21
04
09

Blogger vs WordPress

O ile mnie pamięć nie myli, nie raz pojawiały się tu na blogu dyskusje na temat tego, czy lepiej postawić bloga na własnym WordPressie czy na darmowym Bloggerze. Tak czy siak, w dzisiejszym wpisie odpowiedzi na pytania Roberta (25 l.) z Wejherowa.

Niedługo minie miesiąc od czasu, gdy Robert napisał do mnie z pytaniami. Wychodzi na to, że czasem jednak lepiej zapytać na forum niż pisać do mnie e-maila. 😉 Pytań od Roberta było kilka, więc będę odpowiadać po kolei.

Czy ilość odwiedzin strony ma wpływ na kondycję serwera, na którym ów popularna witryna stoi? Tzn. czy jeżeli mój blog zyskałby kosmiczną popularność :), to czy byłbym zmuszony płacić większe kwoty za serwer w przypadku bloga postawionego na własnym hostingu, a jak to sprawa wyglądałaby w przypadku bloga na blogerze googla?

Naturalnie. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku tzw. Wykop efektu — gdy odnośnik do witryny trafia na stronę główną wykopu (albo jest podawany w mainstreamowym medium, jak np. w telewizji), nagle wchodzi na witrynę znacznie więcej ludzi niż wcześniej i serwer może zaniemówić. Im większy ruch, tym lepszy musi być serwer, który ten ruch przerobi. Widoczne będzie to nie tylko w obciążeniu serwera czy jego awariach, ale też w ilości zżeranego transferu, za który też trzeba płacić.

W kontekście tego czynnika naprawdę dobrze jest mieć bloga na darmowym serwisie blogowym. Wtedy z ewentualnymi awariami musi poradzić sobie jego operator. Ale takie serwery obsługują wiele blogów naraz, więc niejako z definicji są przygotowane na obsłużenie dużej liczby czytelników w jednym momencie.

Czy systemu wymiany i sprzedaży linków nie można zainstalować tylko na blogerze, czy jest to niemożliwe na wszystkich blogowiskach?

Do tej pory nie spotkałem serwisu blogowego, który pozwalałby na umieszczanie kodu systemu wymiany linków (np. TNX) czy systemu sprzedaży linków (np. LinkLift). Przez to tracisz dostęp do wygodnego narzędzia do spieniężania bloga. Oczywiście wciąż możesz sprzedawać linki, ale będzie to znacznie bardziej upierdliwe (ręczne dodawanie linków zamiast automatycznego) i trudniejsze — przede wszystkim trudne będzie pozyskanie klienta na linki.

Czy na blogach w blogerze googla jest możliwość zarabiania na programach partnerskich?

Naturalnie.

Jak bardzo skomplikowane i czasochłonne jest nauczenie się instalacji wordpressa dla średnio inteligentnej osoby, bez podstawowej nawet wiedzy o html 🙂 Ze względu na charakter tego pytania nie oczekuję odpowiedzi precyzyjnej, chcę po prostu wiedzieć czy warto „się w to bawić”.

Instalacji WordPressa nie ma potrzeby się uczyć, naprawdę. Proces instalacji WP składa się z:

  • wgrania plików na serwer,
  • zainstalowania (czy może raczej założenia) bazy danych,
  • podłączenia WP do bazy,
  • wybrania tytułu i opisu bloga.

Tak naprawdę, aż do momentu wprowadzania jakiś zmian w szablonie bloga nie ma potrzeby znajomości HTMLa. Więcej kłopotów będziesz mieć z założeniem bazy danych (o co zawsze można poprosić administrację serwera) niż z samym zainstalowaniem bloga. A całość nie powinna Ci zająć więcej, niż jedno popołudnie.



Wpisy powiązane tematycznie:

14 komentarzy do artykułu “Blogger vs WordPress”

  1. Jak ktoś wykupi sobie miejsce na serwerze (shared hosting zapewne) i otrzyma dane do zalogowania się do cPanelu lub DirectAdmina, najlepiej aby sobie po tych panelach „pochodził”, zobaczył co gdzie się znajduje.
    Aby dowiedzieć się więcej na dany temat, wystarczy wklepać w szukajkę Googla jakieś sformułowanie z panelu i odpowiedź gotowa.

    Podczas zakładania bazy danych czy podczach innych operacji w cPanelu/DirectAdminie/phpMyAdminie polecam trzymać się jednej ważnej zasady:
    CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM zamiast:
    – klikać na „pałę”
    – uciekać, zamykać panel ze strachu, że coś się zwali…

    To tyle ode mnie w tej kwestii 🙂

  2. Krzyśku możesz mi powiedzieć na jakim hostingu stoi ten blog ?

  3. Teraz i tak większość hostingodawców daje uslugę automatycznej instalacji skryptów przez panel administracyjny i właściwie już wszędzie mamy możliwość zainstalowania wordpress’a bez wrzucania plików na ftp, a za pomocą wspomnianej usług – mam tu na mysli Fantastico albo Instalatron.

  4. @Jacek: popieram w 100%.

    @Stwor: blog stoi na neteasy.pl.

    @kmd: trzeba tylko sprawdzić, czy ten automat zainstaluje ostatnią wersję WordPressa a przynajmniej jakąś w miarę aktualną, w rodzaju 2.5 a nie np. 2.2. 😉 Miałem już taki przypadek, że automat postawił mi WP starszego o 0.3 wersji od najnowszego…

  5. Ja tam polecam systemy blogowe…

  6. Najlepiej żeby to nie była „w miarę aktualna” wersja tylko najnowsza – zazwyczaj tak się składa że nowa wersja ma poprawionych sporo błędów, m.in. załatanych parę dziur przez które można się włamać. Dlatego warto zawsze mieć najnowszą wersję – obecnie najnowsza wersja WordPressa to 2.7.1.

  7. Instalacja bazy danych jest trudna. Sam testowalem i dalem sobie spokoj, CO gorsze, trzeba umiec to pozniej archiwizowac bo jak cos sie spieprzy to blog przedpada.

    Na Bloggerze mam wszytsko jasno i prosto. A powiem Ci ze nie jestemignorantem komputerowym, jestem raczej rednio zawansowany a i tak mialem problemy z instalacja WP.

  8. @master: ale dlaczego?

    @Daniel: naturalnie. Ale chodziło mi o to, że ostatnie wersje (od 2.7 chyba) radzą sobie same z automatyczną aktualizacją. Więc zainstalowanie przez automat WP w wersji 2.7 nikomu krzywdy nie zrobi. Zainstalowanie starszej — owszem.

    @Psychika.net: jeśli komuś sprawia kłopot wypełnienie jednego czy dwóch formularzy i skojarzenie czym jest nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło dostępu i nazwa serwera bazodanowego — to rzeczywiście powinien pozostać przy Bloggerze.

    Przy okazji — zacznij się wreszcie stosować do polityki komentarzy, bo nudzi mnie kasowanie wszystkich Twoich komentarzy.

  9. Ja dodam jeszcze że w porównaniu z innymi CMSami instalacja WordPressa jest wyjątkowo prosta. Spróbuj zainstalować sobie Joomlę albo phpBB to zobaczysz różnicę 🙂

  10. Swego czasu przy rozgryzaniu tematu instalowania bloga na własnym serwerze machnelem stronke (głownie na własne potrzeby)- jak zalozyc bloga na wlasnym serwerze http://www.instalowanie-bloga.duu.p – diabeł tkwi w szczegółach a wszystko jest proste jak się wie. Może komuś to pomoże bo starałem się to wszystko dokładnie rozrysować dla siebie kroczek po kroczku

  11. […] Blogger vs WordPress […]

  12. […] Blogger vs WordPress […]

  13. Ja mam stronę w Joomli, Drupalu i forum phpbb3 oraz blog na bloggerze i powiem szczerze że joomla jest najprostsza bo wymaga najmniej uwagi
    początek jest ciężki ale potem jest bajkowo 🙂

  14. Znakomity artykuł. Bardzo praktyczny 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.