26
01
07

AdSense – reklama kontekstowa

Ten artykuł powstał bardzo dawno temu i jest już w dużej mierze nieaktualny. Zajrzyj więc do nowszego tekstu o sieci Google AdSense, napisany w styczniu 2016 r.

Dziś post wstępny na temat systemu Google AdSensereklamy kontekstowej.

W artykule „Reklama kontekstowa – wstęp” wymieniłem kilka systemów reklamy kontekstowej. Sam korzystałem z trzech z nich — Google AdSense, OnetKontekst i AdBid. Z tych trzech najlepszy dla mnie jest AdSense i dlatego korzystam w tej chwili wyłącznie z niego. Z tego względu napiszę tu kilka słów wprowadzenia, czym jest AdSense, czym nie jest i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę.

Podstawowym sposobem zarabiania w Google AdSense jest wyświetlanie zwykłych reklam kontekstowych, rozliczanych w modelu PPC czyli płatnych za kliknięcie. Można je umieszczać na stronie jako:

  • boksy reklamowe z reklamami tekstowymi (niekiedy pojawiają się również reklamy obrazkowe a nawet reklamy wideo!)
  • jednostki linków z hasłami.

W pierwszym przypadku wynagrodzenie wydawcy następuje w momencie, gdy gość kliknie w reklamę.
W drugim przypadku gość jest najpierw kierowany na stronę z listą reklam dotyczących danego hasła a dopiero kliknięcie w którąś z nich jest wynagradzane wydawcy. Z tego względu niektórzy uważają jednostki linków za mniej skuteczne niż zwykłe boksy reklamowe.

Ile można zarobić za kliknięcia? Od kilku centów do kilku dolarów! A ile można mieć kliknięć? Na dobrej stronie można mieć 10 kliknięć z każdych 100 wyświetleń reklamy, albo nawet więcej…

Gdy zobaczysz jakieś reklamy Google AdSense (mam tu na myśli zwykły boks), powinieneś zobaczyć też link „reklamy Google” i drugi „zareklamuj się na tej stronie”. Z pomocą tego drugiego odnośnika posiadacz konta AdWords (AdWords jest systemem dla reklamodawców, pozwala na umieszczanie reklam w wynikach wyszukiwania Google i na stronach uczestniczących w programie AdSense) może zlecić wyświetlanie swojej reklamy na tej konkretnej stronie.
Jest to istotne z tego względu, że taka reklama rozliczana jest za wyświetlenia nie za kliknięcia! Jest to bardzo istotne z tego względu, że w przypadku niskiej klikalności (niskiego CTR) i tak będziesz dostawać jakieś wynagrodzenie. To oczywiście nic nie zmienia, bo reklamodawca widząc, że klikalność jest niska usunie reklamę z Twojej strony.

Google AdSense to nie tylko zwykłe reklamy kontekstowe ale również polecanie produktów i usług Google. Możesz polecać uczestnictwo w AdSense — jeśli osoba polecona w ciągu 6 miesięcy zarobi 100$, otrzymasz 250$. 🙂 Możesz reklamować przeglądarkę internetową Firefox z paskiem Google Toolbar — otrzymasz za taką osobę do 1$ (za Polaków – 0,10$). Podobnie wygląda sprawa z osobą, która zainstaluje sobie program do przeglądania i katalogowania obrazków Picasa.

Jest jeszcze coś takiego, jak AdSense dla wyszukiwania. Umieszczasz na stronie wyszukiwarkę, gdy osoba kliknie w reklamę wyświetloną w wynikach, otrzymasz wynagrodzenie. Sprawa istotna dla posiadaczy dużych witryn internetowych, którzy potrzebują wyszukiwarki.

W kwestii wstępu do programu Google AdSense tyle. Jak się zapisać? Po prawej stronie mojego bloga masz szare pole z niebieskim napisem. 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,



Wpisy powiązane tematycznie:

66 komentarzy do artykułu “AdSense – reklama kontekstowa”

  1. Warto przy okazji takiego wstepu także wspomnieć przy okazji umiesczzania reklam adsense, że ograniczają one zawartość strony do pewnych tresci… polityka programowa google.

    Podstawowoy błąd robiony przez nowych użytkowników to nakłanienie do kliknięcia… co jest zakazane.

    Pozdrawia
    Tomek z krainy partnerów

  2. Dzięki za sugestię. Krótki spis czynności zakazanych zrobiłem tutaj:
    „Czego nie wolno robić w AdSense?”.

  3. jestem nową blogowiczką, czy mozecie mi napisac krok po kroku gdzie wejsc zeby ten kod z adsense wkleic w bloga, albo w prostą stronę zrobioną w php.

    pozdrawiam

  4. Myślę, że tak, ale zamiast w komentarzach, zadaj to pytanie na forum. 🙂

  5. ja też mam swego bloga ale jest mała popularność na wyświetlanie reklam zarabiam o dwóch dni nie całe 1USD na dzień. pomóż mi co mam zrobić aby było coś więcej.

  6. Wkleiłem na swojej stronie video YouTube z Adsense, ale „klikalność” mam poniżej jednego procenta… 🙁

  7. w ostatnich dniach dramatycznie spadły wypłaty za kliknięcia, z średnio 8-9 centów do około 2, czyli czterokrotnie. czyżby recesja zmusiła reklamodawców do cięcia budżetu kampanii?

  8. @Wygaszacze ekranu: ja bym raczej podejrzewał smart pricing.

  9. […] Reklamy mają sens wtedy, gdy są powiązane tematycznie z treścią witryny, w której je umieszczono. Wtedy są one traktowane przez czytelników trochę jako dodatkowe źródło informacji. Czytając recenzję jakiejś gry komputerowej prędzej kliknę w reklamę sprzedaży tej gry w jakimś sklepie internetowym, niż w reklamę promującą program do nauki języków obcych. Dlatego tak wielką popularnością cieszą się systemy tzw. reklamy kontekstowej, które automatycznie dopasowują treść reklam do treści stron internetowych. Przykładem takiego systemu, bardzo popularnego w Polsce, jest Google AdSense. […]

  10. Tak przy okazji to przypominam, że warto zintegrować usługę Google Adsense z panelem Google Analytics.

    Otrzymujemy wtedy pełną informację dotyczącą tego które podstrony przynoszą nam zysk 🙂

  11. Hmm, integracja google adsense z analytics pozwala na dogłębną analizę zarobków.

    Możemy optymalizować te podstrony które najwięcej zarabiają, lub na podstawie ich określać co mamy do zmiany na gorzej zarabiających podstronach 🙂

    Często zwykła analiza i wprowadzenie pewnych zmian moze zmienic zarobki kilkukrotnie!

  12. @Ubezpieczenia, WN: jak już chcesz spamować komentarze na blogu, rób to w bardziej wyrafinowany sposób. 🙂

  13. A ja mam takie pytanie odnośnie Google adssense jak można podwyższyć cenę z jednego klika ?

  14. @Tomek: http://zarabianie-na-blogu.pl/skad-brac-dochodowe-reklamy/.

  15. Poważne pytanie – jak to się dzieje że w panelu Google Adsense – wyświetlają się zarobki dzienne: 10 klików po jeden cent ! … Kolejny dzień – w miarę normalny, i znów 10 klików, (bywa więcej) po jedne CENT ! … Jak jednego dnia mogą nawarstwić się kliki i zarobki (na przyzwoitej stronie) warte dla wydawcy – 1 cent?

    Pozdrawiam / może napiszesz na ten temat coś „dogłębnego”. Osobiście mnie to „spotyka”…

  16. @Blog pozycjonowanie: ten „normalny” dzień, to jakie stawki?

  17. W okolicach 1 $… Ja rozumiem, różne stawki za kliknięcia etc, słabe strony – merytorycznie etc Ale to dosyć dziwne …

  18. @Marek: $1 za kliknęcie?

  19. No nie:-) Tak dobrze to nie ma … (Za klik – jest oczywiście przeciętnie od 5 do 20 centów)… Mnie martwią te dni, kiedy za 20 klików jest 20 centów. Przepraszam, ze nieprecyzyjnie napisałem 🙂 Te normalne DNI to max na witrynie (24 godziny) 1-2 $

  20. @Marek: masz stosunkowo mało kliknięć dziennie, więc różnice mogą być spore. To chyba tylko dlatego, że jeden czytelnik kliknie jedną reklamę (lepiej płatną) a drugi inną (gorszą). Gdyby tych czytelników klikało więcej, wyniki miałbyś bliżej średniej…

  21. Co myślicie o zwiększeniu klikalności w reklamy dodając obok nich obrazki? Sam stwierdziłem dwukrotny wzrost klikalności.

  22. @Konri: ja osobiście uważam, że to igranie z ogniem. Już dawno AdSense przedstawiło interpretację, że obrazki blisko reklam mogą powodować nieprawidłowe kliknięcia, bo nadmiernie ściągają uwagę czytelników.

  23. Witam!

    AdSense wprowadza zmiany rozliczania – teraz nie będzie już to Ameryka a siedziba w Irlandii (co wiąże się z przejściem z USD na EUR). Orientujesz się jak to wpłynie na rozliczenie z naszym US?

  24. U mnie też za jednego klika wychodzi 0.01 euro.

  25. No tak a ma ktoś może poradnik jak właściwie takie przychody rozliczyć?
    Jestem VATowce, a moją księgowa jak widzi Pay Pal to już jest przerażona ;(

  26. @byway: jeśli chodzi o AdSense, to wystawiasz odpowiednią fakturę VAT i pozamiatane. 🙂

  27. Witaj!
    Zainstalowałem kilka dni temu „szeroki wieżowiec” adsensu i przez ten czas wyświetlała mi się reklama polskiego groupona. Dziś zaglądam na stronę i widzę reklamę tanich połączeń telefonicznych z Kubą. Ale całość po hiszpańsku, więc chyba taki banner nie powinien wyświetlać się u mnie (sam też nie wchodzę na hiszpańskojęzyczne strony…) Co może być przyczyną?

  28. Przydało by się trochę zaktualizować artykuł, z tego co się orientuję to (niestety) nie płacą już za promowanie AdSence i FireFox’a 🙂

  29. Mam pytanko do Ciebie Krzysztofie, chce zamieścić boxy Adtaily na stronach zawierających reklamy Googla. Czy będzie to zgodne z regulaminem AdSense?

  30. @Piotrek: masz rację, nie płacą za to.

    @Seba: tu masz wyjaśnione http://tinyurl.com/5wguf44 .

  31. Dzięki… korzystałem z wyszukiwarki ale nic nie znalazłem. Złe zapytanie konstruowałem po prostu 😛

  32. @Piotrek: jak to nie płacą za „promowanie adSense”?

  33. Co myślicie o zwiększeniu klikalności w reklamy dodając obok nich obrazki? Sam stwierdziłem dwukrotny wzrost klikalności

  34. @Darek: ja na przykład myślę, że to trochę zbyt ryzykowne, bo narusza regulamin AdSense, ale rzeczywiście zwiększa CTR.

  35. Bardzo ciekawa oferta zarabiania, mam nadzieję, że skuteczna i bezpieczna a przede wszystkim wypłacalna

  36. Ciekawa jestem czy oby to na pewno nie jest żadna ściema, co?

  37. @ do osób, którym wychodzi np 0,01 Eur/klik -> czy to nie wyglada czasami tak, ze jedno klikniecie bylo warte powiedzmy 20 centow, a pozostale to klikniecia w linki, ktore same z siebie pieniedzy nie generuja (dopiero kolejne klikniecie w konkretna reklame przyniesie nam zysk); kliki w linki sa liczone, ale nie generuja przychodow; ktos poprze te teze?

  38. Zalozmy, ze dana osoba ma dochody tylko z adsense, ktore rozlicza w US placac miesieczne zaliczki. Osoba ta jest studentem i nie obowiazuja ja zadne skladki ZUS. No i nagle osoba przestaje byc studentem i co teraz? Czy obowiazuja ja jakies dodatkowe skladki ZUS, czy sa one w jej przypadku dobrowolne? Moze ktos sie orientuje?

  39. Ja korzystam z cpmprofit.pl i nie narzekam. Kase przelewają na konto paypall. Z tego co czytam to chyba powinienem się przeżucić na adsense

  40. U mnie też za jednego klika wychodzi 0.01 euro.

  41. noname… z tego co mi się wydaje to musisz się rozliczać z Zusem jeśli zarabiasz. Ubezpieczenie uniwersyteckie nie ma tutaj żadnego znaczenia..

    Darek, to że za kliknięcie masz tak mało świadczy o tym że kiepskie reklamy Ci się popadły. Możesz blokować te które Ci nie pasują/są mało płatne. U mnie średnio za kliknięcie wychodzi o,22 euro

  42. noname: wg moich informacji składki zus od umowy zlecenia dotyczą przychodów polskich lub zagranicznych, ale tylko od podmiotów polskich (przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych, w stałych
    przedstawicielstwach przy ONZ i innych misjach lub misjach specjalnych, a także w innych polskich placówkach, instytucjach lub przedsiębiorstwach- oddelegowanie do pracy). Ty jak rozumiem w takiej sytuacji nie jesteś i wg moich informacji polskiego ZUS ten dochód nie interesuje bez względu na status studenta czy wiek.

  43. Adsense to nadal jeden z najbardziej opłacalnych i dochodowych sposobów na zarabianie przez internet. Jest to metoda łatwiejsza i uniwersalna. Ja posiadam osobiście takie strony, gdzie PP nie przejdą; Adsense sprawdza się elegancko 😉

  44. Witam mam sporo pytań odnośnie regulaminu adscence :

    – posiadam w domu 2 komputery czy mogę posiadać 2 konta adscence
    -czy mogę umieszczać na stronie tapety lub screeny z gier lub jakieś inne tapety(oraz dodawać na nich swoje logo)
    -czy mogę umieszczać linki do downloadów na swoim blogu (typu rapidshare)
    -Przeczytałem ,że można umieszczać linki do torentów czy to prawda
    -nie można umieszczać reklam typu popup lecz na kreskóweczki.pl są popup-y a także reklamy adscence dlaczego?
    – czy mogę umieszczać na blogu anime online(a raczej linki do nich np. na megaupload)?
    -czy mogę na forach podawać link w sygnaturze do swojego bloga oraz w portalach ze zdjęciami
    -czy mogę mieć reklamy adscence na kilku blogach lub stronach
    – czy napisanie jakiegoś sprostowania dotyczącego praw autorskich coś da

  45. Valvado: przede wszystkim ten blog jest o adsense a nie adscence. Z tego co pamietam regulamin adsense zabrania posiadania dwoch kont bo i po co jednej osobie dwa konta? Mozesz miec swoje reklamy adsense na dowolnej liczbie swoich blogow/stron. Reszta Twoich pytan jest zwiazana z prawem autorskim i watpie zeby ktos tutaj udzielil Ci na nie odpowiedzi 😉 Nie wiem do jakich tresci na rapidshare, megaupload, torrentow itp. chcesz linkowac ale jesli sa one objete prawami autorskimi to pewnie nie jest to zgodne z prawem.

  46. Mnie AdSense odrzuciło. Owszem, głupi jestem bo klikałem we własne reklamy, ale u Google nie ma zmiłuj się. Mój drugi współwłaściciel serwisu założył swoje konto, które też mu zablokowali dożywotnio. To jest samowolka. Ciekawe ile się wzbogacili na tym, że nie wypłacili wydawcą pieniędzy bo banie.

  47. Jestem zawiedzionym BYŁYM użytkownikiem AdSense… zostałem zbanowany ze względu na nieprawidłowe kliknięcia, co było dla mnie totalnym zaskoczeniem…nie oszukiwałem, CTR utrzymywał się na poziomie 1-3%, nie złamałem żadnego punktu w regulaminie…a wywalili mnie na zbity pysk, nie podając uzasadnienia i możliwości wybronienia się. Z resztą inne działania google coraz częściej przypominają praktyki monopolisty. Szkoda, bo stawki za kliknięcie mają całkiem przyzwoite i chyba najwyższe. Pozdrawiam

  48. Mnie też zbanowali za niby klikanie sobie dla kasy… Napisałem odwołanie i czekam na odpowiedź. Kumpel był w takiej samej sytuacji i go odblokowali zerując mu konto. Zawsze to lepsza opcja niż blokada na zawsze.

  49. […] adsense AdSense – reklama kontekstowa |…Dziś post wstępny na temat systemu Google AdSense – reklamy kontekstowej. W artykule “Reklama […]

  50. Ok załóżmy, że ktoś złośliwie mi naklika w reklamy, G nie wypłaca wtedy pieniędzy? Banuje po prostu konto bez jakichkolwiek wyjaśnień?

  51. Czas się tym zainteresować. Chociaż nie wiem czy to tylko moje odczucie ale ostatnimi czasu coraz rzadziej trafiam na strony które mają linki sponsorowane google.
    Pozdrawiam

  52. jesli posiadam dwa blogi to potrzebuję mieć dwa konta adsense czy to które mam wystarczy ?

  53. @decek: jedno konto AdSense wystarczy na dowolną liczbę blogów. 🙂

  54. Powiem szczerze, że nigdy mnie nie ciągnęło do AdSense do czasu gdy zobaczyłem zarobki innych blogerów i wychodzi na to, że można zarabiać nawet kilkanaście razy więcej niż z innych programów razem wziętych. Dzisiaj zainstalowałem reklamę u siebie i sam zobaczę efekty 😉

  55. Z jednej strony AdSens jest bardzo wygodny, przejrzysty, ma responsywne rozmiary reklam. Ale z drugiej strony w Google ma słabej jakości obsługę klientów. Dlatego staram się ostrożnie podchodzić do współpracy z nimi.

  56. Jako że zbliża się sesja na studiach, poszukiwałem notatek z chemii.

    Po wielu godzinach zgłębiania Internetu znalazłem nowy portal makenotes.pl.
    Można na nim
    kupić i sprzedać notatki ze studiów a także opracowane kolokwia z
    różnych uczelni.
    Jest to także innowacyjne rozwiązanie dla studentów chcących dorobić,
    ponieważ można tam wstawiać
    wykonane samodzielnie notatki i materiały edukacyjne.

  57. Witam,

    Myślałam o jakimś małym dorobku, ale bałam się wchodzić w jakąś spółkę z jakąkolwiek firmą, bo nie mam doświadczenia.
    Czy w Adsense można zgodzić się albo nie zgodzić na jakiś rodzaj reklam? To znaczy, że jeśli mam bloga o kosmetykach i o makijażu mogę poprosić o reklamy tylko z tym związane? Nie chciałabym narzucać czytelnikom czegoś od czapy, wolałabym, aby reklamy pokrywały się z tematyką mojego bloga.

    Pozdrawiam!

  58. Przepraszam za SPAM, że piszę drugi komentarz, ale chciałam jeszcze o coś zapytać.
    Jak zarabia na tym Google, skoro z mojej strony to darmowe i w dodatku na tym zarabiam? Poza tym, czy nie trzeba płacić jakiegoś podatku od zarobku? Albo czegoś w tym stylu. Oczywiście poprzednie pytanie jest aktualne. Czy to nie jest problem, że moją walutą jest PLN, podczas gdy mam otrzymywać USD?

    Zaznaczę, że nie czytałam innych komentarzy, bo nie mam na to czasu, ponadto liczę na odpowiedź skierowaną do mnie. : )

  59. 1. Za reklamy płaci reklamodawca. Ty, jako wydawca, dzielisz się kwotą z Google.
    2. Tak, trzeba płacić podatki od zarobku – jak przy każdym rodzaju przychodu. Jeśli masz firmę będzie łatwiej – wystarczy wystawić FV zagraniczną (podatek VAT jest płacony przez odbiorcę, czyli przez Google). Jeśli nie masz działalności, to niestety najlepiej zapytać się w swoim urzędzie skarbowym jak to rozliczać – niestety są różne interpretacje.
    3. Teraz wszystkie polskie konta powinny już być rozliczane w walucie polskiej. Nawet jeśli zarobki masz podane w USD, to nie ma problemu – bank automatycznie przewalutuje Ci przelew na PLN.

  60. Ciekawy i cenny artykuł . Tez powoli zastanawiam się nad zarabianie na moim blogu chociaż tworząc go nie było to moim zamiarem

  61. Dzień dobry,
    Mam problem z dodaniem Adsense na blogu. Jest to dopiero początek prac z nim związanych, ale otrzymuje informacje zwrotne z Adsens, że nie mogą zweryfikować tematyki strony. Czy problemem może być to, że blog jest na subdomenie? Podczas rejestracji podaje oczywiście domenę, bo nie ma innej opcji. Jak inaczej rozwiązać ten problem?

    Pozdrawiam Serdecznie

  62. Ja używam właśnie AdSense w obrębie blogspota i stawki bywają bardzo przyzwoite.

  63. Adsense jest raczej nieopłacalne – można stosować na niszowych strokach typu Ginekolog w Zambrowie, reklama zasłania czasem treść co wpływa oczywiście na UX strony

  64. Próbowałem kiedyś z małym blogiem o kominiarstwie. Przez trzy miesiące napisałem kilkanaście obszernych artykułów i zarobiłem 2 zł. Od tamtego czasu w sieci zrobił się większy syf. Zarobki pewnie się nie zmieniły, chociaż zdaje sobie sprawę że jest kilku co zarabia na tym nie małe pieniążki.

  65. Google AdSense to najpopularniejszy system reklamy kontekstowej w polskim Internecie ale zyski można osiągnąć także z afiliacji gdzie są znacznie większe

  66. Mi w reklamach pomógł psycholog.lublin.pl. Wspólnie opracowaliśmy teksty, które dobrze pasowały w AdSense.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.