20
12
11

Rozpocząłem test AdSense vs Adkontekst

Korzystając z wolnej chwili, uruchomiłem wczoraj na jednym z moich blogów test równoległy AdSense vs Adkontekst.

Ze względu na ograniczenia techniczne, nie mogłem tego testu zrobić tak, jak bym chciał. Na tym blogu mam reklamy na początku wpisów (tak, jak prawie wszędzie, wstawione na sztywno w szablon) a w niektórych wpisach także pojedyncze jednostki pomiędzy akapitami. 

Przetestować warianty pierwszej reklamy mogę bez żadnego problemu i to właśnie się teraz dzieje. Przez godzinę wyświetlają się reklamy Adkontekst, przez kolejną godzinę — AdSense.

Drugą reklamę wstawia wtyczka Advertising Manager, która nie pozwala na wstawianie kodu PHP w treść reklamy. Gdyby to było możliwe, ustawiłbym takie same warunki wyświetlania reklam — aby w obydwu miejscach pojawiały się jednocześnie reklamy od tego samego dostawcy. Nie byłem też w stanie napisać takiej konstrukcji warunkowej w JavaScript, jedyne co byłem w stanie osiągnąć, to wyświetlanie Adkontekst lub niewyświetlanie reklamy w ogóle. Ale może ktoś z Was mi podpowie metodę zrobienia takiego testu w JS?

Stanęło na tym, że tylko pierwsza jednostka reklamowa się zmienia… Taki test nie jest więc w pełni wiarygodny, ale nic lepszego nie jestem w stanie przeprowadzić…

Tak czy siak, będę obserwować wyniki i dam Wam znać. Przez słaby dobór reklam (kategoria Dom i ogród) wygląda na to, że CTR będzie słaby i że przez to nieco stracę.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,Wpisy powiązane tematycznie:

23 komentarze do artykułu “Rozpocząłem test AdSense vs Adkontekst”

 1. Ciekawe, czekam na wyniki.

 2. A nie boisz się, że po tym jak napisałeś o tym notkę ktoś będzie chciał nagiąć wyniki?

 3. Ale przecież Krzysiek nie napisał, o którego bloga chodzi. 🙂

 4. jak długo planujesz przeprowadzać ten test? Ile czasu wg Ciebie powinno się testować aby otrzymane wyniki uznać za mniej lub bardziej wiarygodne?

 5. @bimbol: naturalnie, wyniki tu opublikuję. Mimo to, każdy z Was powinien takie testy przeprowadzić samodzielnie, bo wcale nie jest tak, że we wszystkich kategoriach tematycznych wyniki będą identyczne.

  @Damian: nie, nie boję się tego.

  @paweł: nie wiem jeszcze, kiedy zakończę test. Będę obserwować wyniki, jeśli okażą się znacząco gorsze, to skończę test szybciej (szkoda mi pieniędzy). Według mnie taki test powinien trwać co najmniej dwa tygodnie.

 6. Sprawdzałem, testowałem. Adkontekst gorzej konwertuje. Stawki za klik czasem zbliżają się do tych z AdSense, ale w ogólnym rozrachunku stracisz.

 7. Poszukaj rotatora reklam. Tutaj jeden: http://www.wvista.pl/index.php/2010/10/rotator-wielu-reklam/#more-70 Nie testowałem.

 8. Ciekawy test czekam na wyniki, ogólnie jestem zdania że wszystko należy testować.

  Pozdrawiam

 9. @Kuba: to też nie jest pierwszy mój test, rzeczywiście do tej pory Adkontekst spisywał mi się gorzej, niż AdSense. Ale znam serwisy, na których jest odwrotnie, dlatego chcę też to przetestować u siebie.

  @Forum: dzięki za linka, niestety ten kod jest w PHP i w moim przypadku mi nie pomoże. I na przyszłość postaraj się publikować komentarz zgodnie z polityką komentarzy.

 10. AdKontekst niestety nie rozwija się. Reklamy bardzo kiepskiej jakości, przeważnie do różnych grup tematycznych są te same nie powiązane z wybraną przez nas kategorią reklamy. Ja już nam wyniki testów z góry. AdSense zdominowało rynek i nie widzę konkurencji, na pewno nie w postaci AdKontekstu ^^

 11. @Kamil
  Obserwuję Adkontekst od jakiegoś czau i zaobserwowałem zmiany na plus w tej sieci. Widać że Adkonteks stara się naśladować adsense, stosunkowo niedawno mocno okroili kod wyświetlający reklamy. Teraz jest bardzo króciutki, co za tym idzie przy zmianach wyglądu reklamy nie trzeba już przeklejać kodu 🙂

 12. Testujmy testujmy. Reklamę wyświetla się po to, żeby zarabiać.

  Co do wyniku – bardzo zależy od Wydawcy, miejsca reklamy, kontentu i pewnie wielu innych czynników, na które mamy w mniejszym lub większym stopniu wpływ.

  @Kamil – co do rozwoju się nie zgodzę, cały czas budujemy zasięg, rozwijamy współpracę z reklamodawcami, etc. – z niecierpliwością czekam na najnowsze wyniki zasięgowe, gdyż po podpięciu kilku dużych Wydawców (i wielu mniejszych oczywiście) może się okazać, że… (no ale zobaczymy) / Odnośnie rozwoju – jedne zmiany widać (aktualny refresh panelu wydawcy), innych mało (aktualizacje algorytmów, etc).

  Pewnie – zdarzają nam się wpadki/problemy. Ale kto nie próbuje, ten nie ma szans zyskać.
  Nie chcę tutaj wszczynać niepotrzebnej dyskusji kto lepszy, bo pewnie znajdą się zwolennicy i hejtersi każdej z sieci reklamowych. A jeśli ktoś będzie chciał zrobić na złość, to i wyciągnie jakiś kwiatek, którego nie obronię. Ze swojej strony (w przeciwieństwie do naszego „wielkiego brata zza oceanu”) mogę zachęcić do bezpośredniego kontaktu – maila do nas macie w panelu wydawcy.

 13. Jakoś jeszcze nie wierzę w Adkontekst pomimo, że faktycznie poczynili pewne zmiany na lepsze w ostatnim czasie. Mocno się zdziwię, jeśli wypadnie lepiej niż stare dobre AdSense. Aczkolwiek chętnie zobaczę wyniki testu 🙂

 14. Kiedy pojawią się wyniki?

 15. @Jarek: pewnie za kilka dni…

 16. Czy już kiedyś (bardzo dawno temu) nie robiłeś podobnego testu? Z tego co pamiętam adsense zdecydowanie wygrało.

 17. Krzysku, chyba o cos takiego Ci chodzilo:
  http://adsense.blogspot.com/2006/08/abcs-of-ab-testing.html
  Ladnie dzieli ruch na polowe 🙂

 18. @Krzysztof: nie, ten kod nie zadziała. On działa przy testowaniu dwóch jednostek AdSense, ale nie przy AdSense i innej reklamie serwowanej JavaScriptem. Próbowałem ten kod przerobić, ale nie byłem w stanie go zmusić do działania…

 19. Powinien smigac bez problemu. Jesli masz dolaczyc zewnetrzny plik JS a nie sam kod, to sprobuj tak:
  1. zalacz biblioteke javascriptowa jquery na strone

  2. dodaj kody js ustawien zmiennych typowych dla as i ak, czyli te wszystkie UA-XXXX ale bez ostatniej linijki zawierajacej adres kodu z reklamami

  3. wklep w miejscu wyswietlania reklamy:

  <script type="text/javascript">
  var random_number = Math.random();
  if (random_number < .5){
  //kod as
  $.getScript("http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js&quot;);
  } else {
  //kod ak
  $.getScript("ADRES_PLIKU_JS_Z_KODEM_AK");
  }
  </script>

  Nie testowalem, ale powinno dzialac 🙂

 20. Zamiast tej buzki w srodku kodu ma byc cudzyslow i zamkniety nawias, czyli:
  ” )

  Moze byc ze spacja w srodku

 21. @Krzysztof: no niestety z moją znajomością JS jest taki problem, że jest znikoma. 😉 Dzięki za podrzucenie kodu, przetestuję go przy jakiejś okazji.

 22. ciekawe informacje i fajny blog

 23. Ten wpis dał mi do myślenia.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.