05
11
08

Blog o finansach, LinkLift, TNX i Caffeinated Content

Dziś kolejny wpis z nieregularnego cyklu odpowiedzi na pytania czytelników. Nieregularnego, bo pytania otrzymuję nieregularnie a staram się odpisywać od razu po ich otrzymaniu. Tym razem nie dałem rady ze względu na konieczność napisania najpierw kilku ważnych wpisów. Dziś więc dwa pytania w jednym wpisie.

Smacznego.

Mam [ileśtam] lat i chciałbym zarabiać na blogu. Z założenia ma to być blog o finansach i ogólnie o różnych sprawach. Czy możesz mi napisać, jak założyć takiego bloga i ile można na takim blogu zarobić w ciągu miesiąca? Liczę na to, że zainteresowanie będzie spore.

Po kolei…

Dziś nie chce mi się opisywać, jak założyć bloga. To zagadnienie jest całkiem dobrze omówione w internecie (wg Google’a jakieś 1 300 000 stron o tym mówi). Nawet jeśli Ci to nie wystarczy, za jakiś czas napiszę o tym osobny wpis.

Teraz pora na kilka słów odnośnie tematyki, którą wybrałeś. Pisanie o finansach jest niezłym pomysłem. Pisanie ogólnie o różnych sprawach jest pomysłem beznadziejnym.

W dzisiejszych czasach ludzie będą szukać informacji dotyczących kredytów, oszczędności, inwestowania, czyli ogólnie finansów. Z tego względu możesz spodziewać się sporej liczby potencjalnych czytelników. Rzecz jasna na ten temat jest cała masa stron internetowych i blogów, więc może być Ci trudno się tam przebić, choć i to się daje zrobić (vide doskonałe APP Funds i dwa grosze). Poza tym w tej niszy tematycznej jest masa dobrych źródeł dochodu. Możesz sprzedawać książki, możesz promować aukcje kredytowe czy zakładanie kont w bankach internetowych. Prowizje za sprzedaż produktów finansowych są spore. Możesz też zarabiać na blogu pośrednio, jeśli np. zdecydujesz się być doradcą finansowym w którejś z firm z tej branży. Wtedy za pomocą bloga możesz zdobywać klientów, na których zarobisz w realu.

Odpuść sobie pisanie o sprawach ogólnych, niezwiązanych z finansami. Nikogo nie będzie interesować Twoje życie, tak jak nikogo nie interesuje moje życie (dlatego ani tu ani nigdzie indziej o nim nie piszę). Czytelnicy będą chcieli czytać o finansach a nie o tym, co dzieje się w Twoim życiu, chyba że w międzyczasie zostaniesz celebrity. Po drugie, rozcieńczanie tematyki bloga nie służy jego pozycji w wyszukiwarkach — tu im więcej unikalnej treści tematycznej, tym lepiej.

Jeśli chodzi o kwestię tego, ile można na takim blogu zarobić, obstawiam, że co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Rzecz jasna w pierwszym miesiącu nie zarobisz prawie nic, w drugim też nie. Czytelników nie zdobędziesz od dnia startu, więc i na pierwsze pieniądze będziesz musiał poczekać. Blog APP Funds zarobił autorowi w ciągu roku ok. 3 000 PLN co według mnie nie jest górną granicą — na tym blogu reklamy AdSense nie są zoptymalizowane pod zarabianie, jako że jest on hostowany na Blogspot.com autor nie może zarabiać m.in. na płatnych linkach w LinkLifcie ani sprzedaży punktów w systemie wymiany linków TNX.

A teraz drugie pytanie.

Czytając post o Caffeinated Content zastanawiam sie czy strony o to oparte przejdą weryfikacje w LinkLift. Próbowałeś dodać swojego bloga z CC do LL? Czy TNX.net też weryfikuje strony?

Dla tych z Was, którzy są z nami od niedawna, informacja — mowa o tym wpisie.

TNX — system wymiany linków — weryfikuje strony, które przyjmuje. Sprawdzana jest m.in. liczba podstron zaindeksowanych w Google’u i w zasadzie to jest chyba jedyna sprawdzana kwestia. Mam tam dwa moje blogi z Caffeinated Contentem, radzą sobie bardzo dobrze, są całkiem nieźle zaindeksowane przez robota TNX i linki też się nieźle sprzedają.

Jeden z moich blogów z CC jest też w systemie LinkLift, ale na razie linki się tam nie sprzedają. Mam 4 pola dla linków, każde wycenione na 7 PLN, żaden link do tej pory się nie sprzedał. Być może ze względu na anglojęzyczną treść bloga? Być może ze względu na zbyt mały Page Rank albo cokolwiek innego? Nie mam pojęcia. Nie pamiętam też, kiedy dodałem tego bloga do systemu — mogło to mieć miejsce zanim jeszcze uruchomiłem na nim CC. Nie wiem więc, czy Twój blog z CC zostałby zaakceptowany przez administrację.

I to byłoby na tyle.

Masz jakieś pytania — pisz. 🙂Wpisy powiązane tematycznie:

10 komentarzy do artykułu “Blog o finansach, LinkLift, TNX i Caffeinated Content”

 1. Blog APP Funds zarobił autorowi w ciągu roku ok. 3 000 PLN co według mnie nie jest górną granicą

  To jest górna granica? Rocznie? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie da zarobić się w branży finansowej.

 2. @mks przeczytaj dokładniej jeszcze raz to co zacytowałeś 😛

  a ja zadam pytanie które już zadawałem wcześniej (propo poprzedniej notki) ale nikt mi nie odpowiedział: Czy program partnerski neosport.pl po 31.12.2008 będzie nadal kontynuowany i czy spadną prowizje? Jakoś na meila nie chcą mi odpisać, a że Krzysztofie reklamujesz tu ich to może masz jakieś informacje na ten temat

 3. @Wojtek fakt zapędziłem się nieco. Dziwne, że mimo mojego zdziwienia nie zauważyłem bubla. Sorki:)

 4. Na „finansach” można spooooro zarobić 🙂
  Tylko trzeba pisać z głową, jak dwagrosze, co nie każdy potrafi.

 5. dwagrosze coś zarabia?

 6. Co do pierwszego pytania to wydaje mi się, że pytającemu raczej chodziło nie o samo postawienie bloga jako instalacja, ale jak zacząć sam proces blogowania. Jakie kroki zrobić na samym początku.

 7. @Łukasz J.: nie wiem, zdaje mi się, że nie, co jest efektem świadomego wyboru autora.

  @gkeb: może masz rację. Dzięki za pomysł na wpis. 😉

 8. Oj, na finansach można zarobić. Może nie na reklamach, bo na tym 3000 PLN rocznie będzie ciężko. Ale właśnie na polecaniu fachowej literatury i prowizji od tego, na prowizjach od zakładanych kont, kart kredytowych, może nawet kredytów, chociaż to ostatnie wydaje mi się mocno wątpliwe. Ludzie raczej mało kredytów biorą przez neta … Tak samo, wydaje mi się, że ciężko zarobić jest na prowizjach od kont firmowych – firmy nie bawią się w poszukiwanie stron o kontach bankowych w internecie. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego. Ale może się mylę. Zresztą zobaczymy, ja próbuje coś ugrać w tej branży 🙂

 9. Fajny artykuł. Też próbuje zarabiać na finansach.

 10. Temat zarabiania na finansach jest bardzo ciężkim, gdy mówimy o zarabianiu na dużą skalę.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.