07
08
12

Jak pisać teksty, by pozycjonowanie bloga było łatwe?

Adres artykułu (permalink)

Znów, niekiedy można ustawić sobie adres artykułu (WP) lub małą sztuczką wpłynąć na jego kształt (Blogspot). A czasem nie mamy na to wpływu.

Jeśli mamy, w adresie umieśćmy frazę i niezbyt dużo dodatkowych słów. Niech ten wpis ma adres blogarchitekta.pl/niefunkcjonalne-projekty-malych-domow/ .

Nagłówki i śródtytuły

Od czasu do czasu w artykule można wprowadzić jakiś śródtytuł, opisujący w dużym skrócie następującą po nim treść.

Te śródtytuły muszą być ujęte w odpowiednich znacznikach HTML (<h1> raczej dla tytułu wpisu, <h2> może już być, sama linia wytłuszczonego tekstu nie wystarczy) i powinny zawierać, jeśli to możliwe, wybraną frazę. Przy czym w tym miejscu może to już być zbyt sztuczne i pogarszać odbiór artykułu przez czytelników.

W omawianym przykładzie można wymyślić co najmniej kilka śródtytułów:

  • Komu potrzebne są projekty małych domów (lepiej zamienić na Komu potrzebne są małe domy),
  • Czy projekt małego domu może być wygodny (lepiej zmienić na Kiedy mały dom będzie wygodny),
  • Koszty projektu małego domu już mogą być, bo to dość krótki nagłówek,
  • Ciekawe projekty małych domów też są dobre, bo skrócenie nagłówka powodowałoby, że przestanie on precyzyjnie pokazywać, o czym mowa.

Wytłuszczenia

Czasem w artykule trzeba wytłuścić jakiś fragment. Czasem będzie to parę zdań, czasem tylko kilka słów. Ja zazwyczaj po napisaniu tekstu przeglądam go raz jeszcze i w części akapitów zaznaczam po kilka ważnych słów.

Warto to robić, zwłaszcza wtedy, gdy w tych wytłuszczeniach są słowa kluczowe. Ale w swoim przypadku w ogóle sobie tym nie zawracam głowy — po prostu wytłuszczam to, co jest w mojej ocenie istotne.

Grafiki

Jeden obraz wart jest tysiąc słów, prawda? Ale jak Google ma wiedzieć, co jest na obrazku, jeśli go odpowiednio nie opiszemy?

Podstawowa sprawa to atrybut alt znacznika, tu powinien znaleźć się opis tego, co na obrazku. Czy mam wspominać, że warto tu umieścić słowa, jeśli jest to użyteczne dla użytkownika? W teorii znacznik ten powstał po to, by wyświetlany był wtedy, gdy obrazek jest niewidoczny — na przeglądarkach dla niewidomych i tam, gdzie obrazki są blokowane. W praktyce taka sytuacja dziś zdarza się rzadko, dlatego znacznik przydaje się raczej tylko do pozycjonowania.

Odnośniki

Wiele razy pisałem, że trzeba linkować na zewnątrz. Wierzę gorąco (choć nie mam na poparcie tej tezy żadnych danych — chętnie ją przetestuję), że Google lepiej traktuje tekst linkujący do innych powiązanych tematycznie, niż ten bez takich linków.

W końcu założeniem Google jest pokazywanie internautom treści, które będą dla nich możliwie użyteczne — czyli tych, które odpowiedzą na ich pytania. Albo skierują na inne strony, do tychże odpowiedzi.

Długość tekstu

Tu pewnie nie ma reguły, ale nie poleca się, by tekst miał być krótszy, niż kilkaset słów. Krótszy tekst może wskazywać (wyszukiwarce i użytkownikowi) na powierzchowne potraktowanie tematu.

Osobiście staram się pisać teksty, które nie są krótsze, niż 300 słów. W WordPressie łatwo to sprawdzić, bo pod edytorem jest licznik słów.

A na co Wy zwracacie uwagę przy pisaniu artykułów?

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

Dotychczas opublikowane komentarze wyświetlane są na pierwszej stronie artykułu.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.