14
01
09

Od nowego roku nie opłaca się zarabiać mało

Moi drodzy przyjaciele blogerzy! Od nowego roku przestało się już opłacać zarabiać mało! Teraz opłaca się zarabiać dużo. W sumie było też tak wcześniej, ale teraz jest to jeszcze bardziej widoczne. 😉

A dlaczego? Bo zmieniły się przepisy podatkowe…

Chodzi o to, że w przypadku wypłat za realizację umów-zlecenia i umów o dzieło (najpopularniejsza forma umowy dla osób fizycznych w polskich programach partnerskich) za kwoty do 200,00 PLN zupełnie inaczej liczony będzie podatek — będzie liczony ryczałtem, zamiast według zwykłej skali podatkowej. Dla takich wypłat kwota kosztów uzyskania przychodu ma wynosić 0% przychodu (dla większych wypłat — 20% przychodu). I podatek — 18% — liczony będzie od całej kwoty. Nie będzie też wliczany do zeznania rocznego. Co to oznacza? Że jeśli Twój jedyny roczny dochód to 10 wypłat po 100 PLN, zapłacisz od każdej 18 PLN podatku — łącznie 180 PLN. Gdybyś otrzymał (otrzymała) te pieniądze w dwóch wypłatach po 500 PLN, od każdej zapłacisz ((500 * 80%) * 18%) = 72 PLN, czyli razem 144 PLN. Jednocześnie te 144 PLN zostaną Ci zwrócone w następnym roku przez urząd skarbowy, jako że Twoje zarobki za cały rok mieszczą się w kwocie wolnej od podatku.

Co to oznacza? Że trzeba zakładać firmy albo zbierać w PP tak długo, by przekroczyć kwotę 200,01 PLN na rachunkach.

Wyczytałem o tym na forum Złotego Programu Partnerskiego (sorry… forum jest dostępne tylko dla partnerów, jak ktoś chce poczytać, zachęcam do zapisania do ZPP 😉 ) a później również u Damiana Daszkiewicza.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,
Wpisy powiązane tematycznie:

22 komentarze do artykułu “Od nowego roku nie opłaca się zarabiać mało”

 1. Przedostatni akapit Ci ucięło

 2. @Damian: dzięki za szybkie zwrócenie mi uwagi. 🙂

 3. HEHE 🙂 dobrze wiedzieć.
  Dziękuję za analizę.

 4. Szczerze mówiąc nie wiedziałem o tym. W każdym razie każda mobilizacja jest dobra…

 5. DG czasami sie przydaje ; )

 6. Trudno, muszę zacząć porządniej zarabiać….

 7. Lub rejestrować się jako firma. BO nie chodzi o wielkość zarobków a wielkość jednokrotnych wpłat. Sprawdziłbym mimo wszystko czy przypadkiem nie jest tak, że 10 umów po 100 PLN nie jest dla US widocznych jako jedna za 1k. Wątpliwe, ale możliwe.

 8. @Marcin – oj bardzo wątpliwe. Fajnie, że podatki trochę łagodnieją,

 9. Poniżej 200 zł, nie warto wypłacać, bo tych pieniędzy nawet nie widać, ale dobrze, że o tym napisałeś, bo nie wiedziałem.

 10. Poszczekamy na wypłatę ;]

 11. hehe, w odpowiednim momencie założyłem firmę ;>

 12. Krzysiek w Twoim wyliczeniu pierwsza kwota (180 PLN) również zostanie zwrócona, jeżeli nie przekroczy się kwoty wolnej od podatku 🙂

  Ale fakt, DG baaardzo się przydaje 🙂

 13. @Jacek: właśnie z tego co zrozumiałem, ma nie być zwracana, jako że jest to podatek zapłacony ryczałtem a dochodów opodatkowanych ryczałtem i samego podatku nie wlicza się do rocznego zeznania. A skoro tak, nie masz jak dostać zwrotu.

 14. To faktycznie nie ciekawie :/

 15. Hmmm… a jak czytam sobie: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Opodatkowanie-drobnych-zlecen-w-2009-r-1901609.html to mi wychodzi, że tych kosztów uzyskania przychodu nie ma tylko gdy ktoś prowadzi działalność. Ale może ja nie zrozumiałem… niech ktoś to przeczyta i powie jak zrozumiał ?

 16. Nic nie kumam z takiego bełkotu 😛
  Zadzwonię do mojego księgowego to się dowiem – jak sam będzie wiedział 😀

 17. Jest dokładnie tak jak opisał to Krzysiek. Czyli wypłacajcie dopiero gdy saldo dobije do 200,01zł 🙂 Reklamacje na Wiejską, naprawdę niezłego bubla posły podłożyły.

 18. Ok, poczytałem, poszukałem i chyba zrozumiałem ten urzędniczo-prawniczy bełkot. Faktycznie (niestety !!) jest tak jak pisał Krzysiek, że jak się zarobi do 200 zł na umowie zlecenie lub o dzieło to nie ma kosztów uzyskania przychodów bo jest jakiś ryczał 🙁 Kto to wymyślił ??

 19. @Krzysztof Lis: A jeżeli w danym miesiącu zarobię np. 400 PLN z AdSense i 100 PLN z AdKontekstu to mam wpłacić zaliczkę od kwoty 500 zł, normalnie pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu?

 20. @bezsens: 400 PLN z AdSense rozliczasz sam. 100 PLN z Adkontekstu zostanie Ci pomniejszone o zryczałtowany podatek, właśnie bez odejmowania kosztów uzyskania przychodu. Dlatego zamiast wypłacać te 100 PLN, lepiej przełożyć to na kolejny miesiąc i wypłacić kwotę przekraczającą 200 PLN — wtedy koszt uzyskania przychodu można odjąć.

 21. @Krzysztof Lis: Ok, dzięki za odpowiedź.

 22. Witam.P raz kolejny natrafiłem na błędną interpretację przepisów podatkowych a tym samym wprowadzanie internautów w błąd…

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.