13
03
10

Powiązane wpisy na Bloggerze

Jedną z najważniejszych moim zdaniem wtyczek do WordPressa jest taka, która pozwala na linkowanie do powiązanych wpisów. Konkretnych wtyczek jest sporo, tu na blogu na przykład korzystam z wtyczki o nazwie Related Posts. Jestem niemal pewny, że można znaleźć co najmniej kilka lepszych, niż ta, której używam, mających więcej funkcji albo zżerających mniej zasobów serwera. Ta, którą ja tu mam zainstalowaną, od dawna nie jest bowiem aktualizowana.

Co by nie mówić, stosowanie tych linków pozwala upiec kilka pieczeni na jednym palenisku:

 • zachęca czytelników do dłuższego pozostawania na blogu,
 • czyli zwiększa liczbę wyświetleń no i liczbę kliknięć w reklamy,
 • pomaga w pozycjonowaniu, dając tematycznie powiązane linki wewnętrzne,

i dlatego warto z tego narzędzia korzystać.

Szczęśliwie niedawno poznałem metodę na wyświetlanie powiązanych tematycznie wpisów również w blogach hostowanych na Bloggerze.

Nazywa się to Blogger Related Posts Service i do działania wymaga tylko wstawienia na bloga kawałka kodu JavaScript.

Usługa jest darmowa i naprawdę łatwa do zainstalowania. Na jednym z moich bloggerowych blogów wdrożyłem ją dwa tygodnie temu, dzięki czemu mam teraz o 10% więcej oglądanych podstron na każdą wizytę. Może i to niewiele, ale IMHO warto. Efektów poprawy pozycji bloga w wynikach wyszukiwania, póki co, nie zauważyłem.

Na razie tylko informacja o usłudze, w ciągu kilku najbliższych dni postaram się nagrać Wam screencast pokazujący jak tę usługę uruchomić. 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

18 komentarzy do artykułu “Powiązane wpisy na Bloggerze”

 1. W końcu! Codziennie wchodzę kilka razy na stronę i sprawdzam czy jest nowy artykuł.

  A wtyczkę, za chwileczkę zainstaluję u siebie 😉 (na wordpressie)

 2. @Krzysztof, @Mateusz, nie zapychajcie bazy wtyczkami. Nie lepszy taki sposób: http://www.epozycjoner.pl/wordpress-ostatnie-komentarze-bez-uzycia-wtyczki/ ?

 3. @Mateusz: może pora skorzystać z kanału RSS? 😉

  @albatros: mam zastąpić wtyczkę do powiązanych wpisów kodem do wyświetlania ostatnich komentarzy? Chyba się nie uda… 😉 Zresztą przy używaniu wtyczki keszującej i tak nie ma to większego znaczenia.

 4. Chodziło o to: http://www.epozycjoner.pl/wordpress-podobne-wpisy-bez-pluginu-wp-related-posts/ 😉

 5. O w końcu coś dla mnie 🙂 Krzysztof to teraz prosimy, abyś pomógł uruchomić taką usługę na blogu.

 6. Ja na wordpressie używam Linkwithin. Robi ładne, obrazkowe linki. Odwiedzający często w nie klikają. Nie udało mi się tylko podmienić „You might also like:” na polską frazę.

 7. @Olu: http://www.linkwithin.com/faq

 8. @Ola: dzięki za podrzucenie, tym bardziej, że ma to działać również i na Bloggerze. 🙂 Fajne narzędzie, dla mnie średnio przydatne, bo rzadko umieszczam we wpisach obrazki…

 9. Właśnie zainstalowałem sobie Blogger Related Posts Service i u mnie powiązane wpisy wyświetlają się, aż za komentarzami… U wszystkich jest tak samo? Czy może coś źle robię?

 10. LinkWithin działa również na Bloggerze – używam go na obu moich blogach – Analyticsy mówią, że ilość oglądanych stron podczas jednej wizyty zwiększyła się u mnie o 1/3 podobnie jak średni czas spędzany na witrynie. Więc warto 🙂 Niestety nie ma to mocy pozycjonującej, bo boty Google ignorują tego typu skrypty.

 11. A dla mnie LinkWithin nie działa zbyt poprawnie. Yadis patrząc u Ciebie na blogu LinkWithin wyświetla wszystkie posty, a ja bym chciał, żeby wyświetlał posty powiązane z konkretną kategorią. Chyba, że ja coś źle widzę… U mnie na blogu nie chciała w ogóle działać, więc poczekam na wpis Krzysztofa bo możliwe, że coś źle robiłem.

 12. @albatros – dzięki.

  Ja mam wrażenie, że Linkwithin lepiej działa na angielskojęzycznych blogach i bardziej logiczne powiązania postów wyrzuca.
  Ale u mnie zastosowanie go wydłużyło średni czas odwiedzin na blogu o prawie 100%.
  „Twyt martetindowy – ale działa” 😉

 13. Krzychu powiedz mi na podstawie czego tworzy listę powiązanych tematów?

 14. Na pdst. etykiet, czyli kategorii.

 15. też nie jestem zadowolony z LinkWithin. podsuwał nie te posty, które ja uważam za najlepsze w danej sytuacji. a poza tym obrazki mocno opóźniają ładowanie się strony, która i tak jest już obciążona różnymi widżetami i javascriptami. zwykły ręcznie zrobiony link tekstowy jest już lepszy, choć bardziej pracochłonny

 16. […] Dla chcących się wgryźć w kod jest jeszcze więcej funkcji do dołożenia, na przykład wyświetlanie powiązanych tematycznie wpisów. […]

 17. A ja polecam tą metodę:

  http://www.bloggerplugins.org/2009/08/related-posts-for-blogger-widget.html

 18. Mam podobny problem, jak Kamil z 15.03.10 – brak możliwości umieszczenie tego gadżetu bezpośrednio pod każdym postem, ale nie na szarym tle tam gdzie dane autora, liczba komentarzy.

  Ktoś wie jak to zrobić?

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.