12
04
07

Google Analytics – darmowe statystyki

Dziś napiszę kilka słów na temat Google Analytics — systemu darmowych statystyk, firmowanego przez Google. Wygodne w użytkowaniu i szybkie w instalacji, łatwe do zintegrowania z blogiem, o ile system blogowy oferuje możliwość edytowania kodu HTML.

Z pomocą tych statystyk można obserwować między innymi:

  • liczbę wizyt dziennie, stosunek gości nowych do powtórnych odwiedzin,
  • dane odwiedzających (rozdzielczość, prędkość połączenia, kraj i miasto pobytu),
  • zarobki ze strony internetowej — po pierwsze pozwala monitorować 4 cele wizyty, które można zdefiniować jako odwiedzenie konkretnej podstrony, kliknięcie w reklamę AdSense (z pomocą zewnętrznego skryptu) czy złożenie zamówienia w sklepie internetowym,
  • źródło pochodzenia wizyt, hasła wyszukiwane w Google,
  • mapę kliknięć na stronie — w które linki na stronie najchętniej klikano.

Przyznam uczciwie, że nie miałem czasu wgryźć się w te wszystkie dane, bo jest ich naprawdę ogromna ilość. Ja zaglądam na główny ekran, który wygląda tak:


Oprócz tego patrzę też z jakich haseł trafiają się wizyty na mojej witrynie i które artykuły są najczęściej czytane. Niekiedy zaglądam też na „mapkę pokrycia linkami” strony pokazującą, które linki notują kliknięcia i w jakich ilościach. Oto fragment takiej mapki:


Każdy link ma swój wskaźnik liczby kliknięć, po jego naciśnięciu pojawiają się dodatkowe informacje. Ciekawostka, ale użyteczna, bo pozwala oceniać wpływ wielkości i koloru linków na ich klikalność. Widać też od razu, na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę goście danej podstrony (tak — można to oglądać dla każdej podstrony).

Chciałem dziś opisać również proces zakładania konta Google Analytics i jego podłączania do bloga, ale nie mogę się dostać na strony z ustawieniami konta z powodu jakiejś przerwy technicznej. Nie wiedzieć czemu, mogę oglądać same statystyki. Będzie więc o tym następnym razem.

W serwisie dobryebook.pl znalazłem dziś książkę o Google Analytics. Patrząc na spis treści spodziewam się, że jest ona wprowadzeniem do tego systemu. Wychodzi więc na to, że to lektura dla osób, które dopiero zaczynają używać Analytics. Czy warto kupić i przeczytać nie wiem, bo sam tego nie zrobiłem. Jeśli to zrobię, z pewnością jej recenzja tu się znajdzie.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,



Wpisy powiązane tematycznie:

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.