18
04
08

Skuteczne (i wygodne) blogowanie z pomocą narzędzi Google

W dzisiejszym artykule opowiem trochę o kilku narzędziach Google, z których korzystam, by ułatwić sobie blogowanie. Ułatwić i podnieść jego skuteczność… Czyli pracować mniej, osiągając takie same wyniki.

Na pierwszy rzut pójdzie Google Analytics.

To jedno z najważniejszych narzędzi w palecie każdego blogera. Jest to system statystyk – darmowy, ale rozbudowany i skuteczny. Służy do obserwacji zachowania czytelników bloga. Z pomocą GA dowiesz się między innymi:

  • skąd przychodzą goście,
  • czego szukają w wyszukiwarkach,
  • ile wpisów czytają przed opuszczeniem bloga,
  • które wpisy są najbardziej popularne.

Więcej na ten temat znajdziesz między innymi w tekście Google Analytics – darmowe statystyki.

Drugi w kolejności będzie Google Reader.

Google Reader jest narzędziem do subskrypcji kanałów RSS. Działa przez przeglądarkę. Umożliwia dzielenie się ciekawostkami za pomocą specjalnej wstawki, tak jak to tu widać w menu po prawej stronie. Można go znaleźć tutaj. Subskrybuję sobie więc ciekawe wpisy, które są dla mnie inspiracją do pisania albo po prostu źródłem wiedzy. Niestety mam blogi z różnych tematów a czytnik tylko jeden, więc dzielę się tylko tymi, które dotyczą zarabiania na blogach.

Niestety, Google zarzuciło rozwój Google Readera i zlikwidowało ten produkt. Są jednak dostępne inne alternatywne rozwiązania.

Trzeci komplet narzędzi to Google Docs. A przede wszystkim Spreadsheet, czyli arkusz kalkulacyjny.

Używam go do opracowywania strategii rozwoju blogów. Notuję sobie tam wszelkie zestawienia, w których mogą występować jakieś liczby. Czyli między innymi:

  • listy słów / fraz do pozycjonowania bloga,
  • listy linków z systemów wymiany,
  • zarobki z poszczególnych blogów,
  • zarobki z poszczególnych Programów Partnerskich,
  • skuteczność jednostek reklamowych,
  • pomysły na artykuły.

Jako że jest to arkusz kalkulacyjny, z jego pomocą można wygodnie dokonywać najróżniejszych analiz i porównań. Można obserwować trendy zmiany liczby gości na stronie po wprowadzeniu jakiś zmian na stronie. Można porównywać skuteczność jednostek reklamowych w testach równoległych i szeregowych. Jeśli mielibyście ochotę, mogę kiedyś napisać jak takie testy dobrze przeprowadzić i dobrze ocenić ich wyniki.

Oprócz arkusza kalkulacyjnego, w blogowaniu pewnie przyda się również skrypt do prezentacji. Ja go nigdy nie używałem, więc nie opiszę. Z Google Docs można skorzystać pod tym adresem.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,



Wpisy powiązane tematycznie:

Jest jeden komentarz do artykułu “Skuteczne (i wygodne) blogowanie z pomocą narzędzi Google”

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Po części zgadzam się z jego wszystkim założeniami. Jednak ważnym jest pamiętać, ze żeby zarobić na blogu trzeba najpierw go pokazać ludziom a tego nie zrobisz bez wysokiej pozycji swojego bloga. Wydaje się, ze jedynym rozwiązaniem jest skuteczne pozycjonowanie w Google bo przecież tylko ta wyszukiwarka się liczy. Długa droga domowego „zarabiacza” na blogu do pełnego sukcesu ale życzę powodzenia – mnie się udało właśnie poprzez pozycjonowanie.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.