25
03
07

OnetKontekst – polski system reklamy kontekstowej

Dziś opowiem nieco o polskim systemie reklamy kontekstowej — OnetKontekst. Obsługiwany przez najlepszy w mojej opinii polski portal, powinien stanowić konkurencję dla Google AdSense. Czy stanowi? O tym właśnie dziś napiszę.

Miałem okazję przetestować ten system przez dwa tygodnie na najlepszej z moich zarabiających stron, mniej więcej rok temu, zatem treść tego posta w dużej mierze ma źródło w doświadczeniach właśnie z tego testu.

Podstawową różnicą, którą zauważy każda osoba, która zapisze się do systemu OnetKontekst jest fakt, że każda z witryn przed wyświetleniem na niej reklam musi zostać zaakceptowana przez obsługę. Dodając witrynę, na której mają się wyświetlać reklamy podajesz jednocześnie hasła, do których te reklamy mają zostać dopasowane. Później część tych haseł może zostać przez administrację odrzucona.

Jak pisałem w poście “Poprawa dopasowania treści reklam”, może być to zaletą bądź wadą, zależnie od zapatrywania. Dla mnie było to wadą, bo wymaga to rozeznania się, na jakie hasła reklamy są wyświetlane i czy w ogóle jakieś są. Warto przy tym skorzystać z listy najpopularniejszych wyszukiwań, by dać gościom takie reklamy, jakich szukają. W każdym razie moim zdaniem przeczy to idei kontekstowości, bo reklama kontekstowa w mojej opinii powinna sama dopasowywać się do treści witryny.

Do wyboru w OK mamy znacznie mniej tzw. slotów reklamowych niż boksów w Google AdSense. Mają one następujące wymiary:

  • 750×100
  • 300×250
  • 160×600
  • 160×120
  • 468×75
  • 460×150
  • 460×270.

Wspominam o tym z tego względu, że nie są za bardzo kompatybilne z reklamami AdSense, zatem w niektórych przypadkach może być trudne wyświetlanie ich na zmianę (bo będzie to wymagać dopasowania szablonu witryny pod odpowiednie wymiary).

Ponieważ w większości przypadków jednostki reklamowe większe zarabiają więcej, warto odnotować fakt, że największa jednostka OK jest większa od największej AS. 🙂

Aby móc wypłacić zarobione pieniądze w OK konieczne jest odesłanie podpisanej umowy. Z jednej strony jest to utrudnienie, z drugiej znacznie ułatwia sprawę ewentualnego rozliczania się z fiskusem — masz umowę najmu powierzchni reklamowej i nie musisz się tłumaczyć z tego, że prowadzisz niezarejestrowaną działalność gospodarczą (ponoć to przychodzi urzędnikom do głowy).

Jeśli chodzi o możliwość filtrowania reklam, które mają się nie wyświetlać, OnetKontekst oferuje taką funkcję.

Raporty w porównaniu do Google AdSense wyglądają bardzo ubogo, możliwe jest tylko oglądanie danych dla danego serwisu, ale nie dla katalogów, podstron (*) czy poszczególnych jednostek, co w AS można osiągnąć z pomocą kanałów spersonalizowanych.

(*) Możliwe jest oglądanie osobnych raportów dla podstron i katalogów, jeśli każdą z nich dodasz osobno do systemu, podając osobne słowa kluczowe. Jest to konieczne, jeśli masz kilka działów tematycznych…

Procent, który otrzymujesz za kliknięcia w Twoje reklamy ustalany jest z administracją serwisu, nie jest narzucony z góry, choć jak sądzę pole do negocjacji jest niewielkie.

Teraz na koniec wnioski z moich doświadczeń.

Jak pisałem, test trwał tylko dwa tygodnie. Dlaczego tak krótko? Bo po prostu nie było mnie stać na dłuższe testowanie. Zarobki były ZNACZNIE niższe niż w AdSense. CTR niższy o 1/3, ale eCPM niższy prawie dziesięciokrotnie!. Widocznie wynagrodzenie za jedno kliknięcie jest po prostu znacznie niższe.

Z tego względu nie polecam tego systemu, ale polecam jego przetestowanie. Kto nie testuje ten nie osiąga rezultatów — nauczyłem się tego od Piotra Majewskiego, twórcy serwisu CzasNaE-Biznes, którego subskrybentem byłem kiedyś. Być może Ty będziesz osiągać lepsze rezultaty w OnetKontekst niż w AdSense. 😉



Wpisy powiązane tematycznie:

31 komentarzy do artykułu “OnetKontekst – polski system reklamy kontekstowej”

  1. Onet najlepszym polskim portalem? Chyba sobie jaja robisz. Ile razy dałem zarobić onetowi, później długo tego żałowałem. Choćby ten ich płatny katalog – mi odmówili skatalogowanie mojej strony z błachego powodu, ale to, że inne strony które niby łamią ten sam punkt regulaminu są w ich katalogu to jest OK. Druga sprawa, ten ich hosting jest gówno wart. Drogi, a jakość fatalna. Kiedyś była afera bo ktoś wykradł hasła a onet nagle w godzinach szczytu zablokował strony WWW. Jak zadzwoniłem z pytaniem co się dzieje to zamiast przyznać się do błedu powiedzieli, że mają modernizację (profesjonaliści modernizują serwery o 2-3 w nocy). A na koniec – prawie każdy ma problem z wysyłaniem mailingów na konta na onecie. Nie tylko ja, ale również np. Piotr Majewski czy Szczepan Sadurski (DobryHumor.pl)

  2. Co do wysyłania mailingów na konta Onetu sporo czytałem, więc co do tego się zgadzam.
    Hostingu nie testowałem.
    A „najlepszy” wzięło mi się stąd, że najbardziej lubię go ze wszystkich znanych mi portali. Tylko i wyłącznie.

  3. Zastanawiałem się czy ten Onetowy system może zastąpić Google. Teraz widzę, że nie. Dzięki.

  4. […] Zarabianie na blogu: OnetKontekst – polski system reklamy kontekstowej […]

  5. Powiem wam szczerze że ten OnetKontest to jakieś nieporozumienie. Porażka. Tragedia i dno. Dlaczego ? Otóż mam autorski serwis z UU dziennie ok 16 tysięcy (żadna erotyka, banery itp). Co dostałem w odpowiedzi po zgłoszeniu serwisu ? Cytuje „Uwaga! Serwis został odrzucony. Komunikat od administratora: Strona nie została zaakceptowana.” Dupa a nie współpraca, nawet nie wiem i nie jest nigdzie napisane gdzie można się od tego odwołać. Zero współpracy, system lipa i niedopasowany do realiów. Niby coś chcieli, a wyszło jak zawsze – po polsku 🙁
    Więcej info na maila. Subskrybuję ten wątek.

  6. ja wlasnie szukam jakies raklamy na moja strone ,niewiem co wybrac…

  7. Ja też nie polecam Adkontekst, kiedyś do nich napisałem o przyjęcie to napisali, że strona nie spełnia ich kryteriów.

  8. @Ćwiczenia: jeśli do ich regulaminu podszedłeś równie lekceważąco, jak do polityki komentarzy na tym blogu, to nic dziwnego, że Ci tak odpisali.

  9. To może polecicie jakiś serwis gdzie zarobki są w miarę, a przede wszystkim system wypłacania prosty i zrozumiały. Ja należałem do zanoxa i powiem wam że był tak zakręcony, że nie miałem ochoty wgryzać się w niego. Szkoda życia na takie pierdoły – albo coś jest proste, albo nie do użytku.
    Najlepsza jest ich niesłowność – mimo że wypisałem się z programu i dostałem informację, że reklamy nie będą wyświetlane, to jednak na tych linkach co zostawiłem na swojej www one dalej się wyświetlały. Dla mnie to jest cwaniactwo i powinno się takich olewać.

  10. A ile Onet mniej więcej płaci za klik? Jest to jakaś jedna stawka, czy od czegoś zależy?

  11. @Bloma: nie ma takiej określonej stawki, zależy ona od stawek licytowanych przez reklamodawców.

  12. Dzięki 😉

  13. Krzysiek, przeczytaj jeszcze raz moją poprzednią wypowiedź. Nie wiem dlaczego odrzucili mi serwis, zero informacji co było nie tak i jak to naprawić. Szkoda, bo chciałem skorzystać z czegoś krajowego, ale po tych doświadczeniach nikomu nie polecę adkontekst. I co ja mam teraz zrobić z adkontekst ? Wysłałem zgłoszenie i zostało odrzucone, nie ma nigdzie żadnego adresu, pola co bym mógł się odwołać, bądz co ważniejsze – dowiedzieć się szczegółów !

  14. @Marek: rozumiem, że Twoja wypowiedź to ta podpisana jako „ćwiczenia”? 😉

    Jeśli nie masz jak się odwołać, odpuść sobie Adkontekst i zapisz się do Onet Kontekstu.

  15. @Krzysiek: ten brzuch to nie moja wypowiedź. ADkontekst sobie już dawno odpuściłem. Próbowałem nawet zarejestrować na osobę z rodziny i qpa. Wówczas, w ogóle nie dostałem żadnej informacji zwrotnej typu spadaj, lub „sorry ale złamałeś regulamin pkt. X nie nie zapiszemy cię do programu”. Kompletny brak informacji, tylko czekam aż UOKIK dopierdzieli im się do tyłków – przecież my jako klienci nie mamy tutaj żadnych praw jeśli zaczniemy współpracować z nimi. Często nawet nie mamy żadnych praw bo regulamin głosi że „Konto użytkownika i środki mogą być zablokowane jeśli system uzna że cośtam cośtam”. W PayPal bodajże jest taki zapis. I co im zrobisz ? Na przykład taki system się zawiesi, baza padnie a ciebie oleją bo jesteś tylko małym żołnierzykiem w grze.
    Ok, zapisze się do Onet kontekst – sorry, ale ja pisałem wcześniej że odrzucili moją stronę bez podania przyczyny lub jakiegokolwiek wyjaśnienia, skierowania do konkretnego paragrafu w umowie. Dla mnie to jest jak najbardziej pogwałcenie praw konsumenta – to tak jakbym wszedł do sklepu i klientowi przede mną sprzedali chleb, a mi nie. Dlaczego, czy dlatego że nie zapukałem albo nie wytarłem butów ? W odpowiedzi dostaję informację „a……bo nie możesz kupić chleba”.
    Jak dla mnie jest to sprawa kwalifikująca się do zgłoszenia do UOKIK-u.

  16. @Marek: ale o czym Ty piszesz? Do UOKiKu chcesz zgłaszać, że ktoś nie chce z Tobą współpracować? Żartujesz? Pogwałcenie jakich praw konsumenta? Ty chcesz u nich coś kupić, czy raczej coś im sprzedać?

  17. @Krzysiek: Każdy ma prawo do informacji, a takich nie otrzymałem od nich dlaczego rzekomo nie spełniam ich warunków oraz dlaczego moja strona została odrzucona. Od stycznia mam już 202 tyś UU żadna erotyka, piramidki. Lepiej powiedz mi dlaczego nie dostałem żadnej odpowiedzi od nich ?
    BTW,
    Właśnie wszedłem jeszcze raz na ich stronę na OnetKontekst i dostałem taki komunikat
    „UWAGA! Usługa dostępna jest wyłącznie dla przedsiębiorców w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.” Polecam zapoznanie się z regulaminem OnetKontekst, paragraf 1 punkt 5 który mówi tak samo. Czyżby detal ich już nie interesował….?

  18. @Marek: a niby czemu to ja mam Ci wyjaśniać, czemu Cię nie przyjęli? Mnie nikt za zgadywanie nie płaci. No chyba, że masz ochotę mi za to zgadywanie zapłacić.

  19. Ja zgłosiłem stronke do google adsense i mi przyjęli tylko wyskakują za klik małe stawki 0.01 euro a do allegro robiłem kilka prób i zawsze odmownie bez podania przyczyny.

  20. Ale Wy macie problemy.
    1.Trzeba sprawic by strona byla czesto odwiedzana.
    2.Gdy juz osiągniesz punkt 1, daj skromne ogloszenie na dole swojej strony:w przypadku checi umieszczenia reklamy na mojej stronie prosze o kontak: twoja@poczta.pl
    Jesli masz fajną i czesto odwiedzaną strone to na bank bedziesz miał propozycje.
    Po co dzielic sie zyskiem z posrednikami?

  21. Adsense – zainstalowałem i po 3 dniach został mi wyłączony. Nawet kliknięć jeszcze nie było. tylko odsłony. Jaja jakieś. 🙁

  22. @Wojtek – jakiś powód tego wyłączenia musiał być…

  23. Czy Onet to w ogóle dochodowa reklama dla ludzi?
    na Adsense ciężko zarobić a co dopiero na onecie i boksikach.

  24. Reklama na Onecie jest bardzo droga, ale firmy wydają tam pieniądze ponieważ mają te wydatki zaplanowane w budżecie. Reklama w onecie jest dla każdego i dla nikogo 🙂

  25. I właśnie dlatego, że wymagają podpisanej umowy – mają tak słabe zainteresowanie i przegrywają z AdSense.

  26. OnetKontekst tragedia wypróbowałem tylko dlatego, że mam tam pocztę ale tragednia. Nie polecam nawet testować. Na stronie co podałem u dołu bd niedługo porównanie platform zapraszam do obejrzenia

    poradnikblogowicza.blogspot.com

  27. Google dezaktywuje konto użytkowników, którzy łamią zasady Adsense. Chociaż widziałem takie różne cuda niewidy, że aż dziw że Gogle tego nie widzi – np. reklamy dookoła buttona 🙂

  28. dobrze ze napisałeś taki artykuł teraz wiem ze polskie serwisy reklamowe są strasznie słabe i wymagają za dużo od przeciętnego blogera ,oni myślą chyba ze aby wstawić ich reklamę na witrynę musi mieć z 100 odwiedzających ciekawe jak adsense to rozpatruje

  29. W adsense też wymagają 100 odwiedzin dziennie, tyle że nie jest to oficjalna wersja ale taka uśredniona z tego co można wyczytać na internecie.

  30. Testowałem to z 30 dni, ma gorsze wyniki niż googlowe i adkontekst. Myślę że w PL jest to na 3 miejscu względem przydatności dla wydawców. Choć to bardzo subiektywne poglądy.

  31. @Seloena: kiedy to testowałeś?

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.