Jakie reklamy AdSense warto mieć na stronie?

W dzisiejszym wpisie z Waszego mojego ulubionego cyklu odpowiedzi na pytania czytelników list od Michała (22 l.) z Wrocławia.

Dziś zainstalowałem u siebie – www.topmenedzer.plreklamy AdSense. Będę potrzebował co najmniej miesiąca, żeby co nieco zoptymalizować, ale na tę chwilę przydałyby mi się informacje o tym, jakie reklamy lepiej zamieszczać – graficzne, czy tekstowe? Jakie są najbardziej intratne tematy?
Co zrobić, żeby wielkie G dało mi możliwość połączenia AdSense z Analytics?

Uważam, że najlepiej stosować reklamy tekstowe. I nie mam tu na myśli tylko samego AdSense, ale generalnie wszelkie rodzaje reklam. Jeśli celujemy w dużą liczbę kliknięć, lepsze będą reklamy tekstowe (czyli nawet zwykłe linki) niż bannery. Reklama bannerowa w mojej opinii jest już od dawna nieskuteczna, bo się ludziom opatrzyła. Aby reklama była często klikana, nie może wyglądać jak reklama. Więc jeśli reklamuję swoje blogi między sobą, robię to korzystając tylko z linków tekstowych.

Z drugiej strony system reklamy Google Adsense ma wbudowane mechanizmy dobierające na nasze strony najlepiej zarabiające reklamy. A więc jeśli się nagle okaże, że klikalność w jakąś reklamę bannerową jest na tyle duża, że przewyższa klikalność w zwykłe reklamy tekstowe, to właśnie ten banner zostanie wstawiony w boks. Z tego względu uważam, że optymalnie jest wybierać takie boksy reklamowe, które mogą przyjąć reklamy tekstowe i graficzne — i zezwolić na wyświetlanie obydwu typów reklam.

Jeśli chodzi o tematykę najlepiej płatnych reklam, gotowej recepty Ci nie podam, bo jej nie mam. W internecie są różne listy dobrze płatnych słów (fraz) kluczowych, ale ja w te listy za bardzo nie wierzę. Zasadniczo najlepiej płatne są te nisze, w których:

 • produkt jest drogi albo przynajmniej marża jest wysoka — sprzedający dużo zarobi na jego sprzedaży,
 • reklamobiorców jest mało — trzeba wysoko licytować, by reklama była wyświetlana,
 • jest duża konkurencja wśród reklamodawców.

Kiedyś bardzo dawno temu pisałem o tym, skąd można w AdSense brać dochodowe reklamy. Wpis jest dziś chyba też jeszcze aktualny.

Jeśli zaś chodzi o połączenie AdSense ze statystykami Google Analytics — musisz po prostu czekać… Innej metody nie ma. 🙁

12 komentarzy do “Jakie reklamy AdSense warto mieć na stronie?”

 1. Co się tyczy AdS’a to moim zdaniem problemem jest to, że jest on … popularny, a co za tym idzie, wycinany przez systemy do filtrowania stron np. AdBlock’a. Jeśli jest szansa zaopatrzyć się w coś 'oryginalnego’, to myślę, że warto spróbować 🙂

 2. AdBlock jest IMHO zbytnio demonizowany… kilka miesięcy temu zrobiłem małe wykrywanie – http://tomasz.topa.pl/ilu-was-tu-jest-z-adblockiem-garsc-statystyk.html – i okazało się, że nie taki diabeł straszny…

  Format i rodzaj reklamy trzeba dobierać do konkretnej grupy docelowej, do której kierujemy stronę/bloga, jak i do samej szaty graficznej. W niektórych przypadkach reklama graficzna nigdy nie przyniesie zysków. Na jednej stronie największe dochody przynoszą reklamy tekstowe w formie kwadratu, na innej z kolei nie do przebicia są jednostki w formacie 468×60, które przez wielu są uważane za najbardziej „oklepane” i niedochodowe.

  Testy, testy i jeszcze raz testy.

 3. Wow! Nigdy bym nie przypuszczał, że liczba userów korzystajacych z AdBlocka jest tak znikoma, i to jeszcze na blogu tematyce internetowej.

 4. Nie wiem czy na stałych czytelników zadziała jakakolwiek inna forma reklamowa niż „artykuł sponsorowany” 😉
  Na szczęście blogi notują sporo ruchu z wyszukiwarek i – co potwierdził Tomasz Topa – to na nich można zarobić przez AdSene 😉

 5. Nie chcę być złośliwy Krzysiek ale sam sobie zaprzeczyłeś tym artem umieszczając wyjątkowo nachalna reklamę graficzną radia glob – …chyba muszą sporo płacić bo ja osobiście za „grosze’ nie dał bym takiej reklamy 'w poście u góry’

  Ciekawym jest tez fakt że odkąd jesteś na domenie PL zrezygnowałeś całkowicie z rekalm Googla podczas gdy na blogspocie nadal tam wiszą 😉

  A wracając do tematu to nawet reklamy tekstowe się już znacznie opatrzyły również i naszym polskim internautom, dlatego moim skromnym zdaniem Google powinna dodać więcej opcji w konfiguracji tych reklam bo jeśli nie to słabo to widzę.

  pozdrawiam

 6. @jajqo: gdyby mi zależało na dużej liczbie kliknięć w to miejsce reklamowe, wcisnąłbym tam coś innego zamiast tego filmiku. A ponieważ mam płacone za czas wyświetlania, jest mi kompletnie obojętne, czy ktokolwiek w ten banner kliknie. 😉 Sam bym na pewno nie zapłacił za wyświetlanie takiego bannera.

  Blogiem na Blogspocie się już nie zajmuję, pomijając moderację komentarzy. On tam sobie leży tak, jak go zostawiłem w momencie przenoszenia się tutaj. Tu zaś staram się ostatnio wykorzystywać to, co mam do dyspozycji, stąd reklama AdSense na początku wpisów, ostatnio zastąpiona właśnie tym bannerem.

  Google cały czas eksperymentuje z AdSense. Ostatnio dołożyli opcję zmiany czcionki jednostek reklamowych. Poza tym co i rusz rozszerzają zakres miejsc, w których można umieszczać ich reklamy. Zaczynało się od zwykłych bannerów i wyszukiwarki, teraz masz dodatkowo reklamy dla komórek, kanałów RSS i dla parkowanych domen.

 7. dzięki za odpowiedź

  Co do tego, że Google nieustannie eksperymentuje to zgoda ale moim zdaniem za wolno wprowadza innowacje i usprawnienia.

  Przykładowo – chyba to było dwa lata temu kiedy to Google zmieniło drastycznie obszar klikalny w obrębie danej jednostki – moim zdaniem to ruch ze skrajności w skrajność ( rzekomo po to by reklamodawcy mieli lepsze konwersie) ale moim zdaniem do obszaru klikalnego powinien dołączyć również tekst z reklamy tak jak ma to miejsce u konkurencji.

  Ponad to jeśli chodzi o reklamy tekstowa ja osobiście życzył bym sobie możliwości zmiany czcionek ( więcej czcionek do wyboru) jak i możliwość zmiany wielkości czcionki ( oczywiście w jakimś rozsądnym zakresie :P) grubości czcionki , no i może jeszcze jakiś innych wielkości i kształtów reklam.

  Moim zdaniem jak już pisałem wyżej Google wprowadza te zmiany zbyt wolno ale może ” kryzys” ich nieco przyciśnie do roboty 🙂

 8. Fakt, banery już są nieskuteczne, o wiele skuteczniejsza jest reklama, która reklamy nie przypomina. Tylko z jednej strony google zachęca do dobrego zintegrowania z grafiką strony, z drugiej zabrania umieszczania w pobliżu obrazków, chyba też w menu itp. czyli ogólnie chyba w każdy sposób, który nie sugeruje userowi, że to jest reklama (aczkolwiek nie wiem dokładnie).

 9. Już niedługo (bodajże od 8 kwietnia) AdSense będzie wyświetlał reklamy dostosowane do zainteresowań użytkownika przeglądającego stronę. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii i ciastek DART firmy DoubleClick, którą Google niedawno kupił. Więcej info tutaj.

  Mam nadzieję, że się to odbije pozytywnie na wzroście klikalności, gdyż reklamy teoretycznie powinny być lepiej dopasowane do użytkowników. Pożyjemy, zobaczymy.

 10. Trzeba przyznać że już teraz Adsense jest dobrym sposobem na zarabianie na reklamie dopasowanej do treści. Chociaż nie można zapominać o np. 'cudownym medaliku’ który wyświetlał się właściwie na każdej stronie.

 11. Jeśli chodzi o listę najbardziej opłacanych słów/ fraz do adsense to jest to prawda, sam przetestowałem i są rezultaty. W necie np na forach sa oczywiście podane frazy/słowa ale niestety są to listy juz dawno nieaktualne. Takie listy z najbardziej opłacalnymi słowami/frazami sa po ok 200euro, Jak by był ktoś zainteresowany taka najświeższą listą to mogę odsprzedać za dużo niszą kwotę (gg: 7463759)
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *