13
04
09

Czy warto prowadzić nie-bloga na WordPressie?

Dziś kolejne pytanie z cyklu odpowiedzi na pytania czytelników. Czytelnikiem, który zadał poniższe pytanie jest Tymoteusz (22 l.) z Nowego Sącza.

Od jakiegoś czasu prowadzę 3 blogi o skrajnie różnej tematyce – w końcu jestem człowiekiem renesansu i zainteresowania mam rózne ;). Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby utworzyć bloga, na którym będę informować o datach koncertów. I tu pojawia się pytanie – czy taki infoblog ma szansę funkcjonować, a w dalszej perspektywie czasu – zaraobic na siebie. I w ogóle czy racje bytu mają blogi, które nie są nimi sensu stricte, a jedynie korzystają z oskryptowania blogowego (np. tablica ogłoszeń, galerie, czy właśnie infoblog). Chodzi o to czy zarabiać można na czymś, gdzie nie pisze się własnych artykułów, a całą pracę wkłada się w przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu informacji?

Moim zdaniem z zarabiającymi blogami jest analogicznie jak z zwykłymi witrynami internetowymi. Blog może na siebie zarobić pieniądze i zdobyć czytelników przede wszystkim wtedy, gdy:

  • dostarcza czytelnikowi treść unikalną, której nie znajdzie nigdzie w internecie,
  • dostarcza tę treść lepiej, niż inni.

Do zorganizowania serwisu służącego tylko do publikacji newsów WordPress w mojej opinii nadaje się doskonale.
Pozwala w banalnie łatwy sposób publikować nowe treści, więc znacznie ułatwia pracę.
Funkcjonujące równolegle systemy kategorii i tagów pozwalają prowadzić co najmniej dwa równoległe sposoby kategoryzowania wpisów. Przykładowo, blog z informacją o datach koncertów mógłby mieć kategorie odpowiadające rodzajom muzyki a tagi mogłyby być wykorzystywane do zbierania w jednym miejscu wpisów dotyczących konkretnego zespołu ale także koncertów w określonym miejscu.
Funkcja publikowania wpisów z przyszłą datą doskonale nadaje się do informowania o dacie koncertu — trzeba tylko zainstalować wtyczkę The Future Is Now (ona ustawia wyświetlanie wpisów z przyszłą datą od razu po publikacji). Wyeksponowanie w szablonie daty i godziny „publikacji wpisu” (czyli daty i godziny rozpoczęcia koncertu) ułatwiłoby czytelnikom odnalezienie tej informacji. Może nawet ta wtyczka dałaby możliwość oglądania archiwów miesięcy, które jeszcze nie nadeszły, a więc przeglądania wydarzeń w wybranym okresie. Nie wiem, nie próbowałem.
Kanał RSS informujący o nowych wpisach na blogu doskonale nadawałby się do śledzenia nowych wydarzeń muzycznych. Można generować również kanały RSS dla każdej z kategorii z osobna. Dla tagów pewnie też. 🙂

Czy to się opłaci? Nie mam pojęcia. Kompletnie nie znam się na tym, na koncertach bywam bardzo rzadko (ostatnio na Sunrise w Kołobrzegu w 2008 i na Cradle of Filth w 2007). Serwisów tego typu jest pewnie sporo. Musiałbyś się sam rozejrzeć. Bo jeśli konkurencja będzie duża, pozostanie Ci informować o koncertach LEPIEJ niż inni.

To zaś oznacza co najmniej jedno z poniższych:

  • wiadomości o koncertach muszą pojawiać się wcześniej, niż w innych serwisach tego typu,
  • Twój serwis musi być wypozycjonowany lepiej od konkurencji,
  • powinieneś oferować jakieś usługi niedostępne nigdzie indziej.

Podsumowując — pewnie da się na tym zarobić, ale raczej nie będzie to łatwe.



Wpisy powiązane tematycznie:

21 komentarzy do artykułu “Czy warto prowadzić nie-bloga na WordPressie?”

  1. Sunrise/ Cradle trochę rozlazłe zainteresowania muzyczne 😛
    Przyznam rację, wordpress nadaje się do wszystkiego, ostatnio przerobiłem go na skrypt gier flash, indeksuje się świetnie, wszystkie potrzebne dodatki (oceny, top grane, top komentowane) lepszego skryptu do flashek za friko nie znajdziesz 😉

  2. @piotrostr: bo trance’u słucham ja, a Kredek żona (choć ja bez obrzydzenia też mogę słuchać). 😉

  3. WordPress jak dla mnie to najlepszy system jaki ktokolwiek wymyślił. Wszystko co z nim związane to się opłaca

  4. trudno mi się z tym zgodzic, wordpress sam w sobie nie jest niczym wyjątkowym, już domyślna konfiguracja systemu jest daleka od takiej jakiej potrzebujemy. O sile wordpressa decyduje mnogośc dodatków (oraz innych zasobów, artów, tutków, etc). W mojej opini wordpress jest świetnym narzędziem dla laików z zakresu programowania. Znając np. Django, wordpress wydaje się stratą czasu.

  5. Generalnie na wordpresie można wszystko i jest to chyba najlepszy cms by najprościej zarabiać w internecie. Budowanie portali na joomala czy Drupalu jest bardzo pracochłonne i w zasadzie bez dobrej promocji nie przyniesie lepszego efektu niż wordpress. Taki blog z treścią związaną z koncertami to byłaby fajna sprawa, ale trzeba by było nadać temu odpowiedni sens..Musiałby to być blog oryginalny w którym nie dawałoby się sztywnej informacji kto gdzie gra i za ile..ale jakieś ciekawostki, intrygujące teksty zachęcające do pójścia na ów koncert.

  6. @Perwol: niestety, nie wszystko co stoi na WordPressie się opłaca.

    @Hubert: nie zgodzę się z tym, że domyślna instalacja WP bardzo odbiega od optymalnej. Z domyślnych ustawień zmieniam po instalacji chyba tylko format permalinków.

    @zarabianie: wykasowałem Ci linka za naruszenie polityki komentarzy.

  7. warto jeszcze zmienić ustawienia RSS’a, tak żeby nie serwował całych postów, dla spokojności sumienia można poszerzyć listę „usług aktualizacji”, tyle na początek. Dla laika to sporo, a te 3 opcje według mnie powinny być inaczej skonfigurowane

    a później jeszcze długa droga z dodawaniem wtyczek żeby być bardziej google friendly no i oczywiście dostosować do własnych wymagań.

    @zarabianie – ani joomla ani drupal nie są trudne, tak samo jak wordpress mają duże społeczności i dla żadnej osoby potrafiącej czytać ze zrozumieniem nie będzie problemem szersza funkcjonalność 😉

  8. Do tego typu strony jak znalazł będzie wtyczka Custom Taxonomies (http://wordpress.org/extend/plugins/custom-taxonomies/), pozwalająca definiować obok zwykłych kategorii i tagów jeszcze inne rodzaje kategoryzowania wpisów. Kiedyś się zastanawiałem do czego mogła by się ona przydać, a tu okazuje się że do takiego infobloga byłaby jak znalazł – dzięki niej można zdefiniować osobne „kategorie” dla zespołów, rodzajów muzyki, miast i ew. co tam byłoby jeszcze potrzebne. Wtyczki osobiście nie testowałem, ale jej opis na wordpress.org wygląda zachęcająco 🙂

  9. Orientujecie się może czy są wtyczki do wordpressa aby na blogu mieć forum? Nie planuję tego instalować ale interesuje mnie to czy można w ogóle zainstalować forum na wordpressie.. Druga sprawa co do wordpressa to przypomniało mi się coś..otóż mam zamiar wstawić skrypty z portalu finansowego na jednego ze swoich blogów, skrypty są w php , wiecie może czy to pójdzie na wordpressie, potrzebna jakaś wtyczka?

  10. @partner – kilka komentarzy wyżej napisałeś że na wordpressie można wszystko (nick zarabianie). Nie wiem czy jest większy sens robienia forum na wp, do tego można wziąśc php bb. Co do następnego pytania, jest tak sformułowane że nie wiem co chcesz osiągnąc, aczkolwiek, jak napisałeś wyżej, napewno się da.

    P.S. wordpress to nie CMS, chociaż posiada cechy takowego systemu i może byc w ten sposób wykorzystywany

  11. Że można wszystko miałem na myśli że wordpress pasuje do każdej, można dzięki niemu zrobić stronę nawet portalową i połączyć ją z innymi cmsami. Ale raczej chyba nie da się z samego wordpressa zrobić np sklep internetowy albo portal aukcyjny czy portal społecznościowy. Tak jak wyżej napisałem bardziej miałem na myśli to że na wordpressie w najprostrzy sposób można zacząć zarabiać i może to być efektywne. 🙂

  12. @Hubert: co do RSSów i pingowania zgodzę się w 100%. 🙂

    @partner: są.

    @Hubert: jak ja tu założyłem phpBB to się dowiedziałem, że jest masa lżejszych forów do podłączenia do WP.

  13. @Krzysztof – php bb podałem jedynie jako przykład. Skrypt ten jest już chyba synonimem opensource’owego skryptu forum. Co do wyboru to jest temat na co najmniej kilka postów ;-). Wszystko zależy od naszych potrzeb i od tego na ile obeznani jesteśmy z php / photoshopem.

  14. @Partner – mylisz się z wp da się zrobić sklep internetowy:

    demo.billionstudio.com/?wptheme=Crafty Cart

    są również płatne wersje ale wtedy chyba bardziej opłaca się jakaś aplikacja stricte pod sklep internetowy.

  15. […] Czy warto prowadzić nie-bloga na WordPressie? […]

  16. @Partner – ja właśnie męczę bbpress, bo wychodzi na to, że nie potrzebuje w pełni funkcjonalnego forum a jedynie miejsca na feedback od userów. Jest fajny, łatwo integruje się z wp i ma świetny system skórek. Polecam 🙂 Chyba, że potrzebujesz kombajnu, ale chyba czas kombajnów powoli mija…

  17. Witam

    To ja mam podobne pytanie, czy ktoś spotkał się w zasobach WP na jakiś plugin który by odliczał mi czas do jakiś wydarzeń na które czekam. Akurat w kontekście tego posta chodzi mi o liczeni czasu do jakiegoś koncertu, premiery filmy itp.

  18. Hej!
    Jestem zupełnie początkującym laikiem, założyłem właśnie bloga na WordPress. Bardzo proszę o poradę, ewentualnie jakiś link do strony, gdzie mógłbym się nauczyć stworzyć dobrego bloga. Chodzi mi o blog dotyczący literatury. Bardzo proszę o pomoc.

  19. Aktualnie to z WordPressów robią wszystko i coraz częściej można zauważyć, że oprogramowania to jest bazą dla całkowicie innego niekoniecznie blogowego oprogramowania. Szybka strona o dowolnej tematyce? Hehe i zaczyna się WP. eh

  20. WordPress jest całkiem okej. Jak na pierwszy blog – nadaje sie idealnie…

  21. Założyłem, wygląda obiecująco, powrzucałem trochę treści i na razie optymalizuję. Zobaczymy co będzie dalej

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.