08
06
08

Umieszczamy AdSense na blogu (WordPressowym)

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym, co dla większości z zarabiających blogerów ważne: jak umieszczać reklamy AdSense na blogu. 2/3 spośród ankietowanych na swoich blogach zarabia właśnie na reklamie kontekstowej. Nie mam tu na myśli tylko reklam Google’a. Tak samo instaluje się reklamy Adkontekstu czy OnetKontekstu. 🙂

Na razie nie będziemy się dziś zastanawiać gdzie umieszczać te reklamy. Na głębszą analizę tego zagadnienia przyjdzie czas w kolejnym wpisie. Oczywiście trochę na ten temat wspomnę, bo bez tego nie będziemy mogli ruszyć dalej.

Do skutecznego umieszczania reklam AdSense można skorzystać z kilku metod.

Metoda 1. Reklamy wewnątrz szablonu

To jednorazowa robota. Edytujesz szablon, umieszczasz reklamy w plikach szablonu, i tyle. Pozamiatane.

Bardzo dobra metoda, jeśli reklamy mają znajdować się zawsze w tym samym miejscu. I raczej nie wewnątrz artykułu. Mogą być przed jego treścią, po zakończeniu (np. między „powiązanymi wpisami” a polem do wpisywania komentarzy), w menu, w górnym pasku pod logo bloga, itd. We wszystkich tych miejscach z powodzeniem można umieścić reklamy edytując odpowiednie pliki.

Jeśli chcemy umieścić reklamy przed treścią wpisu, np. wyrównane do jednej ze stron (tak jak robię to na DZB), szukamy w szablonie odpowiedzialnym za wyświetlanie wpisów (single.php, jeśli go nie ma, to index.php) fragmentu generującego nagłówek i wyświetlającego później treść.

W przypadku wspomnianego DZB wygląda to tak:

<h1><?php the_title(); ?></h1>
<div class="entry">
<div style="float:left;width:310px;">
<!-- tu wstaw kod reklamy AdSense -->
</div>

<?php the_content('<p class="serif">Przeczytaj resztę wpisu »</p>'); ?>

W to miejsce wstawiam jednostkę o szerokości 300 pikseli. Umieszczam ją w znaczniku <div>, większym o 10 px, żeby była ładna przerwa między reklamą a tekstem. I oblewam tego diva tekstem z prawej strony.

Umieszczenie reklamy akurat tutaj jest skutkiem założenia, że reklamy powinny znajdować się tam, gdzie czytelnik patrzy. A prawie na pewno patrzy na tytuł artykułu i jego treść. 😉

Tą metodą można też z powodzeniem wstawiać reklamy w nagłówkach, stopkach, menu. W przypadku menu (sidebar.php), po prostu umieszczam je na samym początku pliku, o tutaj:

<div id="sidebar">
<ul>
<li><!-- tu wstaw kod reklamy --></li>

Ja czasem jeszcze tylko wstawiam je pomiędzy tekst wpisu a informacje o komentarzach. To łatwo znaleźć w szablonie, więc nie będę tu o tym pisał (chyba, że komuś naprawdę będzie potrzeba)…

Metoda 2. AdSense wewnątrz wpisów

To jest w mojej opinii całkiem dobra metoda na wykorzystywanie jednostek AdSense. Reklama będąca przerywnikiem między akapitami powinna rzucić się w oczy czytelnikowi. O to przecież chodzi.

Można się bawić w ręczne wklejanie kodu AdSense do treści każdego wpisu, ale to jest głupota. Ewentualna późniejsza zmiana kodu reklamowego jednostki (np. zmieniamy design i musimy zmienić kolory jednostki, albo chcemy zrobić test równoległy jednostek) będzie wymagać wyedytowania wszystkich postów, w których reklama jest umieszczona.

Zamiast tego skorzystamy z fajnej wtyczki: AdSense Deluxe.

Jak to zrobić?

 1. Ściągnąć, rozpakować, wgrać na serwer do katalogu /wp-content/plugins/
 2. Zainstalować z panelu administracyjnego WordPressa
 3. Stworzyć przynajmniej jedną jednostkę AdSense, wklejając jej kod w pole z napisem AdSense Code, nadając jej jakąś nazwę w polu Name i tyle.
 4. Wstawiać jednostki do tekstów następującym kodem:
  • <!--adsense--> jeśli jest to jednostka defaultowa,
  • <!--adsense#nazwajednostki--> jeśli jest to dowolna inna jednostka.

To jest naprawdę aż tak proste. Z pewnością dacie sobie radę. 🙂

Jeszcze tylko kilka słów na temat globalnych ustawień tej wtyczki:

 • Enable Ads on Individual Posts musi być włączone — dzięki temu będą się mogły wyświetlać reklamy w pojedynczych wpisach,
 • Enable Ads on Home page wyłączam,
 • tak samo Enable Ads on any Archive page — oba te włączniki odpowiadają za blokowanie wyświetlania się jednostek na tych stronach, które gromadzą treść więcej niż jednego wpisu — włączenie tego może spowodować, że na jednej stronie serwisu będzie wklejone więcej jednostek reklamowych niż dopuszczalne w regulaminie 3 jednostki tekstowe i 3 linkowe!
  To nie powinno być problemem, jeśli wszystkie swoje wpisy dzielisz na zajawkę i resztę przy pomocy znacznika <!--more-->.
 • Globally enable/disable all ads — oczywiście włączone, inaczej reklam w ogóle nie będzie.
 • Enable Ads on „pages” — wedle uznania. Ja na stronach (pages) mam treści informacyjne w stylu polityk prywatności, tam nie chcę mieć reklam, więc wyłączam.

I to byłoby na tyle. Pytania / uwagi? Wpisz poniżej. 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , , ,Wpisy powiązane tematycznie:

47 komentarzy do artykułu “Umieszczamy AdSense na blogu (WordPressowym)”

 1. wtyczek adsensowych jest całe mnóstwo, ta z której obecnie korzystam pozwala na bardzo łatwą konfigurację ilość reklam, ich ustawienia i typu. w sumie ważne jest żeby reklamy nie były zbyt nachalne, ale widoczne i skuteczne – trudno tu o idealny kompromis

 2. Równie dobrym sposobem na dodanie jednostki reklamowej wewnątrz wpisu jest edycja pliku single choć nie wszystkie skiny go posiadają. Zwykle jeżeli go nie ma, kod odpowiedzialny za wyświetlanie pojedynczego wpisu jest w pliku index Wystarczy wkleić kod reklamy. Dość dobrym umiejscowieniem (moim zdaniem) jest mały poziomy baner pod tytułem wpisu.

 3. @Adam: dokładnie to napisałem we wpisie. ;p

 4. Witam, zainstalowalam adsense delux i po kliknieciu na opcje wyskakuje mi komunikat: Nie masz wystarczających uprawnień, aby wejść na tę stronę.
  zmienilam atrybuty na 777 ale to tez nic nie dalo, jak rozwiazac ten problem?

 5. Też szukałem w sieci obejścia problemu „Braku uprawnień” to co znalazłem np. tutaj: http://www.kondorek.pl pomogło ale na krótką metę. Wtyczka została uruchomiona jednak nie dało zapisać się bloku reklamy Adsense, dlatego teraz nie używam wtyczek do implementacji kodu we wpisach, po prostu wklejam go bezpośrednio w oknie edycji danego artykułu.

 6. @Inteligentna blondynka, Sebastian: spróbujcie innej wtyczki, u mnie jest tak samo i nie mogę sobie z tym poradzić.

  Wklejanie reklam ręcznie do treści wpisów to najgorsze z możliwych wyjść z tej sytuacji!

 7. Ostatecznie znalazłem to czego szukałem, ale… niestety moja wiedza na temat funkcjonowania i tworzenia czegokolwiek, jest niemal identyczna do wiedzy prowadzenia samolotu pasażerskiego. Cały ten kod html, wszelkie wtyczki i inne takie nazwy powodują we mnie złość, że nie wybrałem żadnej szkoły o profilu informatycznym…

  W chwili obecnej nie sądzę, abym zdołał osiągnąć wysokie zarobki moim blogiem, lecz ściśle z nim związana moja firma (którą lada chwila otwieram) chciałbym aby była na nim reklamowana (i vice versa), dodatkowo chciałbym to połączyć z kolejną moją stroną oraz zamieścić na blogu maksymalnie 3-4 reklamy (zastanawiam się czy mają to byc reklamy AdSense czy AdTaily – wolałbym miec większy wpływ na treść reklam oraz wolałbym aby były to reklamy graficzne). W kropce małej jeestem, bo poza tymi wszelkimi pytaniami podstawowym utrudnieniem jest brak wiedzy potrzebnej do stworzenia takich możłiwości.

  Mimo to znalazłem tu spora wiedzę za co dzięki wielkie!

 8. @Kołowicz: nie ma się co tłumaczyć, że nie umiesz HTMLa bo nie wybrałeś odpowiedniego profilu. Ja się go nauczyłem sam z dobrej książki, dziś jest to jeszcze łatwiejsze, bo można znaleźć w internecie naprawdę dobre i darmowe kursy tego języka.

  Ja też nie sądzę, żebyś osiągnął wysokie zarobki na swoim blogu. Ba, nie sądzę, żebyś osiągnął JAKIEKOLWIEK zarobki, bo to blog na wordpress.com a tam regulamin zabrania zarabiania na blogu.

 9. Hmm słuszna uwaga…

 10. a w menu jak chce dodać to jak to zrobić ?

 11. @Michał: w jakim menu? W bocznym pasku?

 12. tak

 13. Metoda 1., wstawiasz kod do pliku single.php. Albo w pasek boczny wstawiasz widget HTML i tam wklejasz kod. Zacznij od widgeta.

 14. wstawiam widget wstawiam tam kod bannera a na stronie nie ma zmian

 15. a dzięki już działa

 16. Szukam właśnie jakieś dobrej wtyczki do wyświetlania reklam Adsense w poście. Czy Adsene-Deluxe działa na najnowszej wersji WP? Jeśli tak, to możesz podać link do źródła wtyczki? Ciężko ją znaleźć w sieci.

 17. @WHU: korzystam ostatnio z Advertising Manager, który obsługuje więcej reklam, niż tylko AdSense. 🙂

 18. Zainstalowałem wtyczkę, ale nie umiem jej za bardzo uruchomić. Dodałem kod reklamy, przeprowadziłem krótką konfiguracje. Ale jak teraz zrobić, aby reklamy wyświetlały się w każdym poście w miejscu które sam wybiorę?

 19. @WHU: w każdym poście wstawiasz odpowiedni znacznik w miejsce, w którym ma się wyświetlać reklama. Jeśli ma być w stałym miejscu, np. na początku wpisu albo na końcu, przed komentarzami, można to zrobić w szablonie.

 20. A jeśli na stronie głównej mam jakąś ilość wpisów i wewnątrz są reklamy Adsense i wychodzi, że na stronie głównej jest więcej jednostek reklamowych niż możliwe i 3, i się niektóre nie wyświetlają – można jakoś sobie w tym poradzić?

 21. @Daniel: ograniczyć liczbę wpisów wyświetlanych na stronie głównej, ustawić wyświetlanie tylko zajawek wpisów a nie całych wpisów (i wstawianie reklam tylko we fragmenty widoczne na podstronach), odpowiednio skonfigurować wtyczkę, wiele jest możliwości…

 22. Czy jest możliwość aby wyświetlać reklamy na stronie głównej pomiędzy poszczególnymi wpisami, np. według formatu 3 wpisy reklama Adsesne i kolejne trzy wpisy?

 23. @Cosiek: jest to możliwe jak najbardziej.

 24. A jestes w stanie podac namiat jak to zrobic?

  Oraz zapytanie z innej beczki, czy znasz (i mozesz podac) sposub aby na wordpresie zrobic popup z wyskakujaca reklama z programu doubletrade?

 25. Cześć, prowadzę blog o tematyce zarabiania w internecie, między innymi surfbary itp. Pozycjonowanie takiej strony jest bardzo trudne w tradycyjny – darmowy sposób.
  Widzę że Twoja wiedza jest ogromna w zakresie blogowania. Moje pytanie brzmi czy pozycjonowanie strony poprzez autosurf bez akceptacji adsense może spowodować że moje konto zostanie zablokowane?

 26. Zacznijmy od tego, że autosurf z pozycjonowaniem nie ma nic wspólnego.

 27. Mogę znaleźć na blogu sposoby i metody pozycjonowania własnoręcznie? Obecnie korzystam tylko z rozsyłania swojego linku po forach gdzie jest możliwość reklamy własnej strony/forum.

 28. Nie siedzę głęboko w temacie zarabiania na blogach, ale jedno nie daje mi spokoju. Skoro regulamin zabrania zarabiania na WordPress, to na czym polega ominięcie tego problemu? Na wykupieniu domeny?

 29. @adam: ten zapis w regulaminie dotyczy blogów na WordPress.com, czyli bezpłatnym SERWISIE blogowym.

  Jeśli zaś SKRYPT WordPress sobie pobierzesz i zainstalujesz na własnym serwerze (bezpłatnie, ponosząc tylko koszt serwera i domeny), możesz robić z nim, co tylko Ci serce dyktuje.

 30. Dzięki! Faktycznie ma to sens, trochę się już zagubiłem w tym wszystkim. Zapoznałem się z resztą postów i stwierdzam, że na początek Blogger jest chyba najlepszy 😉

 31. Z jakiego pluginu korzystasz obecnie? advertising manager(management?) też już jest chyba niewspierany?

 32. Hej, ciekawe porady, sama korzystam właśnie z Easy Adsense.
  Ale chcę umieszczać reklamy w trochę niestandardowych miejscach;)
  Czy wiesz może, jak dodać reklamę na bocznym tle, z lewej lub prawej strony, obok tekstu. Najlepiej jakby przesuwała się razem z przewijaniem strony. Oczywiście słabo znam się na html, więc jeżeli istnieje taka wtyczka to będę wdzięczna, jeżeli nie, to proszę o jakaś podpowiedz gdzie szukać, albo co zmieniac..:)
  Pozdrawiam
  twojam

 33. Spoko porady, szukam i nie mogę znaleźć wtyczki która wyświetlała by reklamy Ad Sense w wyskakującym okienku, wysuwającym się, spadającym itp. jeżeli ktoś może pomóc to proszę przesłać link na adres de_a_wu_i_de@wp.pl, z góry dzięki pozdrawiam

 34. Witam, mam bloga na onecie wspieranego przez wordpressa ale nie mogę znaleźć
  szablonu odpowiedzialnego za wyświetlanie wpisów (single.php,ani index.php) a także sidebar.php

 35. @Sick: o ile dobrze kojarzę, na Onecie nie możesz ingerować w szablon bloga.

 36. „eśli chcemy umieścić reklamy przed treścią wpisu, np. wyrównane do jednej ze stron (tak jak robię to na DZB), szukamy w szablonie odpowiedzialnym za wyświetlanie wpisów (single.php, jeśli go nie ma, to index.php) fragmentu generującego nagłówek i wyświetlającego później treść.

  W przypadku wspomnianego DZB wygląda to tak:

  <?php the_content('Przeczytaj resztę wpisu »’); ?>”

  Zrobiłem sobie reklamę według tego kodu. cHCIAŁBYM TO USUNĄĆ PILKU, ALE JAK WCHODZĘ W EDYTOR TO GO NIE MA.

 37. Bardzo dobry poradnik, skorzystałem.

 38. Pomocy! Kod adsense wklejony jako widget html do wordpressa nie działa.
  Co dziwne reklama (po otwarciu strony w smartfonie niemieckim) jest widoczna, ale w polskim już nie tak jak na kompie czy laptopie… co jest grane?
  Strona wyświetlana była bez www, zmieniliśmy nawet na serwerze, żeby www było i nic ;-(

 39. @bassooner: u mnie reklama jest widoczna.

 40. Jak wstawić kod banera lub adsense pośrodku artykułu bez pluginu? Szukałem w pliku single.php, ale nie mogę tego rozgryźć gdzie dokładnie.

 41. @Robert: w środku jednego artykułu? Powinno zadziałać wstawienie go wprost do kodu HTML wpisu.

 42. Tak, w środku każdego artykułu ten sam kod. Nie chcę wstawiąc go ręcznie, w panelu admina, bo w razie konieczności zmiany musiałbym zmieniać kod w każdym artykule z osobna. Adam w dniu 06.08.08 / 11:10 napisał „dobrym sposobem na dodanie jednostki reklamowej wewnątrz wpisu jest edycja pliku single” i o to mi chodzi.

 43. Od jakiś 3 miesięcy walczę z AdSensem.
  Próbowałam poprzez wtyczkę, ale wyczytałam, że w przypadku wordpress.com wtyczka nie działa, więc wzięłam się za ręczne umieszczanie kodów.
  Kody zostały zamieszczone w głównej stronie szablonu, a mimo to nadal wyświetlają się puste miejsca – reklam brak.
  W panelu AdSense 0 wyświetleń, 0 zł itp.
  Co zrobić? Bardzo proszę o radę.

  Pozdrawiam,
  Martyna

 44. mój szablon to ColorMag i chciał bym dać reklamę w nagłówku ale mi nie wychodzi da ktoś namiar jak to zrobić

 45. Ale tu jest mowa o WordPress.com czy org?

 46. Witam wszystkich, to jest tak zaskakujące i niesamowite, że w końcu dostałem uczciwego pożyczkodawcę, który zaoferował mi pożyczkę.
  Jeśli nadal potrzebujesz jakiejkolwiek pożyczki, polecam kontakt z Marysią Danutą pod adresem e-mail: marysiadanuta@outlook.com zapewniam gwarancję, że pożyczkodawca udzieli Ci pożyczki.

 47. Cześć wszystkim,

  To tak zaskakujące i niesamowite, że w końcu trafiłem na uczciwego pożyczkodawcę, który zaoferował mi pożyczkę.
  Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, polecam kontakt z Marysią Danutą pod adresem e-mail: marysiadanuta@outlook.com Gwarantuję, że pożyczkodawca udzieli Ci pożyczki.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.