05
04
09

Na którym z darmowych serwisów prowadzić bloga?

W dzisiejszym cyklu odpowiedzi na pytania czytelników odpisuję na list Marka (29 l., Gdańsk), który na odpowiedź czeka już kilka dni. Dzięki za przypomnienie w komentarzu. 😉 W najbliższym czasie pojawi się tu kilka wpisów z tego cyklu, bo w kolejce do odpisania leży chyba w sumie 6 wiadomości od czytelników. A to nie jedyne wpisy zaplanowane na najbliższy czas. 🙂

Oto pytanie Marka.

Mam zamiar pisać kilka blogów, około 4, z tego wszystkie tematyczne. Na czym mi zależy? Zapewne jak każdemu początkującemu, na tym, żeby blog był często odwiedzany i można było naturalnie na nim jakiś grosz zarobić (nie chce być nachalny z reklamą). Sam jak czytam fajne blogi z reklamami to specjalnie klikam w nie aby dać autorowi zarobić. Prosiłbym Cię o pomoc w wyborze platformy blogowej. Z tego co się zorientowałem to poza własnym hostingiem (czego chciałbym uniknąć) wytypowałem 4 pozycje, zapewne łatwo się domyśleć jakie:

Najbardziej zależy mi jednak na tym aby była możliwość umieszczenia jakiś reklam i na odwiedzających. Podobno (zresztą co łatwo zauważyć) największą społeczność mają dwa ostatnie wymienione przeze mnie. Zaś funkcjonalność dwa pierwsze.

Rzeczywiście, za dwoma z ostatnich wymienionych przez Ciebie serwisów blogowych stoją dwa duże polskie portale — gazeta.pl i onet.pl. I rzeczywiście, dają one spore wsparcie blogerom korzystającym z ich usług. Na stronie głównej obu portali są odnośniki do ciekawych wpisów na blogach z Bloksa i blog.onet.pl. Ale tak naprawdę nie ma co przeceniać tego wsparcia. W obydwu serwisach jest mnóstwo blogów — na Onecie ponad półtora miliona, na Bloksie — ok. 150 000. Codziennie promowane jest zaś ledwie kilka blogów. Więc szansa, że akurat Twój dostanie trochę nowych czytelników — jest stosunkowo niewielka.

Pierwsze dwa wymienione przez Ciebie faktycznie mają sporą funkcjonalność, chyba lepszą niż dwa ostatnie (w żadnym z dwóch ostatnich nie miałem bloga, więc nie mam porównania). I dlatego na prowadzenie bloga wybrałbym właśnie jeden z tych dwóch. Między innymi ze względu na tę lepszą funkcjonalność, ale przede wszystkim ze względu na to, że takiego bloga możesz zawsze w łatwy sposób przenieść na WordPressa na własnym serwerze. Tak więc moim zdaniem wybierać należy tylko między tymi dwoma.

I z tych dwóch ja wybrałbym Bloggera. Bo wordpress.com ma nieprzyjemne ograniczenia. Na przykład nie można na nim zarabiać. I to go, w mojej opinii, dyskwalifikuje.



Wpisy powiązane tematycznie:

17 komentarzy do artykułu “Na którym z darmowych serwisów prowadzić bloga?”

  1. Czemu na wordpressie nie mozna zarabiac? sa rozne w tyczki umozliwiajace dodanie chociazby reklamy google adsense:)

  2. @maciej: na WordPressie hostowanym na własnym serwerze zarabiać można. Na blogu na WordPress.com, o ile mi wiadomo, regulamin tego zabrania.

  3. jasne,rzeczywiscie chodzilo o darmowy hosting.Sorry za pomylke:p

  4. Pytanie z innej beczki: dlaczego Marek (autor pytania) tak bardzo chce uniknąć płatnego hostingu? Pieniądze na jego utrzymanie jest naprawdę łatwo zdobyć, szczególnie, że ceny hostingu to kilka złotych miesięcznie.

  5. @Michał – zaczynając swoją przygodnę z blogowaniem, nigdy nie wiadomo czy uda nam się osiągnąć cel, czy będziemy pisali ciekawe arty, czy uda nam się wypromować, czy wystarczy nam zapału i cierpliwości.

    W mojej opini warto ograniczyć koszty na początku. Mi osobiście udało się założyć bloga inwestując w to 77groszy – blog oparty na wordpressie + darmowy hosting + domena za 77gr;-)

  6. Ja miałem okazje próbować sił na wszystkim wymienionych serwisach (po za Wordpresem) i muszę przyznać, że blogger wypada bezkonkurencyjne najlepiej. Sam fakt nie dodawania przez niego reklam, na których Ty nie zarabiasz (czego nie można powiedzieć o blogu na Onecie).

    @Michał: Przygodę z zarabianiem na blogu ciężko zacząć od wydawania, nawet jeśli to tylko parę złotych.

  7. Co racja, to racja. Już za wartość biletu miesięcznego można wykpić hosting na rok. I dla strony/bloga na początku będzie to wystarczające rozwiązanie i tanie. W razie potrzeby zawsze można przejść na wyższy plan hostingowy oferujący lepsze warunki, ale nie sądzę żeby do tego miało dojść. Nie wydaje mi się żeby nawet te bardziej popularne blogi miały takie zapotrzebowanie jak przeciętne fora dyskusyjne 🙂 Własny hosting daje większą swobodę w zarządzaniu stroną, a jak można wyczytać chociażby z dzisiejszego wpisu, regulamin na wordpress.com zabrania umieszczania reklam.

  8. @Michał – nie wykluczam płatnego hostingu, poprostu nie chciałbym inwestować (skoro nie musze) a nieznany „biznes” poza tym wydaje mi się, że trudniej o ruch na własnym hostingu i trzeba podjąć sporo działań e-marketingowych (m.in. pozycjonowanie).

    @Krzysztof Lis Dziękuje w końcu za odpowiedź, widać nie obyło się bez małego ponaglenia 😛 Jeśli chodzi o zawartość mertoryczna to zamyka się ona w ostatnim akapicie…

  9. Ja od Bloggera wyżej oceniam blox.pl, ma jedną fajna funkcje : jednym kliknięciem możemy zoptymalizować blog pod wyszukiwarki..

    Blog na blox.pl dobrze się pozycjonuje. Nie ma z tym dużo roboty.

    Mam tam trzy blogi, które razem łącznie mają kilka tysięcy uu dziennie..

    A i to, że wpisy pokazują się na stronie głównej platformy tez ma swoją dobra stronę..

    Blogger tego nie ma .

  10. Moim zdaniem lepiej i łatwiej zacząć w serwisie blogowym. Na początku większość odwiedzających będzie trafiać na twojego bloga ze strony głównej serwisu w którym go założysz. Na bloxie np. na głownej stronie zawsze wymienionych jest kilka ostatnich wpisów dokonanych przez jego blogerów, jeżeli będziesz często umieszczał wpisy, to właśnie stamtąd będą trafiać do ciebie goście. Co więcej, na stronie głównej Gazeta.pl zawsze wyswietlają się 4 popularne blogi z bloxa 🙂 Blox nie narzuca też reklam swoim blogowiczom, jak to jest np. na onecie. Możesz umieścić reklamy kontekstowe, nie wiem tylko jak jest z systemem wymiany linków, nigdy tego nie próbowałem i właściwie póki co nie wiem nawet jak się za to zabrać. Wysłałem Krzychowi pytanie odnośnie tych systemów wymiany linków, więc pewnie niebawem pojawi się tu odpowiedź 🙂 Jeżeli chcesz jakoś konkretniej zmodyfikować wygląd bloga na bloxie to musisz się trochę obsługi css,a nauczyć, ale to prościzna, ja byłem zielony i nauczyłem się w kilka dni bardzo dużo 🙂 Społeczność i co za tym idzie tematyka blogów na bloxie jest dojrzała, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o onecie.

    Odradzam blog.onet.pl. Pomimo największej społeczności serwis ma wiele wad. Pierwsza to taka, że lwią część ów społeczności stanowią małolaty z swoimi pamietnikami P: Sporo tam polityków, faszystów, antysemitów i w ogóle P: sporo blogów komercyjnych, nawet ZUS ma blogi na onecie, w ogóle to większość porusza top temat: „dupa maryli” 🙂 Do tego reklamy onetu na blogach.

    Jak jest z bloggerem, osobiście nie sprawdzałem, ale każdy ich chwali, planuję drugiego bloga założyć właśnie na googlowym blogowisku 🙂

    Jeszcze jedno fajne blogowisko jakie znalazłem, ale w wersji tylko anglojęzycznej, to http://www.blogbugs.com. Największe zalety tego serwisu to możliwość dodania własnej domeny, i umieszczania treści dla dorosłych!!! 🙂

    Jest też darmowy http://www.webnode.com , chyba również w polskiej wersji językowej. Czytałem gdzieś, że można sobie stronę skonfigurować na bloga, lub też stworzyć taką normalną stacjonarną.

  11. Pomyliłem adres w poprzednim komentarzu:
    http://blogbugs.org/

    D:

  12. Ale na bloxie chyba nie da się dowolnie zredagować pliku strony. Ja na razie mam na bloggerze i jestem zadowolony.

  13. …A co to znaczy „dowolnie zredagować plik strony” ? 🙂

  14. @Archie: na czym polega ta optymalizacja? Pytam, bo mam wrażenie, że blogi na Bloggerze są same z siebie całkiem dobrze zoptymalizowane pod kątem pozycjonowania.

  15. Tak optymalizacja wytłumaczona jest w panelu :

    Zmiany kodu html szablonu obejmują: dodanie opcjonalnej listy ostatnich notek na stronę notki (komentowania), linkujące tytuły notek, tytuł blogu w tagu h1, tytuł notki w tagu h2, wyświetlanie nazwy wybranej kategorii w tagu h3.

    Można jeszcze dodać dodatkowe meta tagi..

    Po uruchomieniu tych opcji moje blogi dość mocno skoczyły w google…

  16. do WP nie dodasz reklamy google.. bo za 2 dni zablokują Ci konto :]

  17. nikt nie wspomnial o opcji podpiecia wlasnej domeny pod bloga. Na bloggerze mamy wlasnie taka mozliwosc, na blox jak na razie NIE.
    Na 2 pozostalych nie wiem…

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.