10
02
11

Unikalne znaczniki meta description na Bloggerze

Dziś kolejny wpis z poradami odnośnie blogów w popularnym serwisie Blogger/Blogspot. Sam z niego korzystam (mam tam kilka blogów), a także polecam go osobom, które chcą łatwo i za darmo uruchomić swój pierwszy blog.

Przedstawiona w poniższym wpisie recepta pozwoli zwiększyć liczbę wizyt na naszym blogu, zachęcając internautów do klikania w linki do naszego bloga pojawiające się w wynikach wyszukiwania. Nieco pomoże też w pozycjonowaniu bloga. Tak czy siak, wpisy z bloga muszą już pojawiać się w SERPach, żeby ta metoda przyniosła jakiekolwiek korzyści.

O co chodzi? O stworzenie unikalnych znaczników meta description dla wpisów na blogu. Korzystając z tej metody można stworzyć unikalne znaczniki dla każdego wpisu na blogu, a także dla podstrony poszczególnych tagów (haseł tematycznych). W przypadku podstron tagów nie przyniesie to żadnego efektu, bowiem domyślnie wyłączone jest ich indeksowanie przez wyszukiwarki, nie będą się one więc pojawiać w wynikach, ale to inna historia.

Meta description – co to jest i jak działa?

Znacznik meta description wygląda mniej więcej tak:

  • <meta name=”description” content=”[tu wpisuje się opis naszej strony]” />

Kiedyś ten znacznik miał duży wpływ na pozycjonowanie treści, ale w ramach walki ze spamem, wyszukiwarki już mniej chętnie z niego w tym celu korzystają. Za to cały czas wpływa na widoczność naszego serwisu w wynikach wyszukiwania. Bo zawartość tego znacznika bywa wykorzystywana jako opis naszej strony, pojawiający się w wynikach wyszukiwania. Wygląda to tak:

Ten tekst pod tytułem mojego bloga to żywcem przeklejona zawartość mojego znacznika description, który wygląda na tym blogu tak (dla strony głównej):

  • <meta name=”description” content=”Jak zarobić na tematycznym blogu? Jak spieniężyć swoje posty? Jakie umieścić reklamy? Czy można zarobić na pisaniu postów albo umieszczaniu linków?” />

Zawartość tego znacznika jest też brana pod uwagę do określania pozycji naszego bloga w wynikach wyszukiwania. Dlatego lepiej go mieć, niż nie mieć. A Blogger.com domyślnie nie dodaje tego znacznika! Trzeba więc mu tę funkcjonalność dołożyć.

Jak zrobić unikalne znaczniki meta descripition na Bloggerze?

Wstawienie znaczników meta description na Bloggerze nie jest trudne, choć trzeba się nieco bardziej namęczyć, by zrobić indywidualne znaczniki dla poszczególnych wpisów.

Aby móc dołożyć jakiś tego typu kod HTML do szablonu naszego bloga, trzeba skorzystać z edytora kodu, którego znajdziemy wchodząc w pulpit nawigacyjny Bloggera, wybierając Projekt Edytuj kod HTML. Następnie w polu oznaczonym jako Edytuj szablon odszukujemy kod <head> i zaraz za nim wklejamy odpowiedni znacznik meta description. Powinno to wyglądać mniej więcej tak, jak poniżej (<head> jest zaznaczony na niebiesko).

U Was może to wyglądać nieco inaczej, bo ja korzystam z wersji roboczej Bloggera, ale różnice nie powinny być duże.

Pod zaznaczonym fragmentem wklejamy żądany znacznik meta description. Jeśli w obrębie całego blogu ma on być identyczny, to powinien wyglądać tak, jak napisałem na początku.

Ale jeśli chcemy, by dla poszczególnych wpisów na blogu, znacznik ten miał unikalną zawartość, musimy skorzystać z konstrukcji warunkowej if/else.

Jeśli chcemy, by dany znacznik description był wklejony tylko dla pojedynczego wpisu, musimy pod <head> wpisać taki kod:

  • <b:if cond=’data:blog.url == &quot;[tu wpisujemy pełen adres naszego wpisu, począwszy od „http://” a skończywszy na „/”]&quot;’>
    <meta content=’
    [tu wpisujemy treść opisu naszego artykułu]’ name=’description’/>
    </b:if>

Ta konstrukcja sprawdzi, czy wyświetlany jest wpis o danym adresie, a jeśli nie, to wstawi ten konkretny kod opisu. Dla kolejnych podstron wstawiamy kolejne znaczniki pod spodem, co powinno wyglądać tak:

  • <b:if cond=’data:blog.url == &quot;http://naszblog.blogspot.com/2010/01/wpis-1.html&quot;’>
    <meta content=’opis pierwszego artykułu
    ’ name=’description’/>
    </b:if>
  • <b:if cond=’data:blog.url == &quot;http://naszblog.blogspot.com/2010/01/wpis-2.html&quot;’>
    <meta content=’
    opis drugiego artykułu’ name=’description’/>
    </b:if>

I teraz widać, czemu zrobienie indywidualnego znacznika description dla wszystkich wpisów na naszym blogu jest takie kłopotliwe. Bo trzeba to wpisać ręcznie do kodu HTML szablonu dla każdego wpisu. Osobiście uważam, że można z powodzeniem odpuścić sobie najsłabsze wpisy na naszym blogu (czyt. takie, które najrzadziej pojawiają się w wynikach wyszukiwania) i skoncentrować się zgodnie z regułą Pareto na tych najważniejszych.

To rozwiązanie działa też dla strony głównej bloga i o stronie głównej należy też pamiętać. 🙂

Autor:Krzysztof Lis |



Wpisy powiązane tematycznie:

22 komentarze do artykułu “Unikalne znaczniki meta description na Bloggerze”

  1. Krzyśku tak często piszesz o Bloggerze i zastanawiam się czy nie postawić tam dwóch blogów zapleczowo-zarabiających.

    Czy blogi w Bloggerze są łatwe czy raczej trudne w pozycjonowaniu?

  2. Dzięki bardzo za tą informacje, na pewno się przyda. Zastanawiałem się kiedyś dlaczego nie ma tych opcji w panelu, a tu trzeba się w kodzie bawić.
    @Bartłomiej – mam jednego bloga na blogspocie i będzie on jedynym na tej platformie, co prawda w miarę łatwo wszedł na pierwszą pozycje w swojej niszy, ale możliwości optymalizacji są mocno ograniczone i jak widać w tym i kilku innych wpisach na blogu Krzysztofa, trzeba się trochę napracować. Jestem przekonany, że używając własnych rozwiązań zdecydowanie szybciej znalazłbym się na pierwszych pozycjach. Nie ma też co za dużo narzekać, platforma jest darmowa i do testowania nisz nadaje się całkiem dobrze.

  3. Dziwne, że tej i innych, równie przydatnych opcji nie ma dostępnych z panelu.
    Jestem początkującym, bloga mam na blogspocie i każdy wpis na temat tej platformy pochłaniam a później sprawdzam i stosuje u siebie…
    p.s. proszę o więcej takich rad.

  4. Ciekawa sprawa, ale jak się ma dużo wpisów np ze 300 to łzy bym miał w oczach żeby to robić ;-). Jest jeszcze jedna fajna sprawa na blogerze że możemy zmodyfikować kod tak, że będzie wyszukiwarka wyświetlała najpierw tytuł poszczególnego posta a potem nazwę bloga.

    Przykład:
    – standardowo
    Tytuł bloga – Tytuł posta

    Po zmianie:
    Tytuł posta – Tytuł bloga

    Za zamień:

    na



    Nie wiem czy dobrze bo głowy pisałem jakoś tak to powinno wyglądać.

  5. No i komentarz nie łykną kodu który napisałem sorry za bałagan.

  6. Czytałem już o tym na konkurencyjnym blogu. Zastosowałem i działa 🙂 Ja też chętnie bym poczytał o poradach dotyczących platformy Blogger.

    Bartłomiej Jakubowski – z mojego punktu widzenia platforma jest bardzo dobra. Mogę Ci ją polecić, ponieważ jest łatwa w obsłudze i w zasadzie spełnia moje wszystkie oczekiwania.

    Pozdrawiam

  7. Muszę szybko zrobić zaplecze pod moje serwisy, a nie chcę od razu wydawać zbyt dużo kaski. Dlatego planuje zrobić kilka blogów m.in w bloggerze, worpressie.com no i może na blox.pl czy jakiejś innej platformie.

    Ale czy nie ma problemów z pozycjonowaniem takich blogów tzn. z dodawaniem ich do katalogów (tylko tych bardziej wartościowych).

  8. @Bartłomiej: wielu rzeczy na Bloggerze nie zrobisz, np. nie wgrasz wtyczki do automatycznego linkowania, która się w pozycjonowaniu przydaje. Ale łatwość uruchomienia takiego bloga jest nie do porównania z niczym innym. 🙂 Z katalogowaniem nie ma problemów. 😀

    @Zulu: ja z Bloggera korzystam, ale nie aż tak intensywnie, bym chciał poznać wszystkie sztuczki i kruczki. Ale gdy tylko znajdę coś fajnego, z całą pewnością o tym napiszę.

    @Kamil: o ile mamy na myśli ten sam konkurencyjny blog, to tam jest tylko informacja o tym, jak dodać ten sam opis do wszystkich stron bloga.

  9. Faktycznie, moja pomyłka. W takim razie Twój pomysł jest znacznie lepszy! 😉 Będę musiał to zrobić.

  10. Taka jedna uwaga jeśli chodzi o SEO – meta description nie ma żadnego wpływu na pozycje w Google. Natomiast ma ogromny wpływ na klikalność naszych wników w Google. Dlatego warto usiąść nad każdym postem i zastanowić się nad dobrym meta description gdyż na pewno poprawi to ruch na naszym blogu.

  11. Dzięki za wzmiankę.

    Ale mój blog raczej nie jest konkurencyjny;)

    Myślę że w wielu kwestiach raczej się dopełniamy niż konkurujemy.

  12. Dobry artykuł – na pewno kiedyś się mi to przyda.

    Nie wspomniałeś o jednej ważnej rzeczy – jeśli google nie znajdzie meta description w wynikach wyszukiwania, jako opis Twojej strony daje kawałki treści z samej strony. Czasami jest to lepsze, bo są akurat te kawałki, z szukanymi frazami.

  13. Jak bede miala kiedys jakis bardzo „powolny” dzien to pomysle o wpisaniu meta do szablonu. Jest to jakas metoda. Pamietam jak kiedys w kod stron wpisywalo sie rzetelnie wszystkie meta tagi.

  14. Krzyśku napisałeś o wtyczce do automatycznego linkowania. Masz jakiś post o tym ?

  15. @milioner132: tak — wtyczka do automatycznego linkowania.

  16. jestescie pewni, że ” * ” dodatkowo wklejony w kod HTML’a naszego bloga na bloggerze daje wieksze korzysci niz calkowite zrezygnowanie z tego?
    drugie pytanie – w ustawieniach bloga jest miejsce na OPIS, czy to nie wystarczy?

  17. Mam błąd: „Zapisanie szablonu nie powiodło się”
    po tym jak wkleiłem kod:

    zaraz za head tak jak w instrukcji. Co może być nie tak?

  18. Mam dokładnie to samo:

    Nie można przeanalizować szablonu, ponieważ nie jest on poprawnie sformułowany. Sprawdź, czy wszystkie elementy XML zostały prawidłowo zamknięte.
    Komunikat o błędzie XML: Open quote is expected for attribute „{1}” associated with an element type „name”.

  19. Może i można się popłakać robiąc indywidualne opisy do każdego wpisu, ale wydaje mi się, że jest to bezwzględnie konieczne. Bardzo ważny jest opis, żeby nie generował śmieciowego ruchu, który mocno mnie irytuje.
    Podobny numer jak wyżej opisany mozna zrobić ze słowami kluczowymi dla każdego artykułu osobno.
    Jeszcze muszę wymyśleć jak odgonić szukających planu Łodzi (miasta) a dać do zrozumienia, że chodzi mi o plan pływającej jednostki.
    Takich dwuznaczności w słowach kluczowych jest sporo więcej. Patrząc po wynikach jakie frazy są wyszukiwane, widzę, że niestety tak samo brzmiące frazy się kumulują. Problem jak widzę nie jest tylko z językiem polskim. Po angielsku też szukając po jednym słowie kluczowym, pokazuje mi się zupełnie coś innego niż szukam i nie pomagają w tym słowa towarzyszące jednoznacznie okreslające kontekst. Czy ktoś na postawiony problem znalazł jakieś rozwiazanie? Czy ruchem śmieciowym należy się przejmować?
    Śmieciowy ruch to jedno ale reklamy na dane słowo w zupełnie innym kontekście są wyjątkowo irytujące

  20. Muszę to w końcu u siebie zaaplikować. Tylko cały czas czasu brakuje :\

  21. Dziękuję za poradę, zabieram się za wdrożenie zmian w meta-tagach na swoim blogu 🙂

  22. zamieściłem kod tak jak w opisie a blogger wystawia komentarz:
    Zapisanie szablonu nie powiodło się
    Popraw poniższy błąd, a następnie prześlij szablon ponownie.
    Nie można przeanalizować szablonu, ponieważ nie jest on poprawnie sformułowany. Sprawdź, czy wszystkie elementy XML zostały prawidłowo zamknięte.
    Komunikat o błędzie XML: Open quote is expected for attribute „{1}” associated with an element type „name”.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.