18
08
14

Blog jest lepszy od statycznej strony internetowej

Kiedy 7 lat temu zaczynałem pisać ten blog o zarabianiu na blogach, opublikowałem wpis zatytułowany „Dlaczego blog jest lepszy od zwykłej www„. Wymieniłem w nim kilka powodów, dla których moim zdaniem lepiej jest prowadzić w internecie blog, niż klasyczną, „statyczną” witrynę.

Podsumowaniem tego wpisu było zdanie:

I dlatego uważam, że przyszłość leży w niszowych, treściwych blogach. Przyszłość…i pieniądze…

Miło mi było przypomnieć sobie ten wpis, bo miałem rację.

Myślę, że od tego czasu niewiele się zmieniło. Lepiej jest prowadzić blog, niż zakładać zwykłą, tematyczną witrynę. Albo porywać się z motyką na słońce i zakładać portal.

Klasyfikacja witryn w internecie

Na potrzeby tego wpisu spróbujmy podzielić witryny internetowe na kilka grup, zależnie od tego, w jaki sposób są prowadzone. Skupmy się na witrynach z treścią, których zadaniem jest zgromadzenie treści i przekazanie jej użytkownikom — odpuśćmy sklepy, katalogi stron, serwisy randkowe, itd.

Oczywiście zaczniemy od blogów. Definicji bloga można znaleźć mnóstwo, dla mnie jest ona następująca:

  • jest to serwis prowadzony w sposób ciągły, tj. z publikowaniem nowych wpisów raz na jakiś czas,
  • nie ma i z założenia mieć nie będzie charakteru zamkniętego, kompletnego — ma być uzupełniany informacjami,
  • czytelnicy mają możliwość komentowania wpisów,
  • autor może pozwolić sobie na daleko idący subiektywizm, bo wpis na blogu jest bliższy felietonowi w gazecie, niż zwykłemu artykułowi,
  • wpisy będą więc zawierać punkt widzenia autora i jego doświadczenia, a nie tylko suche informacje,
  • no i sam blog jest mocno związany z osobą autora, bez względu na to, czy jest on anonimowy, czy przedstawia się z imienia i nazwiska — to zawsze jest jego blog.

Po drugiej stronie mamy tematyczne, hobbystyczne witryny. Które różnią się od bloga tym, że z założenia mają docelowo osiągnąć zamknięty, kompletny charakter. Mają zawierać informacje od A do Z. I gdy już ten stan osiągną, raczej nie będą uzupełniane — chyba, że coś się na rynku pozmienia.

Tematyczne fora dyskusyjne to raczej miejsce, w którym prowadzone będą dyskusje, niż sposób na prezentację treści przez autora serwisu. Oczywiście można wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś zakłada forum po to, by tam publikować swoje materiały, a później żeby prowadzić pod nimi dyskusję. Ale także po to, by gromadzić treść generowaną przez innych użytkowników.

Tematyczne portale (vortale) to duże serwisy, najczęściej prowadzone na pełny etat przez kilka bądź kilkanaście osób, ze wsparciem jakiegoś potentata w branży. Za przykład niech posłużą sport.pl czy muratordom.pl . Mamy tu zazwyczaj redakcję i zrzeszonych autorów, którzy przygotowują materiały do serwisu.

Klasyfikacja ta oczywiście nie jest kompletna, bo są w niej luki (np. blogoidy typu Spider’s Web czy Antyweb nie są przecież ani blogami, ani vortalami, tak samo blogami ani vlogami nie są popularne kanały na YouTube, jak np. Abstrachuje czy SA Wardega). Ale na potrzeby tego artykułu musi wystarczyć.

Co założyć — blog czy witrynę statyczną?

Dobrze byłoby zdać sobie sprawę z jednej rzeczy — jeśli dopiero zaczynasz w internecie, niemal na pewno nie uda Ci się zbudować samodzielnie od podstaw serwisu portalu czy vortalu. Po prostu nie starczy Ci na to czasu, zapału i pieniędzy. Nie masz absolutnie żadnych szans by w pojedynkę rywalizować z gigantami w branży.

Ale przecież nie musisz.

Nie chodzi o to, by za wszelką cenę próbować rywalizacji z potentatami, tylko by znaleźć sobie dostatecznie dużo miejsca na rynku pomiędzy nimi. Do tego blog czy mała tematyczna witryna nadadzą się doskonale.

Mając tylko taki wybór polecałbym jednak założenie bloga, bo:

  1. można to zrobić naprawdę łatwo i za darmo, w którymś z popularnych serwisów blogowych,
  2. nie trzeba znać się kompletnie na niczym (w sensie aspektów technicznych, programowania w PHP, pisania stron internetowych w HTML, kodowania w CSS) — trzeba tylko umiejętności edycji tekstu w prostym edytorze (wytłuszczenia, odnośniki, itd.),
  3. aktualizacja bloga o nowy wpis jest banalnie łatwa — wystarczy tylko go dodać i nie trzeba zmieniać odnośników w menu, ewentualnie można tylko dodać odnośniki do nowego tekstu w poprzednich artykułach — odnośniki w menu i archiwach dla kategorii / stron tagów pojawią się automatycznie,
  4. można to zrobić z dowolnego miejsca w świecie, także z poziomu telefonu komórkowego, nawet bez instalowania jakichkolwiek aplikacji (panel administracyjny WordPressa (najpopularniejszego skryptu do obsługi blogów) świetnie działa na komórkach),
  5. blogi mają możliwość komentowania przez czytelników bez żadnych dodatkowych prac z Twojej strony (do serwisu napisanego od podstaw trzeba tę funkcjonalność dołożyć),
  6. łatwo rozbudować blog o dodatkowe funkcjonalności z pomocą wtyczek (dotyczy przede wszystkim WordPressa, na własnym hostingu),
  7. czytelnicy blogów wiedzą, że mogą się spodziewać nowych aktualizacji, dlatego łatwiej będzie ich zachęcić do powrotu na blog, niż w przypadku klasycznej witryny (na której przecież przez kilka lat może nie pojawić się nic nowego — a na blogu pojawiać się będzie),
  8. łatwiej zdobyć zaufanie czytelników będąc kimś więcej, niż tylko autorem artykułu podpisanym pod spodem — na blogu jest przecież zazwyczaj strona „o autorze”, na której przedstawia on swoje dokonania i osiągnięcia (np. wykształcenie i doświadczenie zawodowe).

No, a teraz leć założyć gdzieś bloga. Albo przeczytaj informacje o zarabianiu na blogach dla początkujących i zapisz się na bezpłatny kurs o zarabianiu.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

43 komentarze do artykułu “Blog jest lepszy od statycznej strony internetowej”

  1. Zgadzam się z tym, że blog jest lepszy od statycznej strony. Warto także budować listę e-mailingową, aby czytelnik mógł otrzymywać informacje o aktualnościach na blogu wprost na swoją skrzynkę pocztową. Ja stosuję tę metodę od pewnego czasu z powodzeniem i jestem zadowolony.

    Dodatkowo, cennym źródłem wiedzy na blogach są komentarze – niekiedy one wnoszą więcej, niżeli sam wpis.

    Leon.

  2. W pełni się zgadzam, jeśli na czymś się znasz i lubisz to pisz bloga. Jak dla mnie najlepiej na blogspocie. WordPress też jest spoko ale wymaga już minimalnej wiedzy i chyba nieco więcej wysiłku na wypromowanie.

  3. Jak dla mnie również górą są blogi. Forum, aby rozwinąć potrzeba jednak ekipy ludzi, a w przypadku zwykłej strony jest ją ciężej wypromować, a bloga siadasz i piszesz. WordPress czy inne platformy resztę, jak np. informowanie wyszukiwarek o nowych treściach robią za Ciebie.

    @Leon, jeśli chodzi o komentarze na blogach to nie rozumiem dlaczego ludzie czasem je wyłączają. Pisze się coś co zazwyczaj jest Twoją opinią na dany temat, więc trzeba dać też innym możliwość aprobaty tego lub polemiki z naszym zdaniem. I autor i użytkownicy zyskują kilka poglądów na dany temat.

  4. O tak czas, pieniądze i chęci – to są chyba najczęstsze bolączki osób, które chcą rozpocząć działać w sieci. Ilość komentarzy według mnie jest uzależniona od tego, czy dany blog udostępnia możliwość wstawienia linka („dofollow”, nofollow), czy nie pozwala na linki. Np jak przeglądałem wyrywkowo blogi z disqusem, albo komentarzami fb, to niewiele było tam udzielonych odpowiedzi. Pomimo, że przedstawiały bardzo merytoryczne treści.

  5. Dla mnie też blog ma najwięcej zalet spośród innych typów strony. W szczególności można go łatwo poszerzyć o inne kanały dotarcia do czytelników – wspomniane forum czy kanał YouTube.

  6. Zgadzam się w całej rozciągłości. Moim zdaniem warto też wspomnieć, iż dodawanie nowych treści na bloga powoduje, że zbiera on więcej ruchu z wyszukiwarek. Strona nieaktualizowana nie ma szans utrzymać długo wysokich pozycji nawet na wspomniane przez autora w poprzednim wpisie „evergreenowe” słowa kluczowe.

  7. @Łukasz: Pieniądze? Do tego żeby założyć bloga nie trzeba kokosów. Czas i chęci owszem, z naciskiem na chęci.

    @Krzysztof: Antyweb jest moim zdaniem portalem/vortalem i zarazem doskonałym przykładem ewolucji jaką może przejść blog, bo od bloga się przecież zaczęło (i w sumie blogiem do teraz sami siebie nazywają :)).
    Co warte podkreślenia Antyweb jest na WordPressie, co jest najlepszą wizytówką tego oprogramowania. WP można użyć do rzeczy małych i nie bać, że gdy blog nam się rozrośnie, to będziemy zmuszeni migrować na inny soft.

  8. @Rafał
    Napisałem działać w sieci, bowiem nie każda firma może opierać swoich działań marketingowych na blogu. Spójrzmy na to z komercyjnego punktu. Załóżmy, że przychodzi do Ciebie firma osuszająca ściany, produkująca szybkozłączki, zajmująca się wywozem szamba, albo inna tego typu działalność. Ilość wpisów na blogu będzie okrojona, w pewnym momencie nie będziesz miał o czym pisać, w tych branżach nie ma często jakiś wielkich nowości do opisania na blogu. Można się ratować pisząc bardziej obszerną tematykę, robiąc show, czy powtarzając ten sam temat – ale czy to na tym polega? Promocja bloga też kosztuje, nawet ten czas (wynagrodzenie) pracownika, albo $$$ w agencji.

  9. Co prawda mam aktualnie stronę internetową która oferuje oczywiście moje usługi to coraz częściej zastanawiam się właśnie nad założeniem bloga oraz agregowaniem wartościowej treści…

    Nie wiem tylko czy lepiej utworzyć to na subdomenie czy po prostu jako dodatkowa podstrona?

  10. Blog to świetny sposób i nawet dodatek do strony statycznej, aby pokazać swoje poglądy. Zademonstrować swoje doświadczenie, opinie na własny temat.

  11. @Łukasz
    Wszystko zależy od celu i punktu wyjścia.
    Założyłem, że mówimy tu o przeciętnym Kowalskim, który stawia sobie bloga i chce na tym zarobić. Tu wielkie inwestycje finansowe nie są potrzebne.
    Czas i chęci natomiast przydają się w dużych ilościach :D.

  12. @Leon: słuszna uwaga odnośnie listy adresowej. Oraz komentarzy. Dla mnie bardzo często są one punktem wyjścia do osobnych wpisów na blogu.

    @Łukasz: część ludzi (na przykład ja) zwyczajnie nie znosi Disqusa. Nie potrafię się przemóc, by zostawić komentarz na blogu z Disqusem.

    @Maciek: to prawda, Google woli strony często aktualizowane.

    @Bartosz: ja bym założył go na subdomenie.

  13. Witam. Trafiłem na tę stronę przez przypadek. Znalazłem sporo świetnych wpisów, które rozwiały moje spostrzeżenia na różne tematy. Dla mnie blog jest jak dzienniczek, codziennie wpisuje w niego coś nowego. Bloga nie zamienił bym na nic innego.

  14. Blog to doskonałe uzupełnienie dla statycznej strony – każda osoba ma możliwość ustosunkowania się do treści zawartych na stronie głównej, a właściciel serwisu ma możliwość wygodnego publikowania najświeższych informacji na przykład o działalności jaką aktualnie prowadzi.

  15. Osobiście uważam, że najbardziej optymalnie byłoby gdyby każda sucha strona internetowa miała żyjącego bloga. Dwa w jednym: informacje, opisy, oferta, dane kontaktowe, itp. są kompatybilne informacjami uaktualnianymi na bieżąco na blogu, który daje również możliwość poprzez komentarze dyskusji właściciela z potencjalnymi klientami. Na razie to moja teoria i właśnie jestem w trakcie jej wdrażania 🙂 Dam znać jakie efekty…

  16. Rzeczywiście trudno jest przecenić siłę i znaczenie bloga dla pozyskiwania ruchu na stronie docelowej. Ale aby blog był aktywny musicie zadbać o częstą aktualizację wpisów. Jeśli takiej nie ma to proponuję tworzyć strony statyczne , gdzie nie ma podawanej daty aktualizacji.

  17. Ciesze się, że trafiłem na tę stronę bo miałem zamiar w niedługim czasie ruszyć z blogiem. Szczerze mówiąc nie myślałem o blogu jako blogu, ale raczej o stronie internetowej. Wydawało mi się to bardziej profesjonalne, ale tym wpisem wypunktowałeś moje wszystkie argumenty.

  18. Moim zdaniem najlepiej połączyć stronę internetową z blogiem. Mamy wtedy większe możliwości.

  19. Na pewno łatwiej jest wystartować z blogiem, przynajmniej od strony technicznej (wystarczy nawet skorzystać z Blogspota lub podobnej platformy), ale z drugiej nie ma niektórych możliwości które daje statyczna strona. Warto pewnie mieć oba, jeśli tematyka którą się zajmujemy nadaje się też na blog.

  20. Witam, czytam Twoje wpisy i wreszcie chyba wpadłam na odpowiednie porady. Chcę utworzyć blog – poradnik dla opiekunów i seniorów (grupa docelowa od 50 – 80 l.) , wydaje mi się, iż osoby starsze mogą mieć problem z czytelnością bloga, z układem, z rozeznaniem się na takiej formie edytowania treści, stąd moja myśl, by zrobić statyczną stronę (musi być darmowa) z połączeniem, odnośnikami do bloga z danego tematu na stronie, proszę o podpowiedź czy tak się da? Blog ma mieć charakter jak najbardziej poradnikowy i trochę z przymrożeniem oka, wszelkie newslettery, konkursy i e-booki (czyli „promocje”) myślę, że odpadają, senior chyba nawet nie zostawi komentarza. I strona i blog musi być jak najbardziej czytelny.Sama nie jestem młoda i nie znam się na programowaniu i innych sprawach. I strona i blog mają być docelowo zarobkowe, pozdrawiam i podziwiam Twoją wiedzę

  21. @Kasia: oczywiście, że się da. Ale nie wiem, czy jest taka potrzeba.

    Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by w oparciu o skrypt WordPress uruchomić całą witrynę, w której blog będzie tylko jedną sekcją.

  22. To, że blog jest potrzebny witrynie, zwiększa ruch odwiedzin, poprawia wyniki w witryny w google to chyba jest bezdyskusyjne. Dlatego często doradzam znajomym prowadzenie bloga. Jednak zdarza się, że prowadzona strona jest w takiej branży, że nie potrafię im powiedzieć o czym mają pisać ta takim blogu – oczywiście zakładając, ze blog ma nawiązywać tematycznie do zawartości strony. NP. firma sprzedająca łopaty do śniegu, czy rękawice robocze – tu chyba bym zostawił strony statyczne…

  23. Strony internetowe często mają wbudowany panel „blog”, którego potencjał zazwyczaj nie jest wykorzystywany. Blog witrynie jest potrzebny i prawdopodobnie zawsze będzie. Nie tylko do dostarczania nowego, świeżego contentu ale również do informowania użytkownika na różne tematy. Druga sprawa, że każdy artykuł to kolejna okazja do wypromowania się na dane słowo kluczowe.

  24. Zgadzam się, ale nie w stu procentach. Blog jest dobry do publikacji materiałów, lecz jest sporo firm, które aktualności nie potrzebują, a nawet niekiedy nie powinny ich mieć. Fakt faktem, blog czy to w sprawach związanych z SEO czy do informowania użytkowników działa świetnie. Ponadto, dzięki dobrze zrobionym artykułom zdobywamy kolejnych klientów -> content marketing.

    Jednakże z doświadczenia wiem, że lepiej mieć stronę statyczną, bez aktualności niż stronę z blogiem, który nie jest aktualizowany.

    Pozdrawiam 🙂

  25. Blog to super sprawa. Sama zastanawiam się czy nie zacząć pisać. Jak myślicie czy zwykła dziewczyna może pisać bloga? Czekam na wasze odpowiedzi. DZIĘKI!

  26. Jak dla mnie blogi są dobre, jeżeli chodzi o zarabianie pieniędzy, lecz firma raczej nie założy bloga do prowadzenia własnego biznesu, prawda? W tym przypadku chyba lepsza by była własnie strona statyczna – dobrze rozumuję?

  27. Świetny post, od dawna zbieram do założenia bloga o tematyce – historia ubiorów (powiąz.kultury i sztuki), ten wpis motywuje mnie do podjęcia tego wyzwania…Moim zdaniem blogi są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób chcących podzielić się swoimi zainteresowaniami, ale też dla profesjonalnych firm jako wsparcie dla strony internetowej, zdecydowanie zwiększa to ruch stronie, bo wiadomo, że ludzie szukają informacji, nowinek, świeżych informacji, a blog na to pozwala, do tego obecnie platformy blogowe, wordpress dają mnóstwo możliwości.

  28. hej, dzięki za arta, oczywiście że lepszy jest blog, zyskujemy ruch z googla i dla klientów widoczne jest nasz zaangażowanie i pasja w tym co robimy.

  29. Uważam że i blog i strona statyczna mają swoje miejsce. Obecnie jest coraz wiecej blogów bo są one i bardziej anonimowe i o wiele łatwiejsze w prowadzeniu. Jeśli jednak zależy komuś na budowaniu marki i na czymś bardziej profesjonalnym, to wskazuje na stronę statyczną.

  30. Zgadzam sie z poprzednikiem, zarówno strony i blogi są potrzebne. Czasem trudno sie wybić ze zwyczajnie wyglądającym blogiem ponieważ tyle jest słabych treści dookoła. Jeżeli ktoś ma ochotę zrobić jakąś stronę a nie potrafi kodować zawsze może użyć kreatora, ja kiedyś słyszałam o takim polskim WebWave całkiem przyjemna rzecz.

  31. Jeżeli chodzi o zakładanie bloga to może faktycznie jest to dużo łatwiejsze, ale w dobie internetu i łatwości do wyszukiwania informacji można naprawdę nauczyć się pozycjonować strony. Naprawdę to jest banalna kwestia, ponieważ mnóstwo firm zdradza swoje sekrety jeżeli chodzi o ten aspekt. Wg mnie osobiście dużo lepiej jest stworzyć stronę statyczną, choćby ze względu na łatwiejsze pozycjonowanie jej. Mam znajomego, który tworzy strony internetowe. Jest naprawdę świetny, zobacz jakie tworzy strony: [wymoderowano spam] Polecam go, ponieważ potrafi stworzyć proste i ciekawe stronki. A grunt to ich pozycjonowanie. Co myślisz na ten temat?

  32. @Karol: myślę, że to nie jest dobre miejsce na spamowanie.

  33. Ja również jestem za Blogami, ponieważ one budują content + ilość słów kluczowych 🙂

  34. Bardzo interesujący artykuł.

  35. Też uważam, że dzisiaj opłaca się założyć bloga niż statyczną stronę czy forum. Blog to taka nasza własna firma, która rozrasta się wraz z naszym zaangażowaniem.

  36. Warto by przy tworzeniu blogów, jeżeli będzie planowali wrzucać filmy, spoty lub zdjęcia produktów, robić to w sposób profesjonalny. Dlatego lepiej czasami skorzystać z oferty firmy zajmującej się tego typu sprawami.

  37. Dzisiaj warto mieć i jedno i drugie. Przez Blog ciągły kontakt z odbiorcami a na stronie oferta, opisy itd.
    Jeśli nie potrafimy sami stworzyć strony internetowej to warto to zlecić komuś kto to profesjonalnie zrobi.

  38. Ciekawy wpis. Myślę, że blog jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z działalnością w Internecie. Publikowanie interesujących treści wzbudza zainteresowanie odwiedzających, a dzięki możliwości komentowania, użytkownicy mogą wyrazić swoje zdanie na temat publikowanych materiałów.

  39. Witam ;

    Proszę o pomoc. Od dłuższego czasu pracuję nad zwiększeniem widoczności strony sklepu internetowego w wyszukiwarce google. Proszę o praktyczne porady – proste sposoby na zwiększenie widoczności i ruchu na stronie sklepu.
    – czy warto podłączyć stronkę z blogiem ( w tej samej domenie – np. WordPress ) ?
    – jakiej wielkości powinny być zdjęcia produktów ?
    – ile produktów umieścić na stronie głównej aby było optymalnie ?
    Jak google ocenia wartość strony w roku 2018 ? Czym się kieruje i czego nie lubi ?
    – czy nazwa domenowa „mimelectronics” nie jest zbyt trudna do zapamiętania – czy to jest powód do zmiany adresu i czy jest sposób na szybkie odzyskanie pozycji po takiej zmianie ?

    Pozdrawiam ;
    Marcin
    ps. Życzę Wszystkim miłego wieczoru …

  40. Połączenie bloga ze stroną jest najlepsze. Zwiększa to ilość słów kluczowych, a dodatkowo można zdobyć wielu czytelników i dzięki temu pozyskać ruch na stronie, który zwiększy nam pozycję 🙂

  41. Dzień dobry,
    Pracuję nad pozycjonowaniem mojej strony internetowej. Moja strona to https://hokito.pl/ – strona jest zoptymalizowana. Planujemy przebudowę strony, aby zamieścić tam coś w stylu „bazę wiedzy” – pytanie tylko, czy rzeczywiście przełoży się to na naszą pozycję?
    Pozdrawiam,
    Miriam

  42. Ja akurat nie myslałam o tym by zarabiac na blogu, chciałabym jednak by jakaś firma stworzyła mi strone internetową z blogiem, ale czy tak sie da ? No póki co porównuje sobie wszystkie oferty i znalazłam dwa pakiety na tej stronie https://360-web.pl/strona-internetowa-cena/ . Może ktoś mi ogólkowo napisze mi czemu sa tak rózne cenniki, i oc czego to zależy ?

  43. Ciekawie napisane 😉

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.