20
12
07

Blog, który nie wymaga SQL

Czy wiesz, że możesz mieć bloga nawet na darmowym koncie hostingowym, które nie oferuje bazy MySQL? I że ten blog wcale nie będzie banalny i amatorski? Jedyne, czego Ci potrzeba, to obsługa PHP. W dzisiejszym wpisie będzie właśnie o tym oprogramowaniu blogowym.

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Simple PHP Blog.

Nazwa tego skryptu mogłaby wskazywać, że blog jest prosty. Na pewno jego instalacja jest banalna. Rozpakowujesz paczkę z plikami, wrzucasz ją na serwer i odwiedzasz odpowiedni adres, pod którym go konfigurujesz. Ale funkcje jego wcale nie są ograniczone.

Jak w każdym porządnym blogu możesz:

  • pisać wpisy,
  • publikować statyczne strony, które nie pojawiają się w historii wpisów,
  • dodawać linki do menu,
  • zbierać komentarze (zabezpieczone przez CAPTCHA (to taki test z literkami na obrazku, w teorii przechodzą go tylko ludzie a roboty spamujące już nie), można banować adresy IP autorów komentarzy albo komentarze zawierające wybrane słowa czy adresy internetowe),
  • publikować zdjęcia,
  • publikować wpisy w odpowiednich kategoriach,
  • modyfikować szablon, dodając w odpowiednich miejscach odpowiednie elementy,
  • wysyłać i odbierać trackbacki!

Skrypt ten wykorzystuję od półtora roku do obsługi mojego pierwszego własnego bloga na własnym serwerze. Trochę głupio się przyznać, że dwa lata temu jakoś bałem się WordPressa i nie miałem w ogóle ochoty go instalować.

Przykład takiego działającego bloga możesz zobaczyć na blogu mojego kolegi. To właśnie od niego dowiedziałem się, że w ogóle istnieje taki skrypt jak Simple PHP Blog…

Trzeba uczciwie wspomnieć, że do korzystania z tego bloga warto choć troszkę orientować się w PHP. Do instalacji czy zwykłego codziennego użytkowania nie będzie ta znajomość potrzebna. Przyda się jednak, gdy będziesz chciał (chciała) zmieniać jego wystrój.

No i muszę też wspomnieć o jednej poważnej wadzie tego bloga. Nie posiada on przyjaznych URLi. 🙁

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:



Wpisy powiązane tematycznie:

3 komentarze do artykułu “Blog, który nie wymaga SQL”

  1. Właściwie ilość darmowych kont, które nie udostępniają SQL jest tak znikoma, że można powiedzieć, że „nie istnieją”.
    Inna sprawa, że jak ktoś poważnie myśli o blogowaniu, to na takim darmowym swoim serwerze nie będzie zakładać bloga, a skorzysta z gotowych serwisów typu blog.onet.pl, blox.pl, itp.

  2. Myślę, że założenie bloga na darmowym koncie jest czymś pośrednim między zakładaniem bloga w serwisie blogowym i hostowaniem go na własnym, płatnym koncie www .
    Co do darmowych kont przyznam, że nie robiłem badania rynku przed napisaniem tego tekstu. 😉

  3. brak przyjaznych urli jakby wyklucza go niestety.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.