05
01
12

Kończę test Adkontekstu

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni na jednym z moich blogów prowadziłem test równoległy reklam z sieci AdSense i Adkontekst.

Wczoraj test zakończyłem.

Wynik był zupełnie inny, niż się spodziewałem.

W AdSense zarobiłem więcej, bo ok. 7€, podczas gdy w Adkontekście — 3 PLN. Niższy miałem nie tylko CTR, ale i CPC.

Spodziewałem się, że wynik będzie zbliżony, a może nawet na korzyść Adkontekstu. Bo znam miejsca, w których Adkontekst sprawdza się lepiej, niż AdSense. Tymczasem w tej tematyce, której dotyczy mój blog (budowlanej) nie było za bardzo reklam pasujących do mojej treści.

Jakie z tego możecie wyciągnąć wnioski? Ja proponuję nie wyciągać z tego mojego testu wniosków w ogóle. Bo na Waszych serwisach wynik może być dokładnie odwrotny.

Myślę, że dobrze byłoby, gdybyście sobie to sami w wolnej chwili sprawdzili.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , , ,Wpisy powiązane tematycznie:

23 komentarze do artykułu “Kończę test Adkontekstu”

 1. Dodatkowym minusem Adkontekstu jest to że ich boksy wg mnie są brzydsze niż Adsense. Ale to tylko moja opinia 🙂

 2. @Zet: co kto lubi, mnie się podobają te boksy tekstowe z obrazkami (avatary i exclusive). Poza tym masz znacznie szersze możliwości konfiguracji, ustawień reklamy (wymiary, liczba reklam w boksie).

 3. Ciekawe podsumowanie, które utwierdza mnie w przekonaniu, że w chwili obecnej od AdSense niczego lepszego nie znajdę.

 4. Mnie jakoś nigdy ten AdKontekst nie potrafił do siebie przekonać. Jednak Google wyrobiło sobie markę, i w tej formie reklamy trzymam się wyłącznie AdSense.

 5. Nie da się ukryć, że wynik testu raczej był do przewidzenia. Nawet, jakby udało się dojść z CTR i CPC 1:1 to i tak pozostaje jeszcze kwestia różnicy walut na korzyść Googla. Ciekawi mnie natomiast to co napisałeś, że znasz przykład odwrotnej zależności, czy możesz, nawet bardzo ogólnie, podać branżę z której pochodzi taka strona?

 6. Adkontekst może być świetnym uzupełnieniem reklam Adsense, co z powodzeniem od prawie 2 lat stosuję.Zauważcie, że oba programy posiadają wiele formatów reklam, każda z sieci ma swoje plusy i minusy.CPC jest oczywiście w Adkontekst mniejsze, ale jak mówię, jak to traktuję jako uzupełnienie Adsense i nie narzekam.A prócz Adsense są dziesiątki innych programów reklamowych jak choćby BinLayer czy CPM Profit i nie koniecznie Adsense jest najlepszym z nich.Jest na pewno dobrym programem reklamowym 🙂
  Wydaje mi się Krzysztof, że jakbyś zmieniał reklamy na blogach (Adkontekst vs. Google) po całym np. miesiącu a nie kilka razy dziennie, to byłby miarodajny obraz.

  Pozdrawiam

 7. @Krzysztof Balucha: Waluty sa raczej po stronie AdKontekstu, bo w AdSensie tracisz kase przy zamianie z euro na PLN. Z kolei w AdWords niby masz PLN (z tego, co kojarze), ale tez traci sie kase przy zamianie z tego PLN na euro, ktore wyskakuja w AdSensie u wydawcy.

 8. Tak, jak Krzysiek napisał – zależy od tematyki/branży, miejsca reklamowego (choć w tym przypadku było niezłe) oraz pewnie innych czynników. Z wielu miejsc wypychamy googla właśnie lepszymi zarobkami, ale również dopasowaniem czy też (w przypadku form graficzno-tekstowych) wyglądem. Na innych google wypycha nas – tak to jest z konkurencją:)

  Co do Waszych uwag – dzięki, to bardzo cenne info. Gdyby ktoś chciał coś dodać, to zapraszam tutaj lub bezpośrednio na maila: wydawcy (at) adkontekst.pl

  pozdr i dzięki Krzyśku za test.

 9. Krzyśku – nie wiem, jak bardzo rozbudowany jest blog, na którym przeprowadzałeś ten test, ale nie sądzisz, że ilość treści tam zawartych mogła zaważyć na wyniku testu?

  Chodzi mi o to, że przy większej ilości contentu, reklamy Adkontekst (te z rodziny Intertext – o ile takich używałeś) miałyby większe szanse powalczyć z AdSense. Oczywiście gdy korzystamy ze zwykłych boksów, nie ma to już znaczenia.

 10. @doctor: właśnie, o tym zupełnie przecież nigdy nie wspominałem. AdSense i Adkontekst mogą z powodzeniem funkcjonować jednocześnie na jednej podstronie. Konieczne jest tylko takie ustawienie reklam, by nie wyglądały podobnie.

  @Krzysztof Bachula: nie sądzę, by waluty były problemem, jeśli masz strony po polsku i polskie reklamy. Bo polscy reklamodawcy płacą za AdWords w złotówkach, więc w teorii powinni płacić tyle samo w Adkontekście (gdyby obciążenie reklamami było identyczne). Na walutach tracisz / zyskujesz tylko przy zmianach kursu.

  @Piotr: wyświetlałem zwykłe boksy Adkontekstu. Inaczej trudno byłoby mi zrobić porządny test równoległy.

 11. Kilka miesięcy temu CTR AdKonteksta znacznie się polepszył po zmianach w grafice reklam. Miałem nadzieję, że to początek pozytywnych zmian, ale jak na razie poprzestali na tym.

  Na moich stronach AdKontekstwoi daleko to wyników Adsense.

 12. @Michał – i cały czas robimy. Niektórych rzeczy pewnie nie widać, gdyż są to zmiany algorytmów, etc. Z ostatnich zmian: wprowadzenie kodów reklam serwer-side (i zmiana Panelu Wydawcy), uruchomienie sieci ContentStream (którym część zespołu Wydawców Adkontekst się zajmuje), wprowadzanie nowych mechanizmów targetowania (testy dla reklamodawców).

  Lada moment będziemy wprowadzać kolejne features dla Wydawców – dajcie nam kilka chwil:)

 13. „Jakie z tego możecie wyciągnąć wnioski? Ja proponuję nie wyciągać z tego mojego testu wniosków w ogóle. Bo na Waszych serwisach wynik może być dokładnie odwrotny.”

  Tutaj się zgadzam w 100%, dla każdej strony wyniki będą różne, każdy powinien przeprowadzać swoje własne testy.

  Pozdrawiam

 14. Patrząc na wyniki finansowe Krzysztofa jak i moje to stwierdzam, że utrzymywanie AdKontekstu to chyba tylko … patriotyzm.

  Czekamy na kolejne zmiany!

 15. A testował ktoś z Was intertekst z AdKontkest? Wygląda nieźle. Wydaje mi się rówież, że CTR powinien być wysoki, dlatefo ciekaw jestem wyników. Chodzi mi o takie linki tekstowe jak sa na tym blogu http://finanse-dla-kazdego.blogspot.com/2012/01/ciekawe-spoki-analiza-techniczna-kghm.html . Blog nie jest mój, nie chce być posądzony o spamowanie. Chodzi o pokazanie przykładu. Jeżeli to zbędę, proszę Cie Krzyśku o usunięcie linka

  pozdr
  JK

 16. Chciałoby się powiedzieć: a nie mówiłem?

 17. Intertekst ? Wynik finansowe zupełnie nie adekwatne do psucia designu i wkurzania uzytkwoników. Nie warto!

 18. U mnie AdKontekst miał większą klikalność, ale za to stawki były dużo niższe.

 19. Adkontekst to wyzysk w biały dzień 🙂 Prowizja dla wydawcy od 35 do 50%!? Przecież to jest niedorzeczne, takie coś to może tylko w Polsce przejść. Jak tutaj ma mieć AK wyższe stawki od AS jak większość kasy z reklamy zostaje po stronie AK, a nie wydawcy.

 20. Jak się przyjrzałem reklamom AdKontekst na stronie:http://www.tylkoprogramy.pl/heliospaint.php
  To tam jest adkontekst i klikając w reklamy zauważyłem, że samo Allegro. Moim zdaniem kiepsko zwłaszcza, że w przeglądarkach z AdBlock są nie widoczne. Ogólnie rzecz biorąc polskie afiliacje są kiepskie. Wolę już zagraniczne jak clicksor czy adonion, ale tam zarobki są marne średnio 6 centów na 1000 wejść. Trzeba mieć duży ruch, aby zarobić.

 21. A czy wiadomo na przykład ile płacą w AdOnion?

 22. MI adkontekst zaproponował 40% udziału w reklamach na stronie mającej ponad 50000 wyś. na M. Włączyłem dla testów – okazało się że nie zarobi strona rocznie nawet na utrzymanie serwera ich reklamami. W ciągu dnia może z 5 klików za groszówki.

  Szkoda że Polska sieć jest tak głupia że nie chce zrobić realnej konkurencji dla Ads – większe stawi dla wydawców i dominacja w europie a nie tylko chciwość i głupota lub wręcz „okradanie ” wydawców.

 23. Adkontekst to totalna porażka, bazują/ bazowali wyłącznie na stronach zbanowach przez Adsense oraz stronach, które chciały mieć ponad 3 reklamy. Obecnie Adsense dał drugą szansę wszystkim zbanowanym i mogą drugi raz przystąpić do programu (rejestrując firmę) i jednocześnie zlikwidował limit reklam. Przez dwa lata miałem reklamy Adkontekst bo należałem do zbanowanych przez Adsense i jest to po prostu wielkie oszustwo, szczególnie po wprowadzeniu reklam za 1000 wyświetleń (wynagrodzenie to 4 grosze za tysiąc wyświetleń, powtórzę żeby nie było, że się pomyliłem – cztery grosze). Jeżeli zrezygnujesz z tej formy reklam, to reklamy klikalne wyświetlają się w około 30 procentach odsłon strony, czyli większość odwiedzających nawet nie ma w co klikać. Adkontekst to grupa totalnych indolentów nie mających pojęcia o tym co robią lub są to celowe działania typu „ilu frajerów przerobimy tyle naszego”. I na koniec: w połowie listopada zleciłem ostatnią wypłatę, do dzisiaj jej nie otrzymałem oraz nie mam żadnej odpowiedzi z księgowości oraz wsparcia Adkontekst dlaczego brak wypłaty.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.