25
02
07

Tworzenie społeczności internetowej

autorem artykułu jest Krzysztof Lis

Jeśli prowadzisz sklep internetowy albo tematyczną witrynę www, z pewnością chciałbyś zarabiać więcej / mieć więcej odwiedzin (niepotrzebne skreślić). Te i inne korzyści możesz odnieść, gdy zbudujesz wokół swojego serwisu internetową społeczność.

Będąc posiadaczem sklepu internetowego być może wiesz już, że taniej i łatwiej jest zachęcić kogoś do powtórnego zakupu niż znaleźć nowego klienta. Wynika to z faktu, że ludziom nigdy się nie chce eksperymentować – wolą na przykład kupić po raz kolejny ten sam, nieco droższy majonez, niż ten nieco tańszy, którego nigdy nie próbowali, bo może im nie smakować. Tak samo nie chce się zazwyczaj klientom szukać innego sklepu internetowego, ryzykują przecież, że ich zamówienie nie zostanie im dostarczone albo że dostaną nie to, co zamawiali. Klienci Twojego sklepu ten pierwszy „eksperyment” mają już za sobą. I dlatego mogą częściej kupować u Ciebie w sklepie.

Ale właściwa relacja sklep-klient, jaką powinieneś zbudować, nie ogranicza się do czynności: złożenie zamówienia, przesyłka, wpłynięcie należności na konto. Warto byłoby wiedzieć chociaż, czy klient był z zamówienia zadowolony (czy satysfakcjonuje go czas oczekiwania na przesyłkę, czy towar był odpowiednio bezpiecznie zapakowany, czy spełnił jego oczekiwania i zaspokoił jego potrzeby?). I w tym właśnie celu warto spróbować związać klientów nieco mocniej z Twoim sklepem.

Daj więc klientom możliwość skomentowania usług i publikowania komentarzy w Twoim serwisie tak, by inni mogli je czytać. Dobrze, by te komentarze nie były moderowane PRZED publikacją na stronie, bo daje to klientowi poczucie, że może wyrazić każdą, nawet niepochlebną opinię. Jeśli klient wie, że komentarze są sprawdzane przez administratora sklepu zanim pojawią się na stronie, będzie spodziewał się, że na stronę trafiają tylko pozytywne opinie. Gdy sobie to uświadomi, opinie innych klientów nie będą na niego oddziaływać i zachęcać go do zakupów.

Tu część właścicieli sklepów być może poczuje opór przed umożliwianiem krytykowania ich oferty, produktów, usług. Moim zdaniem rzetelny sklep internetowy nie ma co obawiać się niezasłużonych negatywnych opinii (łatwo je zweryfikować i skomentować, dodając pod komentarzem dopisek, że przesyłka zaginęła na poczcie a klient był „w gorącej wodzie kompany” i nie chciał poczekać na rozpatrzenie reklamacji). A nierzetelne sklepy… w ogóle nie powinny istnieć.

Warto stworzyć forum dyskusyjne, które skupiać będzie użytkowników sprzedawanych przez Ciebie towarów. Uważam, że to właśnie takie forum jest miejscem do zadawania pytań przez klientów i do udzielania pomocy technicznej. Dlaczego? Odpowiedź na pytanie zajmie Twojemu pracownikowi tyle samo czasu w przypadku udzielania jej emailem jak i gdy zostanie wpisana na forum. Z tą różnicą, że z odpowiedzi na forum może skorzystać ktoś jeszcze. I właśnie to forum dyskusyjne jest najlepszym sposobem na tworzenie społeczności internetowej wokół serwisu.

Zarówno forum dyskusyjne jak i komentarze ośmielają klientów do wyrażania swoich opinii ale także pozwalają Ci poznawać ich potrzeby. Być może będziesz w stanie je zaspokoić? Być może Twoje produkty można udoskonalić z czego Ty nie zdajesz sobie sprawy?

W przypadku tematycznych witryn internetowych największą korzyścią z posiadania lojalnych gości odwiedzających je regularnie jest zaufanie, którym ci goście Cię darzą. Jeśli stronę odwiedzają ponownie, oznacza to, że uważają ją za wartościową, ciekawą i wiarygodną. To zaufanie można zamienić w złotówki z pomocą reklam (np. reklam kontekstowych Google AdSense) albo programów partnerskich.

Z kolei największą korzyścią z posiadania forum dyskusyjnego na tematycznej witrynie jest duża ilość darmowej, tematycznej treści. Dużo treści to lepsza pozycja w wyszukiwarkach, większa liczba gości na witrynie i większe zarobki (o ile Twoja strona służy do zarabiania pieniędzy).

O tym, co jeszcze możesz zyskać posiadając grupę lojalnych, powracających czytelników / klientów i jak tę grupę związać z Twoją witryną, dowiesz się z książki „E-społeczność. Jak budować i wykorzystywać społeczności internetowe w nowoczesnych działaniach marketingowych”.


Krzysztof Lis
Zarabianie na blogach

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

3 komentarze do artykułu “Tworzenie społeczności internetowej”

  1. a co sądzisz o pozostawianiu swoich komentarzy u innych blogerow w celu zwiekszenia liczby odwiedzin/utworzenia spolecznosci

  2. Komentarze ściągają trochę ludzi na moją stronę — widzę to w statystykach, ale nie potrafię ocenić na ile jest to przydatna metoda, bo niedużo blogów odwiedzam i rzadko się wpisuję.

  3. Kiedyś to było po prostu budowanie bazy kontaktów a teraz to budowanie społeczności.
    Ludzie już chyba mają dosyć społeczności i ciągłego stawania się członkami kolejnych niezwykłych i niepowtarzalnych grup…

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.