02
12
10

Zarobki na blogach: listopad 2010

Dzisiejszy wpis zamyka trzyletnią historię cyklu publikowania wysokości moich zarobków na blogach. Zaczynałem zarabiając małe kilkaset PLN, dziś zarabiam już tyle, że spokojnie mogę się utrzymać z tych pieniędzy i zrezygnować z etatu. Łącznie przez ten czas zarobiłem ponad 60 000 PLN, czyli średnio ok. 1 700 PLN miesięcznie. Daję sobie jeszcze 2 lata, by dojść do poziomu 5 000 PLN netto miesięcznie i przekroczyć go na stałe. 🙂

Listopad upłynął mi leniwie, pod znakiem długich weekendów, które spędziłem grając w Fallouta: New Vegas. Nawet już raz go przeszedłem. Moja pierwsza własna książka jeszcze nie została wydana (ma się pojawić na dniach), opublikowałem 51 wpisów, nie licząc oczywiście wpisów gościnnych, których w tym miesiącu na blogu pojawiło się więcej, niż zwykle. Mam nadzieję, że i w przyszłości będziecie chcieli te artykuły pisać i czytać. Wtorek mógłby być niezłym dniem by ustanowić nową świecką tradycję publikowania wpisów gościnnych.

Jak co miesiąc, publikuję poniżej zestawienie pieniędzy, które zarobiłem (zostały mi naliczone w poszczególnych programach partnerskich), ale także pieniędzy, które otrzymałem (zostały mi przelane na rachunek bankowy) i wydałem na blogowanie (płacąc za domeny, hostingi, reklamę, usługi, itd.).

Zarobki

Zasady podliczania przedstawionych poniżej zarobków są następujące:

 • liczby stanowią sumę kwoty prowizji i wynagrodzeń, które są mi w danym programie partnerskim czy sieci reklamowej naliczane,
 • ale nie są to kwoty, które docierają na moje konto,
 • bo z niektórych programów pieniędzy jeszcze nie wypłacałem, poza tym nie uwzględnia to też podatków,
 • ani kosztów blogowania..

Jeśli chodzi o stawki, wyglądają one tak:

 • AdSense (reklama kontekstowa) – 459,48 €. -8%.
 • Adkontekst (reklama kontekstowa) – 10,80 PLN. -4%.
 • AdTaily (reklama 125×125) – 7,76 PLN. -90%. Z dokładnością do zaokrąglenia równo 1/10 tego, co zarobiłem miesiąc wcześniej.
 • Płatne linki reklamowe (w tym wynagrodzenie z systemu LinkLift) – 503 PLN. +39%.
 • Złote Myśli (program partnerski wydawnictwa ebookowego) – 190 PLN. +76%.
 • Sieci afiliacyjne (Novem, Netsales) – 130 PLN. +63%.
 • Inne programy partnerskie – 23,18 PLN. Tym razem to łączna wielkość dla Nextranetu, Ebay Partner Network, Ententy i programu afiliacyjnego Amazona.
 • Bezpośrednia sprzedaż reklamy – 384,30 PLN.
 • Wpis sponsorowany – 366 PLN.

Łącznie moje sumaryczne zarobki wyniosły 3 464 PLN, o 3% mniej, niż w ubiegłym miesiącu.

Cel: 200k

Poniżej opublikowałem miesięczny raport drogi do celu 200k, czyli zarobienia na czysto 200 000 PLN z blogowania do końca 2012 r., uwzględniając koszty blogowania, podatki, itd. Po stronie przychodów:

 • 122 PLN za reklamę linkową,
 • 366 PLN za wpis sponsorowany,
 • 384,30 PLN za reklamę bannerową,
 • 1987,08 PLN z AdSense,
 • 62,03 PLN od eBay Partner Network,
 • 1 467,23 PLN zaległej wypłaty prowizji partnerskiej od Złotych Myśli,

jeśli zaś chodzi o koszty, to wydałem:

 • 120 PLN za reklamę,
 • 663 PLN za sprzęt do wideoblogowania (tła fotograficzne, oświetlenie),
 • 233,32 PLN za składkę ZUS,
 • 97,60 PLN za jeden z hostingów,
 • 135,2 PLN za dwa miesiące obsługi księgowej w TAXE (zapomniałem uwzględnić jedną fakturę w ubiegłym miesiącu, więc teraz doliczam za dwa miesiące),
 • 150,52 PLN za drugi z hostingów, razem z dwiema domenami.

Do celu 200k trafia zatem 2 989 PLN i łącznie jest tam już 10 738,24 PLN. Czyli jakieś 5% celu mam już osiągnięte. 😀

Ogólnie przyjemne zaskoczenie przeżyłem przy wypłacaniu prowizji ze Złotych Myśli. Mianowicie do kwoty naliczonej mi w tym programie partnerskim musiałem DOLICZYĆ podatek VAT i na kwotę brutto wystawić fakturę. A zatem mój przelew był o 22% większy, niż gdybym prowizję otrzymał jako osoba prywatna. Fakt, że ten podatek prędzej czy później będę musiał zapłacić, ale to inna historia. 🙂

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:Wpisy powiązane tematycznie:

29 komentarzy do artykułu “Zarobki na blogach: listopad 2010”

 1. Jak co miesiąc gratuluje.

  Moje skromne zarobki ograniczając się do 78 euro z AdSense, ale za to osiągnąłem solidny wzrost o 103 %.
  Z pozostałych PP osiągam ok 50 zł/mc. Ale zawsze coś.

  Właśnie rozwijam nowe projekty, i do jednego pozyskałem już współpracownika, który będzie dla mnie pisał artykuły 😉

  Pozdrawiam.

 2. Czyżbym coś przegapiła: „wystawić fakturę” – założyłeś działalność?

 3. Krzysztof w zestawieniu kosztów wymieniłeś kwotę 663 zł wydatków na sprzęt do wideo blogowania. Napisz coś na ten temat. Co kupiłeś i dlaczego. Jak się sprzęt sprawuje. Co byś kupił teraz po pewnym czasie korzystania z tego wyposażenia.
  Myślę, że to może być fajny temat na co najmniej jeden wpis 🙂
  Pozdrawiam
  Ert

 4. Gratuluję i tak jak miesiąc wcześniej zachęcam do większego zaangażowania się w promocję Programu Partnerskiego Selkar i ponawiam swoją propozycję pomocy 🙂 Pozdrawiam

 5. Gratuluje i zazdroszczę takich wyników 😛 Krzysztof, a ja mam pytanie odnośnie płatnych linków reklamowych i systemu LinkLift, czy zlecenia na linki masz każdego miesiąca i jaki PR mają Twoje strony, na których masz system LL? I jeśli to nie jest tajemnicą to na ilu stronach zarabiasz w ten sposób?

 6. Ja też gratuluję :).
  A co do Vat-u: jeśli na wydatki na videoblogowanie brałeś faktury, to przynajmniej idzie to w koszty i dochodowy będzie mniejszy :). Z podatkami trzeba uważać, ale jak się prowadzi działalność takie 'ułatwienie’ się przydaje…
  Powodzenia!

 7. Zarobki z AdSense wyglądają bardzo ładnie. Czy jest gdzieś lista wszystkich stron które prowadzisz ?

 8. „w tym linklift” – ciekawi mnie ile % to jest właśnie ten LL? Ostatnio coś pozmieniali, nie widac katalogu, nie ma wyceniacza powierzchni reklamowej.

 9. Gratuluję.
  I chciałabym się dołączyć do prośby o wpis o sprzęcie do wideo-blogowania. Szczególnie interesuje mnie oświetlenie – bo właśnie przymierzam się do zakupu. 🙂

 10. – 97,60 PLN za jeden z hostingów
  – 150,52 PLN za drugi z hostingów, razem z dwiema domenami.

  Opłata roczna? Bo ciut wysoka kwota.

 11. @matipl
  250 zł za hosting to wysoka kwota? Wszystko zależy od skali. Ja tyle płacę za sam hosting, a za domeny z połowę tego co miesiąc. Oby tylko całość na siebie zarabiała, to nie ma co oszczędzać na kosztach.

  @KrzyLis
  A propos płacenia VATu.
  Ze względu na to, że spora część zarobków to AdSense, które VATowi nie podlega, a Twoje koszty w większości VATowi podlegają, może wyjść że VATu do zapłaty wcale nie będzie tak wiele. A jak Ci przykro patrzeć na przelewy z VATem (25 każdego miesiąca to święto Matki Bożej VATowskiej, jak mawia znajomy mechanik), to możesz już na początku firmy kupić kasę fiskalną, którą US w dużej części refinansuje Ci z Twojego VATu. Jeśli masz w planach sprzedaż również dla osób prywatnych (np. bezpośrednia sprzedaż swojej książki), to kasa fiskalna Ci się przyda.

 12. @gordon: nie odpisałeś czy to opłata roczna 😉 Wtedy Ci powiem czy wg mnie to mało / dużo.
  Sam oferuję vps/shared stąd moje pytanie.

 13. @Bartłomiej: dzięki i powodzenia!

  @Karolina: jakoś od początku września prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. 🙂

  @Ert: sugestię wezmę pod uwagę, też lubię tego typu wpisy. Zamówiłem dwa statywy, tła fotograficzne i lampę, póki co przetestowałem tylko tła, bo lampa jeszcze nie dotarła.

  @Maciek: dziękuję! O propozycji pamiętam, będę się odzywał w tej sprawie. 🙂

  @Kamil, netBOMB: mam tam tylko kilka linków reklamowych, trochę mi sprzedaż spadła po wyłączeniu katalogu, nie mam nowych zleceń praktycznie, tylko odnowienia poprzednich.

  @Marcin: naturalnie, wziąłem fakturę. 🙂 O to też mi chodziło, żebym mógł te koszty rzeczywiście odliczać… 🙂

  @Piotr: nie, nie ma nigdzie takiej listy i raczej nigdy nie będzie. Nie widzę korzyści dla mnie z jej publikacji, musiałbym chyba brać za nią pieniądze, a to przecież nie ma sensu…

  @Ola Żuławińska: jeśli będzie co opisać, z całą pewnością to zrobię. Oświetlenie póki co nie dotarło, zamówiłem coś takiego:
  http://allegro.pl/oswietlenie-ciagle-3x25w-6400-k-ekonomiczne-i1348263410.html

  @matipl: płaciłem za odnowienie hostingu (na rok) na vel.pl oraz za hosting (na rok) i dwie domeny (.pl i .pro) w ovh.pl. Ten w velu jest dość drogi, mimo że i tak ta stawka uwzględnia 50% rabatu, ale mam tam hosting od dawna i sporo małych stronek i nie chce mi się ich przenosić nigdzie indziej… Ale to i tak nie najdroższy mój hosting…

  @gordon: VATem się nie martwię, właśnie z tego powodu. 🙂 O kasie fiskalnej pomyślę, dzięki za podrzucenie pomysłu!

 14. @matipl
  Napisałem „co miesiąc”. Parę miesięcy temu przeszedłem na managed VPSa z kilkoma IP i wrzuciłem na niego prawie wszystkie swoje strony. Na serwer i domeny wydaję właśnie jakieś 200-300 zł co miesiąc.

 15. @gordon: teraz widzę… Ale to sporo Ci wychodzi moim zdaniem. Nie myślałeś o redukcji kosztów co do hostingu? Jakby co daj znać (matipl-kontakt).

 16. Krzysztof
  Mam pytanie. Wspomniałeś, że AdSense nie podlega podatkowi VAT. Jak więc rozliczasz przychody z AdSense? Jest jakaś interpretacja podatkowa mówiąca o tym, że AdSense i inne tego typu programy zagraniczne nie podlegają podatkowi VAT?
  Bardzo jestem ciekaw. Pozdrawiam
  Ert

 17. @Ert: na przykład tutaj masz wyjaśnienie: http://www.epodatnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=412

  Zresztą ja teraz mam obsługę księgową i nie muszę się martwić zastanawianiem się na własną rękę, co i jak trzeba rozliczać. 🙂

 18. Krzysztof dzięki za linka i informację na temat rozliczania AdSense.
  Masz u mnie duże piwo i parę komentarz gratis jako bonus 🙂

  Ja również mam księgową ale moja nie bardzo orientuje się z przepisach unijnych.
  Ja intuicyjne czułem, że kwestia VAT w programach typu AdSense musi być rozwiązana trochę inaczej niż wg zasad krajowych.
  Oszczędziłeś mi szukania. Temat nie był dla mnie pilny, ponieważ nie wypłacałem jeszcze zarobionych w AdSense pieniędzy ale w świetle obowiązujących przepisów będę musiał to zrobić na koniec roku.
  Łącznie zebrało się trochę ponad 130 Euro.
  Nie jest to dużo ale na opłacenie domen i serwera starczy i takie było założenie kiedy startowałem z AdSense 🙂
  Pozdrawiam
  Ert

 19. > Zresztą ja teraz mam obsługę księgową i nie
  > muszę się martwić zastanawianiem się na
  > własną rękę, co i jak trzeba rozliczać.

  Dla własnego dobra, lepiej jednak się orientuj i kontroluj na każdym kroku księgową/biuro rachunkowe. Nawet jeśli dają Ci ubezpieczenie (każde biuro rachunkowe musi chyba je mieć), to po co sobie nerwy szarpać przy kontroli z US?

  O jakości świadczonych u nas usług księgowych świadczy wiele przypadków, w których księgowe/księgowi nie orientują się w najprostszych przepisach. Choćby to, o czym wspomniał Ert: „mam księgową ale moja nie bardzo orientuje się z przepisach unijnych” – to po co w ogóle taka księgowa, skoro do ustawy zajrzeć nawet nie potrafi?

  Pozdrawiam,
  Greg

 20. Gratulacje. Naprawdę dobry wynik. Blog już dodany do readera 😉

 21. To ty już zarabiasz 3k? Gratulacje 🙂

 22. Całkiem sporo wydajesz też na te inne hostingi, domeny które chyba narazie niekoniecznie przynoszą zyski ; )

 23. A gdzie dajesz oferte bezpośredniej sprzedaży reklam? allegro?

 24. @Maciek: dzięki!

  @Łukasz: dzięki! Pierwszy raz przekroczyłem 3k już dawno temu, ale nie przypuszczam, bym na stałe przekroczył ten poziom…

  @Easymen: trudno to ocenić, jako bezsensowny wydatek z całą pewnością można potraktować odnowienie domen. Ale część z nich po prostu zostawiam w cholerę, jeśli widzę, że projekt się nie opłaca.

  @OTS: nigdzie, jak ktoś chce się zareklamować, sam do mnie przychodzi. Ja mu tylko tego nie utrudniam, podając pełne dane kontaktowe w łatwym do znalezienia miejscu. Z całą pewnością można to jeszcze poprawić…

 25. Na tym zostawianiu domen to można się przejechać… Jedną już zostawiłem , a niestety później okazało się , że BARDZO by się przydała 🙂 Ale jednak koszty robią swoje.

 26. Gratulacje!

  Dzięki temu blogowi sama postanowiłam w końcu się przełamać i stworzyć własnego bloga, nie tylko dlatego, ze można na tym zarobić, ale także dowiedziałam się ze wcale nie jest to takie trudne.

  Życzę dalszych sukcesów.

  Iwona

 27. Czy mógłbyś napisać w komentarzu jak fakturujesz AdKontekst? Czy wystawiasz fakturę VAT na koniec każdego miesiąca, czy dopiero po osiągnięciu 100zł? Z góry dzięki.

 28. @Jarek: w ogóle nie fakturuję, bo nie zamierzam tych pieniędzy wypłacać w najbliższym czasie. A i tak zastanawiam się, czy nie rozliczyć się bezgotówkowo przelewając te pieniądze do wykorzystania na moje reklamy…

 29. Dobra robota 🙂 Ja nawet nie zbliżam się do tego wyniku… 10-20 Euro to jest max. co osiągam w miesiącu.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.