26
07
09

WordPress a pozycjonowanie domeny

W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie Szymona (20 l.) z Poznania. To naturalnie wpis z cyklu odpowiedzi na pytania czytelników.

Powiedz mi: Jak wpływa postawienie WordPressa i regularne go pozycjonowanie na późniejszą wartość domeny przy sprzedaży?

Jak według Ciebie najlepiej zagospodarować wolną domenę?

Możliwości zagospodarowania wolnej domeny jest co najmniej kilka:

  • postawienie na niej serwisu internetowego — najlepiej takiego, który trochę zarobi kasy, na przykład bloga na WordPressie,
  • zainstalowanie na niej bloga – katalogu presell,
  • emitowanie na pustej domenie reklam, np. z pomocą Google AdSense.

Jeśli te metody mają współgrać z pozycjonowaniem tej domeny i zamiarem jej przyszłej sprzedaży, najlepiej postawić na niej jakiś zarabiający serwis internetowy. Blog jest dobry jak każda inna strona WWW, a nawet pod pewnymi względami lepszy. Ekspertem od pozycjonowania nie jestem, ale z całą pewnością mogę napisać, że pozycjonowanie „pustej” domeny jest trudniejsze, niż pozycjonowanie domeny z tematycznym serwisem. Dlatego jeśli chcesz domenę wypozycjonować a potem zarobić na jej sprzedaży, postaw tam bloga.

Bloga założyć jest łatwo, często providerzy oferują preinstalowanego WordPressa, którego instaluje się dosłownie kilkoma kliknięciami. Łatwo jest też go prowadzić, zresztą jak każdego dobrego CMSa, wystarczy tylko zalogować się do panelu administracyjnego i dodać treść nowego artykułu.

Jeśli nie chce Ci się przepracowywać, można WordPressa przestawić tak, by treść pozyskiwał samoczynnie. Do WordPressa są odpowiednie wtyczki, ale można sobie poradzić też bez nich. Wciąż na opisanie czeka jeden z moich serwisów blogo-ogłoszeniowych. 😉

Całkiem niezłym sposobem na wykorzystanie wolnej domeny będzie postawienie na niej precla na WordPressie. Katalog presell (a.k.a. precel) nie będzie od Ciebie wymagać pracy po jego uruchomieniu, chyba że będziesz chciał go moderować. To dość dobra metoda na zapełnienie treścią domeny, bo wymaga tylko trochę pracy na przeglądanie wpisów, ale mnie na przykład prawie nigdy nie trafiały się unikalne i ciekawe wpisy, które mógłbym na blogu pozostawić.

Trzy powyższe metody wydają mi się całkiem rozsądnym punktem wyjścia do budowania na witrynie czegoś więcej. Na wypadek, gdyby Ci się jednak odmieniło i gdybyś jednak chciał domenę sobie zachować.

Przetestowałem też ostatnią z wymienionych na początku metod. W ramach eksperymentu zakupiłem sobie kiedyś plwordpress.org i dodałem ją do AdSense dla domen. Nie zarobiłem na niej kompletnie nic, bo do jej pozycjonowania ani trochę się nie przyłożyłem. Innych systemów pozwalających na wyświetlanie reklam tam gdzie nie ma żadnej treści jest kilka, może w innych wygląda to trochę lepiej?

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,



Wpisy powiązane tematycznie:

13 komentarzy do artykułu “WordPress a pozycjonowanie domeny”

  1. Nie wiem o co Krzysztofie chodzi z tym plwordpress.org.
    Czy jeżeli kupię domenę blogowordpress.org, to będzie ona się lepiej pozycjonowała od np. blogowordpress.net dlatego, że wordpress.org jest popularniejsze od wordpress.net?

  2. @vito: kupiłem taką domenę zaraz po tym jak przy wpisywaniu adresu pl.wordpress.org zapomniałem pierwszej kropki — pomyślałem, że inni też tak się często mylą. Niestety, nie miałem racji — a że domeny nie pozycjonowałem (do dziś nigdzie nie było chyba do niej linka), to nic na niej nie zarobiłem.

  3. domeny z reklamami warto stawiac na domenach ktore maja ruch.. jesli ruchu nie ma to tak jak u Krzyska zarobek bedzie zerowy bo i niby skad ma byc jak nikt nie klika? ; )

    sprzedaz domeny w tej chwili jesli nie ma jakiejs swietnej nazwy to slaby pomsyl. Zarobi sie moze max 400zl i to na tyle. Lepiej juz miec domene i wykorzystac ja jako zarabiajace zaplecze.

  4. Ostatnio szukałem jakiś precli i niestety, ale mało który jest coś warty. Ogólnodostępne precle są zazwyczaj niemoderowane, a przez to strasznie zaśmiecone, dlatego szkoda wysiłku na tworzenie ciekawych artykułów. Niestety jeśli nie ma kasy na zaplecze, trzeba szukać i szukać i szukać min. dobrych precli, pzdr

  5. Pustej domeny praktycznie nie idzie wypozycjonować lub domeny z zapychaczmi, zresztą za takie pozycjonowanie pewnie poleci ban. Stawianie reklam nawet gdyby mieć domenę naszaklasa.pl patrząc po alexie to i tak grosze, trzeba mieć kilkadziesiąt kilkaset dobrych domen żeby coś na tym zarobić. Idzie sprzedać domenę na której była wypozycjonowana strona nawet jeżeli domena to nazwa własna, kupiłem ostatnio samą domenę która nie była jakaś szczególna za 2k i i tak się opłaciło.

  6. OFFTOP 😉 nie wiedziałem gdzie zadac te pytanie
    Czy takie coś jest zgodne z regulaminem Adsense?
    http://img198.imageshack.us/img198/4649/ads.png

  7. @Marian: ponoć tak, ale ja bym się nie odważył. A pytanie mogłeś zadać na forum pomocy AdSense, na PiO, albo nawet tutaj na forum. 🙂

  8. Zastanawiałem się czy mogę ten komentarz tutaj wrzucić, i doszedłem do wniosku, że chyba się Krzysztofie nie obrazisz, w sumie o pozycjonowanie chodzi ;p Pisałeś już, że lepiej stawiać blogi na własnych stronach z czym się absolutnie zgadzam. A co sądzisz o postawieniu sieci blogów 15-20 na blogspot.com zamiast na własnych domenach i serw. ? Moim zdaniem 2 argumenty są za, 0 kosztów utrzymania, dużo łatwiej pozycjonować subomenę blogspot niż nową pl (przykład: zrobiłem stronę która miała robić jako zaplecze na słabszą frazę, w ogóle nie linkowana wbiła się wyżej niż strona właściwa xD).

  9. @aumar: ekspertem od pozycjonowania nie jestem, jeśli zaś miałoby chodzić tylko o zarabianie, przynajmniej kilka z tych blogów zrobiłbym na własnym hostingu — inaczej nie sprzedasz na nich linków, a to może być całkiem niezłe źródło dochodu.

  10. Super art dziekuje

  11. Pod kątem sprzedaży domeny, lepszy będzie chyba tematyczny blog, związany z nazwą domeny a nie precel. Dzięki temu domena wejdzie na jakieś tam pozycje na określone, tematyczne frazy, co będzie atutem przy sprzedaży domeny.

  12. Jeśli się ma ruch, to można sporo zarobić. Ale trudno zrobić stronkę, która będzie generowała porządnych odwiedzających, czyli takich, którzy nam w reklamy klikają 😉

  13. Emitowanie na pustej witrynie reklamy chyba nie jest dobrym pomysłem 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.