05
06
14

Od czego zacząć?

Obstawiam, że 2/3 osób, która słyszy hasło „zarabianie na blogu” nie ma własnego bloga. Ktoś taki trafia później tutaj, czyta nowe wpisy i zupełnie nie wie od czego ma zacząć.

Co mnie zupełnie nie dziwi, bo to w dużej mierze moja wina. Materiałów dla początkujących jest tu siłą rzeczy dość mało. Dlatego po otrzymaniu kolejnej wiadomości o treści zbliżonej do

Calutki Twoj artykul ogarnelem tylko cholera nie mam pojecia od czego zaczac, gdzie zalozyc blog, jak ladnie zrobic szate graficzna, jakie beda mi potrzebne programy ????

postanowiłem napisać wpis, w którym zbiorę wszystkie te absolutnie podstawowe informacje. 

Zanim założysz blog…

Założyć blog można bardzo prosto, o czym będzie za moment. Ale zanim to zrobisz, zastanów się dobrze, o czym chcesz pisać.

Jeśli zakładasz blog pod kątem zarobienia na nim, na pewno nie możesz pisać o wszystkim, o swoim życiu, o nudzie w szkole, itd. Jeśli nie jesteś osobą znaną, raczej nikogo to nie zainteresuje. Nie pisz też o pięciu rzeczach na raz: pokemonach, wędkowaniu, starych samochodach, serialu HIMYM i muzyce poważnej. Wybierz jedną, która fascynuje Cię najbardziej.

Nie wiesz, która to tematyka? Czy jest taka tematyka, w której znajomi uważają Cię za eksperta, pytają o opinię i liczą się z Twoim zdaniem? Tematyka, o której możesz z pasją godzinami opowiadać?

Jeśli jest taka — wybierz właśnie tę.

Jeśli jej nie ma — wybierz tę, która po prostu Cię najbardziej interesuje. Tę, którą i tak zgłębiasz dla przyjemności — bo żeby pisać blog na poważnie, warto byłoby być lub przynajmniej zostać ekspertem w tej niszy.

Gdzie założyć blog?

To akurat banalnie proste i wymaga odpowiedzi na pytanie: czy od razu mam ochotę inwestować 100-200 PLN na blog, który może mi nie zarobić żadnych pieniędzy, licząc się z koniecznością uczenia się nowych, technicznych rzeczy?

Jeśli tak — kup domenę, hosting i załóż bloga na skrypcie WordPress.

Jeśli nie — załóż blog w darmowym serwisie blogowym. Ja zawsze proponuję blogspot.com. Zagraniczny, ale działa po polsku.

Jak zaprojektować ładny szablon?

Nijak. Serio, nie bierz się za to. Nie bierz się za to, o ile nie masz za sobą zaprojektowanych co najmniej kilku innych szablonów.

Nie święci garnki lepią, nie święci też projektują strony www, ale zrobienie tego dobrze jest mimo wszystko czasochłonne i wymaga pewnej wiedzy. Zwłaszcza, jeśli poza samym narysowaniem szablonu chcesz go jeszcze zaprogramować, by działał dobrze na Twoim blogu.

Na razie więc ściągnij pierwszy lepszy z ładnych szablonów, które można znaleźć w internecie i zainstaluj go sobie. Jeśli to Ci nie wystarczy, kup sobie jakiś szablon. Ewentualnie możesz zapłacić jakiejś firmie, która Ci ten szablon zaprojektuje. Ale to już będzie kosztować dobre kilkaset złotych.

Czego potrzeba, by zarobić na blogu?

Samozaparcia.

Umiejętności formułowania myśli w sposób zgodny z zasadami języka polskiego. Żeby się je czytało wygodnie!

Umiejętności formułowania myśli tak, by się je czytało przyjemnie!

A jeśli chodzi o umiejętności techniczne i zaplecze sprzętowo-software’owe?

W zasadzie nie trzeba mieć nic. Można fajnie pisać blog nie mając pojęcia o aspektach technicznych — bo Blogspot wiele rzeczy załatwia za Ciebie, a Ty musisz się tylko martwić regularną publikacją ciekawych, unikalnych i użytecznych artykułów.

Oczywiście przyda się trochę sprzętu i oprogramowania:

  • aparat fotograficzny (choćby w komórce) — żeby samemu robić zdjęcia podczas wyjazdów, czy nawet codziennych czynności, bo lepiej wzbogacić tekst własnym zdjęciem, niż powielić fotkę z internetu,
  • kamera (choćby w komórce) — bo jestem głęboko przekonany, że warto prowadzić blog równolegle z kanałem na YouTube, wspierając je nawzajem,
  • program do obróbki grafiki — mnie w zupełności wystarcza GIMP i Picasa, a sama Picasa też by wystarczyła, gdybym nie był wybredny, oba te programy są bezpłatne,
  • program do obróbki wideo — choćby bezpłatny Windows Movie Maker.

Ale przede wszystkim musisz przygotować się do tego, że doprowadzenie do sukcesu własnego bloga będzie od Ciebie wymagać sporo pracy.

No, to zanim weźmiesz się do roboty, zapisz się jeszcze na mój bezpłatny kurs e-mailowy dla początkujących, tam poruszam szereg bardziej technicznych aspektów tego, o czym tu wspomniałem.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

90 komentarzy do artykułu “Od czego zacząć?”

  1. Dobrze, że poruszyłeś kwestie projektowania własnego szablonu. Sam pamiętam jak zaczynałem i chciałem samemu zaprojektować własny szablon wordpress.
    Efekt? Jedynie straciłem kilka tygodni na niczym, bo nic z tego nie wyszło. Potem wykorzystałem gotowy szablon i założyłem bloga w jeden dzień.

  2. Jeżeli mogę dołożyć swoje trzy grosze to do grafiki polecam też pixlr.com, nawet nie trzeba go instalować bo jest to program który obsługuje się za pomocą przeglądarki a też wiele można na nim zrobić.

  3. Patrząc na ortografię, stylistykę i interpunkcję w tym jednym zdaniu pytającego, nie wróżę mu sukcesów w blogowaniu…

  4. Mała podpowiedź dla początkujących, którzy zastanawiają się o czym pisać. Gary Vaynerchuk w swojej książce „Wybij się!” proponuje dobrą metodę. Jeśli teraz (teraz, zaraz) możesz usiąść przy kartce papieru i wymienić 50 tematów z danej dziedziny, którą się interesujesz – czyli 50 potencjalnych wpisów na blog – to możesz zaczynać blogować, bo to znaczy, że rzeczywiście coś wiesz na dany temat. Ja tak zrobiłem i w 2011 roku sam rozpocząłem blogowanie. Pozdrawiam!

  5. Witam Wszystkich !!!

    Trochę mi zabrakło w tym artykule informacji o kolejnej ważnej kwestii, czyli o ruchu na blogu. Jeżeli nie skierujemy odpowiednio dużo ruchu to nie mamy co liczyć na jakikolwiek sukces. A co do tematyki bloga to najlepiej i najłatwiej jest pisać o swojej pasji. Wówczas samo prowadzenie bloga jest dla nas czystą przyjemnością, a co lepsze możemy się wykazać swoją wiedzą zdobytą w naturalny sposób.

    Pozdrawiam i Życzę Samych Sukcesów !!!

  6. Temat przydatny, ale baaardzo okrojony i krótki tekst.

  7. Z czystym sumieniem mogę się podpisać pod programem do obróbki zdjęć jakim jest GIMP. Bardzo intuicyjny interfejs, czego nie można powiedzieć o płatnym photoshopie.

  8. Jeśli chodzi o obrazki na blog to jest kilka ciekawych źródeł, z których można skorzystać:
    1) pixabay.com
    2) flickr.com

    Można tam znaleźć fotki, które w zupełności zastąpią „cykanie zdjęć” zwykłym aparatem. Oczywiście, nie zawsze będzie to możliwe ze względu na różne tematyki bloga, i np. na blog podróżniczy bardziej się przydadzą zdjęcia robione przez nas samych.

    Leon.

  9. Fajny, ale bardzo okrojony tekst. Zabrakło mi np. wymyślania nazwy bloga, sama ostatnio jednego założyłam więc wiem, że jest to dość trudne. Nawet jak wymyślimy coś sensownego okazuje się, że nazwa jest już zajęta…

    A tak swoją drogą blog o pokemonach i wędkowaniu mógłby być ciekawy!

  10. Krzysztof nie obraź się, ale artykuł dość słaby. Ja rozumiem, że to tekst dla początkujących, natomiast jeśli ktoś ma problemy z odpowiedziami na takie pytania, na jakie Ty odpowiadasz, to moim zdaniem bloggera przez duże B z niego nie będzie. Poza tym same ogólniki – dodaj chociaż adresy kilku stron z dobrymi, darmowymi szablonami, żeby dać bardzo początkującym coś, co pomoże im ruszyć z miejsca.

  11. @Michał: bardzo cenna uwaga! To świetna metoda, by od razu zrobić sobie listę 50 wpisów na okres po uruchomieniu bloga!

    @The blond one: racja, wymyślanie nazwy to dość złożony problem. O tym w zasadzie można byłoby napisać osobny artykuł i myślę, że warto byłoby to zrobić.

    @Arek: nie mam się o co obrażać. Gdybym chciał napisać szczegółowo co i jak trzeba zrobić przy uruchamianiu nowego bloga, to z pewnością zajęłoby to kilkadziesiąt stron maszynopisu. Zmieszczenie tego w jednym artykule nie jest możliwe.

    A jeśli ktoś nie potrafi sam znaleźć szablonów w Google, to niech odpuści prowadzenie bloga, bo sobie w internecie nie poradzi… Choć z drugiej strony ja zdecydowaną większość szablonów, które mam na moich WordPressach, instalowałem z pomocą wbudowanej wyszukiwarki.

  12. Jeśli ktoś chce prowadzić (serio, bo osób, które chcą zarabiać na blogu, ale niekoniecznie mają zacięcie do jego prowadzenia, jest dużo) i docelowo na nim zarabiać, niech kupi własną domenę i własny hosting. To koszty nawet mniejsze, jak sto złotych na raz, a możliwości większe, niz jakieś darmówki na blogspocie, czy WP.

  13. panie jacku co do możliwości takich blogów to powiem tak : różnica jest jedynie czysto kosmetyczna ponieważ nie masz zbytnio pola manewru w wygląd bloga czyli ograniczone możliwości co do motywów oraz edycji kodu źródłowego no i jako tako darmowy blog nie jest twoją własnością jedynie dzierżawisz go.
    A co do możliwości optymalizacji i pozycjonowania to faktycznie jest tak jak pan Krzysiek mówi blogi na blogspot są na tyle faworyzowane przez google że nie należy się zbytnio martwić o promocje jedynie pisać pisać i pisać, oczywiście można troszkę dopomóc szczęściu ale…jak kto woli
    Natomiast odnośnie samego artykułu uważam że jest wystarczający na początek, sam napisałem podobny na swoim blogu Poradnik blogera – wybieramy niszę pierwszego bloga

  14. Zależy też z jakimi początkującymi mamy do czynienia. Niektórzy są tacy, że wiedzą trochę a niektórzy nic a nic. Jeszcze inni myślą, że to łatwa robota i samo się wszystko zrobi

  15. Moim zdaniem zakładanie bloga, który ma z założenia tylko zarabiać jest pomyłką. Lepiej założyć bloga z pasji, z chęci podzielenia się czymś ze światem a nie po to żeby „trzepać kasę”. Blog jeśli będzie prowadzony przez pasjonata musi się przebić i zostać zauważony a wtedy do zarobku prosta droga. Te informacje techniczne są przydatne moim zdaniem faktycznie najlepiej zacząć na gotowych stronach blogowych jak ta podana w artykule ale pierwsze zyski przeznaczyć na profesjonalną własną stronę. WordPress nie jest wcale trudny a jednak co swoja strona to swoja.

  16. Fajnie by było jakbyś opublikował też tekst, pod kątem prowadzenia bloga z perspektywy firmy. Dużo firm jeszcze nie jest otwartych na ten kanał łączności z klientami. Warto by poruszyć tą kwestię. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że prowadzenie bloga firmowego pozytywnie wpłynęło na wizerunek firmy.

  17. @Dawid: nie mam doświadczeń z tego pola. Nigdy w życiu nie prowadziłem bloga firmowego, ani specjalnie nie przyglądałem się tego typu blogom istniejącym w polskim internecie. To jest powód, dla którego o tym nie piszę.

  18. Szkoda, bo człowiek cały czas się uczy i liczy na poszerzenie wiedzy, a na Twój blog wiem że i tak będę regularnie zaglądał 🙂

  19. zasadniczo to nie można się znać na wszystkim lepiej znać się na jednym a porządnie, a po drugie brakło by życia na naukę wszystkiego 🙂

  20. Zastanawiam się czy powinieneś uwzględnić w rzeczach niezbędnych pozycjonowanie bloga. Płatne lub samodzielne, generalnie bez pozycjonowania ciężko o pożądny ruch na blogu, a bez ruchu jak wiadomo nie ma zarobków. Owszem, rozsądne pisanie z czasem samo wypozycjonuje nam artykuły na pewne frazy, ale wydaje mi się że to za mało.

  21. Dobrze i rzeczowo napisany artykuł. Jeśli chodzi o szablon bloga, zgadzam się z tezami. Warto zacząć od darmowego, a w miarę upływu czasu zaprojektować/zlecić stworzenie indywidualnego szablonu.

  22. polecam zapisać się do jakiegoś programu i zyski czerpać z poleconych. Jest to bardzo opłacalny sposób na zarabianie na blogu jeżeli ktoś ma duży ruch na takim blogu.

  23. @praca online: ale tylko pod warunkiem, że masz blog o zarabianiu w internecie.

  24. @praca online
    Pochwal się ile zarobiłeś na tych poleconych?

    Prawda jest taka, że na czymkolwiek byśmy nie zarabiali, panuje jedna prosta zasada – „Umiesz liczyć, licz na siebie”, a dopiero później możesz sobie dorabiać na tak zwanych poleconych. Zwłaszcza na początku działalności. Sadząc po Twojej stronie www, puki co jesteś tylko teoretykiem 😉

    @Krzysztof Lis
    U siebie chyba zacznę linki cwaniaków puszczać przez adf.ly, będzie na waciki 🙂

  25. @homoklikus
    a to było dobre na waciki byś zapewne nazbierał :-p
    a co do tej wspaniałej metody na wabia znaczy Poleconych aż mnie dziw bierze ile ludzi się daje nabijać w butelkę kiedyś sądziłem że to młodzież ( poniżej 15 roku ) taką formę zarobku stosuje ale niestety okazuje się iż nawet takie stare konie po 30 dają się łapać na piramidki ehhh

  26. Przydatny wpis, pozwoli wielu zainteresowanych tematyką uniknąć podstawowych błędów początkujących. Dodał bym do tego jeszcze dużą ilość wolnego czasu na początek. Zwłaszcza jeżeli ktoś dopiero zaczyna w temacie platformy WP, instalacji i doboru odpowiednich wtyczek; wyboru hostingu oraz domeny. A potem jeszcze nauka podstaw pozycjonowania i tworzenia bloga przyjaznego SEO.

  27. Dzięki za cenne informacje, właśnie to jest ból że trzeba poświęcić na początek kila stówek na otwarcie bloga, i nie wiadomo czy nam się to zwróci.
    Niestety aby coś mieć trzeba najpierw dać.
    Wordpress jest najlepszym silnikiem pod blogi i polecam w szczególności używać tego silnika.

  28. Próba stworzenia własnego szablonu już na samym początku to straszny błąd, jeśli zapał zniknie lub braknie czasu, czas poświęcony na stworzenie szablonu będzie w plecy niestety… Takie rzeczy wizualne można dogrywać po jakimś czasie, jak widać że blog ma potencjał i przyniesie regularny dochód.

  29. Na blogu można zarobić sprzedając go.

  30. Z pewnością każdej nowej osobie porady się przydadzą. A nawet mi coś się przydało. Właśnie szukam linka do pobrania Windows Movie Maker 🙂 spróbuję czegoś nowego. Może czegoś ciekawego się nauczę.
    Pozdrawiam

  31. Przydałoby się trochę więcej informacji. Ale tekst bardzo dobry

  32. To może i ja napiszę swoje „dwa grosze” w kwestii Zanim założysz blog…? Otóż już nie jedna firma lub osoba prywatna przekonała się, że przepiękna strona lub super szablon nie gwarantuje większego dochodu, jeżeli ktoś prowadzi usługi lub sprzedaje poprzez stronę swoje produkty. Niektóre bardzo nowoczesne strony są za skomplikowane dla przeciętnego Kowalskiego. Podstawowy szablon bloga pozwala na pewną intuicyjność (poruszanie się po nim) a tym samym bezproblemowy odstęp do treści czy też tematu. Zbyt ładna strona może w oczach Kowalskiego oznaczać, że usługi danej firmy są drogie nawet nie zapoznawszy się z cennikiem. Mój znajomy prowadzi bloga, na którym zarabia. Szablon przeciętny (zwyczajny) bez pozycjonowania a jednak.

  33. Fajny artykuł – krótko i rzeczowo. Sam kiedyś prowadziłem bloga o książkach. Założyłem go głównie dla przyjemności, ale potem coś tam na nim „zarabiałem”, bo wydawnictwa przesyłały mi książki do recenzji.

    Do Twojego wpisu dodałbym jeszcze tylko, że nie należy od razu nastawiać się na super zarobek czy prezenty. Warto zacząć od wyrobienia sobie jakiejś pozycji w blogosferze, bo z tym łatwiej uderzyć do firm, które chciałyby coś u nas opublikować lub przesłać do zrecenzowania.

  34. A ja chciałbym zwrócić uwagę na inną rzecz. Wiadomo, że trzeba się promować, publikować dużo wartościowej treści, ale warto pamiętać, że blog to nie maszynka do robienia pieniędzy. Owszem można na tym zarobić, ale jeśli dopiero startujemy w tym biznesie to nastawienie na kasę może okazać się zgubne.
    Najpierw trzeba zdobyć i zadbać o czytelnika, a dopiero potem myśleć jak na nim zarobić (ale nie kosztem niego) 😉

  35. @Łukasz Rosicki
    Masz rację nie należy się nastawiać od razu na zarobki, ale niestety jest to nieuniknione ponieważ jak by nie patrzeć z perspektywy czysto ekonomicznej taki blog powinien przynajmniej na swoje utrzymanie zarobić i mowa tu o opłaceniu serwera oraz domeny. A z drugiej strony to przecież to że się zarobi na swoim blogu to można uznać za wynagrodzenie za poświęcony czas za prowadzenie 🙂

  36. Zgadzam się z Rafałem. Po pierwsze trzeba mieć kasę na utrzymanie, serwer a także nasz własny trud powinien być wynagradzany w jakiś sposób. Czy to poprzez kasę lub nawet komentarze. Jakby nie było prowadzenie dobrego droga to wysiłek, Nie wszystko w necie jest gratis, chociaż właśnie w ten sposób jest reklamowany. Ściągnij program za fre lub pobierz aplikacje gratis. Okaże się, że wszyscy blogowicze powinni być wolontariuszami 🙂

  37. Nie znam się zbytnio na tym, ale jakoś niedawno obiło mi się o uszy, że najwięcej zarobić można na blogu o modzie. Nawet kilka tysięcy, jeśli dobrze pamiętam. No, ale teraz pewnie ciężko się przebić, bo blogów modowych nie brakuje.

    Dobrze jest też pisać o dziecku/dzieciach. Tutaj też ponoć można nieźle zarobić – a jak nie kasę, to można otrzymać wiele, czasem naprawdę cennych, gratisów i prezentów do zrecenzowania.

  38. Ja dopiero raczkuje, skorzystałam na początek z blogspot 🙂 Świetne porady dla raczkujących osób

  39. @Grzegorz na wszystkim można zarobić, tylko że na niektórych więcej a na innych mniej no i zależy od naszego zaangażowania.

  40. A jakieś inne platformy blogowe? Może blog.pl?

  41. Od jakiegoś czasu czytam systematycznie twojego bloga i dlatego polecam go wszystkim, którzy chcą zarabiać na własnym blogu. Wszystkie porady zawarte tutaj są zgodne ze współczesnymi realiami.
    Od siebie dodam tylko jedno. Nie istnieją tajemne sztuczki. Tak jak w każdym biznesie trzeba codziennie / systematycznie pracować.

  42. Wpis bardzo interesujący, bo jak wiadomo, najtrudniej jest zacząć. Ale jak już się zrobi, co najważniejsze, to z górki. Wydaje mi się, że warto spróbować, jeżeli ktoś ma łatwość w pisaniu, może dorobić się fortuny 😉

  43. Dobrze, że opisałeś ten temat, gdyż na prawdę jest przydatny. Przydałoby się, abyś napisał jeszcze artykuł o obecnej sytuacji twoich blogów. Kiedyś pisałeś, że jest super, po 2 latach, że jest bardzo źle, a jak wygląda teraz sprawa?

  44. Założenie Bloga i ogólna jego optymalizacja to nie jest trudna strawa. Najważniejsze jest jego utrzymanie, dodawanie artykułów i ciągła aktualizacja. Oczywiście jeśli chcemy zarabiać na naszym Blogu i chcemy żeby nasza inwestycja się zwróciła, musimy zająć się pozycjonowaniem. Bo co komu po blogu jeśli nie będzie miał kto go czytać. Pieniądze przyjdą z czasem i zwrócą się z nawiązką, a można zarabiać na wiele sposobów. Pozdrawiam

  45. Witam.
    Wskazówki jak najbardziej pomocne, skorzystałem z kilku z nich i coś powoli zaczyna się dziać. Mój blog istnieje już od 4 miesięcy, wpisy pojawiają się regularnie raz w tygodniu. Szablon zaprojektowałem sam, mistrzem w tej sztuce nie jestem, ale się starałem 🙂
    Zapraszam do obejrzenia wyniku na mój blog, na którym znajdziecie nie tylko sposoby na niestandardowe zarabianie, ale faktycznie wyniki, ponieważ wszystko co tam jest opisane, jest stosowane w praktyce przeze mnie 🙂

  46. Podoba mi się temat, który poruszyłes w komentarzu. Zgadzam się szczególnie w kwestii odnośnie szablonów. Blog to blog, nie warto przesadnie inwestować w szablony, ponieważ są one za dużym wydatkiem. Lepiej skupić się na prowadzeniu dobrych relacji ze społeczeństwem jak i dużych ilościach tekstów. Co myslisz o dodawaniu płatnych reklam na blogi typu adsense ?

  47. Na pewno przydatny wpis dla tych początkujących. Podoba mi się podkreślenie iż warto inwestować również w swój kanał YouTube bowiem coraz więcej osób idzie właśnie w tym kierunku a co więcej, co raz więcej osób chętnie oglądam tam właśnie materiały.

  48. Dobry wpis 🙂 moja żona myślała o tym, by zacząć zarabiać na blogu. Myslała o kulinarnym, ale jest ostatnio tego w necie mnóstwo… Opłaca się zkaładać bloga kulinarnego w celach zarobkowych?

  49. Ciekawy temat, ale zarabianie na blogu jest dość ciężkie, przynajmniej tak mi się wydaje. Potrzebny jest naprawdę spory ruch na blogu by na nim jakoś zarobić, taki 6 tyś wyświetleń miesięcznie to daje tylko 0.35 centów, zabrałem się teraz za jego promocje i zobaczymy przy jakim ruchu zaczyna się zarabianie 🙂
    Pozdrawiam Tomasz

  50. @Poszukujac Raju

    6 tyś miesięcznie i tylko 35 centów? Chyba kpisz? Albo masz kiepskiej jakości ruch 😉

  51. 6 tysięcy wyświetleń to licząc pesymistyczne CTR rzędu 3% i tematykę ogólną za jakieś 0,2$/klik daje lekko 35zł w miesiącu. Może w złym miejscu masz reklamy/masz ich zbyt mało?

  52. Bardzo fajny blog. Będę zaglądał tu częściej;)

  53. Czytam komentarze o reklamach na blogach i dochodzę do wniosku, że taka forma zarabiania już dawno się przejadła. Jest może dobra dla początkujących, bo pozwala zacząć zarabiać praktycznie od pierwszego dnia, ale zarobki będą tak niskie, że będą demotywować do dalszej pracy.

    Obecnie na blogu można zarobić przede wszystkim poprzez wpisy komercyjne, promowanie konkretnych marek i produktów. Niestety, aby wejść w taką współpracę trzeba mieć naprawdę dobrego, opiniotwórczego i poważanego w swoim srodowisku bloga. A to nie przychodzi ani pierwszego dnia, ani w pierwszym, czy piątym miesiącu jego działania… To wymaga czasu, samozaparcia i pomysłu

  54. @Bob – Blog jest niczym innym jak własną działalnością. Gdy mówisz, że coś już dawno się przejadło – to jakbyś miał na celu „podciąć skrzydła” młodemu człowiekowi, który stara się otworzyć warsztat samochodowy. Po co otwierać kolejny warsztat? Przecież tyle ich jest! A ja twierdzę, że nowy warsztat ma ogromną szansę powodzenia.
    Oczywiście, czynników wpływających na powodzenie jest wiele i każdy jest bardzo ważny, jednak jeśli ktoś inwestuje własne pieniądze w biznes i oczekuje, że następnego dnia zostanie milionerem – jest w błędzie. Ale gdy systematycznie będzie zdobywał zaufanie kolejnych klientów – sukces ma zagwarantowany.
    A to, że własny biznes wymaga… czegoś tam – to oczywiste. Każde działanie w naszym życiu wymaga wiele pracy.
    Dokładnie to samo jest przy pisaniu bloga.
    Jeśli jesteś początkującym blogerem – słuchaj, czytaj i stosuj w praktyce rady autora tego bloga – Krzyśka. Ucz się na jego błędach i codziennie rób swoje!!

  55. Najważniejsza jest treść na stronie. Prosta recepta to pisać bloga związanego z zainteresowaniami. Okaże się, że blog sam się będzie pisał i prowadzenie jego będzie po prostu przyjemnością.

  56. Przykre jest właśnie to, że wiele osób ma fajną wiedzę i dobre pomysły, ale po pół roku prowadzenia bloga się poddają. Tu niestety trzeba wiele cierpliwości, a tej wielu brakuje.

  57. Jeśli mógłbym też dorzuć swoje przysłowiowe „5 groszy”. Na wstępie chciałbym powiedzieć że świetny artykuł na pewno będę się na swojej stronie do niego odwoływał. Myślę, że warto też dodać obok blogspot.com również wordpress.com. Tam również można prowadzić bloga na skrypcie wordpress co jest bardzo pożądane bo skrypt ten wprowadza wiele funkcjonalności. Druga sprawa która została nie poruszona jest to jak w końcu można zarobić na blogu bo same założenie i pisanie artykułów nic nie da. Najlepiej jest dołączyć do programu partnerskiego, jednak odpowiednie dobranie go do tematyki bywa nie lada wyzwaniem. Dlatego prowadzę moją stronę by pomóc osobom, które mają ten problem.
    Pozdrawiam Marcin

    PS Świetny blog, na pewno odwołam się do niego na swoim.

  58. @Marcin: WordPress.com to zły wybór ze względu na bardzo restrykcyjny regulamin. Prowadzenie tam blogów pod kątem zarabiania na nich jest bardzo, ale to bardzo utrudnione.

  59. Zanim się założy bloga, to najpierw trzeba się nauczyć po polsku pisać komentarze u kogoś…
    Wordpressa na początek nikomu nie polecam, blogger jest zdecydowanie łatwiejszy pod kątem wprowadzenia zmian, wgrywania szablonów, itp.

  60. Wydaje mi się, że na początek najlepszy jest Blogger, dlatego że Blogger jest lepiej zoptymalizowany/uproszczony dla początkujących. Chyba lepiej też wygląda tam kwestia związana z pozycją w wyszukiwarce. Kiedy się rozkręci blog to wtedy można śmiało przenosić na WP. Najważniejsze jednak by mieć własną domenę, bo o ile hosting można zmienić bezboleśnie, o tyle nazwę strony już nie tak łatwo 😉

  61. W kwestii obrazków – moim zdaniem nie warto zaśmiecać bloga zdjęciami, do których prawa autorskie nakazują dodawanie etykiet. Wygląda to strasznie, lepiej skorzystać z pixabay – są tam fotografie naprawde świetnej jakości i na domenie publicznej.

  62. Jeśli mogę dodać coś od siebie, jako że jakieś tam doświadczenie z blogami już mam – naprawdę nie warto bawić się w darmowe platformy. Możliwości są baaardzo ograniczone, a jak przychodzi przejście na włąsny serwer – to po prostu masakra. Zdecydowanie lepiej od razu zainwestować we własnego bloga i tam kreować swoją markę.

  63. Bardzo ciekawa koncepcja i pomysł na artykuł 😉 W sieci coraz więcej miejsc, które ukazują blogerów w świetle zarabiania przyzwiotych pieniędzy oraz sławy, którą zdobyli za pomocą swoich potężnych blogów. Prawda jest taka, że warto zejść na ziemie już na samym starcie i zrozumieć ile pracy kosztuje tworzenie swojego miejsca w sieci, szczególnie, jeśli wykonujemy to wyłącznie samodzielnie bez otoczki profesjonalistów oraz copywriterów. Jesteśmy na początku all in one i prawa jest taka, że jeśli ktoś chce coś osiągnąć w kwestii blogowania, musi zrozumieć i nastawić się na pracę kilku – kilkunasto godzinną dziennie. Proponuję zacząć od stworzenia 10-15 wpisów w zwykłym Word’zie, łatwy i szybki sposób na to, aby sprawdzić się, czy w ogóle mamy pojęcie i chęci, aby cokolwiek powiedzieć na temat, który mamy zamiar poruszyć 🙂

  64. Podstawą w każdym blogu jest umiejętność poprawnego pisania tekstów. Pomysł i rzemiosło to najważniejsze czynniki.

  65. Rzeczywiście nie posiadam jeszcze swojego bloga ale też nie wydaje mi się, żeby można było na nim zbyt wiele zarobić – no ale widocznie się mylę. Twój wpis naprawdę zachęca do przemyślenia tematu

  66. Dobry, rzeczowy artykuł, który dobrze się czyta. Wpadnę tu jeszcze 🙂

  67. Fajnie, że to wszystko pozbierałeś do kupy i opublikowałeś. Na pewno bardzo przydatne dla osób, które pierwsze swoje kroki stawiają w blogowaniu.

  68. Czegoś mi brakuje na końcu tego wpisu. Coś się nagle urywa, brakuje czegoś konkretnego dla początkujących blogowiczów. Jestem nienasycony po przeczytaniu całego wpisu. Wydaje mi się że brakuje tu informacji o tym żeby nie zakładać blogów dla celów czysto zarobkowych, ale bardziej do celów służących drugiej osobie w życiu codziennym. Potrzeba jest zaszczepienia w kimś pociągu do pisania blogów. Bo jeśli ktoś chce żyć z pisania blogów, to ten artykuł jest mało przekonujący. Tak jak napisałeś: opowiadać, opowiadać, opowiadać, ale po co? Żeby się na opowiadać ? Blog ma służyć a nie być kolejną dawką wylewu opowiadań.

  69. Najważniejsze jest to, aby blog był o czymś co cię pasjonuje. Jeśli jedyną motywacją do założenia bloga jest zarabianie na nim to raczej nie wróżę sukcesu.
    Pozdrawiam

  70. Obecnie jest dużo platform do tworzenia blogów, ale podobno najlepiej owego postawić sobie na wordpressie na swojej domenie. Lepiej wypozycjonować i nie jest się zależnym od możliwości serwisu blogowego.

  71. Ja całkiem początkującej osobie poleciłbym mimo wszystko zacząć od założenia bloga na blogspocie, a jeśli wytrwa przynajmniej rok przy prowadzeniu bloga to można pociągnąć temat zakładając bloga pod własną domeną i płatnym hostingu.

  72. Nie każdy blog tak hop siup będzie przynosił zyski. Trzeba go umieć sprzedać i dotrzeć do większej grupy czytelników.

  73. Witam ja wam zdradzę jaka nisza jest najlepsza, na bloga i daje zyski w tysiącach dolarów miesięcznie. Wykupujemy hosting i domenę, na blogu rónież się da tak zrobić. Szukamy różnych gal wrestlingowych oczywiście tych najnowszych. Wstawiamy wszystkie party czyli pokolei filmiki danej gali w formie wideo. Wszystkie linki robimy w shorte lub adf.ly. Pozycjonujemy nasz blog w google za kilkaset złotych. Ludzie wchodzą oglądają my zarabiamy. To jest najlepsza nisza obecnie, na zarabiającego bloga. Zdradziłęm wam to, ponieważ obecnie siedzę w dużo lepszym biznesie i już nie mam zamiaru póki co niczego innego szukać.

  74. oczywiście zgadzam się ale trzeba mimo wszystko mieć sporo wiedzy i sił aby wszystkiemu sprostać. Nie jest to wszystko takie łatwe w praktyce jak w samej teorii.

  75. Na początek możemy skorzystać z darmowego szablonu, a po 1 roku kupić szablon skrojony na miarę, jeśli strona zacznie zarabiać na siebie. Początki są bardzo trudne.

  76. Krzysztofie, fajny wpis dla początkujących!

    Zarobić bloger może na wszystkim (nawet na premierze Wiedźmina: http://blog.convertiser.pl/2015/04/jak-zarobic-na-premierze-wiedzmina-3/) – pomysłów naprawdę jest multum. Oprócz bloga trzeba też probować kupować ruch na adwords, fb, innych stronach; budować swoją bazę mailingową (pamiętajmy o zgodach marketingowych!), budować grupy na fb. To jest stała praca, biznes – a nie zajęcie po godzinach. Opublikowaliśmy dziś nawet wpis na ten temat: http://blog.convertiser.pl/2015/04/jak-zaczac-zarabiac-w-programach-partnerskich/

  77. Najważniejszy jest odpowiedni pomysł na biznes i znajomość odpowiednich narzędzi na weryfikację pomysłu. Nie wszystkie blogi zarabiają, ponieważ wszystko zależy od niszy, konkurencji i poziomu wiedzy.

    Niektóre tematyki na bloga zwyczajnie nie mają racji powodzenia, ponieważ konkurencja jest gigantyczna. Przykładem mogą być blogi finansowe, gdzie przebić się w wynikach wyszukiwania na atrakcyjne frazy kluczowe wymaga znajomości najważniejszych narzędzi, m.innymi tych udostępnianych za darmo przez Google oraz niemałego wysiłku od specjalisty SEO. Poza tym, jeżeli pożądany efekt jest możliwy do uzyskania, najczęściej bloga już nie ma, ponieważ bloger zapomniał o najważniejszej cnocie blogera jaką jest: cierpliwość 🙂

    Na szczęście w Polsce nadal jest wiele dziedzin, których konkurencyjność jest niska, a tematyka świetnie nadaje się na rozpoczęcie bloga.

  78. Ciekawy wpis, dzięki. Zgadzam się w szczególności z tym, że lepiej zlecić przygotowanie strony technicznej komuś z zewnątrz niż bawić się w to samemu. Chyba, że ktoś jest specjalistą i sam potrafi wszystko czy większość rzeczy, które są potrzebne do 'odpalenia’ bloga.
    Niekoniecznie trzeba za to płacić. Pomoc znajomych, kogoś z rodziny czy jakaś forma barteru może być dobrym rozwiązaniem jeśli skłonność do wydawania kasy na starcie jest ograniczona. Pozdrawiam

  79. Mimo upływu lat, artykuł można powiedzieć wciąż aktualny. Zabawne są jednak niektóre komentarze 🙂
    @homoklikus – niektórzy od zawsze wyznają ideę „czy się stoi czy się leży” i myślą, że jak wrzucą kilka baneró do afiliacji to im manna z nieba będzie codziennie spadać, będą mieli od razu złote BMW a na podwieczorek czarny kawior.

    Blogowanie to ciężka praca, miałam styczność nie raz z ludźmi po szkole, świeżymi dyplomowanymi dziennikarzami, którzy zabierali się za pisanie i wypalali się po kilku miesiącach (daj Boże, żeby jeszcze u każdego były to miesiące a nie tygodnie).

    No nic, to tyle ode mnie, wielkie pozdrowienia w kierunku wszystkich e piśmaków 🙂

  80. Ogólnie rzecz biorąc największe znaczenie w zakładaniu swojego bloga ma pomysł. Kwestie techniczne nie są takie trudne – wystarczy wykupić hosting i domenę, zainstalować wordpressa, wgrać ciekawy szablon, bądź po prostu założyć gotowego bloga w jakiejś platformie blogowej (wordpress.com, blogspot.com, blox.pl etc.). Pomysł i samozaparcie jest NAJWAŻNIEJSZE. Proponowałbym się skupić albo na niszach, albo podejść do popularnych spraw troche w inny sposób, aniżeli reszta 🙂

  81. Witam,

    Bardzo przydatny wpis. Muszę te programy do obróbki ściągnąć 🙂 Po za tym mam pytanie. Ile czasu potrzeba, żeby blog fajnie funkcjonował?. Jak patrzę na ten i inne blogi to mi się przykro robi 😛

  82. Niech Ci się nie robi przykro. Ten blog istnieje od stycznia 2007 r.

  83. U nas blogi założone rok temu mają po nawet 7 tys użytkowników.
    A jak ludzie ruszali z blogiem, to nawet nie wiedzieli co to jest WordPress:) A teraz niektórzy po 800- 100o zł miesięcznie zgarniają.
    Katarzyna

  84. Zdecydowanie przydatny wpis i myślę, że pomoże każdej osobie, która myśli o prowadzeniu bloga

  85. Zacząć trzeba od pomysłu, a jak się ma pomysł, to cała reszta już pójdzie i to ładnie 🙂

  86. Dzięki temu wpisowi zdecydowałam się założyć własnego bloga i jestem z niego bardzo dumna 🙂

  87. Można by jeszcze dodać, że może jeden na 10 tysięcy blogów zarabia – nie mówię tu o jakichś drobniakach od Google, ale przynajmniej tyle, żeby stawka minimalna za przepracowaną godzinę.

  88. A jak można stać się recenzentem sprzętu i otrzymywać sprzęt do testowania? Poproszę na priv.

  89. Świetny wpis oparty na rzetelnej wiedzy . Chciałbym widzieć więcej takich w polskim internecie. W rozpoczęciu i rozwoju bloga najważniejsza jest dyscyplina, motywacja i samozaparcie graniczące z obsesją.

  90. warto zastanowić się nad franczyzą. Jednak zwróć uwagę na warunki współpracy.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.