12
11
11

Rób zdjęcia!

Im dłużej piszę wpisy na blogi, tym bardziej uświadamiam sobie, że do wpisów warto dokładać ilustracje lub zdjęcia. Często ciekawe zdjęcia, które znajdę w internecie lub sam zrobię, stają się same z siebie pomysłem na wpis.

Dlatego dziś moja sugestia skierowana do Was — róbcie zdjęcia, gdy tylko macie ku temu dobrą okazję. A także wtedy, gdy okazja wydaje się tylko średnia…

Nie jest problemem znaleźć darmowe zdjęcia na bloga, albo na prawach cytatu korzystać ze znalezionych w innych stronach. Można korzystać z serwisów typu Flickr.com. Ale i tak w mojej opinii warto robić własne fotografie.

Oto co najmniej kilka powodów, dla których warto mieć przy sobie aparat fotograficzny albo telefon komórkowy z aparatem i korzystać z niego:

  1. zdjęcia zrobione przez Ciebie są unikalną wartością, którą dostarczasz czytelnikom (w odróżnieniu od innych fotografii, które często można znaleźć w co najmniej kilku miejscach),
  2. udostępniając zdjęcia na otwartych licencjach (np. creative commons) masz szansę popularyzować swoją pracę i swojego bloga,
  3. masz możliwość sfotografować nietypowy obiekt lub zjawisko, co stanie się świetnym pretekstem do wpisu.

Na moich blogach budowlanych wrzucam czasem fotografie inspirujących mnie obiektów. Na przykład to zdjęcie z komórki wrzucone na Flickra jest świetnym punktem wyjścia do wpisu o tym, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniej działki do budowy domu, albo o zaletach utwardzania nawierzchni drogi dojazdowej.

Bo dobre zdjęcie na blogu to nie tylko dodatkowa wartość dla czytelników (warta tysiąc słów), ale i szansa na dobre miejsce w wynikach przy wyszukiwaniu obrazów.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:



Wpisy powiązane tematycznie:

20 komentarzy do artykułu “Rób zdjęcia!”

  1. U siebie na blogu akwarystycznym bardzo często zamieszczam własne zdjęcia, czy to testowanego, recenzowanego produktu, czy własnego akwarium. Moim zdaniem wpisy opatrzone własnym zdjęciem są o wiele bardziej wartościowe.

  2. No na blogach biznesowych trudno wstawiać własne zdjęcia. Na hobbystycznych blogach zapewne jest to łatwiejsze. O turystycznych nie wspomnę.

  3. Tym bardziej warto fotografować czynności lub zjawiska, które bardzo rzadko możemy obserwować np. budowę własnego domu.

  4. A jak to jest z fotkami budowli ? Bo gdzieś czytałem że zdjęcia budowli charakterystycznych nie koniecznie możemy wykorzystywać w celach komercyjnych. Dajmy na to postawisz Krzysztofie swój wymarzony dom (niezależne zasilanie energetyczne itp. – tak tak czytałem trochę twoich wpisów ) i ktoś pstryknie mu fotkę. Później fotka pójdzie w świat a ludzie będą ją wykorzystywali do celów komercyjnych (blogi itp.), nie do końca może Ci się to podobać. Ale czy jest to legalne czy nie (chodzi o wykorzystywanie zdjęć cudzych własności do własnych celów) ? Bo już wiele naczytałem się o tym i różnie to interpretują nawet prawnicy :/

  5. @Bartłomiej: to zależy… Zamiast wykorzystywać zdjęcia rosnących krzywych z Flickra, można namalować na flipcharcie markerem to samo i sfotografować.

    @Zet: pierwsze słyszę o takim przepisie. Gdzie o tym czytałeś?

  6. @ZET
    z tego co wiem to zdjęcia rzeczy w tym budowli można wykorzystywać. Co innego gdybyś zrobił zdjęcie jakiejś osobie np. Krzysztofowi i je komercyjnie wykorzystywał.

  7. @Bartłomiej
    Na blogach biznesowych czy finansowych też można wstawiać własne zdjęcia. Np. ja na swoim blogu wstawiam od czasu do czasu zdjęcia różnych walut, które porobiłem na wiele sposobów. Nie jest to jakaś wyjątkowa twórczość i zabawa w Photoshopie, ale zdjęcia są unikalne i moje.
    Poza tym, dodatkowo jest przyjemność ze wstawiania własnych zdjęć.

  8. @Krzysztof Lis Chyba w serwisie fotolia.pl widziałem taką adnotację ale sprawdzałem przed chwila i nie znalazłem tego. Może coś się pozmieniało. Hmm

  9. W mojej niszy zdjęcia i filmy są niezbędne. Do tego jeszcze mapy. Trudno by się czytało „suchą” relację z podróży. Odnośnie zdjęć budowli charakterystycznych – nawet niezbyt znanych- to kilka razy odrzucono mi moje fotki na serwisach stockowych, bo nie miałem zgody właściciela. Nie były to żadne pałace tylko chałupy na wiosce bułgarskiej, ale „nietypowe” 🙂 Oczywiście na swoim blogu w celach niezarobkowych mogę te zdjęcia umieścić. Wiem tez że np. oświetlona wieża Eifla nie może być prezentowana na zdjęciach bo samo oświetlenie jest objęte jakimiś prawami autorskimi. Jeśli ktoś chce oprzeć zarabianie na zdjęciach to bez dobrego prawnika sobie nie poradzi.

  10. Czyli coś w tym jest co napisałem. A już myślałem że na głupka wyszedłem :). Jest jakaś bramka, którą można obejść ten głupi przepis ?

  11. Nie jestem prawnikiem. Z tego co wiem to jest lista obiektów „zastrzeżonych” . Inne też są zasady dla zdjęć sprzedawanych poprzez serwisy stockowe czy przez prasę etc., a znacznie łagodniejsze gdy zdjęcia są tylko dodatkiem np. na blogach. Mogą być tez różnice między Polską, UE a USA. Istotne jest w praktyce czy na zdjęciu da się rozpoznać konkretny obiekt- jeśli tak i zdjęcie chcemy sprzedać to powinniśmy mieć zgodę od właściciela. Lecz nie jestem pewien czy wszystkie serwisy stockowe stosują te same zasady. Na pewno są blogi na których fachowcy wyjaśniają te kwestie.

  12. @Robert: pierwsze słyszę o podanych przez Ciebie ograniczeniach i chętnie dowiem się, gdzie można o tym więcej poczytać…

  13. Tu jest co nieco. http://halogenki.com/forum/topic.php?id=140. Ja miałem ten problem na serwisie amerykańskim chyba.Na zdjęciu była nazwa knajpy. Choć cyrylicą! 🙂 Skasowałem już mail z uzasadnieniem, ale pisali o „rozpoznawalnym budynku”. Jeszcze tu dyskusja: http://forumprawne.org/prawo-autorskie/220748-zdjecia-zabytkow-ale-prywatnych.html Tu ciekawy fragment o wieży Eifla: http://www.fotografis.pl/regulamin.php Tu bardzo ciekawa dyskusja: http://www.canon-board.info/archive/index.php?t-7407.html

  14. O! to jest chyba najlepsze źródło: http://www.banki-zdjec.pl/zgoda-na-publikacje-zdjec.html

  15. A tu spis budowli ze specjalnymi prawami. Każda ma jakieś inne: http://jezykpolski.istockphoto.com/tutorial_copyright_list.php?SearchLang=PL

  16. @Robert
    w imieniu wszystkich dzięki za linki!
    a z drugiej strony to dla mnie trochę przegięcie z tymi zdjęciami wieży Eiffla nocą.

  17. Róbcie zdjęcia bo to daje też korzyści SEO 🙂

    – unikalne zdjęcia elegancko pozycjonują się w Google Images – świetne źródło ruchu

    – własne zdjęcia można wstawiać do serwisów z fotkami… a tam można umieszczać linki 🙂

    – ktoś może hotlinkować wasze zdjęcie i choć zżera to transfer to działa jak mocny link 🙂

    A teraz dalej… Róbcie filmy! To daje ultra-hiper możliwości pozyskiwania ruchu i linków 🙂

  18. Fajne zdjęcie 🙂

  19. To, czy do wpisów dodawać zdjęcia, to już zależy od tematyki bloga i jego szablonu. Niektóre blogi muszą być wypełniane obrazkami, aby zachować klimat, inne wręcz przeciwnie. Zdjęcia to też dobre dopełnienie wpisu, gdy ten jest za krótki. 🙂

  20. Często jedno zdjęcie jest warte więcej niż kilka zdań, zdjęcia też dobrze działają jako zajawka tekstu lub tabulator.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.