09
08
18

50 pomysłów na zarabiającego bloga

Niniejszy tekst opublikowany został w maju 2007 r., ledwie kilka miesięcy po powstaniu tego bloga. Od tamtego czasu odwiedziło go ok. 100 000 osób. Postanowiłem go po tak długim czasie nieco odświeżyć i uzupełnić, pozostawiając jednak jego oryginalną treść tak, by było widać, że wtedy miałem rację. 😉

Fragmenty uzupełnione w sierpniu 2018 r. oznaczone są kursywą. 

Dziś efekt moich przemyśleń z ostatnich kilku dni: 50 pomysłów na blog, na którym można zarobić. Czyli jaką tematykę bloga wybrać, by na nim zarabiać.

To tylko moje luźne przemyślenia na temat tego, o czym możesz pisać. Nie wspominam tu o metodach zarabiania na takiej treści. Ogólnie w większości tych tematyk spieniężyć swoją pracę możesz z pomocą reklamy kontekstowej i programów partnerskich.

Na zarabiającym blogu możesz opisywać między innymi poniższe tematy…

1. Podróże, które odbywasz, miejsca, które odwiedzasz. Niekoniecznie musisz pisać o podróży dookoła świata ale np. o ciekawych zakątkach, które znajdziesz w swoim mieście.

Ogromną popularność tego typu treści można w tej chwili obserwować zwłaszcza na YouTube. Wystarczy tylko odwiedzać ciekawe miejsca, sensownie o nich opowiadać i wreszcie pokazywać je w atrakcyjny wizualnie sposób. Zainteresowaniem cieszą się również dość niszowe kanały turystyczne, np. Urbex History o eksploracji obiektów porzuconych przez człowieka.

2. Sport, który uprawiasz. Gdzie jeździsz na rowerze / rolkach, gdzie pływasz żaglówką, gdzie się wspinasz. Jakiego sprzętu używasz.

3. Internet — ciekawe strony, które odwiedziłeś. Ciekawe artykuły, które czytałeś. Ciekawe darmowe usługi, z których można skorzystać.

4. Książki — recenzje przeczytanych przez Ciebie książek, nowości wydawnicze, zapowiedzi, relacje z targów książki, i tak dalej…

5. Filmy, kino — jak wyżej.

6. Plotki z wielkiego świata, sportu, muzyki, filmu.

Czym innym, jeśli nie właśnie blogiem, był z początku Jastrząb Post

7. Wydarzenia sportowe. Mecze, które obejrzałeś w telewizji lub na stadionie. Artykuły z prasy sportowej. Transfery, kontuzje, wypadki w rajdach. Co obstawiasz u bukmacherów i z jakimi skutkami.

8. O samochodzie, którym jeździsz. Tankowania, naprawy, modyfikacje, wycieczki. Czy jesteś z niego zadowolony?

Sam prowadziłem blog na ten temat, zresztą w sieci wciąż jest dostępny. To bardzo wdzięczny temat do pisania, zwłaszcza w przypadku starszych czy zabytkowych samochodów. Przy nich zawsze jest dużo roboty. 🙂

9. Blog fotograficzny ze zdjęciami.

10. Blog fotograficzny o tym, jak robić zdjęcia. Artykuły o komponowaniu scen, wykorzystywaniu ustawień w aparacie (sorry, nie znam się na tym, nie wiem co tu jeszcze za przykłady podać)…

Niby podobne, a jednak różne. Pierwszy ma cieszyć oko, drugi ma pomagać rozwijać się innym twórcom. Do monetyzacji łatwiejszy będzie ten drugi, bo tu można np. z pomocą programów partnerskich i sieci afiliacyjnych reklamować tematyczne książki czy sprzęt fotograficzny.

11. Informacje dla webmasterów. Jakie darmowe usługi wbudować w stronę? Jak pozycjonować stronę. Jak na niej zarobić? Co nowego w świecie WWW? Konkursy na strony WWW, programy do edycji kodu i obrazków.

12. Elektroniczne gadżety, którymi się bawisz.

13. Programy na Twoją komórkę. Gdzie je znaleźć i jak używać.

14. Gadżety na komórkę — loga, dzwonki. Najlepiej darmowe. Gdzie i skąd można je ściągnąć.

15. Opowiadania / wiersze, które piszesz.

16. O sztukach teatralnych, które widziałeś (widziałaś) i na które warto (lub nie) pójść.

17. Testy domowych środków czystości, których używasz w domu.

18. Dobre miejsca, w których można smacznie i tanio zjeść na mieście. Nie tylko restauracje, ale też budy z kebabem czy dostawcy kanapek, pizzy, chińszczyzny.

19. Ciekawe aukcje na Allegro, tak jak blog Aaaby sprzedać… dodaj fotkę.

Blog porzucony w 2010 r. po 4 latach tworzenia.

20. Śmieszne zdjęcia znalezione w serwisie randkowym, vide Fotka Pe El.

Dziś już nie istnieje. Przeniesiony najpierw na serwis pinger.pl, ostatecznie zlikwidowany. 

21. Co ciekawego udało Ci się ugotować. Co smacznego udało się ugotować. Jak zjeść obiad za 2 złote gotując go samemu. I tak dalej. Piszę to zainspirowany blogiem Studenckie gotowanie.

Blogi i vlogi kulinarne to dziś już często małe fabryki przepisów oraz filmów i zdjęć z gotowania. 

22. Informacje o Twojej pracy. Jakie ciekawe pytania zadają petenci w Twoim urzędzie. Jakie samochody naprawiałeś dziś w warsztacie. Jakie dyskusje zasłyszałeś wśród stojących w kolejce do okienka na poczcie.

Jeśli jesteś architektem, prawnikiem albo lekarzem, z pewnością znajdzie się mnóstwo osób, które będą chciały o Twojej pracy czytać. Do dziś pasjami pochłaniam nowe teksty kuratora społecznego na tym blogu. 🙂

23. Jakie ciekawe sukienki / buty udało Ci się kupić. W którym sklepie warto się zaopatrywać. Jak potraktowano Twoją gwarancję z odklejonym obcasem. Gdzie są najlepsze przeceny. Co ciekawego w świecie mody?

Czyżbym przewidział szaleństwo blogów szafiarek? Najpopularniejsza dziś polska szafiarka, Maffashion, swój blog założyła w 2009 r. Wierzę, że była wśród czytelniczek tego artykułu. 😀

24. Blog z dowcipami. Usłyszane w autobusie ale i znalezione w sieci.

25. Blog dla programistów. Blog programisty. Literatura. Triki, kompilatory, fragmenty kodu do wklejenia, rozwiązania zagadnień, przykłady programów.

26. Prywatne informacje z życia. Tu z zarabianiem może być kłopot, bo zapewne niewielu ludzi może interesować, kogo widziałeś (widziałaś) dziś w autobusie i o ile spóźniłeś się do szkoły. Spróbować można… Zwłaszcza, gdy napiszesz to w obcym języku. A nuż kogoś z USA będzie interesować codzienne życie Polaka albo Polki?

Czyli w zasadzie pierwotna definicja bloga, internetowego dziennika. Jeśli jesteś atrakcyjny i masz atrakcyjne życie, wreszcie umiesz o nim pisać albo opowiadać, masz szansę odnieść sukces. W przeciwnym wypadku, odpuść sobie. 

27. Majsterkowanie. Ciekawe projekty DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam) widziane w sieci, co udało Ci się zbudować. Co warto zrobić samemu a co lepiej kupić.

Przykłady? Majsterkowo (w tej chwili już bardziej portal, niż blog) i 5 sposobów na

28. Blog o walce z chorobą. I o walce ze służbą zdrowia. Tematy medyczne są zawsze chętnie czytane, reklamy kontekstowe też powinny być dobrze dopasowane.

29. Życie kulturalne w Twoim mieście. Imprezy, koncerty, premiery, warte odnotowania zdarzenia.

30. Fanblog o Twoim ulubionym celebrity. Plotki z życia gwiazdy / piłkarza / zespołu muzycznego, i tak dalej. Uwaga! Blogi o Tokio Hotel raczej do zarabiania się nie nadają, bo czytają go tylko dzieci, które w reklamy nie klikają!

31. Darmowe oprogramowanie. Co ciekawego ostatnio wyszło i czy warto rezygnować z płatnych (albo pirackich) programów na rzecz wolnego softu?

32. Linux. Przejścia z instalacją, używana dystrybucja, nowości ze świata. Stosowany soft. Jak uruchamiać programy i gry spod Windowsa w tymże systemie. Dlaczego warto się przesiąść?

33. Inwestowanie pieniędzy w teorii i praktyce. Oszczędzanie pieniędzy.

34. Blog o sprzęcie. Na przykład korzystanie z funkcji aparatu cyfrowego (porady, sztuczki, tutorial) albo akcesoria, które można dokupić do Ipoda.

Tabletowo.pl. Więcej mówić nie trzeba.

35. Rozwój duchowy i personalny. Samodoskonalenie, wewnętrzne i zawodowe.

36. Diety. Jakie diety próbowałeś, jakie były ich efekty. No i czy dało się te diety przeżyć bez wyrzeczeń?

37. Ćwiczenia fizyczne, fitness, kulturystyka.

38. Informacje kolekcjonerskie. Dobre punkty skupu / sprzedaży monet i znaczków. Zloty fanów militariów. Gdzie można tanio kupić wykrywacze metali.

39. Oprogramowanie dla Twojego systemu operacyjnego. Poprawa jego działania, istotne zwłaszcza w Windowsach. Nowe antywirusy i firewalle.

40. Budowa domu. Od zakupu projektu i działki , przez poszukiwanie wykonawców i najtańszego dostawcy materiałów budowlanych aż po urządzanie pokoi.

Mam wrażenie, że takie blogi pojawiają się i umierają tak samo, jak rozpoczynają się i kończą budowy domów. 🙂

41. Remont i modernizacja domu. Analogicznie, choć tu więcej informacji można napisać o stanie faktycznym.

To może być ciekawe zwłaszcza wtedy, jeśli robisz to zawodowo.

42. Ebiznes — porady dla prowadzących sklep internetowy czy inne dowolne przedsięwzięcie ebiznesowe. Jak organizować promocje. Jak się reklamować w internecie i poza nim.

43. Reklamowanie w systemach reklamy kontekstowej (AdWords, Onet Boksy, itd.). Skuteczność kampanii, co robić by reklamować się taniej i lepiej.

44. Nauka języka obcego. Co ciekawego zdarzyło się na lekcji w Twojej szkole językowej. Bzdury wyczytane w podręczniku.

Świetnym przykładem może być kanał na YouTube Po Cudzemu. Jego autorka także napisała i wydała bardzo dobrze ocenianą książkę do nauki języka

45. Produkty i usługi Google. Jest ich coraz więcej a najczęściej instrukcje do nich są po angielsku. Jak je wykorzystywać i czy warto instalować Firefoksa z paskiem narzędzi Google?

46. Hostingi — test darmowych i płatnych kont www.

47. Pozycjonowanie i optymalizacja witryn internetowych. Porady, nowości ze świata wyszukiwarek.

48. MP3 do słuchania. Filmy do ściągania. Oczywiście tylko i wyłącznie legalne, darmowe…

49. Ciekawe wydarzenia astronomiczne do pooglądania na niebie. Mapki nieba. Dobre miejsca do obserwacji.

50. Wszelkie ciekawostki na dany temat. Najlepiej na temat techniczny lub związany z nowymi technologiami. Co znajdziesz w internecie, co sam przetestujesz, co Ci przyjdzie do głowy.

Miłej zabawy przy tworzeniu zarabiających blogów. :]

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

45 komentarzy do artykułu “50 pomysłów na zarabiającego bloga”

  1. Bardzo ciekawy spis, ale myślę że najważniejsza jest wiedza i czas jaki możemy poświęcić na tworzenie bloga.

  2. Owszem. Wiedza, żeby tworzyć ciekawe posty o unikalnej treści, które zainteresują czytelników. Czas, by pisać na tyle regularnie, by nie tracić czytelników raz zdobytych.

  3. otóż to, a do listy można dodać jeszcze blogi o wędkowaniu, które są coraz popularniejsze. Z doświadczenia wiem że wędkarze to ludzie „komunikatywni” jeśli chodzi o ich pasję więc wokół bloga można stworzyć dosyć wierną społeczność 😛

  4. Każdy temat jest moim zdaniem dobry, jeśli jesteśmy nim zainteresowani, a pisanie artykułów sprawi nam przyjemność. W dodatku, jeśli potrafimy stworzyć dobrą treść, to na stronach o bardziej szczegółowej tematyce można zgromadzić sporą grupę wiernych czytelników. Którzy aktywnie włączą się w budowanie strony.

    Bez unikalnej treści moim zdaniem nie ma co tworzyć bloga – bo może uda się go wypromować, ale poza pieniędzmi nie będzie z tego zbyt dużo satysfakcji.

  5. @Mimic — dokładnie, każdy „łatwy” (mam na myśli dokładnie to, co wymieniłeś) temat jest dobry. Ale są tematy lepsze, np. takie, w których można zarobić lepiej (większe prowizje na przykład) i łatwiej (mniejsza konkurencja w niszy).

  6. Oczywiście, można pisać o kredytach i mieć ogromne prowizje -choć ciężko się wybić – problemem jest to że jeśli jest jakiś łatwy i dobry temat – to ciężko go znaleźć – bo pomysłowych twórców nie brakuje.

  7. A kolego drogi. Gdzie jest na tej liście umieszczony taki temat jak: Cycate blondyny i ostre rżnięcie? Dziw bierze że nie umieściłeś nic o seksie.

    pozdrawiam

  8. Wiekszosc tych pomyslow jest zbyt mocno obstawiona…
    Najlepiej zarabiajace blogi to wlasne dobre pomysly

  9. @Internet Wolsztyn: bo to strasznie stary artykuł, więc i wszystkie pomysły dawno są obstawione. 😉

    BTW — usunąłem link ze względu na jego sprzeczność z polityką komentarzy.

  10. W porządku tekst. Dzieki niemu wybralem temat swojego bloga. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

  11. Bloga z kawałami można ulepszyć np. przez dodawanie najlepszych demotywatorów. 🙂

  12. @amb: a co z prawami autorskimi?

  13. Fajne pomysły, właśnie rozważam czy zająć się blogiem o gotowaniu czy raczej o sporcie. Wiem, że to dwa różne bieguny, ale właśnie takie są moje zainteresowania 🙂

  14. Oczywiście, tego się spodziewałem, że o ciekawe tematy będzie trudno w tym artykule. Wiadomo, że są takie tematy, które są sezonowe ale traffic jaki mogą zrobić jest już do pozazdroszenia i jakieś kolejne strony o gotowaniu nie mają większego sensu ponieważ konkurencja jest naprawdę mocna. Bukmacherzy i typy też są ciężkimi frazami i raczej nie przyniosą one dochodów nowym użytkownikom – zwłaszcza przy obecnym rządzie. Ja mam jedną naprawdę bardzo dobrą wskazówkę, która się świetnie sprawdza.
    Wystarczy czytać onet i oglądać telewizję – tam są często nowe ciekawe rzeczy i definicje. Wystarczy wystartować z tym – to się naprawdę sprawdza. Moja kumpela wskoczyła w taki jeden niby wąski temacik i po 3 miesiącach jej forum przynosi po 20 EUR dziennie. Fakt, żę jak zauważyła – że temat dochdowy tą ją cały czas pieści – ale jednak. Także obserwacja nowej tematyki naprawdę się opłaca – ja znam tematykę jej strony ale nigdy bym nie powiedział, że może tyle z adsense na niej wyciągnąć. Konkurencji oczywiście nie ma żadnej. Oprócz jeszcze jednej strony, którą stworzyła dla niby konkurencji 🙂

  15. @jsmp: dzięki za rady, wezmę je pod uwagę, ale od następnego odcinka. 😉

    @Piotr: dlaczego zrezygnowałeś z tego bloga?

    @cyren, tomek: dzięki! Ja się do ministron nie potrafię przekonać. Mam małe kilka, działają kiepsko. Może zarobiły po kilka PLN każda…

    @Krzysiek: bardzo mnie to cieszy. 😀

  16. z tych porad mozna trochę skorzystać jednak nie ma tu nic bardzo innowacyjnego. Troszeczkę spodziewałam się tu żywszej dyskusji i sprytniejszych pomysłów – chyba, ze te autor bloga woli trzymać w tajemnicy tylko dla siebie – w sumie się temu nie będę dziwiła 😉

  17. Aby prowadzić bloga potrzeba zacięcia i pasji. To nie kwestia tego, że nie wiem, o czym mogę pisać, więc sobie wybiorę jeden temat z 50-ciu.

    Tematyki bloga określamy sami odpowiednio do swojej wiedzy i zainteresowań. Aktualnie tylko garstka topowych osób zarabia na blogach pisząc kilka wpisów dziennie, promując je gdzie się da.

    Niech blog posłuży nam jako narzędzie do promocji i sprzedaży własnych produktów. Wtedy przyniesie to ciekawe rezultaty. Bo co z tego, że zarobimy sobie 50 czy 100 złotych (sic!) za prowadzenie bloga? Kiedy podłączymy go pod własną firmę, pod sprzedaż naszych produktów, mamy możliwość zdobycia dochodu pośredniego rzędu tysięcy złotych.

    Bo blog to nie miejsce do zwykłego zarabiania (na reklamach), tylko narzędzie do komunikacji z Klientami i grupą docelową.

    Pozdrawiam serdecznie!
    Michał Toczyski
    Kreatywna Grupa Marketingowa Platinum Group

  18. Ja zrobiłem bloga o tematyce spoza powyższego zakresu, ale na tym się znam, tym się zajmuję w swoim biznesie. Efekty widać powoli. Niby tematyka niszowa, ale najważniejsza dla mnie jest treść artykułów i ich wysoki poziom i na tym się skupiam. A efekty poboczne, czyli bp. profity z reklam przychodzą powoli same. Moja rada dla niezdecydowanych – piszcie o tym, co was interesuje. Pisanie bloga na siłę tylko po to, że tematyka jest chwytliwa, nie ma sensu. Zapał stracicie szybciej niż wam się wydaje, bo efekty pracy w tych „biznesach” widać dopiero po pewnym czasie.

  19. Pomysłów sporo…ale konkurencja również jest spora. Niestety z doświadczenia wiem, że pomysł to nie wszystko. Równie ważna jest odpowiednia strategia i pomysł na promocję swojego bloga. Faktem jest również to, że startując z zerowym budżetem mamy ograniczone pole manewru i generalnie długą drogę pod górkę 😉 Czy warto? Myślę, że tak…choćby dla samej satysfakcji. Gratulacje za dobrego posta! Pozdrawiam

  20. Ciekawe, natomiast uważam iż ważne jest wartość jaką niosą teksty na blogach dla odbiorców, czy się z nimi utożsamiają.

  21. Cześć, bardzo ciekawy,interesujący blog oraz tematy na jego założenie. Dodałbym jeszcze blog o grach komputerowych też jest dobrym pomysłem. Sam zacząłem taki prowadzić, tak na prawdę po przeczytaniu twojego bloga, także można powiedzieć, że zachęciłeś mnie do prowadzenia. Pozdrawiam.

  22. Niektóre z pomysłów naprawdę fajne jednak do większości potrzebna jest wiedza merytoryczna na dany temat. Pomysł to dopiero początek- ważna jest jakość bloga i zawartych w nim tekstów. Z tych 50 pomysłów napewno wybiorę coś dla siebie- np. test środków czystości – będzie przynajmniej jakiś pożytek w domu 😉

  23. witam jestem zainteresowany pisaniem ale niewiem jak sie zabrac do tego czy moze ktos bardziej to wyjasnic

  24. Dobry wpis. Porady mogą okazać się przydatne dla kogoś kto zastanawia się nad stworzeniem bloga.

  25. Ja tworzę blog o fitnessie ( w powijakach), blog tacierzyński, blog muzyczny, ogrodniczy, opowiadania też były (był to blog całkowicie anonimowy, ruch był:) ale wzięły mnie skrupuły)

  26. Nie napisał Pan o blogu o tematyce dziecięcej (i ciążowej) a te także mają dużą poczytność 🙂

  27. blogi kulinarne to jest to ! :p

  28. Myślę, że tego typu lista się przyda. Znam wiele ludzi, którzy chcieli pisać blog by zarabiać i nie mieli pojęcia o czym. W tym momencie wiem, gdzie tych wszystkich ludzi mogę odsyłać, no chyba że pokuszę się o własną uzupełnioną wersję tego spisu 😉

  29. Każdy temat jest dobry, tylko trzeba mieć pomysł jak go rozwinąć. Przydaje się tez ten pierwiastek taki niewidoczny tzw czucie tematu i tyle. Pisać można wszystko Ale zdobyć renomę w tym co się robi jest bardzo trudno, trzeba dużo pokory i grubej skóry na hejt. Pokora daje szansę na to że człowiek się czegoś nauczy a to jest pierwsza podstawowa podwalina sukcesu

  30. „15. Opowiadania / wiersze, które piszesz.”
    Naprawdę są w Polsce blogi, które na tym zarabiają? Zdarzyło mi się trafić na naprawdę dobrego bloga o takiej tematyce, ale niestety grupa odbiorców była dość wąska. :/ Chyba że coś pominąłem.

  31. Twoja propozycja 50 tematów jest bardzo ciekawa…Jestem pewien, że można by ją jeszcze o wiele bardziej poszerzyć – tak naprawdę, tematów jest przecież tysiące.

  32. Bardzo pomocne zestawienie. Każdy może znaleźć coś dla siebie 🙂

  33. Potężna dawka wspaniałych pomysłów! Proponowane tematy mają szansę okazać się strzałem w 10. Oczywiście prowadzenie bloga wymaga stałego kontaktu z czytelnikami oraz regularnego uzupełniania go o nowe, interesujące treści. 😉

  34. Świetne porady! Pomocne wskazówki. Pozdrawiam

  35. Sposobów na zarabianie w internecie jest naprawdę dużo, dlatego każdy znajdzie coś co go zainteresuje.

  36. Myślę, że każdy temat jest dobry na bloga. Chcąc go wypromować, zacząć zarabiać, ważne jest to, w jaki sposób przekażemy treść.

  37. Moim zdaniem pisać powinno się o tym, na czym się znamy i co lubimy. Wtedy pisanie przychodzi o wiele łatwiej, nie trzeba się zmuszać do poświęcania czasu a przede wszystkim odbiorcy czują naszą pasję i odbiór jest zupełnie inny.

  38. Blog to tak na prawdę normalna witryna, która można rozbudować i dzięki wykreowanemu wizerunkowi w sieci możemy zarabiać na swoich poradnikach czy też podpiąć pod to mini sklep z jakimiś gadzetami, pomysłów jest wiele, ale jak zdobyć uznanie i chętnego do zakupu?

  39. Na prowadzenie bloga trzeba poświęcić czas. Wszystko musi być idealne i z dużą częstotliwością. Nie jest to łatwe, aby blog przynosił nam korzyści, ale możliwe.

  40. Dzięki

  41. Ciekawy wpis, może i pomocny, ale jeśli zakłada się bloga tylko dla zarobku, to raczej trudno będzie to osiągnąć. Trzeba dużo cierpliwości zanim blog zacznie zarabiać, a nigdy nie ma się 100% pewności, że tak będzie. Lepiej pisać z pasji i wewnętrznej chęci

  42. Idealnie jest zakładać blogi tematyczne o swoim hobby 🙂 Zawsze jednak warto przed takim przedsięwzięciem rozważyć przyszłe możliwości monetyzacji bloga. Jak wiadomo branża branży nie równa.

  43. Obecnie chyba zdecydowanie najwięcej blogów jest o tematyce podróży i gotowania.

  44. Jest sens próbować monetyzowac treści drastyczne? Próbować przebijać się z własnymi przekonaniami, bardzo drastycznymi?

  45. @Seksuolog amator: trudno powiedzieć, zależy od tego, czego miałyby dotyczyć. Ale pewnie nie.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.