24
06
09

Warto promować swój kanał RSS

Jeśli Twój blog wyposażony jest w kanał RSS i chcesz, żeby ludzie go czytali, musisz go wyraźnie zareklamować.

Zrozumiałem to dopiero niedawno. Wcześniej wychodziłem z założenia, że czytelnicy mojego bloga to ludzie obeznani z internetem. Tacy, którzy mają czytnik RSS i widzą ikonkę RSSa w pasku adresu bloga. Link do kanału zawsze gdzieś na blogu był, ale nie rzucał się specjalnie w oczy. Bo niespecjalnie zależało mi na jego promowaniu.

A potem przyszedł Łukasz i zrobił mi nowy szablon bloga. Ten, który teraz widzisz, wyposażony w duże zielone pole służące do promowania kanału RSS tego bloga. Oto co z tego wyszło.

wykres-RSS

Powyższy wykres z serwisu FeedCompare.com pokazuje zmianę liczby czytelników mojego kanału RSS na przestrzeni ostatnich 2 lat. Zielona kreska wskazuje moment zainstalowania nowego szablonu. Potem przez dwa czy trzy tygodnie trwały ostatnie poprawki i ostatecznie od końca września ten blog wygląda tak, jak widzisz.

Gdyby nie nowy szablon, zachowując poprzednie tempo wzrostu liczby czytelników, dziś mój kanał subskrybowałoby ledwie 400 osób. A tak jeszcze kilka dni temu licznik FeedBurnera wskazywał ponad 600 czytelników. 🙂

Nie przypuszczam, by zmiana była efektem czegokolwiek innego — w końcu wciąż leję tu wodę w taki sam sposób, prawda? 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:Wpisy powiązane tematycznie:

10 komentarzy do artykułu “Warto promować swój kanał RSS”

 1. RSS to bardzo dobry sposób emisji treści, jeśli zależy Ci na użytkownikach. Te myślę, że moi czytelnicy mają pojęcie o sieci, więc nie promuję specjalnie kanału, ale z ciekawości chyba spróbuję wrzucić gdzieś u góry ikonkę.

  Mnie bardziej ciekawi ten wzrost o kilkadziesiąt procent w czerwcu. Wiesz, skąd się wziął?

 2. @Marcin: ja jestem skąpy i udostępniam tylko skróty w RSSie. 🙂

  Ten wzrost to, o ile zdołałem wyczytać w statystykach FB, nowa pozycja na liście czytników — ok. 400 wystąpień serwisu FriendFeed.

 3. No tak, bo Ty chcesz zarabiać na blogu, a mi wystarczy, że te kilkaset osób przeczyta co piszę:).
  Trzeba sprawdzić to FriendFeed.

 4. @Marcin: dokładnie, chcę, żeby ludzie czytali moje wpisy na moim blogu (gdzie są reklamy) a nie w czytniku RSS. 😉 Ale myślę nad zmianą tej koncepcji, i tak mało kto tu w te reklamy klika…

 5. Feed-y dają przywiązanych do marki bloga czytelników, im więcej razy zajrzy co nowego na stronie tym bardzie mu zapadnie w pamięć.

  Tego pojedyncze wejścia np. z wymiany linków nie zaoferują.

 6. Hmm, Chyba u siebie też coś zrobię aby był widoczny 🙂 Pozdrawiam

 7. A u mnie promocja kanału RSS sprawdzo się conajwyżej średnio :/
  Była wielka grafika z ładną kobietą i RSS w sidebarze i inne „tricki” (w tym promowanie RSS dzięki bannerowi z Feedburner.com na forach. Nie zauważyłem zwiększenia ilości czytelników.

  Dopiero nowe treści mi tak na prawdę ich przynoszą 😀

 8. U mnie jest widoczny choć dynamika wzrostu jest stosunkowo mała.

 9. Samo wstawienie czegoś takiego na blogu nic nie da, trzeba mieć sporo ciekawych wpisów i mieć pewien autorytet żeby ten trick podziałał, tak jak na tym blogu.

 10. […] zmiany w szablonie, które pozwolą Ci zwiększyć liczbę czytelników kanału RSS, warto zrobić jak najszybciej, bo to robota jednorazowa i wcale nie tak skomplikowana, jak […]

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.