29
05
08

Przekierowanie kanału RSS do FeedBurnera w WordPressie

FeedBurner jest narzędziem, które pozwala robić różne fajne rzeczy z kanałem RSS Twojego bloga albo witryny. Między innymi pozwala podawać liczbę osób subskrybujących ten kanał. W wielu przypadkach to się przydaje, np. do oceny wartości miejsca reklamowego na blogu.

Działa to na takiej zasadzie, że FeedBurner pobiera z naszego bloga kanał RSS, „przerabia go” (w razie potrzeby, jeśli sobie tego życzymy), a następnie prezentuje go pod adresem w rodzaju http://feeds.feedburner.com/ZarabianieNaBlogach . W tym momencie nasz RSS dostępny jest pod dwoma adresami: blogowym i tym hostowanym przez FB.

Ponieważ FB zlicza tylko subskrybentów kanału hostowanego przez siebie, konieczne jest przekierowanie czytelników z kanału RSS w obrębie naszego bloga do kanału RSS na FB. I o tym właśnie jest ten artykuł.

Metod jest co najmniej kilka.

Pierwsza, najprostsza, proponowana przez FB, polega na zainstalowaniu do WordPressa odpowiedniej wtyczki. Wtyczkę taką udostępnia sam FB, tutaj. Trzeba ją ściągnąć, wgrać do bloga, uruchomić i skonfigurować. Konfiguracja polega w zasadzie tylko na podaniu istniejącego adresu URL kanału w FB albo jego stworzeniu. Gdyby ktoś miał kłopot, szczegółowe informacje podane są tutaj.

Druga metoda, mniej elegancka, to przekierowanie wprost naszych kanałów pod adres FeedBurnera.

Jeśli dopiero zaczynasz bloga, możesz po prostu wpisać w nagłówku bloga (header.php) i pasku bocznym (sidebar.php) adres URL kanału RSS na FB. Wtedy nowi czytelnicy od razu będą subskrybować właściwy kanał RSS.

Jeśli blog już istnieje, powyższe trzeba zrobić, ale to nie przekieruje aktualnych subskrybentów pod nowy adres. Aby tego dokonać, trzeba skorzystać z przekierowania 301 i wpisać je w plik php generujący kanały albo plik .htaccess. Jeśli komuś będzie potrzebny szczegółowy kurs dokonania tego, proszę dać znać, dopiszę tutoriala. 🙂

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,Wpisy powiązane tematycznie:

19 komentarzy do artykułu “Przekierowanie kanału RSS do FeedBurnera w WordPressie”

 1. Blogowaniem interesuje się w zasadzie od miesiąca i kanały rss nie do końca są dla mnie jasne.Zainstalowałem wtyczkę FeedBurner FeedSmith po czym moje wpisy nie były dodawane do blogfroga.Odinstalowałem ją i jest ok.
  Drugi problem to po zainstalowaniu widgetu graficznego z FeedBurner ,nie wyświetla mi się „readers” tylko „listeners”.Co to za różnica i jaki jest powód?
  Fajnie by było jakby powstało jakieś miejsce w sieci związane z kanałami rss, jak z nich korzystać,jak prawidłowo ustawić.Widzę że masz na swoim blogu ten prostokącik :”Krzysztof Lis’ shared items”,nie wiem na czym to polega dokładnie,też chciałbym mieć takie coś na swoim blogu ; – ))

 2. Ja poproszę o tutoriala do pliku .htaccess.

 3. muszę na swoim blogu zrobić porządek, póki jest jeszcze młody i czytelników nie ma zbyt wielu, dzięki za post 😉

 4. hmn… czy to miał być blog o zarabianiu ?

 5. A teraz zagadka – czy feedburner do liczby osób subskrybujących dolicza tzw.”autoblogi”? Proszę o odpowiedź.

 6. Bardzo dziękuję za tę instrukcję 🙂
  Teraz już na pewno będzie w porządku.

 7. @przestrzenny: w kwestii readers vs listeners, można to ręcznie zmieniać, info tutaj. Co do BlogFroga to Ci nie pomogę, nie korzystam z tego serwisu.
  O shared items pisałem tutaj.

  @zielony: okay, tylko przypomnij, gdybym zapomniał o tym napisać w ciągu kilku najbliższych dni. 🙂

  @stwor: tak, ale naturalne jest, że czasem będę odchodził w tematy nie związane bezpośrednio z zarabianiem. Traktuj to jako odpowiedź na pytanie czytelniczki. 🙂

  @Radeq: tak, dolicza.

 8. Krzysztof ,a ja Twojego bloga widzę w tym serwisie ; – ))

 9. @przestrzenny: to efekt jednorazowej akcji. 🙂

 10. mhmm… po przeczytaniu tego wpisu postanowiłem też sobie konto na feedburnerze założyć, póki nikt jeszcze nie subskrybuje rssa 😉
  ale mam takie pytanie… w pewnym momencie mamy do wyboru podczas rejestracji z jakiego typu kanału chcemy korzystać…. RSS2.0, RSS.92 i ATOM0.3 – czy one sie czymś szczególnym różnią? bo w temacie RSSa jestem raczej zielony…

 11. Witam, mam taki problem. Korzystam z aplikacji wordpressa zainstalowanej na moim serwerze. Dzięki FB wygenerowałem sobie kanał RSS i ustawiłem subskrypcję na swojej stronie. Niestety kanał RSS działał zaledwie 24h i koniec. Próba ponownego wygenerowania kanału są nieskuteczne. POMOCY !

 12. A co z wordpress.com?

 13. @jędrek: spróbowałeś działania wtyczki, o której pisałem?

 14. a znacie jakąś alternatywe dla feedburner’a?

 15. @Warchol: a co Ci w Feedburnerze nie pasuje? Czego Ci potrzeba?

 16. Witam serdecznie,
  mam mały problem z feedburnerem i na dobrą sprawę nie wiem jak go obejść.
  Gdy tworzyłam feed nie mogłam dodać adresu bloga gdyż cały czas wyskakiwało mi powiadomienie, że ten adres url nie jest prawdziwy, w końcu wpisałam po adresie słowem „feed” jako podkatalog i o dziwo poskutkowało, rss zbiera normalnie wpisy z bloga, lecz nie wysyła subskrypcji na e-mail, pomimo włączenia opcji. Szukałam w sieci info na ten temat, ale nic co by mogło mój problem rozwiązać nie znalazłam. Jeżeli masz pomysł w jaki sposób można to obejść, to proszę o radę 🙂

  Robię blog koleżance i chciałabym by był w pełni sprawny 🙂 a to adres bloga – http://www.blog.wierzewsiebie.com

  Pozdrawiam 🙂

 17. A czy w związku z tym, że Feedburner pokazuje naszą treść (tą samą co na blogu) w wersji okrojonej nie jest brane pod uwagę jako plagiat?

 18. KRZYSIEK, CZYTAM CIE OD dawna, jeszcza na blogspot.:)
  Dzieki ze tak wspaniale piszesz.

 19. […] http://zarabianie-na-blogu.pl/przekierowanie-kanalu-rss-do-feedburnera-w-wordpressie/ […]

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.