12
07
11

WordPress — reklamy tylko w starszych wpisach

Jeden z moich internetowych kumpli zadał mi ostatnio mniej więcej takie pytanie (rozmawialiśmy na Gmailowym czacie, nie zapisałem sobie dokładnie rozmowy):

Na mojego bloga wchodzi masa stałych czytelników. Zaglądają oni na bloga głównie z kanału RSS z nowościami, ale także przez stronę na Facebooku, a część pewnie też zagląda po prostu na stronę główną, trzymaną w ulubionych.

Oprócz tego, mam też sporo userów z wyszukiwarek. Ale ci zaglądają najczęściej na pojedyczne podstrony.

Moi stali czytelnicy pewnie nie lubią już reklam AdSense, więc postanowiłem ich nie drażnić. Chciałbym je za to pokazywać tylko czytelnikom z wyszukiwarki. Czy mogę np. włączyć wyświetlanie reklam tylko do starszych wpisów? Czy potrzebna jest do tego specjalna wtyczka?


Znaczną część obsługi wyświetlania reklam na moich blogach załatwiam ręczną ingerencją w szablon i przyznam szczerze, że nie znam wtyczki, która miałaby taką możliwość. Ale może ktoś z Was coś mojemu koledze zasugeruje.

Ja zaś zaproponuję po prostu drobną przeróbkę szablonu. W przypadku reklam wstawianych na początku albo końcu artykułu, można je łatwo wstawiać z poziomu szablonu. Opisywałem to tutaj, pisząc o reklamie na początku wpisu w WordPressie. A podobną sztuczkę z grzebaniem w kodzie i zastosowaniem daty publikacji wpisu opisywałem tutaj, przedstawiając metodę na zachęcanie ludzi do komentowania wpisów.

Nie będę przepisywać tu całości kodu z pierwszego podlinkowanego artykułu, chciałbym zaś na jego przykładzie pokazać Wam sposób wdrożenia tego mechanizmu. Zajrzyjcie więc do artykułu o reklamie na początku wpisu, bo tam jest opisana cała procedura. Ostatnim jej punktem jest wstawienie w miejscu, gdzie ma się wyświetlać wpis, kodu:


TU WSTAW KOD REKLAMY

Ten kod trzeba jeszcze uzupełnić o warunek sprawdzający, czy post został napisany więcej niż (tu w przykładzie) tydzień temu. Najpierw trzeba sprawdzić, kiedy wpis został napisany, a później dołożyć warunek. I tym sposobem otrzymujemy taki kod:

604800)) { ?>
TU WSTAW KOD REKLAMY

Pierwsza linijka kodu sprawdza czas publikacji wpisu. Druga sprawdza spełnienie jednocześnie poniższych trzech warunków:

 • czy strona, którą ogląda czytelnik, to strona pojedynczego wpisu, strona główna, albo strona archiwum?,
 • czy zainicjowany na początku (w tej części kodu, którą ja tu pominąłem, ale opisałem w tamtym artykule) licznik ma stan zero, tj. czy jest to pierwszy artykuł na stronie (jeśli wyświetlonych jest ich kilka)?
 • czy upłynął co najmniej tydzień od napisania wpisu?

Jeśli te warunki są spełnione jednocześnie, obok wpisu wisi reklama. 🙂 Jeśli nie, to nie.

Kod sprawdziłem tu na blogu, działa na pewno. Miłej zabawy życzę. 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

12 komentarzy do artykułu “WordPress — reklamy tylko w starszych wpisach”

 1. rozmawialiśmy na Gmailowym czacie, nie zapisałem sobie dokładnie rozmowy

  Google Talk ma świetną funkcję przechowywania czatów w podobnym formacie jak poczta w gmail.com -> w sidebar klikasz Chats lub korzystasz z szukarki i masz 😉

 2. @matipl: OIDP działa to, gdy się włączy zapisywanie rozmowy.

 3. @Krzysztof Lis: jesteś pierwszą osobą, którą znam i nie ma 🙂 Trzeba nadrobić zaległości… Świetna sprawa, właśnie ze względu na przypomnienie sobie ważnych spraw

 4. Stosuję dokładnie taką samą metodę u siebie, motyw sprawdza się bardzo dobrze.

 5. A ja podejdę do tematu od d… strony. Stały czytelnik, mógłby się co jakiś czas „odwdzięczyć” autorowi bloga za jego czas poświęcony na pisanie ciekawych wpisów i kliknąć w jakąś reklamę, która mu się spodoba.
  Ja tak osobiście robię od czasu do czasu i uważam, że to dobre podejście.

 6. @Łukasz: moim zdaniem to złe podejście. Za takie kliknięcie reklamodawca musi zapłacić. Widząc, że na blogu klika masa osób, ale nikt nie kupuje, albo zrezygnuje z reklam, albo obniży stawkę.
  W AdSense możesz nawet zaszkodzić właścicielowi jeśli Google stwierdzi, że kliki na jego stronie są nienaturalne. Znam osobiście przypadek, w którym ojciec właściciela strony chciał pomóc synowi zarobić i klikał po kilkadziesiąt razy dziennie w reklamy. Skończyło się zablokowaniem konta.

  Oczywiście w sytuacji, w której reklama Cię zainteresuje, to ma sens.

 7. Przydatne info, ale mysle ze raklama w starych postach to nie az tak wielki problem. Mam dla Ciebie kolejny temat na artykuł. Chodzi o chmury tagów oraz technologie Flash. Czy warto dla lepszego layotu, rezygnować z pająków googla, czy ewentualnie da się to jakoś obejść. Pozdrawiam

 8. @Łukasz: Tak jak napisał Marcin uważam, że to złe podejście. Reklamodawca płaci za efekt, a nie za to, że ktoś klika w reklamy. Jakby każdy się tak „odwdzięczał” to reklamodawcy szybko by zniknęli. Jeśli Cię coś interesuje to klikaj, jeśli nie to daj sobie spokój. Blog, który jest dobry, ma spory ruch, zarobi bez „odwdzięczania się”. Jeśli nie to takie „przypadkowe” kliknięcie i tak tego nie zmienią. Prawda jest taka, że przez „oszukane” kliki tracą w efekcie wszyscy. Reklama jest mniej efektywna, mniej zarabiają zarówno reklamodawcy, jak i wydawcy.

 9. Znalazłem dziś ciekawą wtyczkę do WP:
  Ads For Old Posts
  http://johnhawkinsunrated.com/wordpress-plugins

  Zna ktoś może taką wtyczkę w której można wyświetlać różne reklamy w zależności od kategorii?

 10. @Marcin Kosedowski: „Oczywiście w sytuacji, w której reklama Cię zainteresuje, to ma sens.”

  I tylko o takie sytuacje mi chodzi 🙂

 11. Rozwiązaniem problemu z wpisu jest poniższa wtyczka. Stosowałem kiedyś http://wordpress.org/extend/plugins/whydowork-adsense/ i z tego co widzę, kompatybilna jest tylko do 3.05, ale sprawdź, może działa.
  @Łukasz P.
  Nie możesz np. stworzyć różnych kanałów w AdSense dla różnych podstron?
  To jest do zrobienia, ale musiałbyś mieć inny sidebar dla każdej kategorii. Ale bardzo możliwe, że da się to obejść, jest tyle wtyczek do AdSense, że ich nie zliczę i myślę, że ktoś już dawno wpadł na pomysł, aby podzielić je na kategorie 😉 Poszperaj i jak coś podziel się tą informacją ze mną, bo może się przydać 😉

 12. Przykro to stwierdzić, ale coraz częściej ten serwer siada. Czasem strona 1 minutę nie jest dostępna, czasem 5 a czasem ładuje się jakby chciała a nie mogła.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.