01
04
09

Skontaktuj się przez AdSense z reklamodawcami

Wiem, że zazwyczaj pierwszy wpis w każdym miesiącu to podsumowanie zarobków z poprzedniego, ale w tym miesiącu nie dam rady. W chwili, gdy czytasz ten tekst, ja właśnie jadę w delegację. W teorii będę mieć tam dostęp do internetu, ale raczej nie znajdę aż tyle czasu, by przed weekendem podsumować zarobki, jak już zresztą pisałem w sobotę. Dlatego w tym miesiącu kolejność będzie nieco inna, niż zwykle — najpierw normalny wpis. Gdyby nie ten wyjazd nie pisałbym go teraz (we wtorek wieczorem), tylko pewnie w piątek.

Google AdSense to najbardziej znany w Polsce (i pewnie najpopularniejszy) system reklamy kontekstowej. Od jakiegoś czasu wydawcy (czyli osoby przyjmujące reklamy na swoje strony) są z niego coraz mniej zadowoleni. Najpierw skasowano bonus za polecanie AdSense innym (a był niemały — 100$ za każdego poleconego, który w ciągu roku zarobił 100$, potem ta premia wzrosła do 250$ a za większą liczbę poleconych można było zarobić niewyobrażalne 2 500$!). Potem zmniejszono obszar klikalny w reklamę. Ostatnio zlikwidowano funkcję reklam wideo. W Polsce wydawcy od dawna narzekają na kiepskie stawki CPC, co pewnie po części jest wynikiem działania smart pricingu. Ale chyba powoli szykuje się niewielka zmiana na lepsze.

Dostałem bowiem takiego e-maila.

Witamy Państwa,

Pragniemy Państwa poinformować, że w najbliższej przyszłości wprowadzimy na niektórych kontach AdSense funkcjonalność pozwalającą wydawcom kontaktowanie się z reklamodawcami i emitowanie wybranych reklam w trybie exclusive, bez względu na ustawioną przez reklamodawcę maksymalną stawkę kosztu kliknięcia (CPC) ani Wynik Jakości danej reklamy.

Wydawcy AdSense korzystający z kont, na których zostanie udostępniona ta funkcjonalność, będą mogli wysłać do reklamodawcy propozycję wyświetlania reklamy w trybie exclusive. Jeśli reklamodawca wyrazi na to zgodę, jego reklama będzie wyświetlana zawsze na pierwszym miejscu wśród jednostek reklamowych na witrynach objętych tym kontem wydawcy.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące tej funkcjonalności lub planowanych przez nas działań, prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=90401.

Z poważaniem,

Zespół Google AdSense

Jak już pewnie zdążyliście się przekonać, wskazany w wiadomości link nie działa. Nie dowiedziałem się więc wiele ponad to, co napisane jest w tym e-mailu. Wbrew sugestion oczywiście odpisałem na niego, ale odpowiedzi nie dostałem. Szukałem informacji na własną rękę — na forum PiO jeszcze nic nie słychać na ten temat. W anglojęzycznym internecie też nie. Google zawsze włączało nowe funkcje AdSense stopniowo dla wszystkich kont (chyba jeszcze nie wszyscy w Polsce mają możliwość zintegrowania konta AdSense z Analytics!), ale chyba zawsze zaczynało od najważniejszych dla siebie rynków anglojęzycznych.

Jak więc ten mechanizm mógłby działać?

Po pierwsze, z listu nie wynika, by wszystkie konta AdSense miały mieć taką funkcjonalność. Nie wiem, czy wielu użytkowników AdSense dostało takie listy, więc trudno mi to zweryfikować. Może były wysyłane tylko do niektórych? Piszcie w komentarzach, jakby co.

Jeśli mielibyśmy włączoną taką funkcję, moglibyśmy się jakoś skontaktować z reklamodawcą i zasugerować mu wyświetlanie jego reklamy na wszystkich witrynach naszego konta (wygląda na to, że niestety nie tylko na jednej witrynie 🙁 ), poza zwykłym systemem aukcyjnym. Korzyści dla reklamodawców są oczywiste — płaciłby on zwykłą stawkę CPC, a byłby wyżej w hierarchii emitowanych reklam. Ale czy byłoby to również korzystne dla wydawców? Mógłbym wybrać lepiej dopasowaną tematycznie reklamę i niejako „zmusić ją” do wyświetlania się w wybranym miejscu. To w teorii powinno przynieść więcej kliknięć a więc i więcej pieniędzy. Ale przecież już teraz system AdSense ustala kolejność reklam nie według licytowanych stawek CPC, tylko według osiąganych wyników eCPM — a więc gorzej płatna, ale częściej klikana reklama, już teraz powinna być samoczynnie wyświetlana na pierwszym miejscu abym zarabiał jak najwięcej.

Druga moja wątpliwość jest taka, że znowu (jak i smart pricing) taki mechanizm obejmie całe konto. Mając na nim zróżnicowane tematycznie witryny, mogłoby to mocno nie wypalić. Mam nadzieję, że Google dołoży do tego sprawdzanie, czy na stronie o modzie kobiecej nie zaczną się pojawiać reklamy dealera koparek…

Wygląda mi na to, że podobnie jak serwowanie reklam dopasowanych do upodobań czytelnika, tak i ten mechanizm ma zarabiać więcej pieniędzy przede wszystkim reklamodawcom i Google’owi, a my (wydawcy AdSense) jesteśmy na szarym końcu. A Waszym zdaniem? Dostaliście w ogóle takie e-maile, czy ktoś się podszył pod support AdSense i zrobił mi przedwczesnego primaaprilisowego dżołka (maila dostałem w piątek)?

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:



Wpisy powiązane tematycznie:

7 komentarzy do artykułu “Skontaktuj się przez AdSense z reklamodawcami”

  1. To chyba jednak nie joke, bo tez coś takiego dostałem, link nawet działał jak pierwszy raz sprawdzałem maila, znajomy tez dostał coś takiego, już dużo wcześniej ale on działa w hiszpańskim Adsense, tam podobno już testują to od pewnego czasu

  2. A mi wydaje się, że to żart prima aprilisowy 😉

  3. Widać jest grupka osób, którą daje sobie nawzajem wiarygodność 🙂

  4. Kuba się bawi w detektywa ;D, Takie coś jak kontakt z reklamodawcami nie wiem czy byłby to dobry pomysł bo wszystko się załatwiało bez Google, ale chyba o to im nie chodzi 😉

  5. @shpyo: w sumie kontakt z reklamodawcą bez pośrednictwa Google’a możesz nawiązać już teraz. Może właśnie o to chodzi, by w wygodny sposób umawiać się na emisję reklam właśnie przez system AdWords–>AdSense?

  6. Ja takiego mejla nie dostałem. Hipoteza z żartem primaaprilisowym jest chyba nietrafna przecież Krzysztof dostał tego mejla nie dzisiaj a wcześniej…

    A swoja drogą nie jest to trochę głupie? Jeżeli znajdę reklamodawcę dobrze dopasowanego do mojego serwisu to mógłbym się z nim umówić prywatnie bez pośrednictwa Google co dla mnie jest korzystne a nie specjalnie dla giganta.

    A poza tym miło mi wszystkich powitać, to mój pierwszy komentarz tutaj:)

  7. Nie wierzę w to, żeby na amatorsko, po godzinach prowadzonym blogu, można było zarobić jakieś normalne pieniądze. Kilkaset dolarów rocznie to jest „na waciki…”

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.