18
03
09

Szykuję kurs e-mailowy o zarabianiu na blogach

Będąc świadom tego, że mój blog oferuje niewiele przydatnej treści osobom początkującym w temacie zarabiania na blogach (nawet jeśli ta treść gdzieś tu jest, na pewno jest głęboko ukryta 🙁 ), postanowiłem to zmienić. Kupiłem porządny skrypt do obsługi wielokrotnego autorespondera i uruchomię na nim do końca miesiąca kurs dla początkujących o tym, jak zarabiać na blogach.

Założenie jest takie, że kurs ma być skierowany do osób, które myślą okay, mam bloga, chciałbym na nim zarobić, jak to zrobić ale także do ludzi, którzy są na etapie słyszałem, że można zarobić na blogu, ale jeszcze nie mam bloga.

Piszę o tym z wyprzedzeniem, bo będę potrzebować Waszej pomocy. Kurs będzie się składać z co najmniej kilkunastu lekcji, omawiających następujące zagadnienia:

  • na jakim blogu można zarobić,
  • jakie metody zarabiania na blogowaniu są w polskim internecie dostępne, jakie można znaleźć w internecie anglojęzycznym,
  • co to jest reklama kontekstowa (+ prezentacja najpopularniejszych programów),
  • jak skutecznie zarabiać na reklamie kontekstowej,
  • co to są programy partnerskie (+ informacja o kilku popularnych PP, i gdzie można znaleźć katalogi PP),
  • jak polecać ofertę PP na swoim blogu,
  • podstawy blogowania (częstotliwość wpisów, korzystanie z kategorii i tagów, dobre zasady linkowania, cytowania, wklejania grafik),
  • gdzie można pisać bloga (darmowe serwisy czy własny hosting i WordPress),
  • jak ściągać czytelników,
  • jak zatrzymać czytelników,

niekoniecznie w tej kolejności.

I teraz pytanie / prośba do Was — o czym jeszcze należałoby w tym kursie napisać?

Kurs będzie naturalnie darmowy. Chciałbym, by każda lekcja miała objętość kilku stron maszynopisu i zawierała ewentualnie odnośniki do innych materiałów na tym blogu i w innych miejscach sieci.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,



Wpisy powiązane tematycznie:

19 komentarzy do artykułu “Szykuję kurs e-mailowy o zarabianiu na blogach”

  1. To może SWL-e, coś na temat budowy wpisu (wstęp, zakończenie, nie za długie akapity), coś o wmiksowywaniu słów kluczowych w treść wpisu, no i, tak na później, dobre praktyki w bezpośredniej sprzedaży reklamy.

  2. Fajny pomysł + ułatwi stworzenie listy mailingowej – a to dla uczestników kursu może być kolejna korzyść.

  3. Ja myślę, że do każdej lekcji warto dodać kilka przykładów jak „nie zarabiać”/ „jak nie polecać” itp, czyli przykłady jakich rzeczy nie warto robić bo są np. nie opłacalne i szkoda na nie energii, albo jakich rzeczy robić nie należy, bo można zarobić bloka, bana itp.

    Nie wiem czy to temat dla początkujących, czy raczej lepszy byłby wpis na bloga, ale może warto byłoby zebrać informacje co do tego, jak zarabiać i pozostawać w zgodzie z polskim prawem – jak rozliczać się z podatku itp. (nie wiem czy masz dość wiedzy w tym temacie, ale pewnie wiele osób chętnie by o tym poczytało )

  4. @ ruiz SWL-e to chyba w negatywnym znaczeniu bo Google potrafi się skutecznie zniechęcić do naszego bloga właśnie przez nie 😛

    ps. Co do kursu e-mail dla początkujących to bardzo dobry pomysł.

  5. Pomysł bardzo trafiony i ja już się piszę na ten kurs 😉

  6. @jajqo: SWL-e są jakąś tam opcją na zarabianie na blogu, a skoro ma być kurs o zarabianiu, to jako opcję możne je zmieścić, opisując potencjalne zagrożenia. Przecież nikt nie zmusza do ich instalowania. 🙂

  7. @ruiz, yaro, jajqo: dzięki za sugestie.

    @yaro: na podatkach znam się na tyle, na ile sam się z nich rozliczam. 😉

  8. Krzysiek, to zrób tzw. studium przypadku 🙂 ..zaproponuj swój sposób rozliczania, myślę że wiele osób na tym skorzysta 🙂

  9. Pomysł rodem od Vitalego 😉 Dla dopełnienia Twojej filozofii zarabiania na blogu brakuje tylko faktu aby kurs był płatny 🙂 Jeśli będzie ułożony w formie „informacja/porada – korzyść/zarobek” a cena nie będzie zaporowa to wielu początkujących blogerów może uznać to za wartościowe i godne inwestycji. Bez zbędnych teorii, wszystko na zasadzie podawania konkretnego sposobu i oczekiwanej korzyści po jego wprowadzeniu. Bo rzecz nie leży w ilości „maszynopisu”, krótko i konkretnie.

    No i chyba lepszych 10 zapisanych i płacących czytelników niż 1000 darmowych 😉

    powodzenia

  10. hmm…co do kursu to powinien sie zaczac tematami jak pisac itp.
    napewno przydatne bedzie jak zarabiac i naczym a na sam koniec jak juz wszyscy beda zarabiac to wspomnij o swoich podatkach 🙂
    czekam na kurs 😉

  11. @yaro: no inaczej tej wiedzy zaprezentować nie mogę. 😉

    @Seofan: o pomyśle udostępniania tego kursu za pieniądze na razie nie myślę, ale nie wykluczam, że kiedyś będę chciał to zrobić. Na razie chcę wykorzystać to jako metodę na wyciągnięcie z tego bloga treści dla osób początkujących.

    @Radziu: o tym jak blogować w polskim internecie jest już sporo. Więc o tym raczej w szczegółach pisać nie będę. Na pewno będzie mowa o tym, jak na zarabianie wpływa częstotliwość wpisów, ich kompletność, publikowanie odnośników, itd.

  12. Myślę, że warto wprowadzić podział jak można zarabiać na blogu darmowym i jak na własnym hostingu. Bo w tym pierwszym przypadku możliwości jest niestety mniej o czym dowiedziałam się ostatnio chcąc skorzystać z proponowanych przez Cienie linków tekstowych. Z niecierpliwością oczekuję na ten kurs!

  13. Kilka pomysłów…

    Może warto umieścić dokładne informacje o tym jak założyć bloga na wordpressie – krok po kroku albo linki do stron na których jest to wytłumaczone w jasny i przejrzysty sposób.

    Kurs podzielić na kilka poziomów? Żołtodzioby, srebnodzioby i złotodzioby – przygotować test na podstawie którego ocenia się wiedzę blogera i w zależności od ilości zdobytych punktów proponuje odpowiedni poziom kursu 🙂

    Obliczyć ile godzin trzeba w miesiącu poświęcać by wychodzić na swoje – uśrednić stawkę godzinową 🙂

    Rozdział motywujący do blogowania – przedstawić korzyści pozamaterialne.

    Podzielić się swoimi błędami, na czym się potknąłeś?

    Napisać o tym jak ważne jest planowanie i wyznaczanie celów dla bloga.

    Czy pracę blogera da się w pewien sposób zautomatyzować?

    Napisać o zarabianiu POPRZEZ bloga…

    Zdobyć informacje ile zarabiają najlepsi blogerzy na świecie i ile w Polsce.

    Co trzeba zrobić by być w 10% najlepiej zarabiających blogerów?

    Coś o postach gościnnych…

    Kiedy przychodzi pora na zlecanie pisania tekstów osobom trzecim?

    Jakbym mógł Ci się na coś przydać – to jestem 🙂

    Pozdrawiam zdrowo!
    Konrad

  14. @Ka: o tym wspomnieć trzeba będzie na pewno, w momencie pisania o tym, gdzie można prowadzić bloga.

    @Konrad: dzięki za wielką masę pomysłów! 🙂 Na razie chcę zrobić tylko kurs dla początkujących. Zrealizowanie wszystkich Twoich pomysłów wymagałoby chyba napisania książki. 😉

  15. Kapitalny pomysł. Życzę powodzenia. Czekam na info dotyczące rozpoczęcia. Chętnie poczytam i czegoś się dowiem.

  16. Bardzo ciekawy pomysł. Ja odwiedzam Twojego bloga tylko od czasu do czasu, ale chciałbym wiedzieć kiedy to ruszy, bo mógłbym Ci nawet podesłać trochę osób, bo samemu także chcę przeszkolić parę osób, aby blogowali i promowali moje produkty, a moja dziedzina jest jeszcze praktycznie nie tknięta przez blogerów.


    pozdrawiam
    Mateusz Kowalski
    mateusz(a)kuzniakowala.pl

  17. Witam,
    Jestem nowym czytelnikiem tej witryny i początkującym blogowiczem.

    Moje sugestie na temat tego jakie kwestie można by jeszcze poruszyć w ów szkoleniu być może wydają się oczywistością, ale przypomnę, że dla nowicjusza (takiego jak ja) bardzo wartościowe są informacje na temat żargonu, wyjaśnienie pojęć i znaczenia, funkcjonowania np: SWL, RSS, PP i takie tam.

    Koledzy powyżej wspomnieli o różnicach w prowadzeniu bloga na blogowisku i własnym hostingu i związanymi z tym dostępnymi formami zarabiania… Popieram konieczność zrozumienia owych różnic dla początkujących.

    Jak zrobić bloga tak by był przyjazny dla wyszukiwarek i Adsensa. Jakieś podstawy na temat pozycjonowania byłyby na pewno mile widziane.

    Może jakieś wskazówki na temat prowadzenia bloga po angielsku, i podzielenia się wiedzą na temat np. PP, które można by wykorzystać na blogu anglojęzycznym, jak w ogóle zaistnieć w internecie anglojęzycznym (czytaj wyszukiwarce google :). Wiem, że jest deficyt na wiedzę odnośnie robienia stron po angielsku (w polskim internecie), ale każda nawet najmniejsza wskazówka może się okazać wartościowa. Myślę, że sprawa jest dość istotna, bowiem coraz więcej naszych rodaków sprawnie posługuje się angielszczyzną 🙂

    Sam pomysł na szkolenie jest świetny, zaraz oblukam gdzie mogę się nań zapisać 🙂

    Pozdro.

  18. @Velevit: jeszcze nie ma nigdzie formularza zapisu, spróbuję zamknąć pierwsze kilka lekcji do końca przyszłego tygodnia. Za sugestie dziękuję! 🙂

  19. Już gotowe? chciałbym się zapisać i z tego co widzę – nie tylko ja 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.