23
07
10
Blog lepszy od tego na Onecie
Dziś kolejna odpowiedź na pytanie czytelnika. Tym razem chodzi o popularny system blogowy Onetu.
Od paru lat posiadam blogi na onecie z niezłą oglądalnością. Korzystam z systemu onetowego, bo sam jestem informatycznie noga a oni mają wygodne szablony. Ale również nie dzielą się zyskami z reklam wyświetlanych na moich blogach. Chcialem zapytać, czy znasz może jakiś system blogowy, który pozwala na równie prostą obsługę jak onet blog, a jednocześnie płaci za reklamy wyświetlane na blogu?
Tak naprawdę, to żaden znany mi system blogowy nie płaci sam z siebie za wyświetlanie reklam na blogu. Jeżeli już, systemy blogowe po prostu umożliwiają albo nawet bardzo ułatwiają wyświetlanie reklam. Systemy, które na to pozwalają, znam dwa.
Po pierwsze, polski blox.pl, pod skrzydłami portalu gazeta.pl. Własnością Gazety jest oprócz Bloksa również polski system reklamowy AdTaily. Dlatego w bardzo łatwy i wygodny sposób można wstawić na bloga reklamę AdTaily.
Czy na AdTaily da się dobrze zarobić? Zdania są podzielone, ale większość osób twierdzi, że nie bardzo. Ja tam kokosów na AdTaily nie zarabiam, inni czytelnicy w komentarzach wyrażają podobne opinie. Szczęśliwie na blogi na Bloksie można też wstawiać reklamy innego rodzaju, na przykład reklamy AdSense albo reklamy sieci afiliacyjnych. Trzeba temu poświęcić nieco więcej uwagi, bo trzeba ręcznie wstawić kod do reklamy bocznej szpalty. Jeśli ma się wyświetlać gdzieś indziej, niż boczna szpalta, trzeba pokombinować ręcznie z pozycjonowaniem reklamy na stronie za pomocą stylów CSS.
Drugi system, o którym chciałem wspomnieć, to tradycyjnie blogger.com, należący do Google’a. Z racji tej struktury własnościowej, na blogi na Bloggerze można w banalny sposób wstawiać reklamy AdSense — pomiędzy wpisy, ale także w formie widgetów w różne miejsca w szablonie bloga. Oczywiście można wstawiać też wszystkie inne reklamy, które nie wymagają obsługi języka PHP. Dzięki temu łatwo umieścimy tam reklamy sieci afiliacyjnych czy najróżniejszych programów partnerskich, ale nie wstawimy tam na przykład narzędzia do automatycznej sprzedaży linków tekstowych w systemie LinkLift.
Jeśli chodzi o prostotę obsługi, moim zdaniem zdecydowanie wygrywa Blogger. Mam zastrzeżenia do kilku jego cech (np. do wycinania polskich znaków z adresów URL wpisów, zamiast zastępowania ich literami bez ogonków), ale generalnie uważam go za łatwiejszy w obsłudze, niż Blox. Poza tym na Bloggerze jest cała masa ciekawych wklejek do wykorzystania, pozwalająca naprawdę mocno rozbudować podstawowego bloga bez potrzeby wgryzania się w jakikolwiek kod…
Dla chcących się wgryźć w kod jest jeszcze więcej funkcji do dołożenia, na przykład wyświetlanie powiązanych tematycznie wpisów. 🙂
Podsumowując, jeśli chcesz łatwego w obsłudze bloga, na którym można zarobić na reklamach, wybierz serwis blogger.com.
Wpisy powiązane tematycznie:25 komentarzy do artykułu “Blog lepszy od tego na Onecie”
Pozostaw komentarz
Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.
Ja ze swojej strony dodam, że posiadając blog w serwisie blox zapewniamy sobie bardzo szybką indeksacje przez wyszukiwarki bez linkowania strony w żaden sposób.
Ponadto nasz najnowszy wpis wyświetla się na stronie głównej blox ( przez chwilę ale zawsze), i generalnie korzystamy na tym jeśli nasz blog jest popularny ( jest lista top 1000 blogów, jest syndykat – czyli zrzeszenie najlepszych blogów)
Natomiast nie można tego powiedzieć o bloggerze. Którego trzeba podlinkować by zapewnić sobie szybką indeksacje i wejścia z google. Pozbawieni też jesteśmy tego wsparcia które mamy na blox.
Napewno w bloggerze jest łatwiej pozmieniać wiele rzeczy, ale na bloxie też można dużo rzeczy zrobić ( jeśli ma się wiedzę na temat html, css).
Podsumowując.
-Blogger łatwiej się dostosowuje
-na Bloxie łatwiej zdobywa się ruch
Blogger jest faktycznie fajny, ale brakuje mu społeczności. Nie wydaje mi się, żeby to był dobry wybór dla osoby, która chce po prostu pisać i zarabiać przy tym na reklamach.
Skąd mieliby się wziąć nowi użytkownicy, których zapewniają portale ze stron głównych swoich blogów?
@Christopher, Marcin: macie rację, nie można zapominać o funkcjach społecznościowych, jak choćby linkowania ze strony głównej gazeta.pl w przypadku bloksa. Myślę jednak, że trochę przeceniacie wpływ tej funkcji na zdobywanie nowych czytelników i indeksację w wyszukiwarce. Ile czasu link widnieje na stronie? Jakie są szanse, że zostanie on dołożony na dłużej dla jakiegoś nowego bloga?
Moim zdaniem zdecydowanie wygrywa blogger, jego obsługa jest banalnie prosta i bez problemu każdy sobie z nią poradzi. Szczerze mówiąc to nie lubię tych blogów z onetu, szlak mnie trafia jak przez przypadek czasem na któryś trafię …
Też jestem przekonany do bloggera. Nawet w miarę prosto udało mi się w końcu wstawić reklamę AdSense na początku posta 🙂
Co do indeksacji i zdobywania ruchu – żeby stronę główną odwiedził robot po dodaniu wpisu czekam 1-4 godziny (kiedyś sprawdzałem, teraz może to wyglądać trochę inaczej).
Chociaż blogger nie posiada otoczki społecznościowej, to i tak dla mnie wygrywa. Prawda jest taka, że jak chcemy zdobyć ruch, trzeba trochę (takie tyci-tyci) zająć się pozycjonowaniem.
Jak dla mnie to jak ktoś na poważnie chce prowadzić bloga to powinien mieć własny hosting i WordPressa. Instalacja wcale nie jest trudna – jak ktoś nie chce sam wysyłać plików to odpala Installatrona i ma gotowe w kilka minut. A obsługa WordPressa raczej też nie sprawia żadnych trudności.
Niby tak – ale hosting i domena kosztuje – wprawdzie nie dużo, ale na początek może być to przerażające 🙂
A jeśli ktoś rezygnuje z zarabiania w takich systemach jak LinkLift – to blogger jest korzystniejszy (mniej kosztowny).
Hm… A jak z http://wordpress.com/ ? System blogowy oparty o WordPressa – nie trzeba mieć własnej domeny, własnego serwera… Czy on nie spełnia założeń? Jeśli nie, to przepraszam ale z darmowych systemów do blogowania nie korzystam.
Tak na szybko patrząc – znalazłem jeszcze coś takiego jak weblog.com ale tutaj już kompletnie nie mam pojęcia na jakich zasadach to działa.
@Marcin: tym bardziej warto założyć bloga na Bloggerze, skąd można go później łatwo przenieść do siebie. Tam też można podpiąć domenę…
@Grzegorz: wordpress.com nie pozwala na umieszczanie reklam, dlatego w tej konkurencji nie może wystartować.
Zróbcie sobie mały test.
Załóżcie bloga na blox i na bloggerze o opublikujcie jakiś wpis.
Rezultat: blog na bloxie zostanie zaindeksowany w parę godzin, blog z bloggera może łaskawie po 2 tygodniach.
Mowa tu o nowym blogu, przy braku jakichkolwiek linków.
@Christopher: no ale nie przesadzajmy, wsparcie społeczności nie może być jedynym kryterium wyboru platformy blogowej… Przecież można w łatwy sposób zadbać o indeksację bloga w Google bez żadnych linków — korzystając z mapy witryny.
Za Bloggerem przemawia również to, że można łatwo podłączyć go do innych usług Google – Analytics czy Webmasters.
Poza tym możliwości konfiguracji bloga są ogromne – może być zwykłym blogiem, fotoblogiem, pełnić funkcję ministrony lub zwykłego serwisu internetowego. Wszystko dzięki tysiącom szablonów dostępnym w Sieci. Wiele z nich jest już dostosowanych do wyświetlania reklam, co jest dodatkowym ułatwieniem.
No cóż, ja jestem przykładem takiego co migrował z Onetu na Bloggera. Mało ruchu było może przez pierwsze 2-3 tygodnie. Bo faktycznie indeksowanie wtedy było powolne. Obecnie wpisy pojawiają się w Google może po 10-20 minutach.
Mam też styczność z WordPressem (.com i na dedykowanym serwerze) i bardzo mi się nie podoba. Edycja wpisów jest mniej wygodna, pulpit konfiguracyjny jest tak ciężki, że zabija mi laptop:)
A ja stawiam blogi i zwykłe strony wyłącznie na wordpressie (z skórką thesis). W wersji 3.0 właściwie nie trzeba korzystać z ftp, prawie wszystko można można zrobić z panelu admina. Ma mnóstwo wtyczek, więc można w nim osiągnąć wiele fajnych efektów, bez ingerencji w kod.
@kwahoo: a co to za laptop? Ja najczęściej pracuję na 5-letniej Toshibie (zabytek techniki, ale ją bardzo lubię) i jakoś problemów z obsługą panelu administracyjnego nie mam. W wersjach poprzednich były problemy z obsługą flash’a, ale zależały od przeglądarek – w wordpressie 2.7 flash działał poprawnie w Firefoxie, w wersji 2.9 w IE. W 3.0 nie zauważyłam problemów z „mieleniem” nawet pracując na Chrome.
Ja popieram zdanie Marcina, że najlepiej samemu zainstalować wordpressa. Jak ktos nie umie to na pewno znajdzie się ktoś kto za marne grosze zainstaluje wordpressa na serwerze i wytłumaczy co i jak. Tym bardziej że nie ma już problemu z tłumaczeniem czy aktualizacją, która teraz ogranicza się do jednego kliku myszką 🙂
Indeksuje się też bardzo dobrze, jak ktoś w miarę regularnie pisze wpisy to w parę minut google je widzi.
Jeżeli chcecie przyciągać czytelników ze strony głównej bloxa – to raczej nie na bloga eksperckiego, bo doczekacie się tylko śmieciowego ruchu.
Google indeksuje nowe wpisy na bloggerze bardzo szybko, być może kluczem do tego jest mapa witryny.
Witam,
ze swojej strony mogę napisać coś o bloxie, bo właśnie na tej platformie mam swojego bloga. Nie mam niestety porównania do bloggera, ale mogę napisać, że blox jest bardzo przyjazny dla początkujących blogerów. Nie tylko dlatego, że jako silny portal społecznościowy pozwala ściągnąć ruch innych blogerów, ale głównie dlatego, że blogi na Bloxie są świetnie skatalogowane, Jeżeli interesuje nas blog o konkretnej tematyce, to znalezienie go na Bloxie nie będzie dużym problemem. Można naturalnie korzystać z google, ale wtedy oprócz blogów wyszukamy masę innych, niekoniecznie interesujących nasz stron. Z tej samej przyczyny, ponieważ blogi na bloxie są dobrze katalogowane łatwo jest zbaleść naszego bloga, potencjalnie zainteresowanemu czytelnikowi.
No i ta silna społeczność jest dobrym wsparciem na początku blogowania, kiedy to sama motywacja blogera może nie być wystarczająca.
Co do zdolności promowania na stronie głównej gazety.pl czy blox.pl poszczególnych wpisów, to też bym tego nie przeceniał. Zazwyczaj nie działa.
Pozdrawiam.
kwahoo słusznie zwrócił uwagę, że blog, który istnieje już jakiś czas i oferuje unikalne treści jest przez roboty googla indeksowany błyskawicznie. łatwo to sprawdzić publikując unikatowy tekst – już po paru minutach jest na samym szczycie wyników. oczywiście nie każdy wpis będzie unikatowy, ale są na to sposoby…
brak społecznosci bloggerowej – a czy nie od tego jest fejsbuk? czy oprócz posiadaczy blogów na bloxie ktoś zagląda na ich stronę społecznościową? są jeszcze inne agregaty blogów, np. blogbox, infotuba… tam się można promować. możliwe że blox jest dobrym wyborem dla całkowitego „lamusa” technicznego, ale blogger daje większe możliwości rozwoju. po paru miesiącach nauki każdy w końcu chce czegoś więcej niż prostego do bólu szablonu na bloxie czy onecie
reasumując zgadzam się z opinią Krzysztofa, że blogger to optymalny wybór (jeśli się nie ma własnej domeny)
Moim zdaniem blogi na bloxie mają jeden duży minus. Jeśli przez kilka miesięcy nie będą uaktualniane, blog taki zostanie na zawsze usunięty 😐 Na bloggerze nie ma czegoś takiego. Posiadam blogi zarówno na bloxie, bloggerze jak i na wordpressie.
Osobiście najbardziej cenie sobie wordpressa, ale niestety nie można tam dodawać reklam opartych na kodzie javascript i php.
Od kiedy nie można? Mi najprościej się wstawia reklamy w edytorze templatek w panelu… Ale sądzę że jest wiele pluginów umożliwiających takie działanie.
@Wojtek: chodziło chyba o reklamy na wordpress.com. Tam wstawiania ich zabrania regulamin.
Bardzo ciekawą dyskusję przeprowadziliście tutaj więc ja dodam coś od siebie.
1. Miałem kiedyś bloga na bloxie i faktycznie – wpisy w indeksie w kilka minut, ale warto zauważyć także to, że po pewnym czasie (tydzień, może dwa) te wpisy z indeksu wylatywały. Blog był nawet lekko podlinkowany kilkoma linkami stałymi z katalogów.
2. Na tym blogu http://www.seoblogowanie.pl/2010/04/gdzie-zalozyc-zaplecze-wordpress-com-vs-blox-pl/ też było kiedyś co nie co na ten temat. 🙂
Bodaj wiadomosci24.pl pozwala na publikacje tresci i zyski (cos 60%?) z reklam AdTaily.
Z kolei jogger.pl pozwala na latwe wklejenie LinkLiftu. Mozna na nim tez zwyczajnie wkleic AdSense czy inne TNXy ktore wymagaja tylko JavaScriptu.
Blogger jest bardzo przyjemny w obsłudze. Dotychczas robot bardzo szybko indeksował stronę główną po dodaniu nowego wpisu.
Moim zdaniem WordPress najlepszy.