17
01
07

Lepszy blog u siebie, czy u kogoś?

Wpis uaktualniony w październiku 2008.

Jeśli chcesz założyć blog, do wyboru masz skorzystanie z internetowych serwisów blogowych (założyć sobie tam konto i bloga) albo zainstalować bloga na swoim koncie www (hostingu). Przetestowałem u siebie oba te rozwiązania.

Blog na własnym koncie www ma taką zaletę, że możesz go sobie dowolnie konfigurować (to tylko kwestia ewentualnego douczenia się) i dopasowywać do Twoich oczekiwań. Z drugiej strony za konto www trzeba zapłacić.

Blog w darmowym serwisie ma tę wadę, że najczęściej wyposażony jest w jakieś reklamy i nie jest tak konfigurowalny jak ten u Ciebie na serwerze. Na darmowym blogu nie umieścisz skryptu do sprzedaży linków ani kodu systemu wymiany linków… Z drugiej strony jest darmowy i nie wymaga umiejętności oraz nakładów na start. Nie bardzo sobie wyobrażam, by ktoś zarabianie w internecie (zarabianie na blogu) chciał zaczynać od inwestycji. 😉

Jeśli chodzi o blogi do samodzielnego montażu, polecam Simple PHP Blog, nie wymagający baz danych, banalny w instalacji. Jeśli masz dostęp do baz danych, lepszym wyborem będzie WordPress. W kwestii darmowych blogów polecam serwis Blogger.com, napisany po angielsku, ale dający masę możliwości konfiguracyjnych i ciekawe funkcje.

Autor:Krzysztof Lis |



Wpisy powiązane tematycznie:

13 komentarzy do artykułu “Lepszy blog u siebie, czy u kogoś?”

  1. myślałem o przeniesieniu Oto Polski na inny serwer, co umożliwiłoby np. rozbudowanie części multimedialnej, zamieszczanie elementów flash w niektórych postach, darmowe statystyki tysięcy wejść… no i to, o co proszą od jakiegoś czasu King i God, czyli o uporządkowanie treści na blogu oraz stworzenie np. forum.

    Długo zastanawiałem się nad różnymi za i przeciw. Robiłem testy i wyszło mi, że najlepiej jest trzymać bloga (w stylu Oto Polski) na darmowym serwerze. Już pomijam kwestie kolosalnych transferów w przypadku Galerii Polskiego Syfu, które w szybkim tempie wyczerpałyby gigabajty miesięcznego transferu, to najbardziej za darmowymi i w miarę stabilnymi usługami przemawia do mnie jeden argument: brak potrzeby jakiegokolwiek dbania o infrastrukturę, opłaty itp. Opłaty w sensie kosztów są w moim przypadku najmniejszym problemem, ale dajmy na to, że blog działa sobie rok. Na płatnym koncie trzeba pamiętać o opłatach, terminach i nawet o ponownym wykupieniu domeny. Zatem przez nieuwagę możemy stracić 2 lata pracy (pozycjonowania, ściągania czytelników) tylko dlatego, że np. ktoś wykupił nam domenę. W przypadku darmowego konta strona może wisieć sobie latami. I jedynym problemem mogą być skargi na naszą stronę do abuse – co załatwia zgrabne napisanie disclaimera…

    Kolejnym argumentem przeciwko przenoszeniu blogów na własne serwery jest niewyobrażalna ilość czasu, którą musimy poświęcić na zarządzanie takim blogiem. Pomijam kwestie bezpieczeństwa (tutaj trzeba wybrać w miarę profesjonalny serwer), to największym bólem w dupie jest ciągłe babranie w kodzie, ciągłe doczytywanie nt. nowinek, wklepywanie nowych rzeczy.

    Jeśli ktoś zajmuje się na poważnie zarabianiem w internecie, to dobrym rozwiązaniem jest posiadanie własnego serwera z zaufanym administratorem. W innych przypadkach przejście na własny serwer może się skończyć przesunięciem akcentów z treści i formy na zarządzanie serwerem, czyli sprawy czysto techniczne. Drugie jest ważne, ale bez przesady.

    Pozdrawiam, Necro

  2. Zgadzam się — ktoś, kto chce zarabiać w internecie powinien przynajmniej na początku koncentrować wysiłki i środki na budowie TREŚCI a nie utrzymywaniu witryn od strony technicznej. Zwłaszcza, że nikt nie chce zaczynać zarabiania od…wydatków.

  3. A ja tam wole u siebie wordpressa wgrać… ale ja to ja 🙂

    Patrżąc jednak statystycznie, nawet większe firmy tworzą blogi u kogoś… czasem tak łatwiej po prostu.

    Do zalet bloga u kogoś dodałbym tez społecznosć blogotwórców… łatwiej sie do niej dostać, bedąc w sieci. No i użytecznosc blogów też wzrasta… ze względu na ilośc podobnych silników.

    Pozdrawia
    Programy partnerskie w praktyce

  4. Witam,
    Jak sądzisz. Czy majac bloga w darmowym serwisie, typu blox.pl oplaca sie podpinac do niego domene .pl (pasujaca rzecz jasna do tematyki). Czy to moze powodowac problemy w indexacji w googlach i sprawia wiecej problemow niz korzysci? Zauwazam teraz w trakcie testow, ze mimo iz pozycjonuje na domene .pl to google i tak chetniej zajmuje sie blablabla.blox.pl…
    MAsz jakies doswiadczenia i pomysly ??
    Dzieki za info

  5. @dziurkacz: nie wiem, czy takie coś jest w ogóle technicznie wykonalne, bo nie wiem, czy blox na to pozwala. W Bloggerze mam takie coś na blogu żony i indeksuje się bez większych kłopotów.

    Jak to technicznie rozwiązałeś? Bo dla mnie wygląda to na problem z duplikatem treści.

  6. Oki, a jeśli chodzi o te darmowe, to możesz coś polecić? Ja używam bloog.pl ale czy jest dobry? Sam nie wiem bo nie miałem styczności z innymi.

  7. @KonradT: z darmowych mam doświadczenia tylko z Blogger.com i mogę go polecić z czystym sumieniem.

  8. Najlepszy jest blog na własnym serwerze pod własna domena !! Po opanowaniu tematu instalacja zajmuje góra 5 minut . Fajne jest można zakładać multiblogi i ktoś może zakładać u nas blog np tak jak na http://www.blogpi.pl
    Zrobiłem instrukcje http://www.instalowanie-bloga.duu.pl – własny bloga na własnym serwerze (starałem się dokładnie rozpisać procedurę) – mam nadzieje że komuś się przyda.Własny blog to naprawdę o wiele lepsza sprawa niż blog u kogoś. Nie opłaca się podpinać domene pod blox lepej zainstalować własnego bloga. Jeśli już mamy gdzieś zalozyć bloga to według mnie najlepszy jest na googlu czyli na http://www.blogger.com

  9. Tez jestem za Bloggerem. Chociaz podpinanie wymiany linków, sprzedazy linkow nie wchodzi w gre, to jednak nie ma problemu z AdSense. Automatycznie dostosowuje 3 boksy na strone, mozna podpiac GA, niektore programy partnerskie. No i oczywiscie Blogger nalezy do Google. Trzeba sie liczyc z faktem, ze niewiadomo co w trawie piszczy i jak Google wplywa na promowanie wlasnej platformy i jak w przyszlo bedzie na nia wplywal. Jakby Yahoo bylo liderem w wyszukiwarkach to zrobilbym bloga na Yahoo:)

  10. Czy można już pod domenę blox.pl podpinać .pl? Wiesz może coś?

  11. Jeśli pisać bloga to tylko u siebie. Bloga trzeba pozycjonować, a ja nie będę nikomu serwisu za free windował w serpach 😉

  12. pozycjonować i zarabiać przecież też można używając darmowe platformy

  13. Należy chyba wspomnieć o wyborze serwera, kosztach utrzymania i o domenach.
    Osobiście zacząłbym temat od rozróżnienia na serwery www, serwery dedykowane i vpsy. W zależności od tego, czego się wymaga od serwera wybieramy różnie – jeżeli dopiero zaczynamy i nie planujemy się rozwijać poza bloga – serwer www wystarczy – jego wadą jest oczywiście całkowite zamknięcie jeżeli chodzi o użyteczność, tzn. jesteśmy ograniczeni tylko do budowania stron www. Koszt tego rozwiązania to kilka złotych miesięcznie, jednak tak tanie rozwiązanie nie sprawdzi się na duży serwis(lub mały z dużym obciążeniem) i warto będzie wydać co najmniej te 20zł na początek. Serwer dedykowany, to w rzeczywistości komputer podłączony do sieci, do którego otrzymamy zdalny dostęp – sami wybieramy, co ma być na nim włączone, więc może tam 'stać’ serwer www, poczta, serwer ulubionej gry, ftp lub ciekawostka – strona www z silnikiem napisanym w pythonie. Wadą tego rozwiązania oczywiście jest koszt(kilkaset złotych/msc) który nadwyręży kieszeń mocno i dodatkowe umiejętności, które trzeba posiadać lub nabyć ALE istnieją także vps’y, czyli sytuacja, w której dostajemy „fragment” komputera. Funkcjonalność wygląda podobnie do zwykłego serwera dedykowanego, poza tym, że jest większa awaryjność(większe obciążenie maszyny) i mniejsza wydajność. Miesięczny koszt utrzymania takiego VPS’a to co najmniej 20zł/msc.
    Konkretów oczywiście nie podaję, zakładam, że autor bloga może nie życzyć sobie tego typu reklam, a chyba każdy z odwiedzających potrafi korzystać z wyszukiwarki.
    Wybierając tani serwer należy rozeznać się, czy istnieje możliwość rozszerzenia jego możliwości. Najlepiej napisać wiadomość do działu klienta i zapytać, czy taka migracja jest możliwa i odbędzie się bez strat. To istotne, ponieważ po pewnym czasie nasz serwer może stać się zbyt ciasny, a eksport wszystkich plików i danych, a następnie import na nowy serwer to zawsze ryzyko, które najlepiej zniwelować.

    Warto wspomnieć też o domenach. To zadanie równie trudne, o ile nawet nie trudniejsze od wyboru serwera(!). Istnieje wiele różnych domen, są takie, które są darmowe i są takie, które są płatne. Popularne domeny będą zarezerwowane, co będzie wpływało na komplikacje naszego adresu. Do tego są domeny krajowe i tematyczne – np .PL dla polski czy .SJ dla Svalbardu oraz com dla firm i .org dla organizacji. Należy uwzględnić fakt, że darmowe domeny i domeny które nie są najwyższego poziomu są gorzej pozycjonowane przez przeglądarki, tak więc .tk czy bo.pl będzie ciężej umieścić na szczycie wyszukiwarki.
    Wybierając domenę należy uważać na koszt. Aktywacja może być darmowa lub kosztować kilka złotych, ale przedłużenie to dużo większy pieniądz, dlatego najlepiej na koszt aktywacji nie patrzeć w cale, bo faktyczny koszt utrzymania, to właśnie cena przedłużenia.
    Jeżeli chodzi o konkrety pod tematykę strony – .pl to najlepsza domena dla blogów pisanych w języku polskim, a .org dla blogów pisanych w języku angielskim.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.