11
01
07

Podstawy zarabiania w internecie

Jeśli chcesz zarabiać w internecie, masz kilka możliwości, choć nie jest ich wcale tak dużo, jak by się zdawało na początku.

Możliwości te to:

 1. udostępnianie płatnej ciekawej zawartości (np. artykuły),
 2. sprzedaż własnych produktów lub usług, „fizycznych” (np. strona firmy przeprowadzkowej czy sklep z częściami samochodowymi),
 3. sprzedaż własnych produktów lub usług „niefizycznych” (np. napisane przez siebie ebooki czy projektowanie stron www),
 4. umieszczenie na swojej stronie reklam cudzych produktów, usług, stron.

1. Udostępnianie płatnej treści
Sprowadza się do tego, że tworzysz coś, wrzucasz na stronę i każesz płacić za dostęp do tego. Działają tak na przykład archiwa artykułów prasowych i serwisy z tekstami na jakiś konkretny temat (np. o ebiznesie).

2. Sprzedaż fizycznych produktów
Najbardziej oczywiste, traktujesz internet jak ogłoszenie w książce telefonicznej czy sklepową witrynę. Tu dość łatwo zacząć biznes, nie trzeba wynajmować pomieszczenia, kupować wyposażenia i wydawać pieniędzy na zapas sprzedawanego towaru. Tanie konto www, darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, kontakt z hurtownią pozwalający na zamawianie tylko potrzebnego towaru.

3. Sprzedaż niefizycznych produktów
Sprawa jeszcze prostsza, bo praktycznie wymaga tylko siedzenia przy komputerze. Łatwiej sprzedawać produkty niż usługi, bo ebook czy raport czy cokolwiek innego powstaje raz a dzięki sklepowi internetowemu możesz sprzedawać go w nieskończoność. Pracujesz raz, zarabiasz przez długi czas (jest to zresztą definicja pasywnego dochodu). Jeśli sprzedajesz usługi, musisz je wykonywać za każdym razem, gdy uda Ci się je sprzedać.

4. Reklamy
Typowe dla dużych i mniejszych portali, coraz popularniejsze na stronach osobistych, blogach, stronach o czyimś hobby, etc. Najprostsze rozwiązanie, bo też nie wymaga nakładu pracy.

Na swoich stronach przetestowałem zwłaszcza punkt ostatni, czyli reklamy. I mam tu na myśli zarówno zwykłe reklamy, bannery, rozliczane za kliknięcia czy wyświetlenia ale i mniej typowe reklamy, czyli… programy partnerskie.

Jeśli miałbym określić przyszłość zarabiania na blogach, będzie nią właśnie umieszczanie na tychże blogach cudzych reklam. Autor skupia się na pisaniu nowych postów, ściąganiu gości i zatrzymywaniu ich u siebie, zarabiając niejako przy okazji. Ponieważ te metody przetestowałem, nimi będę zajmować się przede wszystkim.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,Wpisy powiązane tematycznie:

9 komentarzy do artykułu “Podstawy zarabiania w internecie”

 1. Oprócz własnych usług i produktów można też sprzedawać cudze – patrz programy partnerskie.

 2. @Konrad: PP to nie jest sprzedaż, tylko promocja — w tym zestawieniu powinna zostać zakwalifikowana jako reklama. Zresztą nie bez podstawy ten artykuł jest oznaczony tagiem programy partnerskie. 😉

 3. ja czytam czesto blogi. Mialem sobie stworzyc serwis pod nie, kupilem fajna domenke ale nie mam czasu na to niestety:(

 4. Bez sensu. Zarabianie na AdSense czy innych reklamach „nie wymaga nakładu pracy.”? To skąd Ty czerpiesz osoby zainteresowane reklamami, bez poświęcenia czasu na to?

 5. @Patryk: sama obsługa reklam, zwłaszcza kontekstowych, w porównaniu np. do prowadzeniu sklepu internetowego, wymaga mniej pracy. Ten właśnie aspekt miałem na myśli.

 6. Mógłbyś Krzysztofie zostać moim mentorem? W razie zainteresowania, kontakt masz w panelu WordPressa 😀

 7. No dobrze ale ja nadal nie rozumiem jak na tym zarobić jak zsynchronizowac bloga z kontem bankowym, bo niestety nigdzie nie ma tego napisanego.

 8. @Dorota: nie ma czegoś takiego, jak synchronizacja bloga z kontem bankowym. Blog sam z siebie nic nie zarabia. Zarabiać możesz co najwyżej, jeśli na blog wstawisz reklamy. I tu ewentualnie będzie ten moment, w którym podłączysz sobie konto bankowe do wybranej sieci reklamowej. W przypadku np. Google AdSense przelewy będą przychodzić automatycznie, ale np. Adkontekst wymaga już wystawienia rachunku na każdą płatność. A dziś na blogu opublikowałem wpis o narzędziu Convertiser, które też może Cię zainteresować.

 9. Osobiście umieszczam reklamy na własnych stronach WWW i nie jest tak źle 😀

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.