07
12
09

Novem – sieć afiliacyjna

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam opisać sieć afiliacyjną Novem, z którą współpracuję od dłuższego czasu. Dopiero niedawno wziąłem się porządnie za jej promowanie, bo do niedawna byłem jakoś uprzedzony w stosunku do sieci afiliacyjnych. Co widać po ostatnich raportach dotyczących moich zarobków, ostatnio się to zmieniło. Póki co, zarobiłem w Novem ok. 15 PLN w modelu CPC (o modelach będzie za chwilę).

Sieć afiliacyjna to takie dziwne zwierzę, które jest poniekąd skrzyżowaniem programu partnerskiego z siecią reklamową. Z definicji powinien być to rozbudowany program partnerski, bo przecież marketing afiliacyjny to nic innego jak marketing programów partnerskich. I rzeczywiście, również w Novem jest wiele programów rozliczanych w modelu prowizyjnym.

Skoro już dwukrotnie wspomniałem o modelach, pora wyjaśnić w szczegółach, jakie modele dostępne są w Novem i jak na nich zarabiać.

Modele zarabiania w Novem

Pierwszy i najbardziej interesujący jest model CPC, czyli wynagradzany za kliknięcia. Za kliknięcie w bannery z Novemu można dostać od 0,05 do 0,12 PLN. Rozliczanie za kliknięcia istotne jest wtedy, gdy nie mamy zbyt wartościowego ruchu na blogu, czyli wtedy, gdy nie mamy gwarancji, że podesłany przez nas odwiedzający dokona jakiegoś zakupu czy rejestracji w serwisie.

Drugi, równie fajny, to model partnerski, czyli prowizja za zakupy (CPS). Prowizja waha się od 0,7% (dla kredytów gotówkowych) do 25%. W jednym przypadku można dostać nawet 100% prowizji za sprzedaż, są też programy rozliczane za sprzedaż jednakową stawką — od kilku do 60 PLN. To dobre rozwiązanie dla tych z nas, którzy mają gości skłonnych do wydania pieniędzy na konkretny produkt. I tu można zarobić znacznie więcej, niż w powyższym modelu.

Trzeci model, to płatność za leady (CPA), czyli za wykonanie konkretnej akcji w serwisie. Akcje mogą być różne, najczęściej nie wiążą się z wydaniem przez internautę ani złotówki, na przykład:

 • poprawne wypełnienie formularza kontaktowego,
 • pobranie kuponu rabatowego,
 • założenie konta bankowego (a dokładniej — wypełnienie wniosku),
 • rejestracja w serwisie.

Stawki za leady, w zależności od programu, wahają się od 0,5 do 25 PLN!

Co bardzo ważne, prowizje często się łączą. Przykładowo, w przypadku programu Nexto (dostępnego również za pośrednictwem Novemu) można otrzymać 0,05 PLN za kliknięcie plus 15% za sprzedaż, w reklamie świątecznej oferty Play można dostać 0,12 PLN za klik oraz 1,50 PLN za lead (pozostawienie numeru telefonu lub adresu e-mail), a przy reklamowaniu serwisu Skano otrzymuje się 0,5 PLN za rejestrację w systemie oraz 35 PLN za sprzedaż oferty retuszu.

Jest też druga ważna rzecz, mianowicie coś, co przypomina prowizje wieczne, czyli prowizja za ponowną sprzedaż. Nie wiem, jak w szczegółach jest to rozumiane, nie byłem w stanie się doszukać tej informacji.

Programy dostępne w Novem

Novem reklamuje się jako miejsce gromadzące ponad 90 programów partnerskich. Nie chce mi się ich teraz liczyć, ale na oko wygląda, że jest tak w rzeczywistości. Jest ich cała masa, dzięki czemu polecać można naprawdę różne towary i usługi, między innymi:

 • prezenty i gadżety,
 • ubezpieczenia komunikacyjne,
 • konta bankowe,
 • produkty dla niemowląt,
 • kredyty, gotówkowe i hipoteczne,
 • bilety lotnicze,
 • oprogramowanie,
 • kosmetyki,
 • książki i ebooki,
 • opony i felgi,
 • bieliznę,
 • materiały biurowe,
 • telefonię komórkową,
 • szkoły językowe,
 • ciuchy.

Nawet mnie udało się wybrać kilka programów, które mogłyby pasować tematycznie do moich serwisów. Nigdy nie było to dla mnie łatwe, dlatego w programach partnerskich zarabiam stosunkowo niewiele.

Nośniki reklamowe i narzędzia

Skoro wiadomo już, ile można zarobić i co można promować, pora na informację o tym, JAK można to robić.

Oczywiście podstawowym nośnikiem reklamowym są różnego rodzaju bannery, w wielu rozmiarach i konfiguracjach. Tu się nie ma czym zachwycać, reklamę bannerową zawsze uważałem za zło, a jak się na tym chce zarabiać, to jest to zło konieczne.

Niektóre z oferowanych w Novemie programów (ledwie kilkanaście) można promować też poprzez linki tekstowe. Ustawia się tekst linka i adres strony docelowej, można więc wykorzystywać je do promowania pojedynczych produktów. Szkoda, że tych programów dostępnych do reklamowania w ten sposób jest tak niewiele. Niestety z powodu jakiegoś błędu nie udało mi się wygenerować takiego linka tekstowego, aby Wam go tu pokazać.

Niektóre z programów można reklamować w wyszukiwarkach i w mailingach. Część z programów można też promować z pomocą generowanych plików XML, które można wykorzystywać do łatwego prezentowania oferty danego programu na własnej witrynie. To nie jest bardzo istotne z punktu widzenia zarabiania na blogach, ale część z nas wysyła na przykład mailingi, prawda? Ciekawe, czy można te programy promować również w kanałach RSS?

Ciekawa wydaje się też funkcja bannerów ofertowych, czyli bannerów prezentujących nie całe programy, tylko pojedyncze produkty z oferty danego programu (albo kilku). Również z powodu błędu (tego samego!) nie pokażę Wam tu przykładu takiego bannera. A szkoda, bo oprócz wyboru konkretnego programu czy grupy produktów do promowania, można ładnie dostosować wygląd bannera do kolorystyki bloga…

Z narzędzi trzeba wspomnieć o pulach reklamowych, które łączą za pomocą jednego kodu obsługę wielu bannerów i programów. Zamiast wstawiać na bloga kilka różnych bannerów z funkcją, która będzie je zmieniać (lub korzystać z odpowiedniej wtyczki) wystarczy te bannery zebrać w jedną pulę reklamową i kod tejże puli wkleić na bloga. Kody pul dostajemy w formacie JavaScriptu, albo ramek IFRAME.

Kto może zarabiać?

Co istotne, nie trzeba mieć firmy, aby zarabiać w Novem. Wystarczy być osobą fizyczną.

Minimum do wypłaty to już 50 PLN, co wydaje się być poziomem łatwym do osiągnięcia.

Wady

Novem ma te same wady, co każda sieć afiliacyjna. Opisałem je tutaj i tutaj, więc tylko pokrótce przypomnę, co mnie boli. Wkurzające jest to, że trzeba czekać na akceptację dodawanych do Novem serwisów a później na akceptację od prowadzących poszczególne programy. Ja rozumiem, że reklamodawcom zależy na promowaniu się tylko na wartościowych serwisach, ale jest to niepoważne, bym musiał kilka dni czekać aż ktoś łaskawie pozwoli mi na promowanie danego programu.

Wkurza też to, że programy nie mają charakteru stałego, pojawiają się bowiem i znikają, przez co wysiłek włożony w promowanie czegoś ma szansę nie zdążyć się zwrócić.

A Wasze doświadczenia?

Jakie macie opinie ze współpracy z siecią afiliacyjną Novem?Wpisy powiązane tematycznie:

17 komentarzy do artykułu “Novem – sieć afiliacyjna”

 1. Próbowałem kilka razy z tym programem – nie mam do tego cierpliwości. Oczekiwanie na akceptację czasami trwa tygodniami i nic się nie dzieje, a jak już dostanie się akceptację to kompletnie nie wiadomo jak wstawić poprawnie banner. Nie polecam. Szkoda nerwów.

 2. Ja mam pewne. Po pierwsze – nie przebrnąłem przez panel. Tak strasznego rozwiązania chyba nigdy nie widziałem.

  Pomagałem również pewnej osobie, z ustawianiem pul. O ile wygląda to fajnie (podoba mi się idea), to jednak jest to dość felerne narzędzie. W puli występują wszystkie reklamy, o odpowiednich reklamach, do których zostaliśmy zaakceptowani. Część z programów akceptuję się od razu, bez zgłaszania chęci przystąpienia do programu. I w ten oto sposób, mamy na stronie reklamę tesco (czy czegoś podobnego).

  Może da się to zmienić, ale nie dotrwałem do momentu.

  Innym aspektem jest to, że zatwierdzenie przystąpienia do programy, powinno nastąpić do 72 godzin. Po tym czasie można uznać, że nie zostało się zaakceptowanym do programu. Najgorsze jest brak jakiejkolwiek informacji o tym, dlaczego tak się stało. Czy dlatego, że nikt tego zgłoszenia nie przejrzał, czy dlatego, że strona nie jest nieodpowiednia.

  Zdecydowanie lepiej podoba mi się inna sieć http://www.tradedoubler.com – podobnie trudno przebrnąć przez panel, ale jakoś bardziej przypadło mi do gustu (szczególnie, że już zacząłem na tej sieci zarabiać).

  A ogólnie co do sieci afiliacyjnych – przeglądałem całe 3. W 70-80% firmy, które się promują w ten sposób, należały do każdej z 3 sieci.

 3. Krzyśku, zobacz na swoje wykresy zarobków i wyciągnij z nich wnioski. W Polsce, przy takim modelu zarabiania o jakim piszesz na blogu (określiłbym go jako partyzancki), tylko i wyłącznie liczy się Google Adsense.

  Na wszystkie inne srebrne myśli, ad-ogony, linki, itd. szkoda czasu i zachodu, nie warto nawet wydać 5zł a list polecony aby przesłać umowę. Tak wygląda u nas sytuacja.

  Czy w jakimś z systemów jakie opisujesz da się zarobić 10? 20? 50? tys. zł miesięcznie? Pewnie teoretycznie się da, ktoś tam kiedyś tyle zarobił . Ja nie zaryzykowałbym poświęcić miesiące pracy aby dorobić się wysokich dochodów w jakimś niszowym systemie, bo po prostu za duże ryzyko niepowodzenia oraz później związanej z wypłatą wynagrodzenia.

  W G.Ads. zasady są proste, wynagrodzenie zawsze na czas, czy to 300zł czy 20000zł, nie musisz dzwonić i 'prosić’ o zapłacenia faktury, a tam ci powiedzą, że wg 184 punktu w regulaminie mają prawd odmówić wypłaty wynagrodzenia jeżeli im reklamodawca nie zapłaci za kampanię.

 4. Ja z Novem współpracowałem przez ładne kilka miesięcy 😉 Sam system jest dla mnie ok, jedynie faktycznie denerwujący jest długi czas oczekiwania na akceptacje stron. Moim zdaniem powinien być również komunikat o nie przyjęciu danej strony do kampanii reklamowej tak jak to jest między innymi w TD.

  Marcin, ze wstawieniem reklam raczej nie ma problemów 😉 Mi osobiście nie wychodziło jedynie zrobienie „rotatora” reklam 😉

  Myślę że można polecić ten program jako dobrą polską alternatywę dla TD 😉

 5. @Noname: tak naprawdę to każda metoda zarabiania będzie dobra, jeśli będzie pasować wizualnie do bloga i tematycznie do zainteresowań jego czytelnika. Bez względu na to, czy to AdSense, program partnerski, czy jakaś sieć afiliacyjna. U nas AdSense ma największe znaczenie, bo tam jest najwięcej reklam. I dlatego też nie inwestuję czasu w promocję niszowego PP, raczej staram się wybrać z oferty istniejących PP towary pasujące tematycznie do moich blogów…

  Nie przypuszczam, by w Polsce dziś dało się zarobić te 10…50 000 PLN miesięcznie na blogowaniu. 🙂

  @misiuziu: da się włożyć do puli nawet jeden jedyny banner. 🙂

  I rzeczywiście, sporo firm reklamuje się we wszystkich możliwych sieciach afiliacyjnych…

 6. Rzeczywiście panel administracyjny w Novem to katorga i czasami tracę cierpliwość… 🙂 ale mimo wszystko udaje mi się trochę zarobić w tej sieci. Wielu reklamodawców w Novem powiela się z tymi w innych sieciach mimo to jest też sporo innych programów. Osobiście polecam…

 7. @Darek, sprecyzuj ile to jest 'trochę’?

  Bo 8 godzin w jedną sobotę w miesiącu można przeznaczyć na pracę fizyczną w firmie budowlanej albo innej pracy fizycznej, za to dostaniesz dniówkę 100-200zł i będziesz zdrowszy bo się się ruszysz sprzed komputera, trochę po gimnastykujesz.

  Podejrzewam, że większość blogerów nie będzie w stanie nawet tyle zarobić przez miesiąc w przeciętnym programie, sieci afiliacyjnej.

 8. @Noname: podoba mi się ta koncepcja, zrobienia sobie w sobotę wolnego od blogowania i harówki przez dzień na budowie. I to całkiem niezła dniówka, moja etatowa mieści się właśnie w tym przedziale.

 9. Jeżeli chodzi o Novem, to przede wszystkim podobało mi się to, że można przeglądać wszystkie dostępne programy, wraz z informacjami o możliwym zarobku i o sposobie jego naliczania. Właściwie na tym kończą się dobre strony tego systemu…

  Zarejestrowałem się, ale nie dołączyłem do żadnego programu partnerskiego. Chciałem po prostu zobaczyć, jak wygląda panel od wewnątrz…. Ogólnie: nic specjalnego.

 10. Miło spogląda się na rosnącą kwotę na swoim koncie w Novem, jednak gdy już dochodzi do rozliczenia trzycyfrowej sumy, nadeszła odpowiedź iż umowa zostaje rozwiązana w trybie natychmiastowym! Oczywiście powodów nie podają, tylko jakieś ogólniki, także nie miałem szans się bronić. Oczywiście cięzko zarobione pieniądze przepadają. Piszę ciężko, gdyż zainwestowałem wcześnieś pewne środki na rozreklamowanie tych programów. Zdecydowanie NIE POLECAM!!! Szkoda czasu na tę „firmę”.

 11. @oszukany: niepokojące są Twoje zarzuty. Jakbyś napisał coś więcej (mailem) na ten temat, moglibyśmy się spróbować dowiedzieć, czemu zostałeś stamtąd wyrzucony.

 12. ja promuje tylko produkty w e-sklepach, uwazam ze kredyty sa juz oblegane. Na wlasnej stronie mam kilka sklepow pobrane z webepartners. Nowa siec afiliacyjna, ktora zaczela dzialac w 2009. aktualnie maja kilka sklepow w swoim systemie ale sam interface jest bardzo przyjazdny.

 13. Sugeruje spróbować w zagranicznych sieciach afiliacyjnych, łatwiej znaleźć dużego, pewnego partnera, a poza tym przychody są często o wiele lepsze. Czy ktoś z was już próbował w jakimś programie z USA lub Wielkiej Brytanii?

 14. Zdecydowaną zaletą novem.pl jest oferta firm: przede wszystkim spora ilość dostępnych firm z wielu branż, można owszem znaleźć te dosć znane ALE nie znalazłem w zanoxie tardedoublerze tradebrokerze afilo itp ofert firm takich jak mojkubek czy fabtoys. Dlaczego o nich wspomniałem? Ze względu na uniwersalność! Niezależnie od branży jaką zajmuje się blog lub strona internetowa, zawsze znajdą się ludzie chcący kupić ciekawe zabawki na prezent dla kogoś czy dla samego siebie na poprawę humoru.

  Osobiście przeskoczyłem przez wiele platform afiliacyjnych, novem pod względem oferty mogę ze spokojem polecić każdemu. Smak psuje jednak straszne poruszanie się po panelu użytkownika oraz brak możliwości emitowania pojedynczej reklamy (taką możliwość oferują administratorzy ale pod warunkiem napisania specjalnego maila do nich…)
  kolejny minus jaki wstawię firmie novem.pl jest za wsparcie – na odpowiedz z ich strony musiałem czekać niejednokrotnie 3-4 dni (obecnie czekam 3’ci dzień na prośbę udostępnienia osobnej reklamy…)
  Otrzymane wiadomości również nie powalają na kolana – czytając te maile mam wrażenie, że rozmawiam z przedstawicielem google adsense: skopiowany formularz ubrany w ładne słowa, napisany skrajnie oficialnie, często bez konkretów

  to chyba tyle co mam na ich temat do powiedzenia, mimo wad – nadal mam nadzieję, że zarobię z nimi więcej jak z konkurencją

 15. Witam was czy w tej sieci afilacyjnej jest mozliwosc umieszczania reklam w pop-up’ach albo okienkach w divie z mozliwoscia zakmienica „X” ?

 16. No tak….długie oczekiwanie na akceptację firm może być denerwujące i demotywujące. Z jednej strony nie dziwię się, że potrzebna jest taka akceptacja, ale z drugiej strony powinny być jakieś reguły określające czas odpowiedzi – odpowiedni dla reklamodawcy i reklamobiorcy. Myślę, że to właśnie Novem powinno trzymać rękę na pulsie.

 17. Dzięki za opinie o novem

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.