export
    Dostajesz plik xml który wciągasz bezpośrednio z WP.

  29. ten plik lubi byc skopany. na pewno przy duzych blogach lubi sie uciac na pewnej dlugosci

  30. A powiedzcie jak to jest jak na hostingu miałbym parę mini blogów na subdomenach, jak te subdomeny przenieść na inny hosting? Domenie główniej zmieniam DNS i na nowym hosting tworze te same subdomeny?

  31. @Rewolwerek: dokładnie.

  32. Nie wiedzę, aby ktoś pisał o tym w komentarzach, ale ja stosuję pewne usprawnienie gdy przenoszę skrypty. Otóż przenosząc się na inny serwer przez około 48h jedni widzą bloga na starym serwerze a inni na nowym. Problemem są blogi gdzie np. ktoś może zostawić komentarz (ktoś kto widzi bloga na starym serwerze bo mu DNSy się nie zaktualizowały zostawi komentarz, który że tak powiem się zmarnuje). Dlatego ja gdy przenoszę np. bloga na inny serwer to chwilowo na nowym serwerze jako bazę danych ustawiam tę bazę z starego serwera (zazwyczaj zamiast localhost się wpisuje coś w stylu mysql.hosting.pl). Efekt??? Ktoś widzi bloga na nowym serwerze ale wszelkie komentarze są zapisywane w bazie danych na starym serwerze. Co prawda łączenie się zdalne z baza na innym serwerze jest wolniejsze niż z lokalną bazą, ale taka sytuacja jest przejściowa, więc się nie martwię. Dopiero po 2 dniach przenoszę bazę z starego serwera na nowy (gdy już mam pewność, że nikt nie „widzi” serwisu na starym serwerze). W ten sposób nie „przepadają” np. komentarze użytkowników.

    Aczkolwiek nie każdy serwer pozwala na zdalne łączenie się z bazą mysql

  33. a co powiecie na taki błąd
    ==========================
    Błąd
    Zapytanie SQL:

    INSERT INTO `wp_options` (`option_id`, `blog_id`, `option_name`, `option_value`, `autoload`) VALUES (2000, 0, '_transient_feed_867bd5c64f85878d03a060509cd2f92c’, 'a:4:{s:5:”child”;a:1:{s:0:””;a:1:{s:3:”rss”;a:1:{i:0;a:6:{s:4:”data”;s:0:””;s:7:”attribs”;a:1:{s:0:””;a:1:{s:7:”version”;s:3:”2.0″;}}s:8:”xml_base”;s:0:””;s:17:”xml_base_explicit”;b:0;s:8:”xml_lang”;s:0:””;s:5:”child”;a:1:{s:0:””;a:1:{s:7:”channel”;a:1:{i:0;a:6:{s:4:”data”;s:61:”\n \n \n \n \n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n”;s:7:”attribs”;a:0:{}s:8:”xml_base”;s:0:””;s:17:”xml_base_explicit”;b:0;s:8:”xml_lang”;s:0:””;s:5:”child”;a:1:{s:0:””;a:5:{s:5:”title”;a:1:{i:0;a:5:{s:4:”data”;s:16:”WordPress Planet”;s:7:”attribs”;a:0:{}s:8:”xml_base”;s:0:””;s:17:”xml_base_explicit”;b:0;s:8:”xml_lang”;s:0:””;}}s:4:”link”;a:1:{i:0;a:5:{s:4:”data”;s:28:”http://planet.wordpress.org/”;s:7:”attribs”;a:0:{}s:8:”xml_base”;s:0:””;s:17:”xml_base_explicit”;b:0;s:8:”xml_lang[…]

    MySQL zwrócił komunikat:

    #1064 – Something is wrong in your syntax obok ”a:4:{s:5:”child”;a:1:{s:0:””;a:1:{s:3:”rss”;a:1:{i:0;a:6:{s:4:”data”;s:0:””;s:7′ w linii 2
    ==================

    zrobiłem eksport

    import wyskauje błąd

  34. @fotografia panoramiczna: Najpierw przeczytaj ten link. Jeśli to nie pomoże, to sprawdź czy masz ustawione takie same kodowanie w obydwu bazach, oraz czy to samo kodowanie wybrałeś przy eksporcie…

  35. wielkie dzięki przenosiłem bloga kilka razy z błędami, dzięki temu artykułowi zrobiłem to bez problemu. :]

  36. Witam,
    moze jest w stanie ktoś poradzic, gdzie przeniesc swojego bloga opartego na wordpressie?
    mam obecnie ok. 65 tys odsłon bloga miesiecznie (srednio ponad 2 tys odwiedzin dziennie), a hosting na prohoscie nie jest w stanie tego wytrzymac. pomimo faktu, ze jest zainstalowana wtyczka hyper cache i przez ostatnie miesiace nie bylo zadnego problemu z przekraczaniem CPU (5% dziennie), w ostatnich dniach pojawil sie niespodziewany wzrost – a nie bylo zadnych zmian w skrypcie czy tez wzrostu odwiedzin.
    nie wiem co jest przyczyna takiego obciazenia, ale zabawy w ciagle kontrolowanie CPU (ktore skacze samo z siebie, pomimo zainstalowanych wtyczek, choc przez ostatnie miesiace wszystko bylo w porzadku) skutecznie mnie juz zniechecily.

    Bardzo licze na jakas porade, gdzie mozna sie przeniesc 🙂

  37. ja proponuje blink.pl jestem tam od ponad 2 lat a mam stronki które online mają ponad 50 userow i jest wszytko ok. Nie ma tam czegoś takiego jak zużycie cpu jestem rozliczany tylko z transferu i ilości baz danych. Jeżeli chodzi o skrypt z którego korzystam to jest to joomla i do tej pory nie było żadnego problemu.

  38. Nowa wersja, mysqldumper na tej stronie => http://www.mysqldumper.pl

    Wersja spolszczona 100% po Polsku, super sprawa bo można sciagnać nawet 500 megowe bazy bez problemu i wieksze jeszcze, do tego dzieli na partycje od 1 do 10 mega lub i wieksze ..

    Ps: Nie masz dojscia do bazy SQL .? Ściągnij MysqlDumper, wpisując localhost login i hasło….

    Serdecznie pozdrawiam! 😉

  39. Dziękuję za wyczerpującą instrukcję, jak przenieść blog na inny hosting. Szczególnie się obawiałem co będzie z bazą danych, jak ją przenieść.

    Zastanawiałem się też czy można mieć kilka blogów w wordpress na jednym serwerze i z jedną bazą danych obsługującą te blogi.

  40. @Trevor: tak, można. 🙂

  41. Zapytałem o to ponieważ mój płatny hosting ma takie ograniczenia. Ale skoro się da podłączyć kilka stron wordpress pod jedną bazę danych to jestem uratowany, a pieniądze zamiast na hosting mogę wydać na dewelopera, reklamę albo kwiaty dla dziewczyny;)

  42. Mowilem juz, sciagnij MySQLDumper on wszystko ci i zaimportuje na nowego servera .

    Tylko tego samego zainstaluj na nowej bazie i te pliki ktore sciagnie na ftp tez je wgraj a nastepnie po instalacji Dumpera przywroc pliki …

    Zostanie Ci tylko wgranie plikow starej strony , zmienic w config.php dane localhost passe i wszystko smiga.

    Ten program to bajka tylko malo ludzi go zna…

    Instalacja:
    www. twoja – strona . pl / install.php
    Wpisujesz dane bazy gdzie chcesz sciagnac MySQL,
    Backup: Dumper zrobi ci nowy folder /forum/baza/work/backup/baza-1_part_1.sql.gz

    To samo na nowej stronie
    www. twoja – strona . pl / install.php
    + dane bazy /Przywroc/………………………….

    Pozdrawiam wszystkich!

  43. Mam mały problem, przeinstalowałem WP i zrobiłem to z jakimś błędem. Teraz działa tylko strona główna, oraz cała strona administratora. A klikając na jakiś post, stronę, kategorie wyskakuj mi następująca informacja;
    Oj! Ten link wygląda na uszkodzony.
    Co mogłem zrobić źle?Jak to naprawić?

  44. Właściwie szablon działania jest podobny do każdego silnika – Drupal też się przenosi mniej więcej tak samo

  45. Kiedyś miałem problem ze zużyciem proca które na 5 preclach wynosiło ponad 5%, nie udało się zainstalować żadnego Cache do WP ponieważ instalator zwracał bład serwera apache; admin powiedział mi że to mój problem i wyłączył domeny.

  46. Damian Daszkiewicz podsunął wg sposób, który gwarantuje możliwie najkrótszy czas przełączania się z usługami między starym hostingiem, a nowym. I co ważne, nie trzeba wyłączać możliwości komentowania na czas rozgłaszania zmiany delegacji domeny.

    Dorzucę do siebie jeszcze tylko tyle, co zrobić, aby możliwie szybko poczta w domenie bloga zaczęła być obsługiwana przez nas nowy hosting.

    Na 24-48 godzin przed planowaną zmianą delegacji domeny dobrze jest zmienić w DNS czasy życia rekordów (TLL). Zazwyczaj najmniejszy możliwy to 3600 (sekund, czyli 1 godzina).

    Dzięki temu zmiana delegacji szybciej rozgłosi się po Sieci.

  47. Wszystko fajnie jak się przenosi bloga na nowy serwer ale na tej samej domenie 🙂 Jeśli przenosisz na inna domenę to już nie jest tak bezproblemowo. Nie znam szybszego sposobu ale ja to robię tak. Po przeniesieniu plików oraz wgraniu bazy na nowy serwer wchodzę poprzez phpmyadmina i wyszukuje wszystkie adresy starej domeny np. mojadomenaold.pl (bez www) potem w każdej tabeli zamieniam te adresy na nowe np mojadomenanew.pl. O co chodzi, otóż jeśli nie zmienimy domeny to wordpress nie będzie działa poprawnie (oczywiście tylko w przypadku jeśli przenosimy go na nowa domenę). Jeśli ktoś ma masę wpisów to można to zrobić w inny sposób. Otworzyć bazę danych w np. Notepad++ i hurtem podmienić wszystkie stare adresy na nowe, zapisać bazę i taką wgrać na nowy serwer (baza nie może być wtedy skompresowana – pamiętajcie też o poprawnym kodowaniu aby nie zapisać z krzakami, bo potem będziecie mieli krzaki w artykułach). Jak ktoś zna szybszy sposób to z chęcią posłucham 🙂 Inna sprawa jak mamy dużą bazę danych i nie można wgrać jej za jednym zamachem bo hosting nam na to nie pozwala, nie mamy dostępu do konsoli aby to zrobić ręcznie. Możemy podzielić w Notepadzie taką bazę na kilka części i wgrywać w kawałkach. Problem zaczyna się jednak gdy mamy za dużą jedną tabelę, wtedy samo kopiuj wklej fragmentów tabeli w nowe pliki nie wystarczy, trzeba skopiować także kod odpowiedzialny za to jakiej tabeli tyczą się poszczególne krotki, aby serwer wiedział do jakiej tabeli je kopiujesz potem. Można skorzystać także z bigDumpa, przy czym należy pamiętać o ustawieniu poprawnego kodowania w nim (takiego jak ma baza danych). Ja jednak zawsze miałem z nim jakieś problemy i mimo wszystko potem miałem krzaki, więc wolę sposób z dzieleniem bazy na mniejsze fragmenty.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.