28
12
07

Reklamowanie bloga na forach

Dziś o jednym z bardzo istotnych źródeł wartościowego ruchu na naszego bloga. O forach dyskusyjnych.

A dokładniej, jak na takich forach zaistnieć, jak ściągać z nich ludzi i jak nie zasłużyć na miano spamera…

Bądźmy szczerzy, ten blog w zasadzie istnieje dzięki forum PiO. W ciągu ostatniego miesiąca 9% gości pochodziło właśnie z tego forum. W początkowym okresie życia bloga prawie 30% czytelników trafiało na mojego bloga z linka z PiO. Dziś trudno ocenić, ilu stałych czytelników trafiło tu z tego właśnie forum…

Zacząłem od umieszczenia linka do bloga w podpisie. Na tym i na wielu innych forach jest to coś całkiem normalnego. Aby zachęcić ludzi do odwiedzenia podlinkowanej strony, trzeba dołożyć jakiś zachęcający tekst. Ponieważ na forum PiO udzielam się przede wszystkim w dziale o Google AdSense, mój link w podpisie wygląda tak:

Zarabianie na blogu <- AdSense, programy partnerskie.

Od razu widać, że na blogu poruszam tematy, które są blisko związane z tematyką forum. O to chodzi, w końcu nikt na forum o motoryzacji nie będzie zainteresowany blogiem o tresurze psów.

Od tego zacząłem. Istotne jest, by na blogu faktycznie była wartościowa treść. Czytelnicy forum pewnie z czasem na blogu Twoim się pojawią. Jeśli jest on naprawdę porządny, najlepiej z unikalną zawartością, z czasem na forum powinny się pojawić do niego linki. I to wklejane przez innych użytkowników forum!

Na taki moment czekałem. Uważam, że wklejanie linków do własnego bloga na forum dyskusyjnym graniczy ze spamowaniem. Na etykietę spamera nie trzeba długo pracować, ale jednocześnie trzeba długo pracować, by ludzie o tym przykrym wrażeniu zapomnieli…

Gdy już zaczęły się pojawiać linki do mojego bloga uznałem, że od tego momentu mogę to robić sam. I zacząłem to robić.

W jaki sposób? Gdy na forum ktoś zadawał pytanie, na które odpowiedź była zawarta w jednym z moich postów, w odpowiedzi wklejałem linka.

Istotne jest też, by mieć choć trochę stażu na forum, zanim się zacznie linkować z niego do bloga… W końcu wklejanie linków służy do udzielania odpowiedzi na pytanie. Podawanie linków do postów, które niczego nie wnoszą do dyskusji, nie przynosi żadnych pozytywnych skutków…

Zadanie domowe: znajdź przynajmniej jedno a najlepiej trzy fora dyskusyjne w tematyce związanej z Twoim blogiem. Załóż konta. Odpowiedz konstruktywnie na przynajmniej jedno a najlepiej trzy pytania zadane w wątkach. Zaglądaj na te fora codziennie, codziennie zabierając głos. Dodaj podpis do swojego profilu.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,Wpisy powiązane tematycznie:

16 komentarzy do artykułu “Reklamowanie bloga na forach”

 1. JA trafiłem do Ciebie z PiO, no i czasami zaglądam tutaj

 2. Odnośnie zadania domowego – wizerunek zaufanej osoby nie buduje się z dnia na dzień. Myślę, że minimum 2-3 miesiąc na to jest potrzebne, aby „zaistnieć” na forum… .
  I zachęcać, czy „zadawać” wyszukanie forum o podobnej tematyce co blog raczej jest „dziwnym” zadaniem – jak ktoś udziela się na forach, to właśnie na takich które go interesują. Fora nie istnieją od wczoraj przecież 😉 Jak ktoś nie przepada za dyskusją forumową i tak nie skorzysta z takiej formy „promocji” bloga… .

 3. @BlueMan: To zadanie jest właśnie dla osób, które na forach się nie udzielają. I po to, by rozpocząć proces tworzenia wizerunku eksperta.

  Nie ma nic gorszego niż osoba, która zapisuje się na forum i zaraz potem zaczyna wklejać linki do swojej strony gdzie popadnie. Nawet jeśli teraz nie zamierzasz (Ty czy ktokolwiek inny) reklamować się na tych forach, i tak się na nich zarejestruj. Wiele forów (?) wyświetla datę rejestracji użytkownika. Jak za pół roku zapragniesz się tam udzielać, założone konto będzie jak znalazł. 😉

  @Stwor: Ja Ciebie stamtąd właśnie kojarzę. 🙂

 4. Ja natomiast uważam że nie koniecznie trzeba czekać z tym wklejaniem linków do siebie, dopóki inni nie zaczną – nie ma sensu przecież pisać tego samego kilka razy

  Nie zadawaj zadań domowych za bardzo ze szkołą się kojarzy ;p (poza tym było coś w tv że to nie zgodne z konstytucją 😉 )

 5. Ja się zdecydowanie zgadzam z tym, że reklama w podpisie na forum jest świetnym sposobem promocji.
  Po założeniu bloga z recenzjami filmów znalazłam fora o takiej tematyce i pomysł okazał się idealny 😉
  Ale właściwie nie musi to koniecznie być tematyczne forum… Wystarczy jako anchor wpisać jakiś intrygujący tekst (oczywiście zgadzający się z treścią strony) – też pomoże.

 6. Warto zacząć od forów tematycznych, tam włożony wysiłek jest najskuteczniejszy. W końcu zależy nam na tym, by osiągnąć skutek bez dużej pracy. 😉

 7. Krzysztofie, a czy próbowałeś kupować linki w sygnaturach osób aktywnie piszących na forach, zamiast samodzielnie pisać?

 8. Nie. Nawet nie widziałem ofert sprzedaży miejsc w podpisie na naszych forach, jedynie na DigitalPoint…

 9. No właśnie nie wiem, czy ktoś takie kupowanie już próbował na polskich forach… Na zagranicznych (przy pewnych warunkach) można wynegocjować umieszczenie linki w sygnaturkach sporo piszących osób.

 10. Doprecyzowując: nawet jeśli forumowicz oficjalnie nie składa takich ofert.

 11. Bardzo dobrze nauczający artykuł. Wiadomo, że ja jak chcę reklamować forum dyskusyjne to nie mogę stosować się do zawartych wskazówek jakie ty umieściłeś ponieważ zostanę uznany za spamera. Wskazówki dobre tylko dla blogów i to na dodatek tematycznych.

 12. […] Więcej na ten temat w osobnym wpisie o reklamowaniu bloga na forach. […]

 13. Istotne jest też to żeby jednak nasze wypowiedzi na forach były konstruktywne. Chodzi o to by faktycznie wklejenie przez nas linku do naszej strony mogło komuś pomóc i byśmy nie zostali uznani za spamera.

 14. Aktywne uczestnictwo w forach dyskusyjnych to jedno z ważniejszych działań, które może przynosić duży i wartościowy ruch na bloga. Trzeba tylko postępować właściwie czyli pisać mądrze i nie spamować. Link w stopce – koniecznie trzeba mieć.
  Co do linkowania do postów z odpowiedziami na pytania zadane na forum, to zgadzam się z Tobą Krzysztofie, że spokojnie możemy wkleić. Przecież nie ma sensu rozpisywać się na forum, kiedy gotowa odpowiedź jest na blogu.
  Ps. Zadanie domowe wykonane 😉

  Pozdrawiam,
  Jacek

 15. Wartościowa treść to podstawa dobrze prosperującego serwisu. Dodatkowo wypowiedzi na forach powinny być merytorycznie związane z tematem tak, żeby pomagać innym forumowiczom rozwiązać ich problemy. I tak jak autor napisał, że jeśli będziesz tworzyć pomocne posty na forach to ludzie sami zaczną linkować do Twojej strony ew. polecać Twoje usługi.

 16. Ruch dzięki temu że ktoś na forum kliknie w link prowadzący do bloga, wpisu na blogu? Niewątpliwie możliwe ale w większości przypadków mało kto kliknie ale za to link spowoduje awans w pozycji w wynikach wyszukiwarki i wtedy będą klikać. Z wyszukiwarki.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.