14
06
12

Jak zacząć pozycjonowanie bloga — co radzą fachowcy?

Miałem się zabierać do napisania kolejnego tekstu omawiającego bardziej ze szczegółami pozycjonowanie bloga, jak obiecałem w poprzednim wpisie na ten temat. Wpadłem jednak na pomysł, by wcześniej zrobić coś innego, coś co będzie dla Was być może bardziej użyteczne.

Postanowiłem zapytać osoby znane w branży SEO, które prowadzą swoje własne blogi o pozycjonowaniu (albo pokrewnych tematach), o to co poradziłyby komuś takiemu, jak duża część moich czytelników. Czyli osobom, które jeszcze nie zajmowały się pozycjonowaniem swojego bloga, a chciałyby to zrobić.

Wysłałem więc trochę maili z prośbą o podesłanie takiej krótkiej porady dla początkującego. Efekt mojej korespondencji znajdziesz poniżej.

Kolejność zupełnie przypadkowa.

Wbrew pozorom nie da się podać jednej krótkiej rady. Wszystko zależy od tego o czym jest blog i na co jest nastawiony. Jeżeli blog jest niszowy (mała konkurencja), to samo katalogowanie (darmowe, płatne) wystarczy. Jeżeli chcemy przyciągnąć pierwszych czytelników na naszego bloga, to poleciłbym poumieszczać linki do bloga na tematycznych forach i forach dla webmasterów w działach typu: oceń stronę / nowa strona z prośbą o komentarz.

shpyo, blog.shpyo.net

Wiele osób zakładając bloga myśli już na samym początku o jego pozycjonowaniu. Po publikacji pierwszego/drugiego/piątego artykułu zaczyna dodawać stronę do katalogów, pozyskiwać linki z różnych systemów wymiany linków czy giełd linków. Czy to jest dobre podejście? Moim zdaniem NIE.
Aby skutecznie promować bloga należy przede wszystkim zadbać … o sam serwis. Strona, która istnieje już kilka lat w Sieci łatwiej zdobywa nowych czytelników oraz odnośniki, ponieważ ma już markę – wyrobioną ciężką pracą. Prowadząc bloga SEO trzeci rok widzę, że coraz częściej pojawiają się „samoistnie” linki zwrotne prowadzące do serwisu. Nie przyszło to łatwo – prawie 700 wpisów na blogu wymagały kilku tysięcy godzin ciężkiej pracy – na napisanie artykułów, lekturę różnych publikacji dostępnych nie tylko w Sieci, moderacje komentarzy itp. Ale było warto 🙂

Moja rada do właścicieli blogów? Należy skupić się na treści i pracy nad serwisem – czyli na klasycznym white hat SEO.

Sebastian Miśniakiewicz, blog.seo-profi.pl

Pozycjonowanie bloga należy rozpocząć od odpowiedniej optymalizacji – od prawidłowego ustawienia bezpośrednich odnośników, tytułów stron, zdefiniowania nagłówków i doboru odpowiednich wtyczek wspierających cały proces pozycjonowania.

Magda, seonaobcasach.pl

Nie można wykonać czegoś dobrze nie znając fundamentalnych zasad, które rządzą danym środowiskiem. Każdy adept pozycjonowania powinien zacząć od zdobycia wiedzy w tym zakresie. Polskie i zagraniczne portale branżowe, blogi SEO, zbiorcze agregatory gromadzące najlepszy branżowe witryny jak planeta-seo.pl, publikacje elektroniczne (e-booki) oraz webinary stanowią świetne źródło informacji o pozycjonowaniu stron internetowych.

Mariusz Kołacz, TechFormator.pl

Jeśli miałbym dać Ci tylko jedną radę na temat pozycjonowania to poleciłbym Ci zapoznać się z seo copywritingiem. Jest to metoda zgodna z wytycznymi wyszukiwarek, pozwalająca ściągać na stronę masę ruchu bardzo dobrej jakości i jest darmowa we wdrożeniu.

Metoda ta polega na takim zoptymalizowaniu treści strony pod wybrane frazy kluczowe, aby każda podstrona Twojej strony osiągnęła top10 w Google. Nie mogę nie wspomnieć o odpowiednim wyborze słów kluczowych gdyż wiem, że podjęcie złej decyzji może zniszyć biznes.

Metoda ta jest bardzo prosta we wdrożeniu dlatego swobodnie każdy bloger, właściciel sklepu internetowego czy jakiegokolwiek e-binzesu może skorzystać z seo copywritingu dzięki któremu ściągnie na swoją stronę tysiące internautów.

Sławomir Gdak, Blog.gdaq.pl

Jeśli blog nie był nigdy pozycjonowany na początku należy zadbać o podstawową optymalizację. Zwróciłbym głównie uwagę na tytuły wpisów, odpowiednie linkowanie w obrębie bloga oraz wewnętrzne powielenie treści. Usunąłbym lub uniemożliwiłbym indeksację powielonych list wpisów, o które na blogach nie trudno (archiwum, kategorie itp). Ważne jest aby cała treść wpisu dostępna była tylko na jego podstronie, dotyczy to także RSS.

W strategii linkowania założyłbym pozycjonowanie kilku fraz i miejsc docelowych wybierając wpisy, które zainteresują przyszłych użytkowników.
Na początku unikałbym także automatów do linkowania czy katalogowania, jednocześnie dbając o to by linki były dobrej jakości.

mkane, mkane.antygen.pl

Obecnie skuteczne pozycjonowanie to przede wszystkim tzw. marketing treści (content marketing), następnie media społeczne plus odnośniki do naszej strony pochodzące z różnych wartościowych źródeł.

Google przyznaje znacznie większą wartość stronom, na których cyklicznie publikowana jest nowa treść w formie: wartościowych, oryginalnych i ciekawych artykułów. Takich artykułów, którymi odwiedzający stronę chcą się dzielić na swoich portalach społecznościowych oraz blogach, chcą komentować oraz powracać do tej strony w poszukiwaniu nowych interesujących treści. Istotnym jest przy tym, aby te artykuły i treść na stronie były odpowiednio zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych. Chcąc bowiem zdobyć więcej odwiedzających stronę i więcej klientów niezbędnym jest tworzenie i publikowanie artykułów, które poruszają tematy poszukiwane przez innych. Pisanie o czymś, co jedynie nam się wydaje przydatne dla innych, bez sprawdzenia jakich rzeczywiście informacji poszukują nasi potencjalni klienci może się okazać stratą czasu.

Justyna Bizdra, www.evive.pl

Pozycjonowanie blogu najlepiej zacząć od analizy stron powiązanych tematycznie z blogiem, który mamy zamiar pozycjonować. Pisząc analiza mam tu na myśli sprawdzenie konkurencyjnych stron w poszukiwaniu słów kluczowych, które sprowadzą nam ruch na bloga. Można to zrobić w alexa.com. Wystarczy znaleźć frazy pod Long Tail, które generują ruch i jest dla nich mała konkurencja. To jest pierwszy etap związany z pozycjonowaniem blogu.

Paweł Macur (arve_lek), seo-z.pl

Moim zdaniem warto zacząć od linkowania ze swoich artykułów do postów na innych blogach z danej dziedziny, które uzupełniają informacje zawarte w danym artykule.
Większość osób prowadzących blogi przegląda takie sygnały (pingback), co powoduje, że nasz blog zaczyna być rozpoznawany przez osoby z branży.
To może skutkować linkami zwrotnymi do naszych treści, a nawet sama znajomość naszego bloga nie jest bez znaczenia.

Pierwsza sprawa to oczywiście treści dobrej jakość, ale o tym się tyle mówi, że kto miał to zrozumiał.

Jacek Biernacki, cognitive-it.org

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:



Wpisy powiązane tematycznie:

40 komentarzy do artykułu “Jak zacząć pozycjonowanie bloga — co radzą fachowcy?”

  1. Życzę powodzenia początkującym w seo choć jak powiedział Seba nie patrzcie na SEO skupcie się na treści / seo copywritingu.

  2. Pozycjonowanie bloga? Trzy podstawowe wtyczki, umiejętność dobrego pisania oraz znajomość Keywordtool’a od Google – problem z Basi. Filozofii większej nie ma – w końcu blogi łapią sporo wejść z długiego ogona.

    Jak wspomniał Gdaq – pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Resztę robią wtyczki defaultowe. Ani nie trzeba walczyć o pozycję w Google, ani nic. Tylko pod odwiedziny/odsłony.

  3. Bałem się, że to będzie kolejny wpis o tym samym o czym można przeczytać od x lat na x blogach, mile zaskoczony 😉

  4. Hm, też zaciekawił mnie artykuł. Ja 3 dni temu zrezygnowałem z prowadzenia dużej ilości blogów, które nie zarabiały i postawiłem jeden. Ciekawe co z tego wyjdzie. Zaplecze mam delikatnie pisząc spore. Tak jeszcze zapytam „resztę robią wtyczki defaultowe” możecie wymienić ciekawsze do WP? Dziękuję

  5. @NX87 – pamiętaj, że efekty przyjdą z czasem. Oczywiście im więcej i ciekawiej będziesz pisać, tym lepiej – ale nie oczekiwałbym widocznych efektów w ciągu pierwszych miesięcy. To czas na rozwój – profity sa po czasie…

  6. nie no same śmieci nic nowego, same zasady na zasadzie : „Pisz świetne teksty, nie pozycjonuj się jak normalny człowiek, nie będziesz dla nas konkurencją przez najbliższe 30 lat 😀 „

  7. @kamilek – sorry, ale do tych spraw trzeba „dorosnac”… Chociażby pod kątem czytania że zrozumieniem.

  8. Dlaczego nikt nie wspomniał o stawianiu zaplecza? Oczywiście podstawa to regularne dodawania uni content, i optymalizacja strony. Ale kolejnym krokiem powinno być stworzenie porządnego zaplecza seo, albo zlecenie komuś postawienia takiego zaplecza.

  9. „Dlaczego nikt nie wspomniał o stawianiu zaplecza?”
    Zaplecze pod bloga? Moim zdaniem bez sensu – content, content i jeszcze raz content 🙂

  10. Dobry zbiór porad dla wszystkich startujących.

    Prawda jest taka, że dobry content, zwłaszcza w tematykach niszowych, obroni się sam. WordPress ma to do siebie, że „sam z siebie” potrafi wrzucić do Google wiele artykułów bez specjalnie dużej ilości linków przychodzących, czasami nawet bez żadnego.

    Najważniejsza więc rzecz, to pisanie artów z zachowaniem zasad seo-copywritingu, które będą przydatne dla czytelników.

  11. Krzysztofie usuniesz poprzedni komentarz? Miała być odpowiedź do SEO Profi, a wpisałem w polu nick.

    @SEO Profi, dlaczego bez sensu? Jeżeli mówimy o blogu który będzie komercyjnym projektem, jak najbardziej ma to sens. Naturalnie stawianie zaplecza dla bloga, na którym od czasu do czasu sobie coś piszemy hobbystycznie, i idziemy na jakieś słabsze frazy z long tail oczywiście nie ma sensu.

  12. Ją zwracam tylko uwagę na jedną rzecz – bloga pozycjonuje sie … dobra treścią, która zainteresuje czytelników. Kiedyś dodalem go do pewnej ilości katalogów, ale to było dawno temu – od dwóch lat linko zdobywają sie same.

  13. szkoda, że nie ma tutaj możliwości odpowiadania na komentarz, robi się z tego powodu strasznych śmietnik …
    @Krzysztof Rajkowski – jest za, w końcu ktoś napisał coś wartego uwagi !!
    @SEO Profi – niestety nie napisałeś nic konkretnego, powiem więcej, słaby tekst + 3000 linków jest mocniejszy niż najlepszy tekst z zerową ilością linków przychodzących, a one nie we wszystkich branżach dają się nabijać naturalnie!!

  14. @kamilek – pokaż mi swojego bloga, to popolemizujemy. Więcej korzyści jest z większego nakładu pracy położonego przy blogu niż z dodatkowych, nienaturalnych linków. Linkami owszem, podciągniesz bloga – ale nie zbudujesz sobie wizerunku :).
    Zauważ też, co pisze Krzysiek na swoim blogu – od samego początku. Oraz, że i on poświęca sporo czasu na swoją stronę. Nie zaprosiliby go do TVNu „tylko za linki”.
    Blog to wyzwanie – jak ktoś go „bardziej pozycjonuje niż pisze” – nigdy nie odniesie dużego sukcesu – albo odniesie go później niż wcześniej.

  15. Stary, ale mówisz jak dziecko, a nie jak człowiek, który rzekomo się na czymś zna. Rozmawiajmy o korzyściach… Model biznesowy Pana Krzysztofa to zaproszenie do telewizji? Do programu dla gospodyń o 9 nad ranem? (może coś mylę, nie wiem) ja sądzę, że nie, ani trochę, jesteś w top 3, masz odwiedziny masz podstawę, masz dopiero podstawę do tego, żeby ktoś został po przeczytaniu Twojej treści.

    Tak jak wspomniałem nie w każdej branży i nie w każdym temacie działa polecanie, naturalne linkowanie oraz wszelkie klikanie „Lubię to”. Weź to przemyśl, proszę Ciebie.

    Ciekawe co to jest duży sukces? Operujmy konkretami. Ja mówię konkretnie. Chcesz mieć bloga, który ma odwiedziny postaw zaplecze lub wykup pozycjonowanie lub pozycjonuj go sam. Inaczej Twoją treść będzie oglądać 20 fanatyków, którzy będą się nawzajem żreć w komentarzach.

  16. @kamilek: radzenie komukolwiek nowemu, by swoją karierę z blogowaniem i jego pozycjonowaniem zaczynał od pisania słabej treści i gromadzenia wątpliwej jakości linków jest najgorszym, co można zrobić. Cóż z tego, że dziś to jeszcze działa, jeśli z każdym kolejnym update Google coraz lepiej te linki filtruje? W dłuższej perspektywie znacznie lepsze efekty da pisanie treści, którą sami ludzie będą sobie nawzajem polecać.

  17. @Krzysiek, do tego trzeba „dojrzeć”. Tak to już zawsze było, że każda branża na początku była łatwa – potem było coraz trudniej. W SEO jest to samo.
    @Kamilek – sorry, ale nie musisz mi radzić. Znam statystyki swojego bloga, wiem, co pisze. Nie mieszaj innym swoim podejściem. Cieszę się, że Krzysiek włączył się w dyskusję. Zastanawia mnie jedna rzecz – dlaczego jak ktoś pisze o zapleczu jest „OK”, a jak radzi pracować – jest „bee”? Wynika to z kompleksów, z braku zrozumienia/akceptacji pewnych rzeczy?
    Pokaż Kamilek swojego bloga tutaj, aby inni zobaczyli, jak to działa – a jak nie masz, to nie mąć w głowach tych, co myślą o swoim blogu i chcą wiedzieć, jak sobie „z tym poradzić”.
    Wkurza mnie takie podejście – potem robiąc audyt SEO widzę co chwilę, jak wyglądają strony pozycjonowane przez 'specjalistów” – tylko linki, linki, linki – i … nic poza tym.

  18. Ciekawie rozwiązałeś kwestię pisania po raz setny o tym samym 😀 ale merytorycznie dla mnie to zerowa wartość 🙂

  19. Panowie widzę ze dyskusja wrze w komentarzach.
    Ja stwierdzę jedynie że każdy sposób jest dobry pod warunkiem że przynosi zamierzone efekty.

  20. @Dominik: cieszę się, że chociaż link dofollow z komentarza był dla Ciebie na tyle wartościowy, żeby pozostawić po sobie ślad.

  21. Chyba się zgadzam,zę ta wartościowa treść ma ogromny wplyw. Teraz szukam też ludzi, którzy prowadzą podobne tematycznie storny, żeby się z nimi wymienic linkami. Kto wie.. Może ktoś się zgodzi.

  22. Niby nic nowego ale mimo wszystko dobry pomysł z zebraniem rad od wielu różnych osób zajmujących się tematem.

  23. Zarzuty, że w artykule nie ma nic nowego są śmieszne. Chętnie przeczytam co pouczający mają do powiedzenia, oprócz krytyki… 🙂

  24. Nikt nit krytykuje (a przynajmniej nie ja, który w ogóle nie mam pojęcia o pozycjonowaniu więc nawet bym się nie ośmielił). Twierdze tylko, że nie są to jakieś odkrywcze prawdy, których nie można było nigdzie dotychczas znaleźć.
    Uważam jednak, że to świetny pomysł zebrać te wszystkie rady od różnych osób w jednym miejscu. Dla mnie na pewno pomocne i inspirujące do działania, a raczej nauki:-)

  25. Problemem początkujących pozycjonerów nie jest brak znajomości podstawowych metod (optymalizacja, katalogowanie, preclowanie, wymiana linków). Ich problemem jest to, że te metody wymagają czasu, a początkującym zawsze się spieszy i szybko się nudzą nie widząc efektów po 2-3 dniach pozycjonowania.

  26. Pozycjonowanie to i łatwa i niełatwa sprawa.

    Otóż, w ostatnim czasie (tzn. w ciągu kilku ostatnich lat) nastąpił wysyp „specjalistów” od pozycjonowania. Owi „specjaliści” to także niektóre znane firmy zajmujące się optymalizacją kodu serwisu i dodawaniem linków do katalogów, które mają skuteczny, bardzo dobrze rozwinięty dział marketingu, natomiast sam efekt działania pozostawia wiele do życzenia.

    Osobiście uważam, że każdy bloger (jak w temacie postu) powinien sam zadbać o – z jednej strony – optymalizację swojego serwisu (kod, treść) – a z drugiej strony – zdobywanie linków z zewnątrz.

    Wiedza na ten temat jest ogólnie dostępna, często też przewija się przez różne kursy, ebooki darmowe i płatne. To Ty decydujesz czy zapłacisz komuś za pozycjonowanie, czy chcesz się nauczyć to robić samemu.

    Początki pozycjonowania – moim zdaniem – to pisanie dobrej (wartościowej dla ludzi, z zawartością odpowiednich słów kluczowych) treści postów oraz powolne dodawanie linków z zewnątrz (np. darmowe katalogi, inne blogi i strony – najlepiej powiązane tematycznie) na dłuższe i mniej konkurencyjne frazy.

    Z pozdrowieniami,

    Marek Wapa

  27. Te całe seo jest skomplikowane

  28. nie wiem co to ten klub konsumenta, ale najbardziej sensowna wypowiedź 🙂 w całej tej dyskusji.

    Prócz tego, że nie cała wiedza, a zaledwie jej ułamek jest ogólnie dostępny. Szkoda było by przecież cała wiedzę udostępniać ludziom za darmo? 🙂

  29. Bardzo dobry pomysł z zebraniem różnych opinii. Dzięki.

  30. Jak chodzi o pozycjonowanie bloga, to ja rozumiem że nie tylko stronę główną bloga ale też i jego podstrony czyli poszczególne wpisy których na blogu powinno być sporo. Gdy zaczynam prowadzenie bloga na przykład o pożyczkach bez BIK i innych tzw. kredytach pozabankowych to wydźwignięcie strony głównej na takie trudne hasła na szczyty wyników może być niemożliwe. Dlatego dążę do wysokich pozycji tytułów poszczególnych wpisów starając się aby też generowały ruch – były frazami kluczowymi choć takimi łatwymi co to same się wypozycjonują. I do rzeczy – stawiam na linkowanie wewnętrzne, przede wszystkim. Czyli na WP jest to wtyczka related posts. Oczywiście linki do strony głównej też zbieram (z umiarem) ale na pytanie – jak zacząć pozycjonować (nowego) bloga – tak właśnie odpowiadam.

  31. Merytorycznie słaby wpis (jestem na wyższym poziomie w temacie pozycjonowania) ale bardzo podoba mi się jego forma 🙂

  32. @Aniela: jeśli ten „wyższy poziom” to pozostawianie takich komentarzy jak ten na blogach (to mój drugi blog, na którym Ciebie widzę), to musisz chyba jeszcze się poduczyć. 🙂

  33. Panie autorze proszę spojrzeć na to z drugiej strony, wszyscy już teraz słyszeliśmy o tym dworku 🙂

  34. Wydaje mi się, że dużą rolę zaczyna odgrywać video blogowanie. I dlatego ciekawym pomysłem (przeze mnie realizowanym od dawna) jest prezentowanie treści artykułu (streszczenia) w formie video prezentacji. Jesteśmy coraz bardziej leniwi i wolimy słuchać i oglądać niż czytać. Czytamy wnikliwie tylko to, co nas interesuje dlatego jeśli zainteresuje Nas materiał wideo znajdziemy chwilę, aby zagłębić się w temat.

  35. Z videoblogowaniem jest tylko jeden problem – trzeba mieć prezencję i ładnie się wysławiać. Nie raz widziałem już videobloga, na którym autor się jąkał i gadał tak, że nie można było go zrozumieć. Także to raczej opcja tylko dla wybranych 😉

  36. Bardzo ciekawy artykuł chociaż zawarte w nim informację w większości już znałem co nie zmienia faktu że miło było sobie trochę odświeżyć .
    Zgadzam się w 100% że pierwszym krokiem od którego trzeba zacząć pozycjonowanie bloga jest odpowiednia optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych.
    Pozdrawiam !

  37. Jeżeli blog jest niszowy (mała konkurencja), to samo katalogowanie (darmowe, płatne) wystarczy I tu się w 100% zgadzam polecam http://www.cezzy.pl/ całkiem niezła lista katalogów

  38. Pozycjonowanie bloga wydaje się proste, jednak jest całkiem odwrotnie. Sama budowa strategii, granie contentem, odpowiednia optymalizacja każdej podstrony to zadanie nie jednorazowe a ciągłe. Do tego dochodzi ciągle dodawnanie nowych postów i ich promocja,

  39. Pozycjonowanie stron www w dzisiejszych czasach to usług, którą oferuje obecnie bardzo wiele firm. Ostatnio szukałam kogoś, kto się zajmuje takimi rzeczami i wpadłam na stronę http://mateusz-kozlowski.pl/. Czy myślicie, że korzystanie z pomocy takich firm to dobry pomysł ? A może ktoś ma jakieś opinie na temat Pana Mateusza ?

  40. Najlepiej jest zaufać specjalistom.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.