20
09
09

Nextranet – program partnerski z cyfrowymi publikacjami

Nextranet jest programem partnerskim Nexto.pl – księgarni z cyfrowymi publikacjami, z którego korzystam na moich blogach. Z powodzeniem można powiedzieć, że to największa tego typu księgarnia, która udostępnia program partnerski, nota bene mocno związana ze Złotymi Myślami, choć szczęśliwie ze znacznie szerszą ofertą. Właśnie z racji tej szerokiej oferty warto zwrócić na ten PP uwagę.

Zaczęło się niespecjalnie optymistycznie. Zanim ten PP został w ogóle uruchomiony, przez jakiś czas (miesiąc? dwa? — już nie pamiętam) można się było do niego zapisywać na stronie promującej go jako „nową erę zarabiania w internecie” (wtedy pod działającym do dziś adresem otwieramy.pl). Wtedy mi się to niespecjalnie podobało, głównie ze względu na bardzo dużą liczbę zarejestrowanych tam partnerów (co oznaczało ni mniej ni więcej, jak tylko sporą konkurencję do zarabiania pieniędzy) ale też niższe, niż w Złotym Programie Partnerskim prowizje, nie przekraczające 30% ceny netto sprzedanej publikacji. Dziś, mam wrażenie, aktywnych partnerów nie jest tam wielu, ja sam z liczbą 32 opłaconych zamówień od mojego startu w tym PP jestem tam w okolicy 200. miejsca w rankingu. 😉 A zapisałem się do Nextranetu we wrześniu 2007., dwa lata temu…

Co dokładnie sprzedaje Nexto?

Księgarnia sprzedaje wszelkiego rodzaju cyfrowe publikacje. W naprawdę bardzo dużych ilościach, bo w sumie 7 185 tytułów (stan na 20.09.2009). Podzielone są one na trzy główne kategorie.

Po pierwsze, oczywiście ebooki (tam skategoryzowane jako e-książki). Ebooków jest tam naprawdę mnóstwo, i co najważniejsze, pochodzą od wielu różnych wydawców. Bo oczywiście znajdziemy tam chyba całą ofertę wydawnictwa Złote Myśli, ale też ebooki konkurencji, czy elektroniczne wersje książek nigdy wcześniej nie wydanych w ten sposób.

Trochę, jak w każdej e-księgarni, brakuje mi publikacji z bliskich memu sercu (i moim blogom) zagadnień budownictwa i motoryzacji… Są za to podręczniki w wersjach elektronicznych, a także sporo elektronicznych książek w języku angielskim — wcale niedrogich! Części z nas, posiadającej anglojęzyczne blogi, naprawdę mocno ułatwiłoby życie, gdyby Nexto zaczęło sprzedawać te książki również obcokrajowcom. 😉

Po drugie, dostępne są również książki w wersji audio. Tych też jest sporo. I tu też nie ograniczono się do książek po polsku — bo można też kupić sporo ebooków po angielsku i niemiecku.

Po trzecie, można tam kupić też czasopisma w wersji elektronicznej. I to mi się podoba najbardziej — bo tu można kupić również mniej lub bardziej niszowe czasopisma, jak Młodego Technika czy Elektronikę dla Wszystkich. Z mojego punktu widzenia właśnie ta część oferty ma największy potencjał — w końcu czytelnicy tematycznych blogów bardzo często kupują (lub prenumerują) branżowe czasopisma — i tych czytelników właśnie łatwiej namówić do zapłacenia za PDFa zamiast za papierowy zeszyt, niż ludzi, których trzeba zachęcić do kupienia jakiejś książki.

Narzędzia partnerskie

Tych jest cała masa i wychodzą one daleko poza znane wszystkim zwykłe linki partnerskie. To fajne, choć ja zazwyczaj korzystam tylko właśnie ze zwykłych linków. Może to kwestia przyzwyczajenia ze ZPP, w którym pozostałe narzędzia mocno kuleją. Narzędzia te działają w oparciu o kody JavaScript, przez co można je wstawiać również na darmowe platformy blogowe w rodzaju Bloggera/Blogspota czy Blox.pl.

Poniżej przykłady takich narzędzi w działaniu.

Moduł reklamowy produktów. Pokazuje albo wybrane przez nas produkty, albo całą kategorię, albo książki z całej oferty. Sortuje według popularności lub daty dodania. Poniżej widać trzy książki z jednej kategorii, posortowane od najlepiej się sprzedających.

Moduł wyszukiwarki. Wyszukuje w ofercie Nexto. Dodatkowy komentarz jest zbędny…

Moduł reklamowy promocji. Informuje o wszystkich, lub wybranych promocjach w Nexto. Do wyboru popularne rozmiary bannerów, 468×60, 750×100, brakuje trochę kreacji prostokątnych (np. 300×250)…

To tylko część z oferowanych tam narzędzi. Poza wymienionymi powyżej dostępne są:

  • generator linków partnerskich,
  • generator PDFów do tworzenia darmowych fragmentów publikacji do rozdawania na blogu,
  • pliki XML z pełną ofertą Nexto,
  • gotowe zestawy materiałów reklamowych, zawierające opis grup docelowych, wybrane opinie klientów, grafiki i teksty promocyjne.

Ogólnie trzeba powiedzieć, że w te narzędzia włożono naprawdę sporo pracy!

Prowizje

czyli to, co nas interesuje najbardziej. Niestety, są niższe, niż u konkurencji…

Jak wszędzie (w tej branży), prowizje podzielone są na bezpośrednie (naliczane wtedy, gdy zamówienia dokona przekierowany przez nas nowy internauta) i wieczne (naliczane od wszystkich późniejszych zamówień tego internauty). I w zależności od rodzaju produktu, są one różne:

  • dla produktów z kategorii brązowych — jest to odpowiednio 7% i 3% (chyba, bo w innym miejscu w helpie znalazłem info, że 7,5% i 2,5%),
  • dla produktów z kategorii srebrnych — 15% i 5%,
  • dla produktów z kategorii złotych — 20% i 30%.

Przykładowo, ebooki z ofert Złotych Myśli są zaklasyfikowane jako złote. O ile się nie mylę, prowizja naliczana jest od wartości netto sprzedanej publikacji. Nie dałem jednak rady znaleźć potwierdzenia w bazie wiedzy… 🙁

Trochę upierdliwe jest również sprawdzanie, w której kategorii znajduje się dany ebook. W tym celu trzeba ściągnąć ze strony Nextranetu PDFa z listą np. wszystkich e-książek, i następnie znaleźć tam wybrany tytuł. Niestety, aktualna lista e-książek jest datowana na 09.12.2008 r., czyli dość stara. Tego typu informacje powinny być dostępne co najmniej z poziomu generatora linków, a najlepiej również przy przeglądaniu oferty Nexto (po uprzednim zalogowaniu się jako partner do Nextranetu).

Minimalna wypłata

to 50 PLN. Od stycznia tego roku rozsądnie jest czekać z wypłatami do zarobienia ponad 200 PLN, w przeciwnym wypadku zapłacony przy wypłacie podatek dochodowy jest nie do odzyskania w zeznaniu rocznym. A to ma znaczenie zwłaszcza dla początkujących partnerów, których zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku.

Drugi poziom

też jest — otrzymujemy 10% od zarobków poleconego przez nas partnera. Mam niestety wrażenie, że wszyscy, którzy mogli się tym PP zainteresować, dawno są tam już zapisani. 🙁

A tak w ogóle, to ten artykuł jest początkiem nieco szerszej współpracy między mną a administracją Nextranetu, która potrwa przez najbliższe trzy miesiące. 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,



Wpisy powiązane tematycznie:

21 komentarzy do artykułu “Nextranet – program partnerski z cyfrowymi publikacjami”

  1. Czy dalej do czytania czegokolwiek wymagaja instalacji Zinio?

  2. @Wilk: Nie, tylko Acrobat/Acrobat Reader z FileOpenem. Koniec końców rozwiązanie tak samo mało mobilne jak Zinio.

    @Krzysiek: Ktoś naprawdę kupuje i czyta pseudo-książki od ZM? Zawsze mnie to ciekawiło…

  3. @M: a nie wiem, chyba ktoś kupuje, jakieś prowizje mi tam wpadają od czasu do czasu. 😉

  4. Partnerzy Nexto przędą cieniutko i to bardzo cieniutko..

    Sklep mam widoczny w sieci od 19 lipca, a do pierwszej 10 we wszystkich statystykach wskoczyłem po niecałym miesiącu….

    A zarobiłem w tym PP trochę ponad 400 zł i to wystarcza, żeby być w Top 10..

  5. Problem z tymi księgarniami jest taki, że ceny za ebooki i audiobooki są chore patrząc na ich jakość. Jak można żądać 25 złotych za kolejną książkę z sukcesem w tytule? Z audiobookami jest jeszcze lepiej – 30 złotych za mp3. Nie dziwię się, że jak napisał Archie „partnerzy Nexto przędą cieniutko i to bardzo cieniutko”. Gdyby można było to kupić za 10 czy 15 zł sprzedaż byłaby pewnie kilkukrotnie wyższa. A za te ceny za jakie oni oferują te książki można sobie często kupić eleganckie papierowe używane wydanie. To jest nie w porządku w stosunku do klienta, tym bardziej z powodu wspomnianej jakości. Szkoda, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak amazon.com…

  6. @Archie: to bardzo optymistyczne, co piszesz.

    I ciekawe, jak bardzo się początkowe założenia („będziemy mieli dużo partnerów, zarobimy dużo kasy”) rozminęły z rzeczywistością. W ZM skuteczny partner zarabia te 400 PLN miesięcznie…

    @Marcin: to, o czym piszesz, to największa bolączka ZM. Mam na myśli to, że wciąż wydają kolejne książki z sukcesem w tytule… O ich jakości się nie wypowiem, bo ich nie czytam. 😉

  7. Nexto ma jedną wielką zaletę : wypłata pieniędzy 🙂

    Wystarczy jedno kliknięcie, zamknięcie transzy, bez żadnych zbędnych rachunków, a pieniądze na koncie miałem po trzech dniach od zamknięcia ..

  8. Witam wszystkich,

    Pozwólcie, że przynajmniej zacznę odnosić się do pewnych spraw poruszonych w niniejszym wpisie i komentarzach.

    Kiedy zaczynaliśmy prace nad Nextranet.pl wydawało nam się, że sklepy partnerskie są najlepszym możliwym rozwiązaniem, bo każdy w sumie będzie miał za darmo swój sklep w pełni obsługiwany przez nasz zespół. Problem jednak był taki, że sklepy bez względu na to, jak dokonasz ich modyfikacji nigdy nie będą miały szans na dobre pozycje w SEO (problem duplicate content). Dodatkowo sklepy cechowała i cechuje nadal niższa niż dla Nexto.pl konwersja odwiedzających na kupujących (na sklepach niespełna 0,5%, a na Nexto.pl 1,5-4%) – niestety nie każdy jest mistrzam grafiki, a budowanie marki to zajęcie na lata. Całość spowodowała to, że sporo straciliśmy po starcie wizerunkowo, Partnerzy byli lekko sfrustrowani, a my nie mieliśmy wyników, jakie oczekiwaliśmy.

    Obecnie odeszliśmy znacznie od modelu sklepowego i to się znacznie opłaciło i nam i naszym Partnerom. Przestawiliśmy cały system na model zwykłego, ale bardzo dobrze wykonanego i zarządzanego programu partnerskiego (kierowanie na Nexto.pl, a nie na sklepy partnerskie). Doprowadziło to, że w ostatnich 3 miesiącach potroiła nam się liczba i wartość wypłacanych Partnerom prowizji (ranking pokazuje dane z ostatnich 30 dni). Partnerzy zaczęli stawiać na pozycjonowanie swoich minisite’ów, pojawiało się więcej blogów, przez co efekt duplicate content i filtrów Google także znacznie się zmniejszył (wzrosła liczba przekierowań z wyszukiwarek). Z tego się bardzo cieszę.

    Całość jednak pokazuje, jak trudno jest zmieniać pierwotne założenia. Poprosiłem Krzysztofa, aby napisał recenzję naszego PP z tego powodu, aby móc zaprezentować Wam (czytelnikom bloga) zmienioną koncepcję (która działa). Trzeba tylko wrócić do korzeni PP i postawienie podczas promocji na SEO (budowa minisite, blogów itp), wybór przez Partnerów tych produktów, o których mogą najwięcej napisać.

    Dodatkowe sprawy:

    Marże: naszą bezpośrednią konkurencją są takie serwisy, które oferują ebooki i audiobooki różnych wydawnictw i maja bardzo szeroką ofertę. Nasza konkurencją nie sąsame wydawnictwa takie, jak Złote Myśli, Wybuchowa.pl, DobryeBook.pl itp. Dlatego w porównaniu do serwisów z szeroką ofertą nasze marże są obecnie najwyższe na rynku. Do tego dochodzą akcje motywacyjne,które pozwalają najlepszym na podwojenie lub potrojenie swoich zarobków.

    Ceny: w sklepie obowiązuje gwarancja najniższej ceny, która mówi, że jeżeli znajdziesz taniej ten sam produkt zwrócimy Ci różnicę w cenie. Dodatkowo funkcjonuje gwarancja satysfakcji. Stali Kliencie (klubowicze) mogą kupować produkty ze stałą zniżka. Pracujemy teraz jeszcze nad modelem abonamentowym dostępu do książek, czasopism i audiobooków.

    Zinio vs. PDF: wycofaliśmy się z Zinio. Obecnie wszystkie publikacje są w PDF (ebooki i e-wydania) oraz mp3 (audiobooki).

  9. @M – FIleOpen? Coz to? Jakis plugin? Dobrze rozumiem z kontekstu twojej wypowiedzi, ze Inne czytniki PDF nie maja tego w ustawieniach domyslnych? No to powodzeina dla osob usilujacych cos zdzialac w tym PP 😀

  10. @Bartłomiej, tu od razu sprostuję, że nie ma czegoś takiego jak wydawnictwo Wybuchowa.pl.

    Jest wydawnictwo EscapeMagazine.pl, którego właścicielem jest firma o nazwie Wybuchowa.pl. Uznaję to za nieświadomą pomyłkę i wybaczam. 😉

  11. Muszę przyznać że ten wpis odniósł skutek (przynajmniej w moim przypadku) i zajrzałem do nextranetu wprowadzając kilka (imho ważnych) zmian w „swoim sklepie”. Zobaczymy czy coś się ruszy z prowizjami 😉

    @Bartłomiej: Jak startowaliście Google jeszcze nie było tak wrażliwe na DC, więc można to wybaczyć 😉 Inna sprawa, że na to nie zareagowaliście. Przykładowo konkurencja (Zixo) pozwala na edycję opisów, znaczników meta a nawet ceny – z poziomu panelu administracyjnego. Ostatnio nawet umożliwili zakładanie sklepu przez umieszczenie skryptu na swoim serwerze. Wy podobno też macie API, ale jakoś się tym nie chwalicie (przynajmniej w ramach nextranetu).

    Inna sprawa, że własne sklepy partnerskie to może być rzeczywiście ślepy zaułek w branży PP… Może faktycznie lepiej polecać produkty na silnej (markowo) stronie niż tworzyć własne sklepy-krzaki? 😉

  12. Trzeba być naprawdę rekinem biznesu żeby w nextranecie coś zarobić. Szacunek dla tych, którym się udaje.

  13. […] jak to zwykle bywa, początki są trudne. Jak sam zauważyłeś w komentarzu tego postu, pewne tytuły rozmnażają się jak króliki. Łatwość napisania e-booka wywołała lawinę […]

  14. […] bardzo ważne, prowizje często się łączą. Przykładowo, w przypadku programu Nexto (dostępnego również za pośrednictwem Novemu) można otrzymać 0,05 PLN za kliknięcie plus 15% […]

  15. […] Nextranet (PP księgarni z elektronicznymi publikacjami) – 58,20 PLN. W poprzednim zestawieniu nie było zarobków z tego źródła. […]

  16. […] Nextranet (PP księgarni z ebookami i audiobookami) – 16,61 PLN. +232%. […]

  17. […] Nextranet (PP księgarni z ebookami i audiobookami) – 2,68 PLN. -84%. […]

  18. Nextranet to bardzo bliźniaczy program partnerski ze Złotymi Myślami. Na początku swojej przygody z tego typu pp warto wybrać program ZM. Na początku wahałem się, nie wiedziałem co wybrać więc spróbowałem oba byki wziąć za rogi. Próbowałem tego i tego na raz. Człowiek tak sobie myślał, że jak się ma 2 pp to się więcej zarobi, to była wielka pomyłka. Teraz skupiam się bardziej na ZM.

  19. Polska to chyba jeszcze nie ten poziom żeby kupować ebooki. Większość ściągnie z torrentów, chomika itp więc samych transakcji pewnie jest dość mało.

  20. Czy ktoś w Was współpracuje z Helion (również maja program partnerski i ebooki) lub zna kogoś kto korzysta z tego programu?

    Od dawna „zaprzyjaźniona” jestem z książkami tego wydawnictwa więc pomyślałam, że można połączyć przyjemne z przyjemnym 🙂

    z góry dziękuję za info 😉

  21. NIE POLECAM i ODRADZAM ! Nie wypłacili nam prowizji, z którą zalegają od końca stycznia tego roku ! Tłumaczenia i wymówki są dziecinnie prymitywne, ciężko się dodzwonić, brak odpowiedzi na maile.

    Banda pajaców mających inne cele niż rzetelna i uczciwa obsługa klientów i kontrahentów.
    Właścicielem tego programu jest obecnie E-Kiosk SA a mają działalności jako e-kiosk.pl nexto.pl egazety.pl

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.