13
05
13

WordPress SEO by Yoast – chyba najlepsza wtyczka SEO do WP

Mając ze 30 czy 40 WordPressów przetestowałem na nich już sporo przeróżnych wtyczek. Do niedawna moją ulubioną do optymalizacji bloga pod kątem SEO była All In One SEO Pack, ale od kiedy poznałem WordPress SEO by Yoast, konsekwentnie przestawiam się właśnie na tę wtyczkę na wszystkich moich blogach.

Bo oprócz tego, że posiada wszystkie funkcje tej, z której korzystałem poprzednio, ma też i inne, równie przydatne. Albo może nawet bardziej użyteczne.

Z mojego punktu widzenia istotne są trzy funkcje WordPress SEO by Yoast:

  • generowanie mapy witryny (sitemap),
  • przepisywanie tytułów stron tak, by były bardziej użyteczne dla odwiedzających i bardziej zachęcające dla wyszukiwarek,
  • pomoc przy tworzeniu wpisów.

Jeśli chodzi o generowanie mapy witryny, to w zasadzie z tej funkcji korzysta się raz. Trzeba skopiować adres generowanej przez wtyczkę sitemapy i zgłosić ją w Narzędziach dla Webmasterów. Ułatwi ona Google’owi indeksowanie nowych wpisów, warto więc to zrobić.

Ale nie ma sensu instalować tej wtyczki tylko w celu wytworzenia mapy. Równie dobrze można jako mapę witryny zgłosić kanał RSS, który jest automatycznie generowany przez każdego WordPressa.

Przepisywanie tytułów też ustawia się raz, a później się o tym zapomina. Domyślnie WP tytuły wymyśla niezbyt wyszukane, czasem niektórzy autorzy szablonów usiłują to poprawiać, ale wyniki wychodzą niekiedy dziwacznie. Dlatego ja zawsze poprawiam wpisy w szablonie (aby wtyczka mogła sobie bez przeszkód zmieniać tytuły) i pozwalam zająć się tym wtyczce.

Przykładową konfigurację tej, oraz i innych funkcji WordPress SEO by Yoast – znajdziecie tutaj.

Najciekawsza i najmocniej przeze mnie eksploatowana jest jednak funkcja ułatwiająca tworzenie wpisów — analiza SEO wpisu. Polega ona na sprawdzeniu szeregu istotnych z punktu widzenia wyszukiwarek kryteriów, a więc między innymi:

Wystarczy w tym celu podać przy tworzeniu nowego wpisu, na jaką frazę kluczową ma być zoptymalizowany. Wtyczka automatycznie sprawdzi, czy fraza znajduje się w istotnych miejscach (m.in. tytuł wpisu i pierwszy akapit). I dostaniemy jasną odpowiedź, czy nasz wpis jest dostatecznie dobrze napisany, czy też warto byłoby coś przy nim poprawić. Tworząc wpis i zmieniając jego parametry widzimy też od razu, jak będzie wygląda

Ja za szczególnie przydatną uważam informację gdy wpis jest zbyt krótki. Dobrze motywuje do pracy. 😉

Dlatego ja wtyczce daję 5/5 gwiazdek i wdrażam ją po kolei na wszystkich moich blogach!



Wpisy powiązane tematycznie:

33 komentarze do artykułu “WordPress SEO by Yoast – chyba najlepsza wtyczka SEO do WP”

  1. Witam od początku istnienia mojego bloga mam wtyczkę Yoast WordPress SEO która według wielu jest bardzo dobra. Standardowo dodawałem uzupełniałem wszytko podczas dodawania posta teraz chciałbym uzupełnić seo w kategorii wtyczki i nie wiem dokładnie co należy pisywać w informacji: linki kanoniczne oraz tytuł okruszków.

    Można na przykładzie co i jak.

  2. Wtyczka jest absolutnie genialna i prosta w obsludze. Pisze to z punktu widzenia amatora. Ave Yoast:)

  3. Nie chyba – zdecydowanie najlepsza! 😉

    PS do pomocy przy tworzeniu wpisów polecam asystenta produkcji Zemanta (wtyczka na wp.org + rejestracja na ich stronie) lub InboundWriter 😀

  4. Czy naprawdę różnice miedzy tymi dwoma wtyczkami są tak duże?
    Korzystam z All In One SEO Pack na swoich WordPressach i jestem zadowolony. Yoast na oczy nie wiedziałem i jakoś nie widzę potrzeby aby to zmieniać.

  5. Właśnie wpadła mi do głowy metoda na nowe wpisy na blogu: śledzenie kanału RSS innych internetowych guru w danej tematyce i rozwijanie podjętego przez niech tematu. Teraz Twój wpis jest zachęceniem do użytkowania wtyczki a wpis Zgreda pokazuje jak ją zastosować w praktyce 😉

  6. Tego było mi trzeba – od 2,5 roku używam All In One SEO Pack (ostatnio dosyć mocno odświeżony) i zastanawiałem się, w czym Yoast jest lepszy. Na razie wypróbuję go na jednej z trzech stron które prowadzę.

  7. @Igor: AIOSP nie za bardzo pomaga w pisaniu treści, nie analizuje jej na bieżąco pod kątem SEO.

    @adeq: nie da się ukryć, czytałem wpis Zgreda kilka dni przed napisaniem mojego, pewnie siedział mi ten temat gdzieś z tyłu głowy i dlatego wpadłem na pomysł, by o tym napisać.

  8. A jaka długość powinien mieć wpis pod kątem seo?? Nie używam WP, czy są jakieś darmowe programy lub strony internetowe o podobnym działaniu?

  9. Widziałem wpis na blogu u Zgreda, byłem już na stronie oficjalnej wtyczki, by zacząć pobieranie, ale w ostatnim momencie uświadomiłem sobie że takie nagłe zmiany mogą dość drastycznie obniżyć pozycję strony, zwłaszcza że kilka kategorii jest w top10. Może się mylę, wole nie ryzykować, AIOSP zostanie tam gdzie jest, na pewno przetestuję wtyczkę na nadchodzących dwóch stronach.

  10. Ja osobiście korzystam tylko z tej wtyczki jeśli chodzi o SEO i jestem zadowolony 🙂 Jest intuicyjna, a podpowiedzi przy pisaniu wpisu są genialne.

  11. @Sylar: bo to trzeba zrobić tak: pobrać wtyczkę (a najlepiej automatycznie zainstalować z panelu WordPressa), uruchomić ją, zaimportować ustawienia z AIOSP, wyłączyć AIOSP i ewentualnie usunąć pliki tej wtyczki. Teoretycznie powinny się ustawienia przenieść 1:1, czyli kłopotów być nie powinno. Testuję to teraz na tym blogu.

    @marek: ta wtyczka radzi, by było to minimum 300 słów.

  12. @marek: Yoast mówi, że powinno być to minimum 300 znaków. Nie mam pojęcia czy są jakieś analizatory wpisów online :/

  13. 300 słów- powinno być- mój błąd

  14. Fajna wtyczka ale ja jednak wole All In One SEO Pack

  15. „Domyślnie WP tytuły wymyśla niezbyt wyszukane, czasem niektórzy autorzy szablonów usiłują to poprawiać, ale wyniki wychodzą niekiedy dziwacznie. ”

    o jakie wymyślanie tytułów przez WP chodzi?

  16. Mnie ciągle zastanawia czy te wszystkie seo wtyczki są skuteczne ? Na kilku blogach mam zainstalowane, na innych w ogóle, i nie widzę różnicy, a może coś źle robię – jakieś pomysły ?

  17. @Adrian: ale jak ocenić ich skuteczność? Trzeba byłoby mieć dwa identyczne blogi z identyczną treścią i stosować wtyczkę tylko na jednym z nich.

  18. Właśnie dlatego, zastanawiam się czy nie lepiej się skupić po prostu na pisaniu, i wszystkim co ważne, a wtyczki olać – bo różnicy tak naprawdę nie widzę, niezależnie od tego czy blog wtyczkę ma, czy nie.

  19. Ja również sobie chwalę page analysis tej wtyczki. Dzięki niej nie zapominam o upchaniu słowa kluczowego w odpowiednie miejsce.

  20. Witam,

    według mnie WordPress SEO by Yoast stała się bezkonkurencyjną wtyczką, jeśli idzie o pomoc w pozycjonowaniu naszych artykułów i stopnia przyjazności dla robotów wyszukiwarek. Korzystałem z All in SEO Pack – przeszedłem na Yoast i powrotów na pewno nie planuję.

    Polecam i pozdrawiam. ( :

  21. Jest to zdecydowanie najlepsza wtyczka SEO, sam używam jej od początku mojej krótkiej blogowej kariery i jestem z niej zadowolony :). Wtyczkę szczególnie polecam początkującym bloggerom. Pozdrawiam

  22. Witam,

    Napisałeś: „Trzeba skopiować adres generowanej przez wtyczkę sitemapy i zgłosić ją w Narzędziach dla Webmasterów.”

    Moje pytanie:
    Gdzie znajduje się adres generowanej przez wtyczkę sitemapy?
    Co trzeba wpisać konkretnie w Narzędzia dla Webmasterów?

  23. No właśnie, przyłączam się do pytania poprzednika. Gdzie znajduje się adres generowanej przez wtyczkę sitemapy?
    A w ogóle to chętnie bym poprosił kogoś o pomoc w konfiguracji tego pod kątem właśnie sitemap i zgrania tego z WT, bo mi w WT error pokazuje że sitemapę blokuje robots. txt a wcale żadnego robots.txt nie mam w root. Nic z tego nie rozumiem.

    No i już mi się kompletnie pochrzaniło za przeproszeniem, bo umieściłem w root .xls który proponuje wtyczka w wersji normal, dograłem wtyczkę Google sitemap generator, nie wiem w którym momencie coś mi samo zmieniło sitemap.xml na sitemap.backup.xml (czy to zrobiła jedna wtyczka czy druga), ten .xls jest prawie pusty (bez linków a w oryginalnym sitemap.xml który sobie wygenerowałem w jakimś generatorze online były), myślałem, że te linki automatycznie przeniesie do tego .xls, a nie nie przeniósł (pomimo dodania tego dna początek sitemap.xml), więc po co to jest itd.

    Nic z tego nie rozumiecie? Ja też nie.
    Help…..

  24. Proszę o pomoc. Mój SEO po aktualizacji przestał działać. W ustawieniach Tytuły i meta tagi nie mam możliwości zajrzenia i skonfigurowania,zmienia ustawień. Wogóle nic się nie otwiera. Tak jakby tam nic nie było. Co powinnam zrobić? Odinstalować i zainstalować ponownie? Wyłączenie wtyczki i włączenie nie pomogło. Zainstalowałam inne seo i nie łapie. Nie wiem w czym rzecz. Nie znam się na tym…

  25. Od niedawna korzystam z tej wtyczki i uważam, że jest bardzo dobra. Wcześniej korzystałem z All In One SEO Pack ale postanowiłem przetestować WordPress SEO by Yoast. Już w trakcie pisania pierwszego artykułu z wykorzystaniem tej wtyczki doszedłem do wniosku, że wybór był właściwy. Na razie nie zamierzam jej zmieniać. No chyba, że wyjdzie coś lepszego.
    Pozdrawiam,
    Jacek Pastuszko

  26. ta wtyczka jest genialna !

  27. Pozycjonowanie bloga tą wtyczką to faktycznie fajna sprawa. Pytanie tylko a jak się ta wtyczka ma do pozycjonowania stron – nie blogów zrobionych w wordpress? i jakie należy wprowadzić korekty przy jej konfigurowaniu.

  28. @lolek: co masz na myśli? Praktycznie nic się nie będzie różnic, bo z pomocą tej wtyczki optymalizujesz każdą podstronę z osobna. I nie ma znaczenia, czy ta podstrona jest „wpisem” czy „stroną”.

  29. Świetna wtyczka yoast SEO. Dużo pomogła mi na mojej stronie którą cały czas pozycjonuje

    pozdrawiam wszystkich

  30. Tyle, że w YOAST nie chodzi, o to że wtyczka zrobi wam SEO. Wtyczka po prostu ocenia wartość wpisu pod kątem podanego słowa kluczowego i tyle. Możecie spisać wytyczne na kartce papieru, wtyczkę odinstalować i zrobić wpis wg wytycznych – efekt będzie identyczny. No, laik nie poradzi sobie z description tagiem, ale po za tym będzie to to samo.

  31. Zdecydowanie najbardziej intuicyjne rozwiązanie do optymalizacji treści stron w WordPressie. Uczy podstaw optymalizacji. Po kilku tygodniach korzystania nie trzeba będzie już nawet sprawdzać czy zapaliły się nam zielone światełka 🙂 Często jednak warto nie brać jej wskazań 100% dosłownie.

  32. Również polecam wtyczkę Yoast seo, tym bardziej iż jest wydana na licencji GNU GPL. Co oznacza, że wersję premium można kupić taniej w platformach redystrybucjyjnych. Bez wsparcia technicznego, lecz z rocznym dostępem do plików

  33. Dla mnie yoast wstawia sporo komentarzy do kodu strony. Dwa np. fu1nkcje wyliczania scora dla frazy kluczowej na stronie chyba nie do końca dobrze działa w przypadku polskich słów.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.